Günün Tıraşı (SOTD)
hocam yurtdışı jiletlerin erişimi zor ve pahalı olduğundan öncelikle yurtiçi jiletlerle çözüm arıyordum. o yüzden baya bekledim crystal i kullanmamak için. korktum yani, ya hoşuma giderse diye Smile
Saygılar
(17/12/2011, Saat: 12:54)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Valla ben de gün geçtikçe DE89'u çok daha fazla seviyorum. Futur'u bayağı bir zamandır kullanmıyorum. Yaw Papazeriği ben o jiletleri yollayalı bayağı bir zaman oldu. Nasıl dayadın hiç kullanmadan. Kıyın kullanmaya, boşverin Smile Olmadı alırız bir 100 tane daha. Sonuçta çok pahalı bir jilet değil. Ben son, neredeyse 10 tıraştır kullanmıyorum. Zaten yukarıda da yazdığım gibi son 6 tıraş Bolzano, ondan önce de Feather ve Permasharp kullanmıştım.
Dün akşamki olağan tıraşım;

Makine: Merkur Futur
Fırça: FS
Sabun: Gibbs tıraş kremi / Taylor of Old Bond Street
Jilet: 7 o'clock sarı

Pazar günleri genelde 3 günlük sakalım olduğu için bu kez Futur kullandım. Ne zamandır kullanmıyordum. İlk perdeyi 4'te aldım. Bu arada ilk perde için köpük işini Gibbs ile yaptım ama ya ben beceremedim ya da diğerlerine oranla çok kötü olduğu için memnun kalmadım ve tıraşa Taylor ile devam ettim. İlk kez Gillette 7 o'clock sarı kullandım. Gayet keskin ve konforlu bir jilet. 3 perde (biri yarım ve tersten olmak üzere) sonunda oldukça pürüzsüz bir tıraş elde ettim. ancak EJ DE89'a göre biraz daha tahrişli bir tıraş oldu. Kızarıklık ya da kesik olmadı ama şapı sürdüğümde biraz daha fazla bir yanma hissettim. Tıraşı, Arko tıraş kremi ile tamaladım. Şunu anladım ki, tıraş kremleri bana göre değil.
(19/12/2011, Saat: 13:15)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dün akşamki olağan tıraşım;

Makine: Merkur Futur
Sabun: Gibbs tıraş kremi / Taylor of Old Bond Street
Jilet: 7 o'clock sarı

Pazar günleri genelde 3 günlük sakalım olduğu için bu kez Futur kullandım. Ne zamandır kullanmıyordum. İlk perdeyi 4'te aldım. Bu arada ilk perde için köpük işini Gibbs ile yaptım ama ya ben beceremedim ya da diğerlerine oranla çok kötü olduğu için memnun kalmadım ve tıraşa Taylor ile devam ettim. İlk kez Gillette 7 o'clock sarı kullandım. Gayet keskin ve konforlu bir jilet. 3 perde (biri yarım ve tersten olmak üzere) sonunda oldukça pürüzsüz bir tıraş elde ettim. ancak EJ DE89'a göre biraz daha tahrişli bir tıraş oldu. Kızarıklık ya da kesik olmadı ama şapı sürdüğümde biraz daha fazla bir yanma hissettim. Tıraşı, Arko tıraş kremi ile tamaladım. Şunu anladım ki, tıraş kremleri bana göre değil.

Taylor of Old Bond Street avacado kullanıyorum ben de. bunun haricindeki hiçbir tıraş kremini beğenmedim henüz. bu kremi ise sabunlars bile tercih ediyorum. çok kaliteli bir ürün
ben de krem ile sabunları karıştırıp kullanıyorum. sanki birbirilerinin eksiklerini tamalıyorlar. Örneğin arko sabun bana kuru geliyor ama Mans marka kremle birleştirdiğim zaman bunların tek tek kullanımlarına göre üstün bir konfor elde ediyorum. tavsiye de ederim.
Saygılarımla
Az önce, dün italya'dan arkadaşımın getirdiği proraso okaliptüslü (yeşil kutu) ile tıraş oldum. muhteşem bir ferahlık veriyor. heralde ilk defa kullanıyor olmanın verdiği acemilik ve sabunun nazarımdaki kıymetinden ötürü olsa gerek, köpük oluşturmayı ilk başta beceremedim. biraz uğraştım yani. sonra ise gayet güzel sonuç elde ettim.
makine olarak slim, jilet olarak ise geçen sefer pakedini açtığım crystal i kullandım. fena tıraş olmadı. gerçekten de crystal hoşuma gitmeye başladı. eğer birkaç kullanımdan sonra da benzer sonuçlar elde edersem kesinlikle bir dahaki ürün alımımda pakedin içinde olacak.
Proraso ile ilgili olarak daha kesin yorumlar yapmak için biraz daha bekleyeceğim ama şimdiden favori ürünlerimden biri olacağını söylesem yanlış olmaz.
Saygılarımla
Dün yine 2 günlük periyodum tamalandı ve tıraşımı oldum. Bu aralar, zaman zaman olan boyundaki kızarıklıklar çoğaldığı için çok hafif ve tersten almadan iki perde tıraş oldum. EJ makine, FS fırça, Wilkinson tıraş sabunu, Bolzano ve Sarı Gillette 7 O'clock kullandım. İlk perdeyi Bolzano ile alırken, artık jiletin hafif hafif ısırmaya başladığını fark ettim. zaten 7. tıraş da olduğu için daha fazla zorlamadım ve 7 o'clock'u ilk kez EJ makinede denemiş oldum. Oldukça rahat, tahrişsiz ve konforlu bir tıraş oldum diyebilirim. Wilkinson sabunu ilk aldığımda oldukça beğenmiştim ama günler geçtikçe ve farklı farklı yabancı sabunlar kullandıktan sonra insan çok da iyi olmadığını fark ediyor. Bunun yanı sıra Bolzano'yu da Gillette'e nazaran çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Tam olarak niye başarılı anlatamıyorum belki ama kullanmanız lazım farkı hissedebilmek için. Şusu çok güzel diyemiyor insan ama genel anlamda çok başarılı bir jilet. Şap ve Arko tıraş kremi ile tıraşı çok az yanma ile noktalandırdım.

Bu arada, bugün Connought Shaving'den aldığım limon esanslı sabunum da geldi. Yarın akşam da bunu deneyeceğim yorumlarımı paylaşırım. Connought'un E-Bay'deki dükkanı üzerinden açık arttırmalarını yakalayabilirseniz, çok uygun fiyatlarla alabiliyorsunuz. Ben normal şartlarda 15-20 dolar arasına satılan sabunu kargosu dahil yaklaşık 7-8 dolar gibi bir rakama aldım. Kokusu oldukça keskin. Bakalım performansı nasıl?
Bugün Slim'le birlikte ilk kez Crystal denedim.Çok güzel bir sinekkaydı tıraş oldum.Slim'in ayarını 6 olarak ayarladım.İşin iyi tarafı bu jilet 1-2 hafta önce bir kere kullanıp kenara ayırdığım jiletti.Tabi önemli olan ertesi gün vereceği rahatlık.Yarında deneyeceğim Crystali.Eğer iki gün aynı tıraşla aynı konforu sunarsa sipariş verecğim 100lü. Blade buffing yapmayınca önceki tüm deneyler bir kenara atıldı Big Grin Şu an slime en rahat Crystal ardındanda permasharp geliyor.

2 günden kastım daha önce blade buffing yaparken birkaç gün ara sonrası çok güzel tıraş oluyordum ama ertesi gün aynı teknikle tahriş yaşıyordum.O yüzden öyle bir limit koydum Big Grin
shark ile 4. tıraşımı olmayı denedim.
Sonuç yine olumsuz. inanılmaz bir tahriş hissi bıraktı. tıraşın üzerinden saatler geçmesine rağmen yüzümdeki yanmayı tarif edemem. oysa ki sadece 2 perde tıraş olabildim shark ile. 3. perdede rapira ile devam ettim (pembeli paket). rapira daha iyiydi.
5 liraya jilet alacaksam bir daha sadece rapira alırım heralde
Saygılar

ekleme: aynı jiletle 4. kez traş olmayı denemedim. shark jiletlere 4. kez şans verdim manasında. ama dört kez de hayal kırıklığı yaşadım. rapira çok çok daha iyi bence.
Saygılar
Dün akşam olduğum tıraş;

Makine: EJ DE89
Jilet: Gillette 7 o'clock (sarı)
Tıraş Sabunu: Connaught Shaving Sicilya limonu aromalı.
After Shave: Arko sensetive skin.

Her zamanki gibi 2 günlük sakalım vardı. 2 perdede güzel bir tıraş oldum diyebilirim. Sadece boynumda bir bölgeyi hafifçe kestim. Uzun zamandır ilk kez bir kesik oldu. Yeni aldığım sabun, köpük seviyesi olarak Taylor'a yakın. Ancak ben kokusunu hiç beğenmedim. Limon kokusu var ama çok yapay bir koku. Sanki özellikle kokusu artsın diye uğraşmışlar. Kötü değil ama bu kadar yapay olması beni rahatsız etti. Sanki suratınıza eskiden vardı belki hatırlayanlar vardır, toz halde cifler limon kokan, işte onu sürmüş gibi hissettiriyor.

Bu arada Gillette ile ikinci tıraşımı oldum. Hiç rahatsızlık vermedi ve konforlu bir tıraş sağladı. Oldukça keskin, sinekkaydı yapıyor ancak halen benim için birinci sırada Bolzano ve ikinci sırada da Crystal var. Gillette ancak üçüncü olabiliyor. Belki kullandıkça fikrim değişir, bilemem.
hocam sen bana heralde bi 100lük crystal aldıracaksın Smile)))
benim de hoşuma gitti gerçekten de....

(23/12/2011, Saat: 15:37)piankhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dün akşam olduğum tıraş;

Makine: EJ DE89
Jilet: Gillette 7 o'clock (sarı)
Tıraş Sabunu: Connaught Shaving Sicilya limonu aromalı.
After Shave: Arko sensetive skin.

Her zamanki gibi 2 günlük sakalım vardı. 2 perdede güzel bir tıraş oldum diyebilirim. Sadece boynumda bir bölgeyi hafifçe kestim. Uzun zamandır ilk kez bir kesik oldu. Yeni aldığım sabun, köpük seviyesi olarak Taylor'a yakın. Ancak ben kokusunu hiç beğenmedim. Limon kokusu var ama çok yapay bir koku. Sanki özellikle kokusu artsın diye uğraşmışlar. Kötü değil ama bu kadar yapay olması beni rahatsız etti. Sanki suratınıza eskiden vardı belki hatırlayanlar vardır, toz halde cifler limon kokan, işte onu sürmüş gibi hissettiriyor.

Bu arada Gillette ile ikinci tıraşımı oldum. Hiç rahatsızlık vermedi ve konforlu bir tıraş sağladı. Oldukça keskin, sinekkaydı yapıyor ancak halen benim için birinci sırada Bolzano ve ikinci sırada da Crystal var. Gillette ancak üçüncü olabiliyor. Belki kullandıkça fikrim değişir, bilemem.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 286,149 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,134 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 15,984 01/05/2021, Saat: 19:22
Son Yorum: Ömer t. Katı
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 176,170 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Yakın Çevreye Geleneksel Tıraşı Anlatma Sorunsalı Ferat 37 14,168 29/06/2020, Saat: 02:30
Son Yorum: Naci Erdem
  Oglumun ilk tirasi korgunv 37 41,112 13/04/2020, Saat: 00:55
Son Yorum: kral arthur
  Bayram tıraşı ekipmanlarimiz Eskiuyebyr 90 93,074 04/06/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: yunusso
  Ters çıkan sakal tıraşı tavsiye Timuçin 9 7,904 25/02/2019, Saat: 12:18
Son Yorum: Timuçin
  Pazar Tıraşı biberbey 3 5,164 18/04/2018, Saat: 12:11
Son Yorum: DenizKSK

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: