Open vs Closed comb
Çok teşekkürler ''McOrco'' üstadım. benim de rahmetli babam bu tarak kısmı takmadan tıraş olurdu. galiba çocukluktan kalma babayı taklit etme alışkanlığı olsa gerek bendeki. taraksız çok rahat tıraş olabiliyorum.
yeni aldığım muhle r106 taraksız vidası oturmuyor haliyle. bende tarak kısmını takarak tıraş olayım bari dedim. 3 perdede tıraşı zor bitirdim. ve tıraştan sonra cildim acayip kızardı ve tahriş oldu.
(07/04/2013, Saat: 18:34)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aynısını ben de denedim. Yumada ikinci parçayı takmadan sadece üst kapakla tıraş olduğumu hatırlıyorum.
Aynı tekniği galiba flying eagle da da denemiştim ama ne sonuç aldığımı hatırlamıyorum. Diğer elimden geçen aletlerde kapak kısmının vidasının yivleri sapa göre düzenlenmiş ve alet fazla sıkılarak sanırım çatlamanın aşınmanın önüne geçilmiş. Kısaca istediğiniz gibi profesyonel bir alet olduğunu sanmıyorum. Arkadaşlr ellerindeki aletleri deneyip ikinci parça olmadan jileti sıkıştırıp sıkıştırmadığını yazarlarsa sanırım istediğiniz cevabın tam karşılığını bulabilirsiniz.
(ya da direkt r41 alın aynı performansı yakalayacaksınız gibime geliyor ama en iyisi ustura Smile )

yeni aldığım muhle r106 taraksız vidası oturmuyor haliyle. bende tarak kısmını takarak tıraş olayım bari dedim. 3 perdede tıraşı zor bitirdim. ve tıraştan sonra cildim acayip kızardı ve tahriş oldu. Kötü dediğim işporta malı aletle tek perdede tıraşı tahriş olmadan bitiriyorum. Galiba sorun bendeSmile
(07/04/2013, Saat: 18:31)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: okudum ve sizi anlamaya çalıştım. açıkçası biraz tırstım da. anlattığınız şekilde jiletin yastıklanması çok küçük bir yüzey tarafından sağlanıyor. kendi açımdan hiç güvenli bulmadım bu işi. R106'nın diş kısmına somun veya somunlar eklenerek kurs boyu düşürülebilir belki ama bu da daha başka problemlere neden olabilir.

muhtemelen haklısınız üstadım. benimki garip bir alışkanlık herhalde. forum benim gibi cins bir üyeye sahip oldu. Kusura bakmayın
(07/04/2013, Saat: 18:32)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sorununuzu anladım
dedem öyle tıraş olurdu

yuma orak yada rapid gibi bir makine ile barı takmadan tıraş oluyormuşsunuz
birçok makine bu ihtiyacınızı karşılayabilir

ama merkuru almayın bu sekılde kullanmak ıcın
az once denedım sapın ıcı tezgah mallarındakı gibi boş olmadıgı ıcın
barı takmadan ondada sonuna kadar sıkamıyor

antika urunlerden gillete tech leri onerırebırım
hemde barı takmadan kenar pımlerı sayesınde jıletı tam duz tutabılırler

hesaplı urunlerden ise orjinal rimei bu ıhtıyacınıza uygun
fıyatına bakmayın kalitelidir

octogonal handle var oda tech kafalı
kenarlardan pinli fotolardaki gibi

gillette tech
2ir4qjo.jpg

rimei
34rf802.jpg

octogonal handle
35d8cr5.jpg

Üstadım Gillette Tech galiba benim ihtiyacıma cevap verecek bir alet. Yardımınız ve öneriniz için çok teşekkür ederim. ebay'dan bir bakayım. Tekrar sağolun
(07/04/2013, Saat: 18:47)hakan07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07/04/2013, Saat: 18:31)canbaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: okudum ve sizi anlamaya çalıştım. açıkçası biraz tırstım da. anlattığınız şekilde jiletin yastıklanması çok küçük bir yüzey tarafından sağlanıyor. kendi açımdan hiç güvenli bulmadım bu işi. R106'nın diş kısmına somun veya somunlar eklenerek kurs boyu düşürülebilir belki ama bu da daha başka problemlere neden olabilir.

muhtemelen haklısınız üstadım. benimki garip bir alışkanlık herhalde. forum benim gibi cins bir üyeye sahip oldu. Kusura bakmayın

estağfurullah. her yiğidin yoğurt yiğiş şekli farklıdır derler. bir kez daha gördük Smile

şimdi hemen r89'da deneme yaptım. çok az bir boşluk kalıyor, jilet ile sap arasına bir pul koyulursa isteğinize büyük ihtimalle cevap verebilir.
Zaman ayırıp sorumu okuyup, cevap veren tüm üstadlarım hepinize çok teşekkür ederim. Galiba forumda bu cins soruyu soran tek cins örnek benim. Hepinize tekrar ayrı ayrı teşekkür ederim. Sorumla ilgili elindeki aletleri deneyip yeni öneri sunabilecek üstadlarımın önerilerini beklerim.
(07/04/2013, Saat: 18:32)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sorununuzu anladım
dedem öyle tıraş olurdu

yuma orak yada rapid gibi bir makine ile barı takmadan tıraş oluyormuşsunuz
birçok makine bu ihtiyacınızı karşılayabilir

ama merkuru almayın bu sekılde kullanmak ıcın
az once denedım sapın ıcı tezgah mallarındakı gibi boş olmadıgı ıcın
barı takmadan ondada sonuna kadar sıkamıyor

antika urunlerden gillete tech leri onerırebırım
hemde barı takmadan kenar pımlerı sayesınde jıletı tam duz tutabılırler

hesaplı urunlerden ise orjinal rimei bu ıhtıyacınıza uygun
fıyatına bakmayın kalitelidir

octogonal handle var oda tech kafalı
kenarlardan pinli fotolardaki gibi

gillette tech
2ir4qjo.jpg

rimei
34rf802.jpg

octogonal handle
35d8cr5.jpg

Üstadım tekrar vaktinizi çalıyorum, kusura bakmayın, fakat yine hata yapmamak adına size sormak istedim. Aşağıdaki iki Rimei de benim beklentimi karşılar mı?
http://www.ebay.com/itm/New-Rimei-Tradit...4164804c72

http://www.ebay.com/itm/New-Rimei-Tradit...3f15e71cca
Hocam jiletli usturaya geçin bence. Zaten halihazırda jiletli ustura kullanır gibi kullanıyorsunuz tıraş aletini.
Alın bi coolcut Hong Kong'dan kargo dahil 3.5$. Ustura da deneyesim var diyip almayanı çinliler özel ekip gönderip dövüyorlar.

http://www.ebay.com/itm/Straight-Barber-...2a24000635

Yalnız yanında gelen jiletler aşırı konforlu olduğu için kör gibi gelebilir Big Grin
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
(07/04/2013, Saat: 21:41)lathrodectus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Alın bi coolcut Hong Kong'dan kargo dahil 3.5$. Ustura da deneyesim var diyip almayanı çinliler özel ekip gönderip dövüyorlar.

http://www.ebay.com/itm/Straight-Barber-...2a24000635

Big Grin
Arkadaşlar ben R41 im gelene kadar progress 510 ile 4-5 ayarda tıraş oluyordum. Ama şimdi günlük tıraşımı R41 ile 2 veya 3 perde gayet rahat oluyorum. Gayet konforlu ve tahrişsiz tıraşlar hem de. Ancak en önemli husus bastırmamamak ve mümkünse aynı yerden iki defa gecmemek (cok iyi bir sabunla belki bir kez gecilebilir) Tabi tıraş öncesi yüzü hazırlamak ve sabırla çok kaliteli bir köpük hazırlamak gerek. Bunun için toplam 15 dakika yetiyor. R89 umu çok sevmiştim ama keskin jiletlerle bile yakın tıraş vermiyor. O yüzden pek kullanmıyorum. R41 ile derby ve Isena gibi gayet mild (kör) jiletlerle bile iyi sonuç alınıyor ama boyun bölgesinde bu jiletler mükemmel sonuç vermiyor. R41+Feather ikilisi en yakın tıraşı sağlıyor ve dikkatli olup da eliniz alışınca kesik olmuyor.

R41'in bence öyle korkulacak bir yanı yok. Yakın tıraş olmak isteyenler bence mutlaka R41 denesinler tadına varınca elinizden bırakamıyorsunuz.

Yaklaşık 30 yıl önce yeni tıraş olmaya başladığımda pederin DE aletlerinden taraksız olanlarını rahatlıkla kullanırdım ve bir tarafımı da kesmedim. Ama böyle kullanımda DE artık safety razor değil Unsafety Razor haline gelir ve teknik olarak jiletli ustura ile aynı yakınlıkta tıraş eder. Fakat en ufak bir hatada yüzünüzü doğramanız mümkündür. Hatta jiletli ustura bile daha güvenli olabilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Up İNCELEME: Pearl Shaving SSH-05 Close Comb Tayyare Pilotu 15 6,188 09/01/2023, Saat: 21:26
Son Yorum: layken
  Yaqi Agamemnon: nâm-ı diğer, 'DOCS' "Double Open Comb Slant" mtcn77 60 25,973 14/04/2022, Saat: 14:03
Son Yorum: yucelyilmaz
  RazoRock Game Changer Open Comb (Jaws) CK89 11 5,842 20/09/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: sudüşleri
  Merkur 41C Open Comb Oldstyle 2 2,982 13/05/2020, Saat: 09:03
Son Yorum: Oldstyle
  İnceleme: Gillette New Type Short Comb dr_green 13 4,715 11/05/2020, Saat: 14:18
Son Yorum: rating
  Timor Stainless Steel Closed Comb Safety Razor 100 mm MerkurFutur 11 5,623 01/03/2020, Saat: 01:28
Son Yorum: MerkurFutur
  MERKUR 11C HD OPEN COMB pars 31 45,364 25/03/2016, Saat: 16:07
Son Yorum: dikdik_s
  open comb tavsiyesi istiyorum ihtilaf 37 51,697 19/11/2015, Saat: 10:02
Son Yorum: ckeskin
  MERKUR : 11C HD OPEN COMB - 37C HD SLANT BAR - 39C SLEDGEHAMMER pars 19 31,595 05/07/2014, Saat: 15:39
Son Yorum: silenthill
  Dorko Solingen Open Comb Germany 1920 BigHillMe 3 7,398 26/04/2012, Saat: 14:41
Son Yorum: sifujack

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: