Muhle r41
(10/01/2018, Saat: 01:23)rocco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu yiğidoya sabah kavuştum ve heyecanla ilk tıraşımı oldum.Jilet olarak perma sharp kullandım  merkür 41c deki aldığım tıraş konforunu alamadığımı söylemek isterim dikkatli olunmalı ve doğru açıyı tutturmalısınız  iki perde de damat tıraşı oldum desem yeridir kesinlikle her ıslak tıraş severde olması gereken bi makina.Sanki böyle hergün değilde özel günlerde/gecelerde yada haftasonu keyif tıraşları için gibi geldi bana.

Yakın zamanda bir tane de benim elime geçecek inşallah. Haftada bir ( genelde pazar) gün zevkine tıraş olduğum için tercih ettim umarım pişman olmam.
(10/01/2018, Saat: 01:27)Devil67 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yakın zamanda bir tane de benim elime geçecek inşallah. Haftada bir ( genelde pazar) gün zevkine tıraş olduğum için tercih ettim umarım pişman olmam.

hocam hafta da bir tıraş olucaksan kesinlikle pişman olmazsın usturanın makineye bürünmüş hali gibi düşün Smile
(10/01/2018, Saat: 02:32)rocco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam hafta da bir tıraş olucaksan kesinlikle pişman olmazsın  usturanın makineye bürünmüş hali gibi düşün Smile

Ne olur ne olmaz diye bir tanede fatip grande aldım. Duruma göre birini kullanırım diğeri yedek olur.
Bir kaç gün önce forumdan bir R41 edindim. 2013 sonrası güncel versiyon.

İki satır yorumumu yazayım. Sonra meramımı da anlatacağım.

Malzeme ve işçilik kalitesi şahane. Sapı EJ89 sapından 3 gram daha ağır ki bu kendini çok belli ediyor. Jilet tutuşu kusursuz. Tıraşa gelecek olursak... Bence bu aletin olayı base plate (alt plaka)'in açık tarağımsı tasarımında. Eğer bastırmadan tıraş olma alışkanlığı kazanmışsanız, ilk başlarda biraz özen gösterdiğiniz taktirde, korkulacak kadar saldırgan değil(korkulacak kadar saldırgan olmaması, hiç saldırgan olmadığı anlamına gelmiyor). Ancaaaak; en ufak bir baskıda kendini hatırlayor ve pek affetmiyor. Çünkü açık tarağın ince dişleri cilde gömülüyor ve tarak aralarında kalan cilt yüzeyi jilete çok daha fazla maruz kalır hale geliyor. En son çelik ustura ile kaydırma denerken suratımı kesmiştim. Herhalde iki ay kadar oluyor. Ondan beri gayet güzel kesiksiz ve az tahrişli/tahrişsiz tıraşlar oluyordum. Ta ki dünkü R41 tıraşına kadar. Bastırmadım ama adem elması civarında, yörüngesini şaşırmış bir gezegenin uzaydaki izi şeklinde çıkan sakallarımın istediğim keskinlikte olmayan jilete cevabı olarak, jilet hoplayıp zıplamasın diye bir miktar o bölgede durabilmesi adına sert tutmam gerekti. Noktasal bir kesik ve bir damla kanla selamladı beni R41. Hemen kanı alıp alnıma sürdüm :p.

İki kez tıraş oldum bu aletle. Daha önce kullandığım aletlere göre bariz bir saldırganlık farkı olacağını bildiğimden, hani belki çok da iyi olmayan jiletlerle yüz güldürücü sonuçlar verir diye, ilk tıraşta Derby Extra jilet kullandım. Sonuç eh işte idi. 2. tıraşa kendine has bir hayran kitlesi olan, fakat benim çok da hoşuma gitmeyen Atra SP (yeşil) ile başladım. İlk perdeyi bitirdim ama, boyun bölgemde nabzımı hissederek bitirdim. Jilet kesmediği için sürekli takıldı, az birşey yoldu, zıplama eğilimi gösterdi. Haliyle zaptetmesi zor oldu. Uzak, konforsuz, tahrişli ve heyecanlı bir perde oldu... İkinci perdede Voskhod takıp denedim. Astra SP kadar kötü değildi, Derby Extra ile aşağı yukarı aynı hissiyatta bir tıraş verdi.

Genel olarak, şu ana kadar kullandığım jiletler itibariyle bu aletle yıldızım çok da barışmadı. Bu vazgeçeceğim anlamına gelmesin, henüz çok erken. Sizin bu aletle memnun kaldığınız ve kalmadığınız jiletler nelerdir?
@pilotic

Makine jilet uyumu cok subjectif bir uyum oldugu icin gelen oneriler size uymayabilir. Sizin yasadıklarınızdan yola cıkarak jiletler size mild gelmis, daha keskin jiletlere yonelmenizi oneririm. Feather, 7oclock,permasharp gibi.
Akıcı olsun diye oneri yapıyorum ama keskin jiletlerle aman r41i bastırmayın akıcı olsun derken bu seferde tahris yasamayın.
Saygılar.
@pilotic üstad, bende R41, sürekli değişik jiketlerle deniyorum perma-sharp, polsilver, astra mavi en son Voskhod ile kullandım. En beğendim voskhod oldu. Daha önce bu jileti rimei ile de kullanmıştım ama r41 deki gibi bir performans alamamıştım. 1 haftadır r41 ve voskhod ikilisi ve sabunda cella kullanıyorum, 2 perde pürüzsüz tıraşlar oluyorum Smile
R41 kullanan dostlara, ciltlerini gerdirerek tıraş olmalarını öneririm. Ustura gibi, gergin olmayan bölgeye dalma yapıyor.
@pilotic komşum bende R41 de 5-6 farklı jilet denedim, geri kalan 10 jiletide deneyecektim ama Gillette BB yi alınca elim daha gitmedi 41 e. Velhasıl en çok boşkod la olduğum tıraş gayet tahrişsiz konforlu oluyordu. Öyle ki De89 la bile kendimi kesmişliğim var biraz fazla rahatlıktan, ama R41 le hiç çizik atmadım şükür. Bir de @Niko komşumuzun dediği gibi özellikle boyunda hafiften gerdirme yaparak tek perde sakal çıkış yönünde genelde boyun halloluyordu.
Bugün r41 rosegold siparişim elime ulaştı. Öncelikle belirtmeliyim ki paketlemesi çok güzel olmuş. Özenerek yapılmış.

İçinden çıkan mühle jilet ile 2 perde traş oldum. Hayatımda ilk defa boyun bölgesindeki kıllardan kurtuldum ve hiç bir tahriş yaşamadım. Cildimi birazcık yorduğunu hissettim. Son perdeyi de ej89 ve feather ikilisi ile atg girdim ve sonuç bbs oldu. Şu anda hiçbir razor bump/burn yok.

Daha keskin bir jiletle çok daha iyi sonuçlar alacağımı tahmin ediyorum. İlk izlenimim gerçekten çok olumlu. Karar veremeyen komşularım varsa mutlaka edinilmesi gereken bir alet olduğunu düşünüyorum.
R41'i bugüne kadar permasharp,mühle ve yeşil astra ile denedim pek jilet seçen bir alet deği gibi.boyun bölgem sorunlu olmasına rağmen nerdeyse sıfır tahrişle işini hallediyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle R89 Rosegold SOLOTÜRK 1 618 02/01/2024, Saat: 10:32
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Mühle Rocca rocnel 344 159,758 10/07/2023, Saat: 22:24
Son Yorum: Men-Sup
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,148 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 702 08/07/2023, Saat: 21:52
Son Yorum: gokhanmoral
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 5,814 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Muhle R41 Twist onurstyle 30 37,621 27/02/2023, Saat: 12:20
Son Yorum: metamorfoz
  Muhle R89 Prometheus 524 503,577 03/02/2022, Saat: 16:12
Son Yorum: crsm
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,193 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 2,126 28/11/2021, Saat: 11:42
Son Yorum: telemcii
  Muhle R41 Grande Paslanmaz Çelik sudüşleri 9 4,508 06/06/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: ahbap

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: