tek ve çift taraflı makine
Merhaba,
Eski jiletlerde jilet ağızlarında 1-2-3-4 numaraları olurdu.Örneğin bir gün 1-2 ağızlı tarafı ertesi günü 3-4 ağızlı tarafı çevirmek suretiyle jileti makinaya takardım.Şimdikilerde numara göremiyorum.
Zorluk oluyor ancak jiletin bir tarafına işaret kayuyorum öyle idare ediyoruz.
sorun jilete işaret koymak değil ki, çünkü jileti makineye taktığınızda göremeyeceksiniz ve makineyi çevirip durduğunuzda hangi tarafı ile tıraş olduğunuzu karıştıracaksınız

jileti makineden hiç çıkarmadan makinenin tepesine işaret koyarak ancak sorunu çözebilirsiniz (bu arada DE aleti mi desek makine pek doğru bir terim değil ama aletin kafasına işaret koymak desek de yanlış anlaşılabilir Smile

(14/06/2013, Saat: 15:53)zaprican Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Eski jiletlerde jilet ağızlarında 1-2-3-4 numaraları olurdu.Örneğin bir gün 1-2 ağızlı tarafı ertesi günü 3-4 ağızlı tarafı çevirmek suretiyle jileti makinaya takardım.Şimdikilerde numara göremiyorum.
Zorluk oluyor ancak jiletin bir tarafına işaret kayuyorum öyle idare ediyoruz.
Sonuç muhteşem

küçücük bir yara bandı ile jiletlerin verimini kesinlikle 2 kat yükseltebiliyorsunuz. Bugün persona lab blue ile jiletin tek tarafı (progress 510 un sadece yara bandı ile işaretli yüzü ile) 4. tıraşımı oldum ve bu persona 3 perdelik 4 tıraşı mükemmel bir performans ile çıkarttı. Ödenen her kuruşu hak etti. Jiletteki keskinlik ve konfor 4 tıraşta bile değişmiyor, zorlasam 5 i de yapar ama gerek yok. Bu demektir ki hiç kullanmamış olduğum diğer yüzüyle de en az 4 tıraş olacağım ve böylece bir persona ile 8 tıraş çıkacak. Bu yöntemle en kör jiletlerle bile 2 tıraş çıkması kesin. elimdeki jiletlerlerdeki performans artışını şöyle tahmin ediyorum

derby 2
dorco 2
G7 oclcok 6
permasharp 4
bolzano 6
feather 8
personna lab blue 8
personna platinium 6
astra yeşil 4
wilkinson 2
G silver bue 6
G nacet 6
Burada soru şu olmalı, acaba kullanılan yüzey diğer tarafın performansından alıyor mu? bu nedenle diğer tarafla olunacak tıraş sayısı aynı mı olur, düşer mi?
Bu hafta deneyip göreceğiz diğer tarafın ağzı da suya temas edip açıkta kaldığı için mikro paslanmalar olabilir. Deneyimlerimi paylaşacağım

(18/06/2013, Saat: 10:24)deka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burada soru şu olmalı, acaba kullanılan yüzey diğer tarafın performansından alıyor mu? bu nedenle diğer tarafla olunacak tıraş sayısı aynı mı olur, düşer mi?
3 yıl önceye kadar bu şekilde kullanırdım. tek taraf körelene kadar kullanılınca diğer taraf suyla temasından köreliyor , ilk kullanılan tarafa göre az sayıda ve konforsuz tıraş ediyor. (belki makine yağı veya alkolde saklanırsa bu oksidasyonun önüne geçilir.)
daha sonra bir gün ilk yüzü diğer gün öbür yüzü kullanmaya başladım, toplam tıraşta ve konforda pek fark görmeyince bunu da bırakıp karışık kullanmaya başladım.
milli serveti heba etmemek ve çevrecilik konusunda katılıyorum, bunu jilete uygulamakta en iyi yol jiletli ustura veya tech,new,rimei gibi üst kapağı tırnaklı yarım jilet tutabilen aletlerle jileti ikiye kırıp kullanmak
http://trasklavuzu.blogspot.com/
Bu tecrübeleriniz önemli teşekkürler

Dün lab blue ile bantsız tarafla ilk tıraşımı oldum ve ilk seferki gibi gayet keskin ve konforlu geldi. Ama bu jiletin kalitesinden de olabilir. Persona Lab Blue gercekten muhteşem bir jilet ama derby veya dorco da bu performansı bulmayı beklemiyorum
çift taraf yöntemi ile personna lab blue da 5. tıraş cok iyi. Sanırım 6.da da sorun cıkmaz ama 7 ve 8. tıraşlar şüpheli görünüyor

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sadece bir DE/SE makine seçmek zorunda olsaydınız ne seçerdiniz Rayko 118 45,523 23/03/2022, Saat: 22:33
Son Yorum: MERCAN.04
  Rocnel Yeni Çift Taraflı Tıraş Aleti ( Double Edge Safety Razor) rocnel 31 24,027 07/01/2017, Saat: 20:37
Son Yorum: Tahir
  Rimei den sonra hangi makine? albatross 30 28,302 24/01/2016, Saat: 16:32
Son Yorum: felekman
  Mild Makine Tavsiyesi İstiyorum PatentZerQ 26 28,043 04/01/2016, Saat: 17:41
Son Yorum: manilafortuna
  Sadece makine kafası satan yerler var mı OldSchool 2 6,246 26/12/2013, Saat: 15:57
Son Yorum: OldSchool
  ayarsız makine tavsiyesi istiyorum ihtilaf 20 31,174 02/05/2012, Saat: 15:03
Son Yorum: ihtilaf
Smile babaya makine için bilgi ricası ohtararan 14 18,730 13/03/2012, Saat: 02:28
Son Yorum: pars
  ilk makine için tavsiye celik_ 5 12,858 25/10/2011, Saat: 12:30
Son Yorum: piankhy

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: