Jilet Konforu
Tıraş mahremimiz lordum Smile şaka bi yana video çekip foruma yüklemek vs hala ( sırf bizim forum değil genel için söylüyorum) zor bir iş. Ben kendi namıma bir diğer hobim olan motosikletle olan çekimlerimi dahi sadece kendim izlemekle yetiniyorum.
(18/06/2013, Saat: 20:23)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tıraş mahremimiz lordum Smile şaka bi yana video çekip foruma yüklemek vs hala ( sırf bizim forum değil genel için söylüyorum) zor bir iş. Ben kendi namıma bir diğer hobim olan motosikletle olan çekimlerimi dahi sadece kendim izlemekle yetiniyorum.

Niyeki, atıyorsun youtube'a videoyu, dizini, filmini izlerken yüklenmiş oluyor, veriyorsun linki, üşenmeyelim. Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bende ki pc'yi görsen anlarsın ne demek istediğimi Big Grin
(18/06/2013, Saat: 20:18)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/06/2013, Saat: 19:21)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/06/2013, Saat: 19:06)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/06/2013, Saat: 17:45)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birkac yerde makina agirligi ile,makinanin agresiflik mildlik durumuyla ilgili ve dogrudan baglantili olarak,cildin yagli,kuru,ince,kalin,sakalin sertlik,sıklik gibi ozellikleri,kullanilan sabun veya kremin kayganlastirilicigina,yuzun sicak veya soguk suyla yikanmasina gore jiletlerin konfor ve performanslarinin degisdigini okumusdum.sahsen,dunyanin en keskin jileti en konforlusudur benim icin.

Evet değişir, çok çok iyi bir tıraş öncesi sakal yumuşatmayla, en kesmiyor ya da tahrişli dediğimiz jiletlerle bile oldukça iyi sonuçlar alınabiliyor. Ama pratikte kimse öyle bir yüz hazırlığını günlük düzenli yapmaz. Dolayısıyla biz ortalama bir yüz hazırlığıyla güzel sonuç veren jiletleri arıyoruz.

rapira
astra mavi
gillette 7 oclock mavi
crystal
voskhod
vs gibi

Arkadaşımızın buraya yazdığı sevdiği jilet isimleri bile şu an tam da bahsettiğimiz şeye örnek oldu mesela. Şunu demek istedim: Ben mesela astra mavi değil yeşil derim, rapirayı hiç saymam, 7oclock serisinde sarıyı beğenirim vb... Canlı örnek oldu bu da demek istediğim şeye. Bundan dolayı jilet yorumları çok inandırıcı gelmez bana çoğunluk derby sevmez, biri çıkar çok sever. Fakat konfor tanımı herkeste aynıdır.

Evet konfor tanımı aynıdır ama tıraşta herkesin algısı ecrübeye göre de farklıdır Tüm tıraş gereçleri kişiden kişiye farklı verimler verse de bazı ürünler genele uyabilir. Yabancı tıraş platformlarında da en iyi günlük jiletleri anketlerini incelediğinizde sıklıkta yukarıda yazdığım jiletleri ve bazı başka modelleri görürsünüz. Misal ben 7 oclock'ta sarıyı seviyorum. Daha keskin ve akıcı. Ama mavi daha konforlu. Yine anketlerde en rahat 7 çoğu zaman mavi seçilir zaten. Crystal? Çoğu kişi tarafından en iyi günlük jilet kabul ediliyor. Voskhod yine en çok oy alan günlük jiletlerden. Örnekler çok. Yani belli ürünler çoğunluğa uyum sağlar bundan dolayı yorumlara bakıp denemelik bir ürün alınır ve bakılır ona göre hareket edilir. Ha tutup voskhod konforlu jilet deniyor diye hiç denemeden 100 jilet almak hatadır elbette, ama bu tip seçilmiş ürünler tecrübesiz alıcıya diğer ürünleri eleyerek seçim yapma konusunda bir ön rehber olur. Yoksa her zaman söylüyoruz alabildiğiniz en büyük jilet sample pack' i alın, tüm jiletleri deneyip size olanları bulun diye.

Ayrıca bir jilet 10 kişiden birine çok iyi uyuyorsa o kişi 9 kişinin aksi yorumunu görmezden gelip ona uyduğu için o jilet iyi, ya da günlük olarak iyi dememelidir. 9 kişi için aradaki 1 kişi istisna olabilir ve kabul edilir, ama o tek kişi, kalan 9 kişiyi istisna olarak kabul edilemez. Dolayısıyla gerek burada, gerek yabancı platformlarda önce bir çoğunluğun fikrine bakmak önemlidir. Ki insanlar fikir veya tecrübe beyan eder, "inanmalık" bir net yargı yoktur.

Misal bizim forumdaki en çok önerilen ürünlere bakalım; 89, tabac, cella, taylor. Bunlar çoğunluğa uyguğu için ilk öneriliyor. Değişkenler ikinci plana atılıp genel kanıya göre hareket ediliyor. Sonuçta yeni alanlarda uyuşamayanlar da çıkıyor ama az oluyor. Tecrübe de önemli. Şu sabundan hiç köpük yapamadım diyen birinden o sabunu alıp bir denemek lazım, şu makine boynumda sakal bırakan diyenin tıraş videosunu izleyip değerlendirmek lazım. Aslında sorunları olanlar konuyla ilgili tıraş videoları çekip paylaşsalar belki pek çok "olmayan" sorun düzeltilebilecek. Ama nedense forumda ben, linguist ve bir iki komşum dışında tıraş videosu yükleyen nedense hiç yok.

Evet bizden daha tecrübelisiniz tabi ki benim daha adını yeni duyduğum bir makineyle kim bilir ne zamandır tıraş oluyordunuz. Bunun yanında bizden çok daha fazla ürün denediğinizde doğru. Sonuçta ben sizin blogunuzun ertesinde üye oldum siteye ve ıslak tıraşa başladım ve tecrübenin çok önemli olduğuna bende inanıyorum.

Çok değerli yabancı forumlar vardır zirve kabul edilen ben okumuyorum fakat bu ürün seçim ya da önerme işi bana gerçekten hala saçma geliyor. Yani sizin ölçütünüzle "10 kişiden 9nun sevmesini" kıstas alırsak bence bu Türk forumunda astra mavi değil yeşil seviliyor derim o zaman. Fakat astra yeşil hakkında "inanmalık" net bir yargı beyan etmedim.

Benim aradığım şey nostalji, yıllardır üretilen merkur makineler, dedemin arkoyu köpürtürken yayılan o müthiş pir-ü pak koku.. Arkonun yüzü kurutma gibi bir olumsuz özelliği var evet parfümünden de haz almayan yabancı otoriteler olabilir evet ama ambalajı-kokusu-köpüğüyle en önemlisi de bana hatırlattıklarıyla benim en sevdiğim sabun arko mesela. Böyle farklı ölçütler olabilir.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Şimdi elimdekilere bakıyorum da çoğunluğun önerdiği veya iyidir hoştur dediği şeylerin çoğunu ya satmışım ya da kullanmayarak kenarda bekler halde bırakmışım.

Bir jilet için BB'de adamın teki demiş ki çok kötü aman sakın almayın şöyle çekiyor böyle kesik atıyor vs...Alttan bir ikisi de onaylamış.Binlerce kişi okumuştur,beğenen kimse yok,kimse birşey yazamamış.Korka korka aldım ve denedim yemin ederim alakası yok.Gittim 100 tane daha aldım hemen.

Defalarca yaşadığım tecrübeler sonrası özellikle jilet ve sabun seçiminde kimseye itibar etmemeye çalışıyorum.Mutlaka bakıyorum genel görüşe ve fikirlere ama artık bunlara göre hareket etmiyorum.Ha bazen canım araştırmak istemezse ama birşey alasım, para harcayasım varsa şöyle yaparım;forumda bir üyenin tespitleri ve beğenileri kendiminkilerle azıcık uyuşuyorsa mutlaka önceki mesajlarına bakıp başka neleri beğendiğini bulmaya çalışırım.Daha önce ortak bir şeyi beğendiğimiz o üyenin kullandıkları genelde gene memnun bırakıyor beni diğer ürünlerde de.

Mesela benim en sevdiğim traş kremimin forumda adı bile geçmiyor.Yani şunu demek istiyorum buradakiler herşey değil ne sabunlar kremler var.Bloglarla veya forumla girişi yapıp bir aşamaya geldiyseniz,tamamdır, bu küçük giriş dünyasından çıkıp açılın biraz, farklı şeyler deneyin,sonra gelin bize de anlatın.Evet hayal kırıklıkları da olacaktır, benim de çok oldu, ama çok iyi şeyler bulup prorasoları elinizin tersiyle ittirecek kremler de bulacaksınızdır.

Yabancı forumlarla ilgili bir de şu var;Amerikalıların tarzı biraz böyledir hep, kendimiz gibi görmeyelim.Önünde sıradan bir cam bardak duruyordur onu sana 10 dakika ballandıra ballandıra anlatabilir sanırsın ki çok özel bir bardak.Bazen bu özellikleri çok faydalı oluyor ama bazen de gereksiz ve yanlış tespitler oluşmasına yol açıyor.

Sözün özü;girişi yaptıysanız ve belli bir kıvama geldiyseniz,özellikle jilet ve sabunlar için söylüyorum,artık her okuduğunuzu bişey sanıp almayın, ama her alacağınızı mümkünse okuyun.

İstediğiniz içeriğe göre veya kokuya göre bile sabunuzu seçebilirsiniz, arayana,ingilizce bilene herşey var internette.
Forumumuzda üstadlar, daha ziyade her cilt tipine uygun ve kanıtlanmış doğru teknikleri paylaşmakta. Burada kimse kötü niyetli değil. Biz traş konusunda öğrenmekte olan arkadaşlarımız ise yaşadığımız traş heyecan, teknik ve araç-gereçlerle doğru traş konusunda ciddi yol katediyoruz. 2 ay içersinde ne pürüz ne de tahriş kalmadı kendi adıma. Ama denemediğim teknik kalmadı, ne de izlemediğim video. Herkes kendine en uygun teknik ve araçları bulduğunda çok daha keyifli günler onu bekliyor demektir. Çok daha erken yaşlarda başlamadığım için ne kadar üzgünüm anlatamam.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar, bahsettiğiniz üzere en doğrusu kişisel seçimler olacaktır. Giriş kısmını geçtikten sonra açılmak en iyisi tabiki, sonrası herkesin kendine göre yavaş yavaş duzelecektir. Ben galiba biraz da acele ediyorum, topu topu 2 aydır bu şekilde traş oluyorum, elbette biraz tahriş çizik kesik olacaktır herhalde, şükür daha kesik atmadım gerçi Smile ama boyun kısmını her defasında kanatıyorum birazcık Smile Sanırım o da benim teknik eksikliğimden kaynaklanıyor olmalı. Ama şöyle birşey var sebebini kestiremiyorum. Mesela 3-4 günlük sakalı aldığım zaman boyunda tahriş olmuyor, aynı şekilde aynı sayılacak hazırlıkla bir sonraki gun traş olsam kanıyor boynum.. Yakında uygun bir zamanda bir vidyo yükleyeyim bakalım eksiklerim neler.

Bu yorumlara bakarak konfor konusunu pekiştirmek için her gün farklı bir jiletle traş olacağım artık..
www.BarbarosRazors.com

Demekki ozellikle boyun bolgenizde cilt cok hassas hocam.bepanten plus her trasdan sonra ve aksam yatmadan once iyi gelebilir.cildi besleyici ve tamir edici diger kremler de uygulanabilir.
(19/06/2013, Saat: 12:22)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Demekki ozellikle boyun bolgenizde cilt cok hassas hocam.bepanten plus her trasdan sonra ve aksam yatmadan once iyi gelebilir.cildi besleyici ve tamir edici diger kremler de uygulanabilir.

Boyun bolgesindeki sakallar farklı sanırım Big Grin Bir ara Arko losyon + Aspirin karışımı kullandım, fark yaratmadı desem yeridir.

Şöyle bir durum var, jilet favoriden çeneye kadar kayarak pürüsüzce ilerliyor ancak boyun bölgesine gelince takılmalar oluşuyor, boyun bölgesi kılları çok mu sert ki böyle takılıyor, böyle jileti çekerken önceki mesajlardaki tabirleri kullanacak olursak olursak batma yapıyor diyebilirim. Bu sanırım bana jiletin konforsuz oldugunu dusundurtuyor ancak konforsuz olan jilet değil de benim sanki Big Grin
www.BarbarosRazors.com

Aynı seri jilet leri kısa bir teste tabi tuttum.
Yeşil astra eski seri ile tıraş olup sonraki tıraş ta süper iridium akmıyor
SI dan sonra astra ve perma akıyor
Eski Perma tirasindan sonra tüm jiletler akıyor
Sharp Edge den sonra tüm jiletler aksa da konforlu değil
Yanılıyor da olabilirim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EJ DE89 Jilet önerisi Andreichu 9 1,584 08/06/2023, Saat: 02:28
Son Yorum: ihtiyar
  Jilet atlaması ve tahriş Enis24 20 10,933 10/05/2020, Saat: 23:37
Son Yorum: Enis24
  YAPRAK JİLET ÖNERİSİ yskoc52 13 20,880 23/09/2015, Saat: 20:24