Usturalara jilet takmak ve çıkarmak - görsel anlatım
(12/11/2016, Saat: 21:16)cbaytan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selam,
Yalnız çelik ustura alınca bileyleme için taş setide almanız ve bileyleme yeteneğinizin olması gerektiğinide biliyorsunuz herhalde. Dün baktığım set 500 dolarıın üstünde tutuyor, kargo+gümrük hariç.
Sizin için usturalarınızı parayla veya hayrına bileyleyecek birini bulabilirseniz ne ala, ben henüz öyle birini bulamadım. Tabi o kişinin yaptığı bileylemenin sizin tercihlerinize göre yapmasıda lazım.
Kayış ve kayış pastasınıda şimdi hatırladım.
Yani ustura işine başlayabilmeniz için usturalar hariç 1000 dolara yakın bir masraf yapmanız ve bileylemeyi iyi öğrenmeniz lazım. Ondan sonra her şey bedava.

Komşum eğer siz gönüllü olarak bilemeye yatırım yapmak istemiyorsanız hiç böyle bir masrafa gerek yok.

Forumun ikinci el ilanlarından bir tane ustura alabilirsiniz. cosa_nostra isimli üyemizden ev yapımı bir kayış, veya taskind üyemizden -eğer varsa- satılık üretim kayış alabilirsiniz. Eğer usturayı bileme de yapan bir üyemizden aldıysanız zaten bilenmiş ve tıraşa hazır gelir. Eğer bilenmemişse veya tekrar biletmek isterseniz Lord Sparhawk adminimizden cüz-i bir ücret karşılığı bilenmesini talep edebilirsiniz. Tüm bunlar 200-250TL'yi geçmez.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(12/11/2016, Saat: 21:43)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum eğer siz gönüllü olarak bilemeye yatırım yapmak istemiyorsanız hiç böyle bir masrafa gerek yok.

Forumun ikinci el ilanlarından bir tane ustura alabilirsiniz. cosa_nostra isimli üyemizden ev yapımı bir kayış, veya taskind üyemizden -eğer varsa- satılık üretim kayış alabilirsiniz. Eğer usturayı bileme de yapan bir üyemizden aldıysanız zaten bilenmiş ve tıraşa hazır gelir. Eğer bilenmemişse veya tekrar biletmek isterseniz Lord Sparhawk adminimizden cüz-i bir ücret karşılığı bilenmesini talep edebilirsiniz. Tüm bunlar 200-250TL'yi geçmez.

Ben de aynı fikirdeyim.Sanırım kendimi yanlış ifade ettim konu bambaşka noktalara gitti.Benim şu an için okuduğum az materyalden başka bir bilgim yok.Yağız Hocamın fikirlerine inanıyor ve güveniyorum.Kendisi antrenman yapmamı söyledi,sedefle 1-2 ay deneme yapmayı sonrasında jiletli ustura mı çelik mi kararını veririm.1000 dolar olabileceğini hiç düşünmedim,sanmıyorum da.Forum da bu konu hakkında yardımcı olabilecek çok arkadaş var.Hele ki çelik sever bu kadar azken ,Everest'e tırmanan kişisayısından daha az diye duydum Smile
@kuzeytürk komşum bende ilk olarak jiletli ustura denedim çeneye çizik atınca direk bıraktım fakat ertesi gün direk çelik usturaya geçtim . Çelik ustura bana göre en güvenlisi elinizde Çelik olmanın bilinci ile daha dikkatli ve daha özenli kullanıp traş oluyorsunuz . Çelik ustura ile bugüne kadar bir tane bile kesik çizik atmadım .Usturamı taskin üstat biley ve kayışlama yaptı burada huzurlarınızda kendisine tekrar dan teşekkür ederim forumumda gönüllü olarak ustura biley ve kayışlama yapacak üstatlarımız mevcut usturada taşına kayışına pastasına girecek traşsever hemen bu işe girişmez zaten öncelikle Çelik ustura ile traş olmanın inceliklerini öğrenir zamanla diğer malzemelere yönelir . Onurçakmak üstat bildiğim bu şekilde yaptı kendisi ustura konusunda oldukça bilgilidir .
Olmadı g-19 yanınızda tutarsınız sıkııysa bir çizik atsın bakalım
@KuzeyTurk Komşum şahsi kanaatimdir kaliteli tıraşın iki yöntemi var .. Birincisi Çelik Ustura çelik ustura tıraşın hasıdır .. İkincisi de makina tıraşıdır .. Jiletli ustura da iyidir ancak sadece dikkatli yapıldığı zaman bir makina tıraşının konforunu yakalayabilir .. Netice de ne bir makina ne de jiletli ustura çelik usturanın konforunu veremez ..
@Nani Kuş @ustaci Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Öncelikle Gen 4'le çizik atacak usturanın alnını karışlarım sevgili @Nani Kuş Smile .Ayrıca sevgili @cihankeskin ile uzun bir sohbet sonunda sayesinde bir yol haritası çizdim.Kendisine değerli katkılarından dolayı buradan da teşekkür etmeyi borç bilirim.Feather ss ile başlayıp,sonrasında çeliğe geçiş yapmayı düşünüyorum.Elbet bir çelik alacağım zaten.Yağız Hocam ya da başka bir arkadaş da eminim bileme konusunda yardımcı olacaktır.Kayış konusunda da değerli bir arkadaşımız varmış,ondan temin ederim.Küçük bir girizgah olur bizimkisi.Yönlendirme ve bilgilendirme konusunda herkese çok teşekkür ederim.Selamlar ve sevgiler.
(12/11/2016, Saat: 23:19)ustaci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @KuzeyTurk Komşum şahsi kanaatimdir kaliteli tıraşın iki yöntemi var .. Birincisi  Çelik Ustura çelik ustura tıraşın hasıdır .. İkincisi de makina tıraşıdır .. Jiletli ustura da iyidir ancak sadece dikkatli yapıldığı zaman bir makina tıraşının konforunu yakalayabilir .. Netice de ne bir makina ne de jiletli ustura çelik usturanın konforunu veremez ..

Aslinda tartismaya açik bir konu.
Bu arada eskici ve antikacılarda epey bir ustura var. Fiyatları da 25-30 tl'den başlıyor. Araması da eğlenceli.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Arkadaşlar biliyorum ki bir gün herkes çelikçi olacak Smile Şaka bir yana, çelik usturaya başlamak isteyen arkadaşları görünce seviniyorum, elimizden geldiğince yardımcı olmaya da çalışıyoruz. @KuzeyTurk hocamla da konuştuk, eldeki imkanları dahilinde bir kaç tıraş jiletli ustura ile tıraş olup el alışkanlığı edinmeye başladıktan sonra çeliğe geçmek faydalı olacaktır.

Diğer husus ise çelik ustura alır almaz bileme işine girmeyi düşünmeyin, hem tıraş olamazsınız hem bileme yapamazsınız. Önce çeliği öğrenmek, usturanın dinamiklerini bilmek ve farklarını görmek sonra bilemeye geçmek en doğrusu. Bunları bilen kişi için de bilemeyi öğrenmek zor değil. Ekipmanı da zamanla toparlamak en doğrusu, hiç en baştan bu kadar para vermeyin derim.

Selamlar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(13/11/2016, Saat: 13:11)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar biliyorum ki bir gün herkes çelikçi olacak Smile Şaka bir yana, çelik usturaya başlamak isteyen arkadaşları görünce seviniyorum, elimizden geldiğince yardımcı olmaya da çalışıyoruz. @KuzeyTurk hocamla da konuştuk, eldeki imkanları dahilinde bir kaç tıraş jiletli ustura ile tıraş olup el alışkanlığı edinmeye başladıktan sonra çeliğe geçmek faydalı olacaktır.

Diğer husus ise çelik ustura alır almaz bileme işine girmeyi düşünmeyin, hem tıraş olamazsınız hem bileme yapamazsınız. Önce çeliği öğrenmek, usturanın dinamiklerini bilmek ve farklarını görmek sonra bilemeye geçmek en doğrusu. Bunları bilen kişi için de bilemeyi öğrenmek zor değil. Ekipmanı da zamanla toparlamak en doğrusu, hiç en baştan bu kadar para vermeyin derim.

Selamlar.

@chinaski Sabahları tıraş olup işe gitmek için 10-15 dakikam var.Bu yüzden ağırlıklı olarak jiletli ustura bile kullanımıyorum arada haftasonu zamanım daha rahat olunca kullanabiliyorum.

Siz işe gitmeden önce ustura ilemi tıraş oluyorsunuz??
(13/11/2016, Saat: 16:10)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @chinaski Sabahları tıraş olup işe gitmek için 10-15 dakikam var.Bu yüzden ağırlıklı olarak jiletli ustura bile kullanımıyorum arada haftasonu zamanım daha rahat olunca kullanabiliyorum.

Siz işe gitmeden önce ustura ilemi tıraş oluyorsunuz??
Evet komşum, çok geç kaldığım ve ya keyfine DE kullanmadığım sabahlarda hep ustura ile tıraş oluyorum.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zaza Focus R21 jilet tutma Oldstyle 16 6,049 26/07/2022, Saat: 17:35
Son Yorum: trustalt
Question Solingen Cerena Jilet Sorunu master44tr 2 1,698 06/05/2022, Saat: 23:08
Son Yorum: master44tr
  Usturaya jilet nasıl takılır detaylı anlatım Berberbey 11 7,202 06/05/2022, Saat: 20:11
Son Yorum: master44tr
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,834 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Tam jilet takilan usturalar ynspektas 8 7,771 06/05/2016, Saat: 23:19
Son Yorum: ckeskin
  Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler geldigitti 10 12,824 24/10/2013, Saat: 03:42
Son Yorum: zorba58
  EN KESKİN JİLET HANGİSİ? yarısci30 10 20,738 17/02/2013, Saat: 19:49
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: