Usturalara jilet takmak ve çıkarmak - görsel anlatım
Evet arkadaşlar,biraz önce ilk kılcal çiziğimi atmış bulunmaktayım,derin olmaması ve tamamen benim aptallığımdan kaynaklanması sebebiyle mutlu ve heyecanlı bile sayılabilirim.

1.Aklınız başka yerdeyken sedefle ustura denemesi yapmayın ( tıraş da olmayın bence )
2.Blade Buffing yapabiliyorsun diye ustura buffing Smile

Tam bir aptallıktı.Tahrişi,temiz olmayan tıraşı söylemiyorum bile.Son cümle olarak pes etmeye niyetim de yok ama.
@KuzeyTurk komşum ben de sedef ustura ile birkaç deneme yaptım. Öyle aman aman tahriş yaşamadım bastırmamaya dikkat ettiğim için ama birkaç çiziği es geçemedim Smile
Jilet dalacak diye hiç bastırmadigim için yüzümde de akmıyordu. Özellikle çene ve boyun bölgesinde çok zorlanmıştım. Haliyle yeterli bir tıraş olmamıştı.
Sonuç olarak deneme de olsa böyle tehlikeli bir shavette ile ustura dünyasına adım atılmayacağı kanaatine vardım ve daha dengeli, daha emniyetli ve kaliteli bir shavette edininceye kadar ara verdim. Şu anda feather ss alma niyetindeyim ama acelem yok.
Çünkü sedef ile bir karar vermeye kalksam kesinlikle bu iş bana göre değil derdim.
Tabi bunlar benim tecrübem ve düşüncem, paylaşmak istedim. Umarım siz istediğiniz sonucu alırsınız.
(13/11/2016, Saat: 16:52)KuzeyTurk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet arkadaşlar,biraz önce ilk kılcal çiziğimi atmış bulunmaktayım,

Bende 6 ay kadar önce jietli ile ilk tıraşımı, ilk 3-4 dakikalık soru-cevap kursunu berberimden aldıktan sonra olmuştum, o yüzden durumunuzu en iyi anlayanlardan biriyim, o yüzden, bildiğim şeyleri unutmadan size ve yeni arkadaşlara yazsam iyi olur.,

1-Berberinizden kurs alabiliyorsanız alın, mümkünse bir traş seyredin, burun altını nasıl kestiğine özellikle dikkat edin..
2-Jilletli usturalar çelik usturalar gibi affedici değilldir, yani hata daha az kaldırır.
3-İlk başlarda bütün yüzünüzü jiletli ile olmaya kalkmayın, önce kolay yerlerden mesella sadece yanaklarınızı traş ederek başlayın. Yavaş yavaş bu alanları genişletin, zor alanların hepsine bir traşta değil teker teker başlayın.
4-Sol elinizi iyi kullanmayı öğrenmeden sol tarafıınızı traş etmeyin
5-Burnunuzu karşı tarafa eğmeyi refleks haline getirerek ve cildinizi elinizle kafa üstünden diğer ellinizle gererek, çene altında ise alt dudağınızı yukarı, yani ağzınızın içine doğru çekerek cildinizi gerip öyle traş olmayı deneyin.
6-a-Burnunuzun ortasından başlayıp dudakların kenarına kadar gelen derin çizgiler.
b-Çene ucu ve c-burunun tam altı en zor yerlerdir, birincisini burun eğerek, sonuncusunu dudağı yukarı çekerek, burnun tam altını ise cilde dike yakın başlayıp bir süpürme hareketiyle kesiyoruz, burun altını ilk kerelerde berberime ek olarak sorup öğrenmiştim.
7-Jiletinizi doğru seçin, ben başlangıçta Perma-Sharp veya daha az keskin Astra öneriyorum
8-Traşlarda yanınızda iyi marka bir şap olsun.

Ben öğrenme dönemimi çok yavaş ve kafam ve ev sakinken traş olarak 10 günde öğrendiğimi söyleyebilirim, sonuçta roket bilimi değil, ve bu bilgileri yeğen, çocuk ve torunlarımıza aktarmakta görevimiz.

Sevgiler, iyi traşlar.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........
@cbaytan teşekkür ederim komşum, uzun bir aradan sonra kafam sakin olduğu zaman sedef + permasharp + akıcı kopuk ile uzun bir zaman eşliğinde deneyeceğim.
Bir şey değil-de en önemli şeyi söylemeyi unuttum, jilletliyle tıraş olurken FonexMen Malibu aftershave balm'ı ben sabundan önce ıslak yüze uygulayarak pre-shave olarak kullandığımda en kolay tıraş sonuçlarını aliyordum, traş uzayınca biraz daha su uygulayınca yüzüm tekrar kayganlaşııyordu, bizim bakkalda 5 lira. Bir ayrıntı  kayganlaşan elimi ise şapa sürünce normalleşiyor.
Hatta sabunsuz sadece Fonexmen'le tıraş olabildiğimi bile hatırlıyorum.

İyi traşlar.

6gy5px.jpg
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........
@KuzeyTurk ve @rating komşularım, naçizane birkaç önerim olacak:

1. Açı çok önemli, belki de en önemli husus. Kesinlikle 30 dereceyi geçmeyin.
2. Köpüğünüz her zamankine göre biraz daha sulu olsun. Böylelikle jilet daha kolay akar.
3. Permasharp yarım jileti öneririm. Keskinlik ve konfor açısından gayet iyi.

ve tabi size katılıyorum. Kafa rahat olacak. Pürdikkat olmak lazım, bir anlık dalgınlığı affetmiyor. Keyifli tıraşlar.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(13/11/2016, Saat: 17:30)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @KuzeyTurk komşum ben de sedef ustura ile birkaç deneme yaptım. Öyle aman aman tahriş yaşamadım bastırmamaya dikkat ettiğim için ama birkaç çiziği es geçemedim Smile
Jilet dalacak diye hiç bastırmadigim için yüzümde de akmıyordu. Özellikle çene ve boyun bölgesinde çok zorlanmıştım. Haliyle yeterli bir tıraş olmamıştı.
Sonuç olarak deneme de olsa böyle tehlikeli bir shavette ile ustura dünyasına adım atılmayacağı kanaatine vardım ve daha dengeli, daha emniyetli ve kaliteli bir shavette edininceye kadar ara verdim. Şu anda feather ss alma niyetindeyim ama acelem yok.
Çünkü sedef ile bir karar vermeye kalksam kesinlikle bu iş bana göre değil derdim.
Tabi bunlar benim tecrübem ve düşüncem, paylaşmak istedim. Umarım siz istediğiniz sonucu alırsınız.

Hocam yaptık bir hata.Aslında feather ss alıyorum ben,sağolsun sevgili @cihankeskin benim adıma alacak ve bana gönderecek,tekrar bu vesileyle teşekkür ederim.Ön çalışmalar yapayım dedim,çene bölgesinde sorun yaşıyordum ama çiziği yanağa attım inanmayacaksın,gaza geldim Hocam.
(13/11/2016, Saat: 18:59)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @KuzeyTürk ve @rating komşularım, naçizane birkaç önerim olacak:

1. Açı çok önemli, belki de en önemli husus. Kesinlikle 30 dereceyi geçmeyin.
2. Köpüğünüz her zamankine göre biraz daha sulu olsun. Böylelikle jilet daha kolay akar.
3. Permasharp yarım jileti öneririm. Keskinlik ve konfor açısından gayet iyi.

ve tabi size katılıyorum. Kafa rahat olacak. Pürdikkat olmak lazım, bir anlık dalgınlığı affetmiyor. Keyifli tıraşlar.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Harika öneriler @msakalli Hocam.Bir dahakine deneyeceğim.İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.
@msakalli komşum teşekkür ederim muhakkak deneyeceğim.

Ben de @KuzeyTurk gibi @cihankeskin komşumdan yardım isterim Smile yurtdışı alışveriş yapma özürlüyüm de biraz :/
Yada elinden çıkarmak isteyen olursa feather ss alabilirim, malum dx ler çok pahalı.
Astınız @sedef ustura,Kestiniz @feather ss,YEDİRMEYİZ @cihankeskin Big GrinBig GrinBig Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zaza Focus R21 jilet tutma Oldstyle 16 6,058 26/07/2022, Saat: 17:35
Son Yorum: trustalt
Question Solingen Cerena Jilet Sorunu master44tr 2 1,705 06/05/2022, Saat: 23:08
Son Yorum: master44tr
  Usturaya jilet nasıl takılır detaylı anlatım Berberbey 11 7,210 06/05/2022, Saat: 20:11
Son Yorum: master44tr
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,843 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Tam jilet takilan usturalar ynspektas 8 7,772 06/05/2016, Saat: 23:19
Son Yorum: ckeskin
  Usturada Jilet Davranışları Üzerine Tezler geldigitti 10 12,824 24/10/2013, Saat: 03:42
Son Yorum: zorba58
  EN KESKİN JİLET HANGİSİ? yarısci30 10 20,739 17/02/2013, Saat: 19:49
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: