Proraso Sandalwood Sabun
Komsum, tum dunyada peynir ekmek gibi satan klasik bir urunden bahsediyoruz. Kaldi ki ben dahil forumda yuzlerce seveni var. Ben islak trasa Proraso ile basladim ve cogu urununu kullandim. Sen yine "tarihe not dus" de, bizim tecrubemiz de seninkine hic uymuyor. Proraso cabuk ve bol kopuren yalniz post shave'i vasat bir urun. Tam bir fiyat performans canavari. Kokusuna hic girmiyorum zira subjektif bir konu. Italya'da bizim koy kahvelerinden hallice kohne cafelerde 1.5 Euro'ya kahve icerken, 2 Euro'ya Proraso kase sabun aldigimi biliyorum. Yani sana Turk Lira'si ile Arko'dan 10 kat pahaliya maloldu diye 10 kat performans beklemen hic dogal veya gercekci degil. Sana hayal kirikligi olur sadece. Ama Proraso'nun bir gomlek ustu bir urun istersen, Cella'ya sans vermeni tavsiye ederim, zira post shave'i tarmin edicidir. Simdi ondan da Arko'nun 20 kati bir tatmun bekleme ama
(27/12/2021, Saat: 04:31)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum, tum dunyada peynir ekmek gibi satan klasik bir urunden bahsediyoruz. Kaldi ki ben dahil forumda yuzlerce seveni var. Ben islak trasa Proraso ile basladim ve cogu urununu kullandim. Sen yine "tarihe not dus" de, bizim tecrubemiz de seninkine hic uymuyor. Proraso cabuk ve bol kopuren yalniz post shave'i vasat bir urun. Tam bir fiyat performans canavari. Kokusuna hic girmiyorum zira subjektif bir konu. Italya'da bizim koy kahvelerinden hallice kohne cafelerde 1.5 Euro'ya kahve icerken, 2 Euro'ya Proraso kase sabun aldigimi biliyorum. Yani sana Turk Lira'si ile Arko'dan 10 kat pahaliya maloldu diye 10 kat performans beklemen hic dogal veya gercekci degil. Sana hayal kirikligi olur sadece. Ama Proraso'nun bir gomlek ustu bir urun istersen, Cella'ya sans vermeni tavsiye ederim, zira post shave'i tarmin edicidir. Simdi ondan da Arko'nun 20 kati bir tatmun bekleme ama

Bugün bir tıraş olayım da gene test edelim bakalımSmile Ben sizin kadar sevemedim bu ürünü sadece. Cella acı badem daha iyidir diye tahmin ediyorum müsait olduğumda onu da edineceğim.
Komsum, Proraso sabunu bol bol yuklersen fircaya canavar gibi bir kopuk ortaya cikacaktir. Domuz fircayi bastir. Dibini gorebildigim nadir sabunlardandir Proraso. Cok sert olmadigi icin cabuk biter. Kokusu da sabunsu-bana gore guzel-bir koku. Bence sabun sabun gibi kokmali, sikinti yok. Ama bu konu subjektif.

Bu arada son mesajimi cep telefonundan yazdim ve imla hatalari iceriyor; simdi farkettim. Piyasadaki en buyuk ekran telefonu alsam da, dokunmatik ekranda yazmaya bir turlu alisamadim. Biz de dinozor olduk ufaktan. Forumun ileti duzeltme ozelligi de kapatilmis, neden acaba merak ettim simdi Smile Gecen sene bir olaylar yasanmis anladigim kadariyla...
(27/12/2021, Saat: 14:24)Southwestern Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum, Proraso sabunu bol bol yuklersen fircaya canavar gibi bir kopuk ortaya cikacaktir. Domuz fircayi bastir. Dibini gorebildigim nadir sabunlardandir Proraso. Cok sert olmadigi icin cabuk biter. Kokusu da sabunsu-bana gore guzel-bir koku. Bence sabun sabun gibi kokmali, sikinti yok. Ama bu konu subjektif.

Bu arada son mesajimi cep telefonundan yazdim ve imla hatalari iceriyor; simdi farkettim. Piyasadaki en buyuk ekran telefonu alsam da, dokunmatik ekranda yazmaya bir turlu alisamadim. Biz de dinozor olduk ufaktan. Forumun ileti duzeltme ozelligi de kapatilmis, neden acaba merak ettim simdi Smile Gecen sene bir olaylar yasanmis anladigim kadariyla...

Estağfurullah hepimiz genciz daha. Sitenin şekli zaten telefona pek uygun değil daha çok bilgisayara yönelik yapılmış o yüzden bende zorlanıyorum baya. Normalde sık tıraş olmayı sevmiyorum, cildim yıpranır diye kendi kendime endişe duyuyorum ama yeni ürünler alınca dayanamayıp olmak istiyorum. Bugün veya yarın bu sefer sıcak tıraşla ve daha dikkatli köpük yapmaya çalışarak test edeceğim. Burada gene bildiririm. Bu arada bu sabunu almaktan asla pişman değilim onu söyleyeyim. Bir klasik ve tüm ürünlerini kullanmak benim için mutluluk. Diğer ürünlerini de deneyeceğim bu benim için bir hobi.
Beklentiyi yüksek tutmamanız gereken ortalama bir ürün. Kokusu herkese hitap etmez. Birdaha alır mıyım? Almam. Türk lirasının durumuna da bakarsak fiyat performans ürünü diyemeyiz. Gene de denenmesi gereken bir ürün. Sonuçta herkesin dolabında bulunan bir klasik olmuş.
Geçen sene kullanma imkanım oldu köpük gayet yoğun kokusu çok iyi bir sabun.arko kadar uzun kullanım ömrü yok maalesef
Çoğumuz kullandığımız şebeke suyunun klor miktarının ve sertliğinin köpük hacmine ve kayganlık hissiyatına yapacağı etkiyi unutuyoruz ya da görmezden geliyoruz. Ben tezgah altı ters osmoz cihazımdan aldığım su ile köpük yaptığımda, sabun-krem-jel farketmeksizin, hep daha bol köpük elde ediyorum (Herhangi bir içme suyu ile de benzer bir sonuç alabilirsiniz) Kalsiyum, Magnezyum ve Bikarbonat iyonları suda sertliğe sebep olur. Tabi bu durum sadece tıraş sabunlarımız için geçerli değil. Çamaşır ve bulaşık deterjanları ya da el sabunları da bu durumdan etkileniyorlar.

Ben bulunduğum yerin şebeke suyu ve Kırmızı Proraso ile tıraş olurken üç perdelik tıraş için aşağıdaki yükleme sürelerini kullanıyorum:

1) Yaqi Sentetik fırça ile 20 saniye,
2) Semogue Owners Club Domuz kılı fırça ile 30-40 saniye (Fırça hala break-in sürecinde),
3) Yaqi Moka Express Two Band Badger ile 30-40 saniye (Fırça hala break-in sürecinde)

Köpürtmeye başlamadan önce fırçalarımı yeterince ıslattığıma emin oluyorum. Kasede köpürtmeyi sevsem de fırçaya sabun yüklemeye sabunun kendi kabında başlıyorum. Sabun kabını asıl köpürtmeyi yapacağım kasenin üstünde hafif yan tutuyorum ki fırçadan ve sabun kabından taşıp, akan köpük ve sabunlar ziyan olmasın. Yukarıda yazdığım sürelerde yükleme yaptıktan sonra köpüğün almasını istediğim kıvama göre çırpmaya ve su eklemeye devam ediyorum. Bu dediğim miktar ve sürelerle kasemde tıraş bittikten sonra köpük artırmadığım hiç olmadı. Bu  yüzden isteyen deneme yanılma yolu ile bu yükleme sürelerini 5-10 saniye kısaltabilir.

Daha az su ve daha uzun çırpma ile yoğun bir pasta kreması kıvamında (Genellikle yabancı Youtuberların videolarında gördüğünüz, yüzlerini badana yapar gibi köpükle kapladıkları cinsten), biraz daha fazla su ve yaklaşık aynı çırpma süresi ile krema - yoğun kremşanti arası bir kıvamda köpük elde edebilirsiniz.

Kırmızı Proraso veya başka bir tıraş ürünü farketmeksizin daha kaygan ve besleyici bir köpük elde edebilmek için köpürtme işleminin başında kasenize 1-2 damla gliserin ekleyebilirsiniz. Yalnız, gliserin işini abartmamanızı öneririm, fazlası tam ters etki gösterip, cildinizin kurumasına sebep olabilir.

Asıl konu olan Kırmızı Prorasoya dönecek olursak, ben hem tıraş öncesi kremini hem sabununu hem de tıraş sonrası losyonunu severek kullanıyorum. ANCAK!!! Ya losyon ya da hepsi tıraş sonrasında cildimin biraz kızarıp, razor bump misali kabarmasına sebep oluyor.

Sebebi jilet değil, onu deneme yanılma yoluyla eledim. Geriye alet ve bu üç kozmetik kaldı. Çünkü aynı durum başıma hep bu alet ve kozmetikleri bir arada kullandığımda geliyor. Losyon biraz da alkol içerdiği için önce onu denklemden çıkaracağım. Eğer sorun losyondaysa losyonu tıraş olmadığım günlerde parfüm niyetine kullanmayı planlıyorum. Losyondan sonra ikinci şüphelim aletin kendisi. Sorun alette de değilse olayın faili muhtemelen Kırmızı Proraso'da kullandıkları esans ya da kimyasallardan birisi demektir ki eğer öyleyse ikinci el ilan kısmına başlık açabilir hale gelince yedek olsun diye aldığım, kullanılmamış preshave ve tıraş kremini istemeye istemeye koymak zorunda kalacağım demektir.
Kokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka Krallığında... Çöpü çıkarsanıza hayvan herifler!!!
Gün itibarı ile tahrişin failini buldum: Proraso Sandalwood Losyon

Önce Proraso kırmızı traş öncesi krem ve tıraş sabununu Mühle R89, Gillette Silver Blue ve Yaqi sentetik fırça ile denedim. 3 perdede tahrişsiz bir sonuç aldım. Sabun ve tıraş söncesi krem böylece aklanmış oldu.

Sonraki gün ikinci şüphelim olan Fatip Nobile Gentileyi Proraso beyaz seri, Gillette Silver Blue ve Yaqi sentetik fırça ile teste tabi tuttum. 3 perdede gene tahrişsiz bir sonuç aldım. Hatta o kadar tahrişsiz bir sonuç aldım ki o hevesle sıkıntılı bir bölgeye AGT girişip, orayı biraz tahriş ettim (Hassas ciltlerde AGD'ye giden yol AGT'den geçer) Smile))

Geriye artık tek şüpheli kaldığı için denemeye gönülsüzüm ama Proraso Sandalwood Losyonu bir ara Mühle R89, Gillette Silverblue ve Yaqi Sentetik Fırça ile 2 perde sonrası deneyeceğim. Eğer bu kombinasyona ve az perde sayısına rağmen yüzümü gene tahriş ederse kendisi tıraş olmadığım günlerde kullandığım bir parfüm olarak dolabımda yerini alacak (Namussuzun kokusunu sevdiğim için berber boy almıştım bir de Sad )
Kokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka Krallığında... Çöpü çıkarsanıza hayvan herifler!!!
Konuda adını görünce uzun zamandır kullanmadığım ama kokusunu her zaman beğenerek ara sıra kokladığım bu sabunu dün dolaptan çıkardım.
Proraso sandal preshave ile ön yumuşatma sonrası yaklaşık 3,5 günlük sakalım için Roccaya Gillette Platinum taktım.
Tıraş çok keyifli geçti. Kayganlık ve koruyuculuk yakın rakipleri Cella ve Tabac'ın bence kesinlikle gerisinde. Fakat bu durumu hissedip tahriş geliyor dememe rağmen herhangi bir tahriş yada kuruluk yaşatmadı.
Tıraşı Sirenol tonik ve Proraso sandal losyon ile sonlandırıp aynada kontrol ettiğimde tıraşın çok güzel geçtiği belli oluyordu. Herşeyi proraso kullanmama rağmen bende herhangi bir alerjik durum da gelişmedi bu arada.
Bugün için bir arko sabunun fiyatı bile 30 liralara gelmişken fiyat performans olarak gayet başarılı bir sabun olarak görüyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 181,083 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 59,536 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 259,050 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 83,636 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 115,268 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 420,166 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 72,132 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,554 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Sabun tedarik sorunu noneed 8 4,445 12/03/2022, Saat: 00:41
Son Yorum: Johny White
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 8,909 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: