Mitchells Wool Fat Sabun
Ben de yakın zamanda satın aldım. Tüm dünyadaki olumlu yorumlara bakarak.

Tam olarak tüm sabunlarım bittiği zaman satın aldım. Yani ya MWF ile tıraş olacaktım ya da tıraş olmayacaktım.

Şu ana kadar iki kere denedim. Geleneksel tıraşa başladığımdan bu yana en kötü ve en tahrişli tıraşlarımı oldum. Ne yaptımsa güzel köpük elde edemedim. Aslında tam süzme yoğurt kıvamında köpük elde ettim diyorum, bu seferde sönmeye başlıyor hızlı bir şekilde. Her yöntemi denedim (sıcak su, kaynar su, soğuk su, bir gün önceden suda bekletme, daha büyük kapta bekletme vs. )

Ayrıca inceden alerji de yaptı gibi. Bu sabunu alacaklar için bir kaç önerim olacak.

Pure badger fırça kullanıyorsanız sakın tercih etmeyin. Pure badger fırçanın surata bu denli zarar verdiğini ben bu sabun ile gördüm. Genelde kullandığım sabun bariyer oluyormuş meğersem.
Ben de yakın zamanda satın aldım. Tüm dünyadaki olumlu yorumlara bakarak.

Tam olarak tüm sabunlarım bittiği zaman satın aldım. Yani ya MWF ile tıraş olacaktım ya da tıraş olmayacaktım.

Şu ana kadar iki kere denedim. Geleneksel tıraşa başladığımdan bu yana en kötü ve en tahrişli tıraşlarımı oldum. Ne yaptımsa güzel köpük elde edemedim. Aslında tam süzme yoğurt kıvamında köpük elde ettim diyorum, bu seferde sönmeye başlıyor hızlı bir şekilde. Her yöntemi denedim (sıcak su, kaynar su, soğuk su, bir gün önceden suda bekletme, daha büyük kapta bekletme vs. )

Ayrıca inceden alerji de yaptı gibi. Yüzümde tahrişten mi bu sabundan mı kaynaklı bilmiyor kızarıklıklar oldu.

Bu sabunu alacaklar için bir kaç önerim olacak.

-Pure badger fırça kullanıyorsanız sakın tercih etmeyin. Pure badger fırçanın surata bu denli zarar verdiğini ben bu sabun ile gördüm. Genelde kullandığım sabun bariyer oluyormuş meğersem. Bu sabun ile pure badger bulaşık teli etkisi yapabilir.

-Bence yüzde köpürtmeye uygun bir sabun. Kapta köpürtmek çok mantıklı değil, çabuk sönüyor. Haliyle yumuşak bir sentetik fırça veya silver badger tip fırça ile daha iyi sonuç alınabilir.

-Kesinlikle sabır istiyor, hızlı tıraş olma düşünceniz varsa bu sabunu eleyebilirsiniz. Ya da benim gibi tüm sabunlarınız bitince satın almayın daima yedekte sabununuz olsun.

- Köpürtmeye başlamadan önce fırçayı süzün, sabun ise sıcak su da bir süredir bekliyor olsun. Sabunu fırçaya yükledikten sonra ara ara fırçanın ucuna su değdirerek güzel köpük elde edebilirsiniz.

Nemlendirme olarak da iki farklı şekilde tabac ve MWF yi köpürttüm. Bir tarafa MWF sürüp bekledim diğer tarafa TABAC sürdüm bekledim. MWF söndü kayboldu, sonra her iki tarafı duruladım. İyice kurumasını bekledim. MWF daha iyi nemlendirdi. Ama öyle çok inanılmaz bir fark göremedim ben.

Velhasıl ben yeniden TABAC siparişi verdim ve TABAC dan devam edeceğim. TOBS avacado ile MWF arasında kalmıştım. MWF ucuz diye tercih ettim pişman oldum.

İşin üzücü tarafı ben bu sabunu ne yapacağım. CELLA kabına basmıştım, kabı sevdiğim için satasım da gelmiyor. Acaba uygun fiyata satsam forumdan alan olur mu , en azından sabun israf olmamış olur. Ben de durursa muhtemelen kuruyacak ve bir süre sonra çöpe gidecek. Seveni de çok olduğu için evde tutmak içime sinmiyor.

Benim için halen TABAC en iyisi (ARKO,CELLA, HASLINGER HONIG, HASLINGER KEÇİ, MWF arasında).

Umarım güzel ifade edebilmişimdir. Bir önceki mesajı kazara gönderdim, silemiyorum da.
@GeraltofRivia merhaba,

2 refill bitirmişliğim var MWF ve ben çok beğeniyorum. Halihazırda elimde yok çünkü forum sayesinde yeni tatlar deneme isteğine karşı koyamıyoruz.

MWF'nin çabuk sönmesinin nedeni içerisindeki lanolinden kaynaklarıyor. Bildiğim kadarıyla lanolin miktarı en fazla olan sabun bu.

@Efrasyab Kemal Bey de düzenlediği sabun etkinliklerinde lanolinli sabun da yapmıştı. Kendisinin kozmetik sektöründe geçmişi olduğu için bize açıklama yaparsa daha iyi olur.

Onun dışında uygun fiyatlı olduğu için Kent sabun almıştım. MWF ile aynı sabun sadece marka farklı. Ama satış miktarı düşük olduğu için sabundan çok verim alamamıştım. O yüzden tabac ile Kent (MWF) sabunu rendeleyerek karıştırıp aynı kaba bastım. Sönmeyi engelledi. Siz de tabac sabunla karıştırıp deneyebilirsiniz.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Arkadaşlar işlerim biraz yoğun, özel hayatımda da bir takım ilave gelişmeler olunca çok fazla yazmaya zaman ayıramıyorum. Başlığı görünce yazmak istedim. Geçmiş yıllarda MWF sabunu muhtelif seferlerde denemiş, tecrübe etmiş ve beğenen birisi olarak eğer üretici formülasyonu değiştirmediyse şu an piyasada satılan iç piyasadan temin edilmiş MWF sabunların sorunlu olduğunu net bir şekilde söyleyeyim.Ayrıca bu geri bildirimleri ithalatçıyla da paylaşmanız iyi olur. Zira bu sabunlar muhtemelen doğrudan İngiltere'den tedarik edilmeyip, bartırla takas yoluyla Türkiye'ye getirilen sabunlar. Onlar da mal takasladıkları veya aldıkları şirketlere durumu bildirirler.

Yakın bir dostum tarafından denemem için gönderdi. Kendisi de köpük yapamamaktan muzdaripti. Sabunun en büyük problemi birkaç damla suyun bile tüm köpüğü baloncuk çorbasına çevirmesi... Su dengesini iyi ayarlayarak, ve kase de uzun çalışarak köpük yapılabiliyor. Lakin köpük hacmi düşük ve eski dönemlerde kullandığım MWF köpüğüyle alakası yok. Kayganlık ve nemlendirme lanolin etkisiyle iyi ama onu belirteyim. Ayrıca sabun yüklerken oluşan köpük kaynaklı fırçanın yüklendiğini düşünüyorsunuz ama fırça aslında yüklenmiyor. Daha fazla yükleme yapılması gerekiyor.
Bu sabun normalde de biraz emek isteyen bir sabun. İdeal kullanım yüzde de değil, tasta köpürtmedir. Çünkü normal bir sabundan çok daha fazla yüzde zaman harcamanız gerekir ki bu da cilt yapınız, fırça türünüz ne olursa olsun tahrişe davetiye çıkarmak anlamına gelir. Ben yüzde köpürten biri olarak ve günlük tıraşta hiç tas kullanmayan biri olarak tasta köpürtme yapmanızı tavsiye ederim.

Şu an kullandığınız MWF'leri diğer sabunlarla mukayase için referans kabul etmemek de fayda var. Yine de eskiden daha az alternatifin olduğu tıraş kozmetik ürünleri arasında ilk alınan ve iyi performansa sahip oldskool ürünlerden birisi olması nedeniyle gönüllerde taht kurmuş ''MWF'' nin şu dönem de piyasada milyon tane performanslı ürün varken gerekliliği sorusunun cevabını herkes kendi vermeli. Kolay köpük yapılamıyor olması nedeniyle acemi, amatör işi bir sabun değil.

Benim için özel bir ürün ama günlük tıraşta çok tercih ettiğim bir ürün değil.
Sorun bende mi diye düşünmeye başladım.
MWF’i diğer sabunlarla karıştırmayın derim. Kendisi özel bir arkadaştır. Huyuna suyuna gitmezseniz sizi sevmez ve üzer. Bu bakımdan söyleyecek olursak bu arkadaş:
1- Suyunu seçer. Özellikle sert su sevmez. Gerekirse Şaşal su kullanın.
2- Sıcağı sevmez. Soğuk traş adamıdır.
3- Susuz kalmaya gelmez. Traş olmadan önce sabun kuru ise ıslatıp bekleyin. Yüzeyi yumuşayınca köpüğe girişin.
4- Suyu sever. Suda beklemiş nemli fırça kullanın.
5- Tercihan (bulursanız) örijinal seramik kabı kullanın. Bu kaba koyduğunuzda sabun biraz küçük gelecektir. Bastırıp ya da rendeleyip tam basmayın. Boşluk olduğu gibi kalacak. İlk kullanımdan önce yan altta çeyrek hizaya gelinceye kadar su doldurup bekleyin ki sabun şişsin. Kenarları dolunca olmuştur. Madde 3 deki öneri gibi gerektiğinde tekrar edin.
6- Fırçanız iyi “backbone”lu olsun.
Ben şişmiş sabundan nemli (silkelenmiş) fırça ile yükleme yapıyorum. Sonra azar azar tasa su ekleyerek hep ama hep iyi köpük elde ediyorum. Silkelemesen su yüklü fırça ile de yapılabilir. Ama bu kez fırça su tutan (doğal kıllı) fırça olmalı.
Köpüğü nispeten ince ama çok kaygan oluyor. Tabac değil bu sabun adı üstünde MWF. Ustura için biçilmiş kaftan.
Tıraş sonrası etkisini sadece Wholly Kaw sabunum geçebiliyor.* Ve size sorduruyor bu artizan sabunlara bu kadar vermeye değer mi diye!
Küçük bir aile şirketi tarafından yüz yıldır üretilen tek çeşit bir sabun bu. Bu kadar ünlü olmasının bir sebebi olmalı
*Karşılaştırdığım diğer sabunlar: MdC, SV, Creeper, Laugnar, True Fitt Hill, Cella, TOBS, L’occitane ve diğerleri
@Hexciter Sorun sizde değil, lakin arkadaş da da değil. Nasrettin hoca misali ikiniz de haklısınız. Farklı şeyler söylüyor olma nedeniniz, aynı sabunlardan bahsetmiyor oluşunuz.
(08/08/2021, Saat: 22:25)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Hexciter Sorun sizde değil, lakin arkadaş da da değil. Nasrettin hoca misali ikiniz de haklısınız. Farklı şeyler söylüyor olma nedeniniz, aynı sabunlardan bahsetmiyor oluşunuz.

@marv hocam, şu anda kullandığım sabunun üçüncü sahibiyim desem. Orijinal seramik kasesi ile çok uyguna geldi. İlk iki sahibinin niye sattığı belli zaten.
@"Hexciter" Tamam işte, aynı şeyi söylüyoruz. Sizin şu yukarıda yazdığınız method dahil olmak üzere, bir sabunu köpürtebilmek adına onlarca farklı metod-ritüel üretilmesi/türetilmesi dahi sabunun zor bir sabun olduğunu gösteriyor. Çok acemi işi bir sabun değil. Ayrıca üretimsel olarak köpürmeyen sabunları da var ki üst mesajda da belirttiğim gibi yakın dönem de bana da denk geldi. Aynı arkadaşın sırf merakını gidermek için aldığı ikinci sabunda da aynı durum söz konusu. Ki o sabunu da arkadaşımız forumdan @"Creator" Osman beye gönerdi, o da tecrübe etti diye biliyorum. Başlığa yazacaktır.

Ezcümle geçmişte ben de iki refill bitirmiş biriyim. Ve sorunsuz MWF'nin de nasıl köpürdüğünü bilen biriyim. MWF performansı güzel, hoş sabundur. Lakin tezcanlı, aceleci adam sabunu değildir. Ve biraz anlamak gerekiyor dilinden. Sabırsız kullanıcılar çok bakmasınlar.
(09/08/2021, Saat: 13:07)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Hexciter" Tamam işte, aynı şeyi söylüyoruz. Sizin şu yukarıda yazdığınız method dahil olmak üzere, bir sabunu köpürtebilmek adına onlarca farklı metod-ritüel üretilmesi/türetilmesi dahi sabunun zor bir sabun olduğunu gösteriyor. Çok acemi işi bir sabun değil. Ayrıca üretimsel olarak köpürmeyen sabunları da var ki üst mesajda da belirttiğim gibi yakın dönem de bana da denk geldi. Aynı arkadaşın sırf merakını gidermek için aldığı ikinci sabunda da aynı durum söz konusu. Ki o sabunu da arkadaşımız forumdan @"Creator" Osman beye gönerdi, o da tecrübe etti diye biliyorum. Başlığa yazacaktır.

Ezcümle geçmişte ben de iki refill bitirmiş biriyim. Ve sorunsuz MWF'nin de nasıl köpürdüğünü bilen biriyim. MWF performansı güzel, hoş sabundur. Lakin tezcanlı, aceleci adam sabunu değildir. Ve biraz anlamak gerekiyor dilinden. Sabırsız kullanıcılar çok bakmasınlar.
Senin incelemeden sonra bir müddet karalisteye ekledim mwf yi abi Big Grin
Tabac'tan sonra MWF ve Speick de vegan ürünler çıkarma kararı almış. MWF ve Speick sevenlerin stok yapmasında fayda var.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 181,494 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 59,752 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 259,346 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 115,464 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 102,195 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 72,259 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,567 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Sabun tedarik sorunu noneed 8 4,488 12/03/2022, Saat: 00:41
Son Yorum: Johny White
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 8,934 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73
  Sabun Basmaya En Uygun Olan Kap Hangisidir? gakgoş 381 355,500 01/06/2021, Saat: 12:34
Son Yorum: Chavez

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: