Ekonomi Köşesi
enflasyonu neden düşüremiyoruz,

11 yıldır aynı ekonomik yönetim kadro başında (siyasi açıdan bir sataşma olarak düşünmeyiniz)

demek ki siyasi süreklilikten başka olgular var enflasyon konusunda
ve enflasyondan para kazanan bir lobi gerçekten var.

dünya geneline baktığımızda, özellikle geri kalmış ülkelerde enflasyon çok yüksek,

enflasyonu eksi olan ülkeler var bunlar 1-2 istisna dışında belki dünyanın en gelişmiş ülkeleri.

http://www.global-rates.com/economic-ind...ation.aspx
(03/07/2013, Saat: 15:32)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: enflasyonu neden düşüremiyoruz,

11 yıldır aynı ekonomik yönetim kadro başında (siyasi açıdan bir sataşma olarak düşünmeyiniz)

demek ki siyasi süreklilikten başka olgular var enflasyon konusunda
ve enflasyondan para kazanan bir lobi gerçekten var.

dünya geneline baktığımızda, özellikle geri kalmış ülkelerde enflasyon çok yüksek,

enflasyonu eksi olan ülkeler var bunlar 1-2 istisna dışında belki dünyanın en gelişmiş ülkeleri.

http://www.global-rates.com/economic-ind...ation.aspx

TCMB nin tek bir görevi vardır aslında oda fiyat istikrarını sağlamak. Yani enflasyon hariç diğer bütün işlevleri yan görevler ana görev enflasyon.

Neden düşüremiyor derseniz şöyle bakmak lazım ülke olarak dışa bağımlı ve cari açığı yüksek bir ülkeyiz bu durumda ya uzun vadeli ağır sanayi başta olmak üzere yatırım alırsınız yada sıcak paraya muhtaç kalırsınız. İşte denklem burada kopuyor bizde o faize ihtiyaç ortaya çıkıyor faiz rusyadan düşük brezilya ile nerdeyse başabaş avustralya ile minik bir fark olursa para daha güvenli limanlara kaçıyor. Faiz yinede yükselmesin diyerek kur artışına göz yumunca bu tarz sıçramalar olabiliyor. Ama TCMB hedefi % 5... tutar mı zor gibi.
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Mısırda Darbe..

Mısır’da Genelkurmay Başkanı’nın Cumhurbaşkanı Mursi yönetimine verdiği 48 saatlik sürenin sona ermesi sonrası, Genelkurmay Başkanı tarafından yapılan açıklamada Mursi’nin görevden alındığı ve anayasanın da geçici olarak askıya alındığı belirtildi. Mursi ise darbeyi kabul etmediğini belirtirken, halkı darbeye karşı durmaya çağırdı. Ordu’nun hükümete yönelik darbesi muhalifler tarafından kutlamalara neden olurken, karar sonrası yaşanan çatışmalarda ölü sayısının arttığı belirtiliyor. Bu durum petrol ve altın fiyatlarına yansımış durumda.

syg.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Taban aylığa 43.5 TL zam
* En düşük memur emekli aylığı 1.086 TL’den, 44 TL’lik artışla 1.130 TL’ye yükselecek.
* Memur emeklilerinin taban aylıklarındaki artış miktarı 43.5 TL oldu.
* Ekim 2008’den önce emekli olmuşların en düşük işçi emekli aylığı 36.9 TL artışla 922.6 TL’den 959.5 TL’ye yükseldi.
* 716.3 TL olan en düşük Bağkur esnaf emeklisi aylığı 745 TL olacak. Artış 28.7 TL.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Tartışmalı politikalar ve stratejiler arasında kur yükselmeye devam ediyor.

Dolar/TL 1,95 üzerinde işlem görürken. Euro/TL 2,54 seviyesine dayanmış durumda. Öğleden sonra ECB ( Euro Bölgesi Merkez Bankası) Başkanı Draghi konuşacak gözler 15:30'da
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
S&P bir kaç gündür yazdığım olayları içeren özellikle kur üzerinde etkili olabilecek bir rapor yayınladı..

Kısaca raporda eğer parasal sıkılaştırma olursa Türkiye en çok etkilenen ekonomilerden olur diyorlar.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Mısır'da darbe sonrası petol fiyatları yükseliyor.

Genelde bu dönemde bir düşüş beklentisi vardı petrol fiyatlarında ancak darbe ortalığı karıştırdı. Brent petrol 107 civarında abd ham petrolü ise 102 usd seviyesine yaklaşıyor. Beklenti 95 usd civarında olmasıydı.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Akşam geç oldu ama okuyan arkadaşlar için bundan sonrası için bi fikir verebilir.

Buradan bahsettiğim ABD tarım dışı istihdam verisi bugün 15:30'da açıklandı. Veri beklentilerin üzerinde geldi. Şimdi bu ne demek yada bize ne ABD verisinden diyebilirsiniz. Bunun bize yansıyan tarafı ABD para kesmeye bir adım daha yaklaştı. Artık cari açığı olan ve sıcak parayla dönen gelişmekte olan ülkelerin baharı bitti son bahara hazırlıklı olun önümüzde çok çetin bir kış olabilir.

Bu haberle birlikte dolar/tl 1.97 seviyesine kadar yükseldi. Ben hem borsada hem kurlarda bir tur daha düzeltme olur diyorum ama adı üzerinde işte oda SONbahar olacak.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
yıllardır bizi teğet! geçiyor bu krizler...
(06/07/2013, Saat: 19:42)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: yıllardır bizi teğet! geçiyor bu krizler...

Keşke teğet geçse
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 17,687 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan