Ekonomi Köşesi
(26/03/2015, Saat: 13:33)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: nakit tutun abi 2015 1016 sıkıntılı bir dönem olabilir mümkün olduğunca borçlanmayın

Hissettim ama..

Altınla dolar alt alta üst üste

Biri altta biri üstte

Zina yapıyolar Dodgy
(26/03/2015, Saat: 13:38)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nakiti turk lirasi mi tutalim dolar mi tutalim hocam?

Sent from my iPhone using Tapatalk

ben 2,55 ten dün dolara giriş yaptım 2,65 direncini takip ediyorum ve bu seviye aşılırsa kısa vadede 2,72 görülür diye düşünüyorum. Tekrar 2,55-2,50 hattına bir çekilme olursa yeniden alım yapar beklerim en azından portföyümün %50 sinin dolarda tutmak isterim açıkçası
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(26/03/2015, Saat: 13:04)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaptığı ilk hatada sırtına binen parti binasını basan kara kızıl arkadaşlar eminimki başkanın ensesindedir iktidar partisinin genel merkezinin işgal edilebildiği bir ülkede halkın sesine kulak vermek zor olmasa gerek üstad ..

ben Varufakis'in burberry atkısına laf söylersin diye düşünmüştüm üstad Big Grin

Servet düşmanlığı sosyal barış getirmez
Enerji,gıda gibi temel ihtiyaç larda insafsızca kar etmek için milleti
Devletin piyasa denetleme kurumlarıyla dizginlemek her ülkede yapılan dalavere
Bakalım Cipras ve kurmayları kapitalist prensleri kollamak için hangi kılıfı kullanacak
Cipras in başarılı olması bizim faydamiza
Komşu da piser bize de düşer
(26/03/2015, Saat: 14:08)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Servet düşmanlığı sosyal barış getirmez
Enerji,gıda gibi temel ihtiyaç larda insafsızca kar etmek için milleti
Devletin piyasa denetleme kurumlarıyla dizginlemek her ülkede yapılan dalavere
Bakalım Cipras ve kurmayları kapitalist prensleri kollamak için hangi kılıfı kullanacak
Cipras in başarılı olması bizim faydamiza
Komşu da piser bize de düşer

Öncelikle servet ile ilgili söyleceğim tekşey ; Sahip olduğunuz servet emekçilerden halktan çaldıklarınızdır , biri size servetimi alın terimle yaptım derse ona soracağınız tek soru kimin alın teri olduğudur demiş don marquis Smile

Üstad buna benim yanıt vermem yerine birinci ağızdan bir yazı koyalım tam buraya Smile

Yanis Varufakis'in blog yazısından bir kesit:

"Avrupa'nın elitleri bugün, başını çektikleri krizin doğasını ve Avrupa medeniyeti bir yana kendi kaderlerine dahi etkisini anlamayan bir grup cahil lider topluluğu gibi davranıyorlar. Yoksul kesimin sürekli olarak azalan birikimlerini talan ederek iflas etmiş bankacıların yarattığı kara delikleri kapatmaya çalışıyorlar."
"Parasal birlik yaratarak (A) Avrupa'nın makro-ekonomisinden tüm şok emicileri ortadan kaldırdılar, (B) şok geldiğinde de devasa olmasını sağladılar. Şimdi ise inkâr ediyorlar ve mantıksızca Tanrıların, rekabetçi tasarrufa kurban edilmek üzere yeterli sayıda insan hayatı sunacağı mucizesini bekliyorlar. (…)"
"On yıllar boyunca milyonlarca kişiyi ilerici politikalar adına kınadığımız Sol'un endüstriyel feodalizme dair kolektif suçluluğunun her daim bilincinde olarak, ben yine de Sovyetler ve Avrupa Birliği arasında paralellik kuruyorum."
"Farklılıklarına rağmen, ortak bir noktaları, en tepeden (Politbüro veya Komisyona), en alta (her üye devletteki tüm bakanlar veya tüm delilikleri tekrar eden son komisere) uzanan tekdüze 'parti çizgileri'. Hem Sovyetler hem de AB aparatçıkları Hristiyan mezhebinde olduğu gibi, gerçekleri ancak kendi kehanetlerine ve kendi kutsal kitaplarına uygun olduğu takdirde kabullenen kararlılığı paylaşıyor. (…) Avrupa'nın elitleri derin bir inkâr ve kargaşa içindeyken kafalarını deve kuşu gibi kuma gömerken, Sol da Avrupa kapitalizminin çöküşünün işlevsel, kitlelerin ortak refahını üretebilecek kabiliyete sahip bir sosyalist siteme açılacak boşluğu doldurmaya hazır olmadığımızı kabullenmeli."
Ilımlı Öneri
"Görevimiz çift yönlü olmalı: Mevcut gidişata dair, Marksist olmayanların, yani neoliberalizm tarafından kandırılan Avrupalıların kavrayabileceği bir analiz öne sürmek. Ve bu analizi, sürekli düşüş haline son vermek için Avrupa'nın istikrara kavuşmasına yönelik önerilerle uyumlu hale getirmek (…)."
"Biz 'Ilımlı Öneri'mizle bunu yapmaya çalışıyorduk. Radikal aktivistlerden, koruma fonu yöneticilerine kadar olan farklı hedef kitlelerimize hitap ederken, ortak çıkarımız olan sağcılarla da stratejik ittifaklar kurmak. Sağcılarla basit ve tek ortak çıkarımız, tasarruf ile kriz ve iflas eden devletler ile iflas eden bankalar arasındaki olumsuz beslenme döngüsünü sona erdirmek. Hem kapitalizm hem de yerine geçebilecek herhangi bir ilerici programı baltalayacak olumsuz bir etkiyi engellemek."
"(…) İki itirafla sonuçlandırayım. Nefret ettiğim sistemin istikrarı için ılımlı bir gündem izlemeyi samimi olarak savunmaktan mutlu olsam da, buna hevesliymişim gibi görünemem. Mevcut şartlar altında yapmamız gereken bu olabilir. Ama daha radikal bir gündemin makul bir şekilde uygulandığını muhtemelen ben göremeyeceğim."
"Son olarak, çok kişisel bir itiraf: 'Üst tabaka' için 'daha kabul görür' bir hisse müsamaha göstererek, hayatım boyunca kapitalizmin değiştirilebileceği umudunu boşa çıkarma üzüntüsünü gizliden gizliye azaltma riski yaratıyorum. Yüksek ve güçlüler tarafından kutlanarak kendi kendine tatmin olma hissi, zaman zaman bana da yanaştı. Ne kadar radikal olmayan, çirkin, zararlı ve yıpratıcı bir histi o!"
'Dünyayı değitiremeyen sosyalistler gibi olmamalıyız'
"Kişisel olarak en kötü hissettiğim zaman bir havaalanındaydı. Pahalı bir takım giyen biri, Avrupa krizi konusunda bir konuşma için beni davet etti ve bana bir birinci sınıf bilet alabilecek kadar saçma bir hesap ödedi. Birkaç uçuşun ardından yorgun bir şekilde eve dönerken, uçuş kapısına doğru ekonomi sınıfında sıraya girmiştim. Bir anda, dehşete düşmüş bir şekilde 'ayaktakımını' baypas etme yetkisi verildiği hissine kapılmanın benim için ne kadar kolay olduğunu fark ettim."
"(…) Eğer şeytanla ittifak kuracaksak (örneğin IMF ile, benim iflas tasarrufu olarak nitelediğim terim 'bankruptocracy''ye karşı çıkan neoliberallerle) dünyayı değiştirmekte başarısız olan ama özel şartlarını geliştirmekte başarı sağlayan sosyalistler gibi olmaktan sakınmalıyız."
"Burada kurnazlık gerektiren şey stratejik amaçlar doğrultusunda, sonunda neoliberallerin kendi kendilerini engelleyen pisliklerine karşı tüm muhalefetin etrafından dolaşmalarına yardımcı olan ve kapitalizmin yaradılışındaki iğrençliklere bakışımızı muhafaza eden ve bunu korumaya çalışan devrimci maksimalizmden (devrimci aşırılıktan) sakınmak. Radikal itiraflar bu zor dengeyi kurmaya yardımcı olabilir. Sonunda Marksists hümanizm, dönüşmekte olduğumuz şeye karşı sabit bir mücadeledir."
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Tartışma da yine romantik rüzgar esiyor Smile
Servetlerin nasıl elde edildiği malum
Servet ve ticaret ilişkisi nasıl disiplin altında olacak işte bu paradoks değilmi
Ülkede yer altı üstü zenginlik varsa herkesindir ki özelleştirmenin anlamı nedir ?
Halk rüzgarını arka na alırsın sosyal devlet olursun gemideki baronlarin eli dümene uzandiginda devletçi devlet olur neo kapitalist
haksizmiyim @sertaç üstad Smile
(26/03/2015, Saat: 15:05)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tartışma da yine romantik rüzgar esiyor Smile
Servetlerin nasıl elde edildiği malum
Servet ve ticaret ilişkisi nasıl disiplin altında olacak işte bu paradoks değilmi
Ülkede yer altı üstü zenginlik varsa herkesindir ki özelleştirmenin  anlamı nedir ?
Halk rüzgarını arka na alırsın sosyal devlet olursun gemideki baronlarin eli dümene uzandiginda devletçi devlet olur neo kapitalist
haksizmiyim @sertaç üstad Smile

Üstadım çok güzel bir noktaya parmak bastın e tabi son hava bükücüyede bu yakışır romantik adamım doğrudur beni tanıyorsun Smile
Şimdi dilim döndüğünce kendi düşüncelerimi aktarmaya çalışayım..
Ben Marxizmin ilk hali ile 19. yy dışında sudan çıkmış bir balık olduğunu düşünüyorum. Marxizmin yeniden yorumlanması ve bir daha sovyetler gibi bir hatanın tekrarlanmaması için syriza gibi geçiş aşamaları olması gerekiyor. Ayrıca kapitalist ekonomi ilişkileri bu kadar değişmişken ve şirketler dünyayı yönetirken arada revizyonist yorumlamalar olacaktır mutlaka önemli olan sosyal eşitsizliğin en aza indirgenerek bu süreçlerden geçilmesi
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Son capital bükücü Smile
Olay hep vatandaş bilincinde ve baskısında bitiyor
Kabul etmek lazım ,secenler seçtikleri kişiler kadar zeki değil
Secilenler her türlü seçmenleri kandırıp karanlık tarafa hizmet edecek
Marx bu günleri görseydi revizyona gider 4.cildi yazar miydi ?
Marx'ın ana denklemlerine bakarsak 4 başlık çıkarabilirim sanırım ,

- Artı Değer ; kısacası emek sömürüsü hala devam ediyor bi değişiklik yok
- Teknoloji gelişimi ve emeğin rolü ; burada yanıldı bunun güncellenmesi lazım
- Kapitalizmin dinamikleri ve sınıf savaşı ; buradada orta sınıf gibi bir kavrama hazırlıksız yakalandı
- Kapitalizmin yıkılışı ; Krizler kapitalizmin sonu olacaktır bence aynen geçerliliğini koruyor..
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Elektirik kesintisi şokuyla borsa %1,66 aşağıda kurda 2,6180 e dayanmış durumda
Hayınlar, amana gelmiş,