Ekonomi Köşesi
Smilejhrjnd.jpg
Türkiye’ye ithalatı yapılan ürünlerin tamamı alışık olduğumuz fiyatların iki katına çıkmış durumunda. Tamam, serbest piyasa ekonomisi yaşıyoruz ama vatandaşın alım gücü olmadıktan sonra ithal edilen ürünü kim satın alacak? Konu sadece tıraş ürünleri değil. Yıllardır kullandığım bir parfümün fiyatı %130 artmış. Yeni fiyattan satın alma şansım ne yazık ki yok! Çünkü maaşım o oranda artmadı Smile
Bu da demek oluyor ki önümüzdeki birkaç yıl o parfümü satın alamayacağım Sad
(14/09/2018, Saat: 01:30)batmanforever Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiye’ye ithalatı yapılan ürünlerin tamamı alışık olduğumuz fiyatların iki katına çıkmış durumunda. Tamam, serbest piyasa ekonomisi yaşıyoruz ama vatandaşın alım gücü olmadıktan sonra ithal edilen ürünü kim satın alacak? Konu sadece tıraş ürünleri değil. Yıllardır kullandığım bir parfümün fiyatı %130 artmış. Yeni fiyattan satın alma şansım ne yazık ki yok! Çünkü maaşım o oranda artmadı Smile
Bu da demek oluyor ki önümüzdeki birkaç yıl o parfümü satın alamayacağım Sad

Komşum satışlarda bir düşüş olabilir ama alıcı mutlaka olur ve bence zarar etmezler. 250 TL den satılan bir ürünü 100 kişi alsa 25000 TL yapar. Ama o mal veya ürün fiyatı 500 TL'ye çıktığı zaman satışlar yarı yarıya düşüp 50 kişi alsa bile satıcı yine aynı kazancı sağlayabileceğini düşünüyorum.
@ziyanınjileti komşum dediklerinize katılıyorum ama üründen ürüne bu durum değişkenlik gösterebilir.
Çalıştığım firmada yerli ve ithal ürünlerin satışı yapılmaktadır. Bizde her ithalatçı firma gibi ürünlerin fiyatını revize etmek zorunda kaldık.
Revize sonrası ithal ürünlerde olan satışlarımız neredeyse %80 oranında düştü. Her iki taraf mağdur ürünü getiren firma gerektiği kadar ürün satamıyor ihtiyacı olanda ürünü alamıyor. Bu gidişat hayra alamet değil, Allah hepimizin yardımcısı olsun.
@batmanforever komşum haklısınız ama bunda sattığınız malın ne şekilde alındığı çok önemli. Ne ürün satıyorsunuz bilmiyorum. Ama müşterileriniz sattığınız ürünü alırken sadece ihtiyacını karşılamak amacıyla alıyorsa ve sattığınız ürünlerin amacını aynen karşılayacak alternatif ürünler de piyasada bulunmaktaysa, hem müşterinin, hem kazancın düşmesi kaçınılmazdır.
Bu geleneksel tıraş ürünlerini karşılayan 2 işletme bulunmakta. Ayrıca alıcılar için geleneksel tıraş ürünleri, hem bir ihtiyaç, hem bir hobi olarak görülmekte. Ağırlıklı olarak internet üzerinden bir satış olduğu için yerli ve yabancı müşteriler bulunmakta. Bu şekilde büyük bir zarar şahsen ben beklemem. Müşterilerin sayısı düşebilir. Belki kazanç da hafiften aşağı yönlü seyredebilir ama zarar edeceklerini sanmam.
Son olarak gerçekten durumlar iyi değil. Şiddetli bir stagflasyon dönemine girdik. Gerçekten de Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Altın' ın Durumu (ekonomi) ohtararan 22 4,603 10/08/2018, Saat: 00:54
Son Yorum: starex
  Sıcak fırsatlar köşesi BigHillMe 209 135,478 11/05/2015, Saat: 18:22
Son Yorum: ynspektas

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi