Ekonomi Köşesi
Üstadım okulda doğrudur ideal hukuk denen şeyi öğretir dururlar, olması gereken hukukmuş, ulaşılması gereken nirvanaymış filan..

Zaman kaybı evet, hangi sistemi kurarsanız kurun, ideal hukuk tepede size bakıyor, aşağılıyor olacak. Bence asla varolmayan bir hukuk sistemi.

Hukuk devleti kavramına değindiniz. Yasaların anasında yeri vardır. değiştirilemez, değiştirilmesi teklif bile edilemez. Nedir bu hukuk devleti?

Kendi koyduğu kurallara uyan devlet. Evet.

Kendi koyduğu kurallara önce kendisi uyacak, bu konuda çok sert şeyler yazarım başımız belaya girer mazallah..

En iyisi Türkiye Laik, Demokratik, Sosyal bir hukuk devletidir deyip durayım..

Seçim ekonomisi olduğu gibi seçime özel hukuksal kararlar yahut düzenlemeler olmaz, olmamalı. Kanun koyarken kanun koyucunun en temel amacı, bu kanunların "daimi" olmasıdır. Ebedi değil, daimi yani ben kaldırana kadar geçerli.. Susayım..

Seçmlere özel ekonomi hakkında gayet güzel bir kitap önerebilirim naçizane..

Kendisi ablam olur Big Grin Biraz da reklam Tongue

281fmtu.jpg
Petrol fiyatları bir türlü istenilen düşüşü yapamıyor yakında bir zam kapıda şimdiden haberiniz olsun.
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Yabancı Portföy Yapısı

Küresel finans piyasalarında ve içeride yaşanan gelişmelerin etkisiyle ülke riskinin yükselmesi ve yaşanan sermaye çıkışı ile faiz ve dövizdeki dalgalanmalara bağlı olarak Türkiye’de Borsa, DİBS gibi araçlara park etmiş yabancı portföyünde 24 Mayıs’tan bu yana yaşanan erime 30 milyar dolara yaklaştı.

Dünya’dan Naki Bakır'ın Kalkınma Bakanlığı, Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK), Merkez Bankası ve BDDK verilerinden yaptığı belirlemeye göre, Türkiye’de park etmiş kısa vadeli yabancı sermayenin Borsa, DİBS gibi araçlardaki portföy yatırımlarının hacmi, 24 Mayıs Cuma günü piyasaların kapanışı itibariyle 170 milyar 47 milyon dolar düzeyinde bulunuyordu. Yabancı portföyü iki ayda yüzde 17.4 oranında net 29.6 milyar dolar azalarak 26 Temmuz itibariyle 140.5 milyar dolara kadar geriledi.

En çok erime Haziran’da yaşandı
Gelişmiş ülkelerin son birkaç yıldır krizi aşma önlemi olarak başvurduğu ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yoğun sıcak para saldırısına yol açan parasal genişlemenin durdurulacağı algısının damgasını vurduğu izleyen haftadan itibaren, Türkiye’den sermaye çıkışı yaşanmaya başladı. Yabancı portföyü 24-31 Mayıs haftasında 8 milyar dolara yakın erimeyle 162.2 milyar dolara indi.

Yabancı portföyünde en fazla erime ise Türkiye’nin ülke riskinin hızla yükseldiği Haziran ayı boyunca yaşandı. Fed’in parasal genişleme ile ilgili kararı beklenirken, içeride 31 Mayıs’tan itibaren patlak veren ve ülke çapında yayılan Gezi olayları ile oluşan siyasi istikrarsızlık algısı da finansal piyasalardaki olumsuz gelişmelere katkı yaptı. Türkiye’nin not artırımında 114’e kadar düşen CDS primi, haziranın ilk haftasında 184’e kadar çıktı. Risk priminin bir göstergesi kabul edilen CDS (Credit Default Spread) oranı ülke bazında ülke tahvillerinin iflas riskini gösteriyor. CDS’nin mayıs ayı ortalamasında 119 olan değeri, haziran ayı ortalamasında 179 olarak gerçekleşti. Bu gelişmelerin de etkisiyle yabancı portföyü Haziran ayı boyunca yüzde 10.3 oranında 16.7 milyar lira eriyerek 145.5 milyar dolara geriledi.

Ancak 19 Haziran’da açıklanan Fed kararının beklentiye uygun olmakla birlikte daha yumuşak bir geçiş öngörmesi, parasal sıkılaştırmanın zamana yayılarak yapılacağının anlaşılması üzerine sermaye çıkışı ve yabancı portföyündeki erime görece yavaşladı. Yabancı portföyü Haziran sonu ile 26 Temmuz arasında da 5 milyar dolar dolayındaki erimeyle 140.5 milyar dolayına geriledi.
En son açıklanan verilere göre yabancı portföyünde 24 Mayıs-26 Temmuz arasındaki iki aylık dönemde yabancıların İMKB’deki hisse senedi portföyü yüzde 25 dolayında net 20 milyar doların üzerinde erime kaydetti. Bu sürede yabancıların DİBS portföyünde de yüzde 15.4 oranında 11 milyar dolara yakın erime yaşandı. Yabancılara ait mevduat hacmi ise 1.2 milyar dolar artarak 21 milyar doları aştı. Böylece portföy toplamında net 29.6 milyar dolarlık bir erime ortaya çıktı.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
fitchden-turkiye-uyarisi-1408131200_m.jpg

ABD Merkez Bankası FED’in parasal genişletmeyi sona erdirmesinin gelişmekte olan piyasaları kötü etkileyeceğini ifade eden Fitch, bu durumdan en fazla etkilenecek ülkeler arasında kırılganlıklarıyla dikkat çeken Türkiye’yi de saydı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD’nin parasal genişletmeyi sona erdirmesinin gelişmekte olan piyasalar açısından likiditeyi nasıl etkileyeceği konusunda Avrupalı yatırımcıların kaygılı olduğunu bildirdi.

Çeyrek dönem yatırımcı güveni araştırmasını yayımlayan Fitch, yatırımcıların duydukları bu endişelerin büyük olasılıkla en kırılgan ülkeler ve şirketlere odaklanacağını vurguladı.

Fitch, en kırılgan ülkeler arasında Türkiye, Macaristan, Lübnan, Jamaika, Ukrayna ve Moğolistan’ı saydı.

Fitch, temel göstergelerinde geçen 10 yılda yaşanan iyileşmenin gelişmekte olan piyasaları likidite şoklarına karşı geçmişe göre daha dirençli yaptığına inandığını, bu nedenle genele yaygın bir kriz dalgasının muhtemel görünmediğini belirtti. Bununla birlikte bazı gelişmekte olan piyasaların oynak sermaye akışlarına ve yüksek faiz oranlarına, büyük dış finansman ihtiyaçları, düşük döviz rezervleri ve yüksek kaldıraç oranları nedeniyle daha kırılgan olduklarını da vurguladı.

Fitch’in, 11 faktör üzerinden yaptığı değerlendirmede en az 3 kırmızı bayrak alan ülkeler arasında Türkiye, Macaristan, Lübnan, Jamaika, Ukrayna ve Moğolistan yer alıyor.

Araştırmaya katılanların üçte ikisi, parasal genişlemenin azaltılmasının zamanlamasının yılın geri kalanında gelişmekte olan ülkelerin tahvil piyasalarına nakit giriş ve çıkışının miktarında oynaklık yaratacağını öngörüyor.

Yüzde 21’lik bir kesim de, gelişmekte olan piyasa fonlarına sermaye akışının politik riskler nedeniyle azalacağına inanıyor. Likidite konusunda endişeler katılımcıların üçte ikisi tarafından dile getirilirken bu katılımcılar gelişmekte olan piyasa şirketleri için temel kredi şartlarının kötüleşeceğine inanıyor. Önceki ankette bu oran yüzde 30 olarak gerçekleşmişti.

Odatv.com
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Altıncılar için oldukça önemli...

Dünya'nin en büyük altın spekülatörü Paulson alım pozisyonlarını yarıyarıya azaltmış. Hatta opsiyon işlemleri ile hiç altını yok gibi birşey.

Aynı şekilde ismine aşina olduğunuz Soros'da altında satış pozisyonunda yani 1000-1100 seviyesine oynuyor ons fiyatlarında.

Bence bunlar altın için oldukça pozitif.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(15/08/2013, Saat: 10:21)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Altıncılar için oldukça önemli...

Dünya'nin en büyük altın spekülatörü Paulson alım pozisyonlarını yarıyarıya azaltmış. Hatta opsiyon işlemleri ile hiç altını yok gibi birşey.

Aynı şekilde ismine aşina olduğunuz Soros'da altında satış pozisyonunda yani 1000-1100 seviyesine oynuyor ons fiyatlarında.

Üstadım ben çok kavrayamadım bu hususu, açıklarmısınız biraz daha. Şimdi paulson artık altın almıyor elimdekileri tutuyor mu demek ?
www.BarbarosRazors.com

(15/08/2013, Saat: 10:28)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(15/08/2013, Saat: 10:21)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Altıncılar için oldukça önemli...

Üstadım ben çok kavrayamadım bu hususu, açıklarmısınız biraz daha. Şimdi paulson artık altın almıyor elimdekileri tutuyor mu demek ?

Üstadım elindekileri satmış. Şuan neredeyse elinde altın yok demek. Şimdi bu adam kim derseniz milyarca dolarlık altın olan bir yatırımcı rakamın boyutlarını siz düşünün. Soros'ta short dediğimiz düşüşlerden para kazanma pozisyonunda.

Bu ters algı ile altında yükselişi destekleyebilir.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Ben aşağı yukarı TL bazında altın fiyatı nasıl hesaplanır onu yazayım arkadaşlar belki ilgilenen olur.

Ons/31,10* dolar kuru= altının tl gram fiyatı
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Her ne kadar dövizin yükselme eğilimi söz konusu olsa da önümüzdeki günlerdeki muhtemel seyrinden ve beklentilerden bahsedebilirmiyiz?
(15/08/2013, Saat: 13:25)deka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her ne kadar dövizin yükselme eğilimi söz konusu olsa da önümüzdeki günlerdeki muhtemel seyrinden ve beklentilerden bahsedebilirmiyiz?

Şimdilik yurtdışına bağlı seyir devam ediyor üstadım. 1,95 üzerine bırakmıyorlar doları ancak birçok şey pamuk ipliğine bağlı. Teknik olarak 2,00 ve üzeri gözüküyor. 2,00 seviyesinin tehlikesinin sürüyor olması kötü ancak önünde önemli engel var; dolardaki genel değer kaybı.
Bu kayıp havası sürerse yurtiçindede sıkıntı yaşamayız bir süre daha. Ancak dolar genel bir güçlenme havasına girerse durum olumsuz gözüküyor. Ben bir süre dolarsda sıkıntılı seyir devam edebilir diye düşünüyorum. Bu durumda merkezde biraz olumlu hareket edebilirse (şu ana kadar bunu yapamadılar) kur 1,85 seviyesine çekilir ve yıl sonu bilançoları rahatlatır. Ancak ben politik istikrar konusunda şüpheliyim ve zor bir dönemim bizi beklediğini söyleyebilirim.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 18,781 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan
  Altın' ın Durumu (ekonomi) ohtararan 24 14,032 09/09/2020, Saat: 10:55