Ekonomi Köşesi
(30/08/2013, Saat: 16:01)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: BU konuda okunacak ender kaynaklardan biri de "Batı Nasıl Zengin Oldu" isimli kitaptır:
BATI-NASIL-ZENGIN-OLDU__78411291_2.jpg

Kimsenin üzerine alınmasına gerek yok, gerçekler su götürmez. Aslında İslam şöyle bir dindir, bunu söyler, şöyle güzeldir bir anlam ifade etmez.

Rosenberg ve Birdzell bahsettiğim kitapta önce genel kabul gören açıklamaları ele almış, bunların Batı‟nın zenginliğini açıklamakta gerçekten yeterli olup olmadıklarını tartışmaya açmışlardır.
Onlara göre doğal kaynaklar, bilim ve buluşlar, toplumların ahlak kodları, şans, yönetim biçimleri, sömürü ve kölecilik Batı'nın zenginleşmesine katkı sağlamış olsa da bu faktörler 3. Dünya ülkelerinde de mevcut olduğundan bize yeterli cevabı sağlamaz. Örneğin orta çağda Batı‟da bilimsel gelişmeler parmakla sayılabilecekken, Çin ve İslam ülkeleri bilimsel çalışmaların öncüleriydiler. Yine sıkça dile getirilen sömürü argümanı, yalnızca Batı için değil tarih boyunca hemen bütün güçlü topluluklar için geçerlidir. Doğal kaynaklar yönünden Batı‟dan çok daha zengin Afrika ülkeleri mevcuttur; üstelik yakın geçmişte doğal kaynak yönünden oldukça dezavantajlı olan Japonya ve Güney Kore'nin yükselişi bu argümanı yanlışlamıştır. Öte yandan bu argümanların hepsinde parça parça doğruluk payları da vardır. Fakat bunlara ek olarak Rosenberg ve Birdzell , “Batı‟ya özgü bir kalkınma sisteminden bahsetmektedir.

Batı' ya özgü kalkınma sistemiyle kastedilen şudur: Batılı toplumlar, kuruluşlarına, 19. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, diğer birçok ülkede politik veya dinsel güçlerce karara bağlanan konular üzerinde karar alma yetkisi vermiştir. Daha açık ifade etmek gerekirse, dinsel ve politik denetimin yerleşik türlerinden bağımsız olma yetkisi olarak değerlendirebileceğimiz belirli haklar tanımıştır. Bu haklardan dördü, yeniliğe dayalı ekonomik kalkınma döneminin başlamasına zemin hazırlamıştır:
(1) Bireylere, politik kısıtlamalardan gittikçe bağımsızlık kazanan şirketler kurma yetkisi tanınmıştır.
(2) Kuruluşlara mal edinme ve malları kâr ya da zarar ederek satma amacıyla elde tutma yetkisi verilmiştir.
(3) Kuruluşlara farklı etkinliklerde bulunma ve bir daldan, daha kârlı gördüğü diğer bir dala geçme olanağı tanınmıştır.
(4) Kuruluşların kazançları ve mal varlıkları, politik güçlerin keyfi kamulaştırma hareketlerinden kurtulmaya başlamıştır. Bütün bu unsurlar, yenilikler hakkında karar verme yetkisinin, kararların kazanç ve kayıplarının mikro birimlere bırakılmasını beraberinde getirmiştir.

Ekonomik kararlardaki bu yetki dağıtımı, politik ve dinsel denetimden uzak bir özerk ekonomik ortamın ve tüccar sınıfının doğmasına; teknoloji ve deneyin eşsiz bir biçimde ekonomik hayatta kullanılmasına olanak sağlamıştır.

Bu kitabı kolay dili ve başarılı sayılabilecek anlatım gücüyle merak eden herkese tavsiye ederim
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Ben yazmıyor demedim ki insan komşusunun daminda ki karı eleştirmeden önce kendi kapısının önündeki kara bakmalı. Böyle bir eleştiri yapılmış ama 300 yıldır muslumanlarin herhangi bir yer fethettiği yok onu diyorum.
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
Sertaç üstadımızın bizlere günlük ekonomi haberleri ve bilgilendirdiği konulara zarar vermemesi için,

islam ekonomisi yahut başka isimlerde yeni konu açılmasını talep etmekteyim..

Sertaç üstadımızın bu konu içindeki bilgilendirmeleri bizim için değerli SleepySleepySleepySleepy
(30/08/2013, Saat: 16:20)m.yurtsuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben yazmıyor demedim ki insan komşusunun daminda ki karı eleştirmeden önce kendi kapısının önündeki kara bakmalı. Böyle bir eleştiri yapılmış ama 300 yıldır muslumanlarin herhangi bir yer fethettiği yok onu diyorum.

Bende size Uğur Mumcu'dan bi alıntı yapıyım,

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak insanlarda derin yanılgılara ve ciddi yanlışlarına yol açabilir. Bu durum islam ve doğu toplumlarının en büyük sorunudur.

Bence bir konuyu eleştirmeden ve kendi işine bak üslubundan önce ciddi olarak okuyup araştırıp tam olarak ne demek istediğini anlayıp ona göre bir argümanla gitmek gerekir. 300 yıldır işgal edememesinin sebebini yazmış zaten Webber. İslam toplumlarının (buna osmanlıda dahil) adaletli yada hoşgörülü olduğundan değil işgal edememeleri bilimsel ve ekonomik olarak geri kalmalarından.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(30/08/2013, Saat: 16:24)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sertaç üstadımızın bizlere günlük ekonomi haberleri ve bilgilendirdiği konulara zarar vermemesi için,

islam ekonomisi yahut başka isimlerde yeni konu açılmasını talep etmekteyim..

Sertaç üstadımızın bu konu içindeki bilgilendirmeleri bizim için değerli SleepySleepySleepySleepy

Ben ciddi anlamda bir felsefe köşesi açalım derim Big Grin
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
Derby diyorum extra diyorum çok iyi jiletmiş, hafif kaşıntı yapıyo ama gayet güzel tavsiye ederim Big Grin
Açın üstadım orda kurtlarımızı dökelim Big Grin
(30/08/2013, Saat: 16:33)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açın üstadım orda kurtlarımızı dökelim Big Grin

Bencede üstadım Smile burada sanırım her kesimden her ideolojiden insan bir aradayız birbirimize katabileceğimiz çok şey olabilir diye düşünüyorum. Herkesin belli hoşgörü ile katkı sağlayıp okumalar yapabileceği güzel bir ortam olabilir.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif
(30/08/2013, Saat: 16:34)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(30/08/2013, Saat: 16:33)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Açın üstadım orda kurtlarımızı dökelim Big Grin

Bencede üstadım Smile burada sanırım her kesimden her ideolojiden insan bir aradayız birbirimize katabileceğimiz çok şey olabilir diye düşünüyorum. Herkesin belli hoşgörü ile katkı sağlayıp okumalar yapabileceği güzel bir ortam olabilir.

Benmi açayım siz mi açarsınız üstadım Smile
(30/08/2013, Saat: 16:36)mornetto Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(30/08/2013, Saat: 16:34)sertaç Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Benmi açayım siz mi açarsınız üstadım Smile

Üstadım bir hukuk adamı olarak sizin açıp şöyle güzel bir hukuk yazısı yazmanızı ben tercih ederim. Adaletin tartışıldığı şu günlerde bizi aydınlatabilirsiniz.
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sanat ve Edebiyat Köşesi ahraz 62 18,780 07/10/2020, Saat: 10:31
Son Yorum: İsmetaltan
  Altın' ın Durumu (ekonomi) ohtararan 24 14,032 09/09/2020, Saat: 10:55