BAL TAVSİYESİ
marketlerde kolayca bulunan balparmak benim favorim.
(04/07/2013, Saat: 23:39)son samuray Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04/07/2013, Saat: 23:26)m.yurtsuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(04/07/2013, Saat: 23:05)son samuray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: arkadaşlar süzme bal almayın petek bal alın süzme ballarda şekerleme oranı maalesef oluyor satıcılar dürüst değil petek ballarda bu durum olmuyor

Aslında günümüzde hazır petek kullanıldığı için petekli bal daha sakincali olabilir hem içinden petek güvesi cikabilir soğutmaya tabi tutulmadı ise. Ayrıca kristalleşme balin kalitesini belirlemez hakiki bal da kristalleşsir isitirsaniz normale döner

petek kullanılan madde mum derler insan için pek sakıncası yok diye biliyorum ama arının kendi yaptığı petekte karakovan balı oluyor fiyatı da malum 80-90 tl arası daha öncede yazdığım gibi bitlis te tanıdığınız varsa alın yoksa normal balı karakovan diye satan birçok satıcı var

Biraz araştırdım da peteğin malzemesi değil de sorun süzülen peteklerin petek güvesine karşı naftalinle ilaçlanması imiş aslına bakarsanız peteklide olsa peteksizde olsa naftalin bala geçebiliyormuş. Petekli bal içinden kurtçuk çıktığına hiç denk geldiniz mi bilmiyorum sağlık açısından bi problem olmasa da görüntü hoş olmuyo o balı yiyemeye biliyorsunuz. O yüzden ben süzme balı tercih ediyorum Atatürk Orman Çiftliği balı bir sürü testten geçiyormuş o yüzden güveniyorum. Kara kovan balı değil tabi ama güvenli.
Ne kervan kaldı, ne at, hepsi silinip gitti,
İyi insanlar iyi atlara binip gitti.
Mum,naftali,parafin bunların bal'ın içinde ne işi var.
Gerçek bal en az 100 yıl bozulmaz daha doğrusu bal bozulmaz.

Akrabanız,aileniz ve gerçekten tanıdğınız kişiler bal yapmıyor ve satmıyorsa bal yemeyin,bal esansı satılıyor şimdilerde bal yapmak için.
http://www.imdb.com/title/tt2263058/

[img]o9gt2q.jpg[/img]
AOÇ un bütün ürünlerine güvenebilirsiniz, bir proje nedeniyle bütün üretimlerini tek tek inceledim, hile hurda yok. Ama her yerde bulamazsınız Ankara dışında çok zor bulmanız.

(02/07/2013, Saat: 12:16)m.yurtsuz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Et balık kurumunun satış yerlerinde Atatürk Orman çiftliği balları satılıyor iki üç çeşit bal var fiyatları çok pahalı değil. Reyon görevlileri gerçekten çiftlikte üretildiğini söylediler güvenerek aldım ama hilesi varsa bilemem artık. Birde internet üzerinden bal satışı yapan siteler var gerçek bal satıyor adamlar ama fiyatlar kaliteli olduğu için uçuk biraz.
Arıcılıkla da ilgilendiğimiz için bende kenarından köşesinden bilirim bazı şeyleri. Konuda arkadaşlar belirtmişler ama maddelemek gerekirse.

1) Bal kristalize olur. Bu balı sahte bal yapmaz. Ayçiçeği balı aşırı kristalize olan bir baldır. Hatta kristalize olmayan bazı bal çeşitlerine şüphe ile yaklaşın. Balı kristalize durumdan çıkarmak için sakın kaynar suya koymayın. Oda ısısında ya da ılık suda mümkünse kavanozun ağız seviyesini geçmeyecek içine su kaçırmayacak şekilde ısıtın ve su 45 derecenin altında olsun.

2) 45 derecenin üstündeki içeceklerinize bal katmayın balın yapısı bozulabilir ve faydadan çok zararı olabilir. Balın içine su kaçırmayıp ekşitmez iseniz bal buzdolabı haricinde dahi çok uzun yıllar bozulmaz.

3)Petek bal kesinlikle doğal baldır diye bir şey yoktur. Aklınıza gelmeyecek yöntemler var bu konuda petek bal diye şerbet bal karışımı yiyebilirsiniz.

4)Bir komşunun dediği gibi petek bal alırsanız içine kar ve su kaçırmayacak şekilde(folyoya vb sarıp örneğin) derin dondurucuda bir miktar tutun ki güve yumurtası varsa larva haline gelemesinler.

5)Bal çok faydalı bir besin de olsa bebeklere belirli döneme kadar yedirilmemesi tavsiye edilir.

6) Komar(orman gülü) balı, kestane balı gibi bazı balların tüketiminde çok dikkat edilmesi gerekir. Bunlar belli yaşın üstünde ve belirli rahatsızlıkları olanlarda tehlikelidir. Sağlıklı insanlar dahi tüketirken dikkatli olmalıdır.

7) Balın pahalı olmasının kalite ile alakası kısmen vardır ama kazıklanmanın lüzumu yok. Pahalılığın sebebi OBE denilen on tane beş tane arısı olup maliyeti ve emek gücü çok olup bunu ürettiği az bal ile karşılamaya çalışan kişilerdir. 200 sandık arı ile 10 sandık arısı olan iki arıcı aynı sahada üretim yapsa 200 arısı olan 30 liraya satarken diğeri 60 -70 lira değer biçiyor.

8)Köyden bal getirdim şöyle doğal böyle doğal denen ballara dahi dikkatli yaklaşın çünkü bazı insanlar işin ustalığından önce hilesini öğrenmeye çalışıyor.

9)BEN BALDAN ANLARIM diye kendinizi avutmayın sahte ballar Almanya ya teste gittiğinde dahi birkaç test sonunda yakalanabilen sahte ballar var. İçinde hiç bal olmadan bal diye satılan ama tadından kokusundan asla anlayamayacağınız sıvılar var.

10)Bal üretenler güvendiğiniz kişiler değilse marketler dışında bal biraz risktir.
Arıcılıkta sevenler için büyük bir zevktir.

Şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim http://www.tarimkutuphanesi.com/Sozunu_b...01308.html
Kainatın aynasıyım, mademki ben bir insanım.
Ben çayın içine şeker yerine bal katıyordum. Oldukça da alışmıştım. Şekerin tadı çok bayağı geliyor çayın içinde. Ne yapacam ben şimdi Confused
www.BarbarosRazors.com

http://Www.gercekbal.com diye bi site var.benim akrabam bal satiyo.kendisi bilgisayar muhendisi.sivasta aricilik yapiyolar
Komşular geçenlerde Anavarza Keven Kekik balından aldım.Oldukça beğendim.
Denemeyenlere tavsiye ederim.
Ayrıca bu bal hakiki bir kaşık yeter tarzında yorumlara konu olan baldan nasıl bulabiliriz.
[img]2ujrwoo.jpg[/img]
Vallahi bizim doğal bal olarak bile yediğimiz ballar tamamı ile hikaye. Ben bunu bundan 6 sene önce ilk defa Litvanya'ya gittiğimde öğrendim. Benim kayınpeder hobi olarak arıcılıkla uğraşıyor da sayesinde hakiki bal yiyoruz.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sigara Tavsiyesi. Tıraşçı 1 1,559 30/11/2022, Saat: 20:36
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tatil için otel tavsiyesi gakgoş 21 23,298 17/11/2022, Saat: 15:17
Son Yorum: alieren
  TV Tavsiyesi izbe 29 24,521 14/07/2022, Saat: 10:42
Son Yorum: exselans
  Televizyon Tavsiyesi Kendineözgü 69 74,528 13/07/2022, Saat: 17:03
Son Yorum: mixfruit
  Şehir içi ulaşım için bisiklet tavsiyesi sfenks 18 10,941 06/07/2022, Saat: 16:26
Son Yorum: mixfruit
  Gunluk Parfume tavsiyesi Oldstyle 6 2,306 01/06/2022, Saat: 22:23
Son Yorum: mertcanartan
  Akıllı Telefon Tavsiyesi eggman 295 282,073 03/05/2021, Saat: 01:05
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Hediye Tavsiyesi SKYBRAVE 39 25,883 28/10/2020, Saat: 10:38
Son Yorum: batmanforever
  Su arıtma cihazı tavsiyesi ziyanınjileti 36 16,278 04/08/2020, Saat: 17:59
Son Yorum: çayağzı
  Yüzücü Arkadaşlardan Gözlük Tavsiyesi KCL41 10 4,819 08/07/2020, Saat: 16:59
Son Yorum: Nani Kuş

Hızlı Menü: