Hesaplı uzakdoğu taşlar
Bende şu anda Lord üstadın bilemiş olduğu usturayı aptal kargocuların getirmelerini bekliyorum. Buraya Pazartesi ve Perşembe dağıtım yapıyorlar. Aslında taş almak için acele etmiyorum, sadece ne alacağımı bileyim, an gelir fırsat olur, iyi fiyata elime geçer alırım diye dusunuyorum. O yuzden alısveriş listemde neler olmalı bilmek istediğimden Big Grin

Tabiki bunun yanısıra maliyeti dusuk olan ve kalabalıgı az olan bir sistemde arayıslarım içinde, zira dolapta yer az, kavga çıkmasın Big Grin (Galiba bu Kotikul oluyor)

2 farklı bileme taşı kullanmak öneriniz mantıklı. yakında elime bir ustura daha gecicek onu da farklı bir taşta bileteyim dediğiniz gibi. Bakalım hangisi hoş. Şu anda elimde kayıs bile yok. Bir arkadasım usakta bir dericiye sordu rica ettim. adamlar koyun derisi işliyorlarmış, sana dana derisi lazım bir bakayım buralara eğer bulabilirsem veririm dedi, gelirse ol gelicek, gelmezse Gürcan Ticaret mi neydi ankarada bir yer varmış aradım sordum var dedi, oraya bir ugrarız artık. Kayıs galiba şu anda elzem olan sey bilenmiş bir usturanın yanında.
www.BarbarosRazors.com

(18/07/2013, Saat: 16:25)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1K Taş
4K Taş
8K Taş
10-12K Taş

yada bu taşların yerine 1 adet Kotikül

Son aşamada parlatmak için pasta

Bileme Kayışı

Komsum Coticule bunlara muadil olamaz kanimca. Coticule 6/8k yada 8/10k aralidiginda bir grite sahip. Daha derin honlama icin illaki 1k ve 4k civarinda bir tasa ihtiyaciniz olur.

1k icin naniwa chosera pahali ama dogal taslarin verdigi honlama hissiyatini aynen hissettiriyor. Girit tasi yine dogal bir tas zaten.

4k icin bbw (belgian blue whetstone) bence ucuz ve guzel bir cozum. fakat bunun yerine naniwa ss 5k da oldukca iyi.

Finishing icin coticule yada naniwa 12k oldukca guzel 2 farkli alternatif. Naniwa 12k alirsaniz birde 8k almaniz gerekir, yada coticule alirsaniz tek tasla tatmin edici sonuclar almak mumkun.
O zaman komsum sonuc olarak

1K
BBW
Coticule

Bu mudur ?

(18/07/2013, Saat: 16:48)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18/07/2013, Saat: 16:25)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1K Taş
4K Taş
8K Taş
10-12K Taş

yada bu taşların yerine 1 adet Kotikül

Son aşamada parlatmak için pasta

Bileme Kayışı

Komsum Coticule bunlara muadil olamaz kanimca. Coticule 6/8k yada 8/10k aralidiginda bir grite sahip. Daha derin honlama icin illaki 1k ve 4k civarinda bir tasa ihtiyaciniz olur.

1k icin naniwa chosera pahali ama dogal taslarin verdigi honlama hissiyatini aynen hissettiriyor. Girit tasi yine dogal bir tas zaten.

4k icin bbw (belgian blue whetstone) bence ucuz ve guzel bir cozum. fakat bunun yerine naniwa ss 5k da oldukca iyi.

Finishing icin coticule yada naniwa 12k oldukca guzel 2 farkli alternatif. Naniwa 12k alirsaniz birde 8k almaniz gerekir, yada coticule alirsaniz tek tasla tatmin edici sonuclar almak mumkun.
www.BarbarosRazors.com

Evet bence guzel bir setup. Ama dedigim gibi sadece coticule ile yada 4/8k norton yada 5/8k naniwa ile cok uzun bir zaman touch-up ile devam edebilirsiniz. Ayrica her tasin kendine gore karakteristigi farkli, her agiz her insana hos gelmeyebiliyor.

Benim sevdigim 1-2 setup asagidaki gibi. Tekrardan soylemeyi unutmayayim, tamamen benim tecrubem, bu isi uzun zamandir yapan arkadaslarin da deneyimleri onemli onlarinda fikirlerini alin.

1k chosera
5k,8k,12k naniwa ss yada 12k ss yerine 10k ss.

veya

1k chosera
BBW
Coticule (bebek yagi ile finishing yaptigimda oldukca hosuma gidiyor)

1k chosera
norton combo 4/8k
coticule yada 12k naniwa

1k chosera yerine girit tasi da kullanabilirsiniz. Fakat bence chosera daha tutarli sonuclar veriyor, girit tasi nihayetinde dogal bir tas.

12k yerine Chinese 12k da kullanilabilir cogu kisi cok cok guzel oldugunu soyluyor ve oldukca ucuz.

Son olarak sentetik taslari genellikle her kullanimdan sonra duzlemek gerekiyor bu islemi zimpara ile duz bir alanda yapmak mumkun ama ben DMT 325 almistim oldukca memnun kaldim. DMT325 caki bicak bilmek icin de oldukca ideal.

(18/07/2013, Saat: 17:04)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman komsum sonuc olarak

1K
BBW
Coticule

Bu mudur ?
O zaman 1K ve 10K Naniwa ss
4K/8K Norton, daha maliyetli olacak ama yapacak bişe yok gibi Big Grin

10K naniwa ss yerine Chinese 12K alırsak biraz daha serinletir cebimizi herhalde.

(18/07/2013, Saat: 17:46)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet bence guzel bir setup. Ama dedigim gibi sadece coticule ile yada 4/8k norton yada 5/8k naniwa ile cok uzun bir zaman touch-up ile devam edebilirsiniz. Ayrica her tasin kendine gore karakteristigi farkli, her agiz her insana hos gelmeyebiliyor.

Benim sevdigim 1-2 setup asagidaki gibi. Tekrardan soylemeyi unutmayayim, tamamen benim tecrubem, bu isi uzun zamandir yapan arkadaslarin da deneyimleri onemli onlarinda fikirlerini alin.

1k chosera
5k,8k,12k naniwa ss yada 12k ss yerine 10k ss.

veya

1k chosera
BBW
Coticule (bebek yagi ile finishing yaptigimda oldukca hosuma gidiyor)

1k chosera
norton combo 4/8k
coticule yada 12k naniwa

1k chosera yerine girit tasi da kullanabilirsiniz. Fakat bence chosera daha tutarli sonuclar veriyor, girit tasi nihayetinde dogal bir tas.

12k yerine Chinese 12k da kullanilabilir cogu kisi cok cok guzel oldugunu soyluyor ve oldukca ucuz.

Son olarak sentetik taslari genellikle her kullanimdan sonra duzlemek gerekiyor bu islemi zimpara ile duz bir alanda yapmak mumkun ama ben DMT 325 almistim oldukca memnun kaldim. DMT325 caki bicak bilmek icin de oldukca ideal.

(18/07/2013, Saat: 17:04)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O zaman komsum sonuc olarak

1K
BBW
Coticule

Bu mudur ?
www.BarbarosRazors.com

Taş konusunda ekonomi yapılmaz, tecrübemin özeti. Sonra üzülürsünüz. Kırılmadığı sürece bir ömür kullanılabilecekleri için bir kere alıp iyisini almak gerekir. Özellikle ustura gibi kesici ağzın son derece narin ve hassasca bilenmesi gerektiği durumlarda ucuz çin mallarına kaçmak hüsran getirir. Ferrari alıp lpg taktırmaya bakıyorsunuz arkadaşlar, ustura kullanacaksanız, parasını basıp ekipmanını alacaksınız. Bu kadar basit. Unutmayın o ekipman size çok uzun süre giderek uzun vadede masrafını telafi edecek. Ha sevmezseniz düzgün alet, edevatı forumda satışa çıkarırsınız. Bu güne kadar forumda satışa çıkıp da satılmayan çok az tıraş ekipmanı olmuştur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
1000 4000 gibi taşlar tıraş edemeyen, ağız konusunda sorunu olan usturalarda ağız açmak-düzeltmek için. Sadece 4000 ile de yapılır fakat daha uzun sürer. Bıçakta kesik vs. varsa bunları düzeltmek için daha kalın taşlara bile düşmek gerekebilir. Bunları yapmak için de pratiğinizin ve bilginizin çok olması gerekir. Körelmeye başlamış bıçağı bitirme taşına 20 kere sür gibi basit bir iş değil yani. Bu yüzden yeni başlayanların işi bilen biri tarafından tıraşa hazır hale getirilmiş bir ustura alması çok önemli. İhtiyacınız olan köreldikçe ucu yenilemek. Bu kadar taş almak yerine hazır bilenmiş 1 veya 2 antika ustura alıp sadece kayış, crox veya elmasla taşsız uzun süre tıraş olursunuz. Ya da başlangıçta sadece bitirme taşı düşünebilirsiniz. Sıfırdan sonuna kadar bilemeyi öğrenmek isteyenler için taşlarla birlikte kötü, ucuz gözden çıkaracakları bir pratik yapma usturası almalarını tavsiye ederim. Ayrıca taşlara ekonomik alternatif lapping film de var.
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
kişisel tecrübem önce bilemeyi öğrenin. Bileme mantığını kavramadan taşlar işe yaramıyor. Bunun için bilenebilen (öncelikle hatayı kendinizde aramanız gerektiğinden usturanın bilenebilir olduğunu kabul etmeniz gerekiyor) ucuz bir ustura bulun ve onunla çalışın. Diğer husus tıraş olabilmeyi öğrenmekte. Mesela permayla güzel yağ gibi kayan bir tıraş olabilirsiniz aynı temiz tıraşı biraz uğraşarak derby merkür gibi bir jiletle de olabilirsiniz yani 16k ile bilenerek elmas pastayla kayışlanmış usturayla olunmuş tıraşı 8k ile bilenmiş bir usturayla da olabilmelisiniz. Ben 4k kabul edilen bbw ile takılıyorum şu an ve sorun yok (1k ile de tıraş olunabilildiğini hatırlatırım ama komforsuz oluyor)
Bunlar da benim düşüncem.
Ustura konusunda ucuz düşünmemek lazım, ben de konuyu araştırdıkça bu sonuca vardım, Lord üstat bunu zaten sık sık belirtiyor zaten.

Okuyup yorumladıklarımdan sonra ustura için coticule en iyi tercih gibi duruyor, ben doğal taslardan hep uzak durmak istiyorum, ama pürüzsüz hissiyat için doğru adres coticule sanırım.
kotikül ilk gözağrım beni çelik usturaya başlatan taş. Kotikül iyidir tek başına her şeye yeter.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Elimdeki taşlar deVille 3 6,379 18/09/2013, Saat: 12:41
Son Yorum: Lord Sparhawk
  sentetik taşlar linguist 0 3,959 25/09/2012, Saat: 23:24
Son Yorum: linguist
  Hesaplı ara taş önerileri BigHillMe 21 39,159 27/06/2012, Saat: 19:46
Son Yorum: ihtilaf
  Ufak boyutlu taşlar BigHillMe 6 10,035 14/05/2012, Saat: 18:46
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: