Hesaplı uzakdoğu taşlar
Bu arada kayış yoksa kullanmadığınız bir kemer veya gazeteyle idare edebilirsiniz. Kayışlamadan da tıpkı jiletler gibi birkaç tıraş idare eder. Başlangıçta yavaş ve doğru yapmaya dikkat etmek gerekir yanlış yapılırsa bıçak körelir veya kayışı kesersiniz büyük ihtimalle öğrenene kadar keseceksiniz de. Başlangıçta pahalı ustura almamak kadar pahalı kayışlardan da almamak uygun olur. Bu konudaki (stropping) yazıları da okumanızı ve vidyoları izlemenizi tavsiye ederim. Ustura çok bilgi ve uzun bir yol kısa zamanda sonuç vermiyor ama öğrenince sonuçları diğer her şeyden güzel bence.

Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
(18/07/2013, Saat: 23:49)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1000 4000 gibi taşlar tıraş edemeyen, ağız konusunda sorunu olan usturalarda ağız açmak-düzeltmek için. Sadece 4000 ile de yapılır fakat daha uzun sürer. Bıçakta kesik vs. varsa bunları düzeltmek için daha kalın taşlara bile düşmek gerekebilir. Bunları yapmak için de pratiğinizin ve bilginizin çok olması gerekir. Körelmeye başlamış bıçağı bitirme taşına 20 kere sür gibi basit bir iş değil yani. Bu yüzden yeni başlayanların işi bilen biri tarafından tıraşa hazır hale getirilmiş bir ustura alması çok önemli. İhtiyacınız olan köreldikçe ucu yenilemek. Bu kadar taş almak yerine hazır bilenmiş 1 veya 2 antika ustura alıp sadece kayış, crox veya elmasla taşsız uzun süre tıraş olursunuz. Ya da başlangıçta sadece bitirme taşı düşünebilirsiniz. Sıfırdan sonuna kadar bilemeyi öğrenmek isteyenler için taşlarla birlikte kötü, ucuz gözden çıkaracakları bir pratik yapma usturası almalarını tavsiye ederim. Ayrıca taşlara ekonomik alternatif lapping film de var.

O zaman ilk etapta bir tane 10-12K (bitirme taşı bu oluyor sanıyorum) alıp elimizdeki shave ready usturayı bir süre kullanmak, yada dediğiniz şekilde kötü bir ustura almak mantıklı.

(19/07/2013, Saat: 00:32)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: kişisel tecrübem önce bilemeyi öğrenin. Bileme mantığını kavramadan taşlar işe yaramıyor. Bunun için bilenebilen (öncelikle hatayı kendinizde aramanız gerektiğinden usturanın bilenebilir olduğunu kabul etmeniz gerekiyor) ucuz bir ustura bulun ve onunla çalışın. Diğer husus tıraş olabilmeyi öğrenmekte. Mesela permayla güzel yağ gibi kayan bir tıraş olabilirsiniz aynı temiz tıraşı biraz uğraşarak derby merkür gibi bir jiletle de olabilirsiniz yani 16k ile bilenerek elmas pastayla kayışlanmış usturayla olunmuş tıraşı 8k ile bilenmiş bir usturayla da olabilmelisiniz. Ben 4k kabul edilen bbw ile takılıyorum şu an ve sorun yok (1k ile de tıraş olunabilildiğini hatırlatırım ama komforsuz oluyor)
Bunlar da benim düşüncem.

Üstad ucuz ustura ile çalışmak için de taşa ihtiyaç var mecburen, yine aynı sekilde 10-12K değilde o zaman Norton 4K/8K ile bir süre takılıp bilemeyi ogrensek iyi olur gibi.
www.BarbarosRazors.com

http://whippeddog.com/products/view/nort...set-a0727p

Şu 75 dolar eder mi mesela ?
www.BarbarosRazors.com

Evet bilenmiş ustura için uzun zaman tek taş yeterli. Öğrenmek için dediğiniz gibi olabilir. Onu söylemeyi unutmuşum orada uygun fiyata yarım taşlar oluyor bazen naniwalar da oluyor. Norton 4000/8000 tek başına 80$ civarında şu an. Burada 75$ yol dahil düzleme taşı, 220, 1000, 4000, 8000 almış oluyorsunuz. Çeyrek boyuttaymış. Büyük taşlarda bilemek daha rahat oluyor tek farkı bu sanırım. Küçücük doğal taşlar kullananlar da var. Bunda karar sizin. Diğerlerinden farklı olarak Larry çok iyi birisi her sorunuza cevap verir yardım eder muhabbet eder amacı yardım etmek bana bedava balsa gönderecekti gerek kalmamıştı Big Grin
(19/07/2013, Saat: 03:41)porsuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet bilenmiş ustura için uzun zaman tek taş yeterli. Öğrenmek için dediğiniz gibi olabilir. Onu söylemeyi unutmuşum orada uygun fiyata yarım taşlar oluyor bazen naniwalar da oluyor. Naniwa 4000/8000 tek başına 80$ civarında şu an. Burada 75$ yol dahil düzleme taşı, 220, 1000, 4000, 8000 almış oluyorsunuz. Çeyrek boyuttaymış. Büyük taşlarda bilemek daha rahat oluyor tek farkı bu sanırım. Küçücük doğal taşlar kullananlar da var. Bunda karar sizin. Diğerlerinden farklı olarak Larry çok iyi birisi her sorunuza cevap verir yardım eder muhabbet eder amacı yardım etmek bana bedava balsa gönderecekti gerek kalmamıştı Big Grin

İyice becerene kadar bu tip bir set herhalde götürür, daha sonrası için de allah kerim Smile Gönlümden naniwa almak geçiyor ama her 1K ve 10K naniwa 100 dolar, 75-80 de Norton 4K/8K. Kargo parasını katmıyorum hesaba Big Grin
www.BarbarosRazors.com

Fazlasıyla yeter taş bitti diyen duymadım hiç her gün bir sürü ustura bileyenler de dahil. 4000/8000 dediğim Norton olacaktı Naniwa yazmışım Smile
Bileme dünyasında bir atasözü vardır: "Her zaman alabileceğiniz en büyük taşı alın" Wink
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(19/07/2013, Saat: 09:00)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bileme dünyasında bir atasözü vardır: "Her zaman alabileceğiniz en büyük taşı alın" Wink

+1
Bilgisayarım ingilizce klavye ve dil düzeninde olduğu için bilgisayardan yazdığım yorumlarda türkçe karakter kullanamıyorum. Yarattığım rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.
Küçükten alıp büyütün diyen yok mu hiç, ağaç yaş iken eğilir Big Grin
www.BarbarosRazors.com

Bu konuda en tecrubesiz ve yolun basinda oldugum icin tavsiye diger arkadaslar gibi alabilecek en genis tasi almak. Whipped daki tas ceyrek diyor ve bu tasla usturayi beraber kullanabilmek icin gercekten cok buyuk bir el aliskanligi gerek. Benzer birseyi coticule ile de yasamaniz olasi. Usturayi yuzeye tam oturtmak x stroke halindeyken cok tecrube gerektiyor.

Sentetik taslar genelde 70mm civarinda oluyor ve 6/8 bir usturayi tasma olmadan yuzeyde gezdirmek cok kolay. Coticule de ise selected alirsaniz genelde 40mm civari ve x stroke da uneven stroke olayi alisana kadar cok fazla oluyor ve hep en bastan bilemeye baslamak zorunda kaliyorsunuz. Genis bir coticule ise cok pahali oluyor, maden secip alirsaniz zaten genelde sekilsiz taslar oluyor.

Tekrardan soyluyorum, benim tecrubesiz tecrubeme gore once ustura kullanmayi iyice gelistirin zaten ustura oyle kolay korelmiyor sonrasinda tas aramaya baslayin.

Ben ilk bu ise baslarken Linq dostum bana sagolsun cok cok yardimci olmustu. Ona da tekrardan selam etmek isterim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Elimdeki taşlar deVille 3 6,413 18/09/2013, Saat: 12:41
Son Yorum: Lord Sparhawk
  sentetik taşlar linguist 0 3,974 25/09/2012, Saat: 23:24
Son Yorum: linguist
  Hesaplı ara taş önerileri BigHillMe 21 39,317 27/06/2012, Saat: 19:46
Son Yorum: ihtilaf
  Ufak boyutlu taşlar BigHillMe 6 10,083 14/05/2012, Saat: 18:46
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: