Geltir üyelerinin beğendiği sözler, özdeyişler, atasözleri
1. Dinle, bu ney nasıl şikâyet ediyor; ayrılıkları nasıl anlatıyor.
2. Beni kamışlıktan kestiklerinden beri feryadımdan erkek, kadın herkes ağlayıp inledi.
3. Ayrılık acılarıyla parça parça olmuş bir kalp isterim ki iştiyak derdini ona açayım.
4. Aslından, vatanından uzak düşen bir kişi, vuslat zamanını arar durur.
5. Ben her toplulukta, her mecliste ağladım, inledim durdum. Fena halli olanlarla da eş oldum, iyi halli olanlarla da.
6. Herkes kendi zannınca benim dostum oldu, ama içimdeki sırlarımı kimse araştırmadı.
7. Benim sırrım, feryadımdan uzak değildir. Ancak her gözde onu görecek, her kulakta onu işitecek nur yok.
8. Ten cândan, cân da tenden gizli değildir. Lakin cânı görmek için kimseye izin yok.
9. Bu neyin sesi ateştir, hava değil. Kimde bu ateş yok ise o yok olsun!
10. Aşk ateşidir ki ney"in içine düşmüştür. Aşk coşkunluğudur ki şarabın içine düşmüştür.
11. Ney, yârinden ayrılan kişinin arkadaşı, hâldaşıdır. Ney"in perdeleri, bizim perdelerimizi yırttı.
12. Ney gibi hem bir zehir, hem bir panzehir; ney gibi hem bir dost, hem bir müştâkı kim gördü?
13. Ney, kanla dolu olan yoldan bahsetmekte, Mecnûn"un aşk kıssalarını söylemektedir.
14. Bu aklın mahremi ve sırdaşı, akılsızdan başkası değildir. Dile de kulaktan başka müşteri yoktur.
15. Bizim gamımızdan günler vakitsiz bir hale geldi; günler (ayrılıktan doğan) yanışlarla yoldaş oldu.
16. Günler geçtiyse, geçip gitsin, korkumuz yok. Ey temizlikte benzeri olmayan, yeter ki sen kal!
17. Balıktan başka her şey suya kandı; rızkı olmayanın da günü uzadıkça uzadı.
18. Ham, pişkinin, olgunun halinden anlamaz. Öyle ise söz kısa kesilmelidir vesselam.
Veled Çelebi İzbudak"ın (ö.1953) tercümesi (düzenlenerek)

http://akademik.semazen.net/author_artic...hp?id=1241
(19/07/2013, Saat: 12:30)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: söz sayılmaz, şiirdir lâkin çok şey anlatır;

Hamr-ı rûy-i yâr ile sekrân olan anlar bizi,
Katresin bahr eyleyip ummân olan anlar bizi.

Câhil anlamaz zevil-irfân olan anlar bizi,
Vâkıf-ı esrâr olup hayrân olan anlar bizi.

Anlamaz hayvân olan, insân olan anlar bizi,

(25/07/2013, Saat: 23:07)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1. Dinle, bu ney nasıl şikâyet ediyor; ayrılıkları nasıl anlatıyor.
2. Beni kamışlıktan kestiklerinden beri feryadımdan erkek, kadın herkes ağlayıp inledi.
3. Ayrılık acılarıyla parça parça olmuş bir kalp isterim ki iştiyak derdini ona açayım.
4. Aslından, vatanından uzak düşen bir kişi, vuslat zamanını arar durur.
5. Ben her toplulukta, her mecliste ağladım, inledim durdum. Fena halli olanlarla da eş oldum, iyi halli olanlarla da.
6. Herkes kendi zannınca benim dostum oldu, ama içimdeki sırlarımı kimse araştırmadı.
7. Benim sırrım, feryadımdan uzak değildir. Ancak her gözde onu görecek, her kulakta onu işitecek nur yok.
8. Ten cândan, cân da tenden gizli değildir. Lakin cânı görmek için kimseye izin yok.
9. Bu neyin sesi ateştir, hava değil. Kimde bu ateş yok ise o yok olsun!
10. Aşk ateşidir ki ney"in içine düşmüştür. Aşk coşkunluğudur ki şarabın içine düşmüştür.
11. Ney, yârinden ayrılan kişinin arkadaşı, hâldaşıdır. Ney"in perdeleri, bizim perdelerimizi yırttı.
12. Ney gibi hem bir zehir, hem bir panzehir; ney gibi hem bir dost, hem bir müştâkı kim gördü?
13. Ney, kanla dolu olan yoldan bahsetmekte, Mecnûn"un aşk kıssalarını söylemektedir.
14. Bu aklın mahremi ve sırdaşı, akılsızdan başkası değildir. Dile de kulaktan başka müşteri yoktur.
15. Bizim gamımızdan günler vakitsiz bir hale geldi; günler (ayrılıktan doğan) yanışlarla yoldaş oldu.
16. Günler geçtiyse, geçip gitsin, korkumuz yok. Ey temizlikte benzeri olmayan, yeter ki sen kal!
17. Balıktan başka her şey suya kandı; rızkı olmayanın da günü uzadıkça uzadı.
18. Ham, pişkinin, olgunun halinden anlamaz. Öyle ise söz kısa kesilmelidir vesselam.
Veled Çelebi İzbudak"ın (ö.1953) tercümesi (düzenlenerek)

http://akademik.semazen.net/author_artic...hp?id=1241

Bunlar ne güzel sözler Allah Allah insanın içine işliyor SleepySleepy
Acemilikte askerlere, bir arkadaşımın komutanı söylermiş :

İşine saygısı olan her sabah, eşine saygısı olan her gece tıraş olur.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
@crionics
Ben bunu bir rus deyisi olarak biliyordum su sekilde: "İsini seven sabah esini seven aksam tiras olur."
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Ev alacaksan Muğladan
DE alacaksan Muhleden

Hekes beğendi,aradan bir asır geçince de atasözü olacak Smile

http://www.geltir.com/thread-3327-post-6...l#pid60503
Arkadaşlar bazen bir cümle insanın hayatını değiştirir yada anlam katar,düşünmesini sağlar. Özlü sözler buna çok etkendir. Bir özlü söz okursunuz ve belki bir kıvılcım parlar kafanızda. Her özlü sözün içinde bir anlam olduğu gibi birçok derin anlamlar da olabilir. Sevdiğiniz ve yaşam felsefeniz haline gelen özlü sözleri burada paylaşırsak sevinirim..Benim sevdiğim bir kaç özlü söz;

Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir. 'Nikola Tesla'

Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir. 'Maksim Gorki'

Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür. 'Mustafa Kemal ATATÜRK'

Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.

Yalnızca başkaları için yaşanan bir hayat yaşanmaya değerdir.

Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.

Ön yargıları yıkmak,atomu parçalamaktan zordur. ' Albert Einstein'
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Insanoğlu kolay yenilgiler için yaratılmamıştır.

Kim tarafından söylendiğini hatirlamıyorum maalesef.

Carpe diem (Anı yaşa)
Memento mori (Ölümü hatirla)
Deneyim, bir insanın başından geçenler değil, başından geçenlerin bıraktığı izlerdir.

Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.

İyilikten zarar gelmeyeceğini öğretirler; fakat arkanızdan enayi denileceğini öğretmezler.

Kimi zaman içindeki o sessiz sese, uzmanlardan daha fazla güven.

Tanımadan nefret edeceğiniz tek kişi; sevdiğiniz kişinin, sevdiği kişidir..

Başkalarının zekasıyla cümle kuramazsınız; ama başkalarının cümleleriyle zeki görünebilirsiniz...

Kadınların 100 sırrı varsa eğer, Bunun 99'unu erkekler bilir; ama 100.sünü şeytan bile bilemez

Aldous Huxley
http://geltir.com/thread-2935.html
Çıkmama yardım ediniz, inerken nasıl olsa yalnız kalacağım. (İdam sehpasına çıkarken cellada son sözleri)

Thomas More
Acta est fabula, plaudite.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sevdiğimiz Sözler SumNauta01 8 5,074 26/03/2017, Saat: 22:20
Son Yorum: SumNauta
  Geltir 2015 takvimi Eskiuyebyr 6 8,997 06/10/2014, Saat: 01:18
Son Yorum: Eskiuyebyr
  Geltir Logo Çalışmalarım eggman 26 22,460 13/08/2014, Saat: 16:33
Son Yorum: zaharya

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: