Dijital Çağın Müzik Dinleme Zevkine Etkisi
merhabalar,
forumumuzda müzik zevki gelişmiş pek çok dostumuz var iken böyle bir konunun eksikliğini hissettim. müzikal kalite, türle (duyulmak istenen ses ile), sahip olunan donanımla ve en önemlisi kulak / his ile çok fazla içiçe olduğundan, bahsedeceğim konular da görece kişisek fikrim olacaktır.
mezkur mevzuuda yukarıdaki sebeblerden ötürü pek çok fikir ayrılığı ve tartışmalar yaşanıyor.

edison' un fonograf' ından beri üreticiler kaliteyi artırmak, bazen de reklamcılık yöntemlerini kullanarak artırdıkları iddiasında bulunarak bu mevzuya meraklı kişilerinden deneyimlerine katkıda bulunuyorlar.

mjsbb5.jpg

fonograftan sonra, taş plaklar, plaklar, kasetler, cd ler, sacd ler, md ler, geldi geçti, bazıları halen nostalji severleri büyülüyorlar. gençliğinde kasetçilere koşturup 60-90-180lik kasetler doldurtan, bir plağa 2 şarkı ancak sığdırılan çağlardan gelen dostlarımız nostaljiyi bunlar ile tatmaya devam edebiliyorlar. rahmetli Barış Manço bir ropörtajında "taş plaklara 2-3 şarkı ancak sığardı, kasetler çıktığında 10 şarkı yazacaksın dediklerinde inanamamış, kaliteyi düşürmeden bu kadar şarkıyı nasıl yapabiliriz diye düşünmeye başlamıştık" minvalinde (geçmiş zaman kelime kelime hatırlamak mümkün olmuyor, hafıza-i beşer unutmakla maluldur demişler Blush)

2ce3ckw.jpg

modern çağ, çoğu zaman yaptığı gibi buna da sekte vurdu elbette... önce mp3 formatı girdi hayatımıza. önceleri pek benimsenmese de bir firmanın Exclamation bilgisayarlar ile mp3 çalarları düzgün eşleştirebilmesinin ardından, bu format hızla hakim oldu piyasaya. sesi bir cd değildi elbette lakin o vakitteki saklama ve internet koşulları nedeniyle bu küçük boyutlu dosyalar popülerdi. sonraları kalite artırma çabaları, dinamik bitrateler 320 kbps ye yani formatın son sınırına kadar yükseltilerek açık kapatılmaya gayret edildi.

elbette ki çok büyük bir kesim bu özelleği kullanırken, arada birileri henüz tatmin olmuyordu (bazı şirketler de bunu kulanıyorlardı). kayıpsız formatı destekleyen çeşitli yazılımsal ve donanımsal ürünler çıkmıştı ortaya. bazıları wma, flac, alac....

bu kayıpsız format, başlarda cd kalitesini dijital ortamda saklama imkanı sunuyordu. (16/44) hala hatırlarım, "300-400 mb' lık albüm saklanır mı abi?" diye soran dostlarımızı. bu dostlara anlatamadık bir türlü kaliteli sesin, tonların ne olduğunu Blush

cd kalitesi dahi birçok müzik severi tatmin duygusuna eriştirmiş iken, en nihayetinde stüdyo kalitesi sunan 24/88, 24/96 ve 24/192 ile tanıştık, bunun da sonu yok gider böyle en son 24/352 leri duyduk. insanlar 300 mb boyuta inanamazlarken 1,5 gb lık albümler piyasaya sürülmeye başlandı. ses derinliği ve orijinale en yakın deneyimi şu an için bu seri yaşatıyor denilebilir. elbette yine saklama koşulları çoğu insanın aklını kurcalıyor. aradaki farkı duymayan, hissedemeyen birisi için gerçekten de zul gelmesi mümkündür zira binlerce şarkıya sahip olan bir mp3 koleksiyoneri için birşey ifade etmeyen sayıda albümler çok büyük yer kaplıyor. ortalama bir mp3 4 mb, ortalama bir 24/192 şarkı da 180 mb kabul edilirse 100 şarkıda oluşacak yer farkını hesaplamak zor olmasa gerek. özellikle de mp3 çalar yahut telefon eşliğinde yolda kullanılıyorsa bu kadar kaliteye ihtiyaç duymayacaklar ve çok büyük yer sıkıntısı çekeceklerdir.

merak edene yol göstermesi açısından kendi yorumumu da eklemek isterim. bu kadar seçeneğin içinde, dijital olarak benim tercihim 24/96 flac dosyaları. lakin burada dikkat buyurmak gerekir ki, eğer bu dosya düzgün işlenmemiş ise yer israfından başka birşey değildir. internet üzerinden satış yapan firmalardan aldığımız albümler, stüdyodaki ham kayıt dosyalarından elde ediliyorlar ve paralarının da, kapladıkları yerin de hakkını sonuna kadar veriyorlar. bazı korsan dosyalar ise, evde cd den çevrilmiş veya özel yapım plaklardan kaydedilmiş olmasına rağmen kötü ses kartı yahut kaynak cihazdan alınmış olmalarından ötürü yer ve zaman israfı olarak dönüyorlar kullanıcılarına.

diğer bir kötü yönü ise şu an için her albümün 24 bit olarak piyasada bulunamıyor olmaları. bu gibi durumlarda cd kalitesi olan 16/44 dosyaları tercih etmekten başka çaremiz kalmıyor.

96 tercihimin sebebi kulağımın bu seste en üst detayları alması ve bunun üzerindeki formatlarda (192,350...) aradaki boyut farkına değecek sesleri hissedemiyor olmam. benim için yalnızca yer israf ediyorlar.

128kbps lik bir mp3 saniyede 0.13 Mbit' lik bir işlem yaparken, cd kalitesinde bir kayıpsız dosya 1.35 Mbit, 24/96 bir dosya ise 4.39 Mbit yapıyor. elbette bunlar yalnızca sayısal,

duyumsal olarak ta 24/192 bir örnek paylaşayım sizlerle;
http://yadi.sk/d/ddGeyLXA7LQLb

ekteki gibi yahut başka türde sahnesi geniş, dinamik aralığı yüksek icra edilen müziklerde (klasik, smooth jazz, easy listening ve bazı metal türleri gibi) 24 bit ve 16 bit farkını çok net bir şekilde duyuyorsunuz. çoğu albümde gözlerini kapadığınızda bir jazz bar atmosferini yahut bir metal konserinin ihtişamını hissetmeniz mümkün. imkanınız olur ise sevdiğiniz şarkıları bir de bu boyutla dinleyin. hiç duymadığınız ayrıntılar duyacaksınız.

selamlar.
standart bir insan/kulak için 198kbs mp3 ötesi çok gerekli değil.
(29/07/2013, Saat: 20:46)Lijun Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(29/07/2013, Saat: 18:12)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: standart bir insan/kulak için 198kbs mp3 ötesi çok gerekli değil.

2qdbuat.png

ben mp3 codeci için soyledim, konuyu zamanında çok araştırdım, şimdi çok net hatırlamıyorum

saf sıkıştırılmamış bir streamin 1000kbs olmasından mı bahsetmiş acaba yazar bir sorgulamak lazım

tekra geçeyim benim ulaştıgım sonuclar normal/insan ve kulak için
Ohtararan Üstadım,
Harika bir anlatımla bilgilendirici konu olmuş.

Bu konuda alıntı bir makale vereyim.

Geçen yıllarda ''ıssız adam'' adında bir film vizyonda girdiğinde bir çok kişi,LP plak dinleyicisi oldu.Plakların dar dinamiğini daha naturel diye savundular.

Taş plak,Dar band,Multi Track,CD,DAT,ADAT,MD derken şimdilerde akıllı telefonlarda müzik edit yapılabilir hale geldi.

Eski analog sistemlerin fazla kalite ve sadakat sorunu yoktu.Oluşturulan müzik parçasını manyetik ortamlarda saklamak pek sağlam bir yol değildi.Donanımlar hantal ve pahalıydı.Digital ses oluşturma ve saklama,maliyetleri düşürdü ve CD ve daha kaliteli saklama ortamları sundu.

Bitrate ve format tartışmalarına hiç girmeye gerek yok.Anolog bir ses kaynağını transduse edip,96 khz osilatör ve 24 bit dönüştürücü kullanılırsa sorun yok... Asıl sorun dönüştürmede kullanılan donanımların kalitesi.Evlerde ve ellerde kullanılan bilgisayarların yaptığı incode ve decode daima amatör yani düşük kalitedir.Tabi yüksek kaliteli donamım ve yazılımınız varsa başka..

Digital ses analog sesten tamamen üstün değildir.Herşeyi sayısallaştırmaya çalışmak,anlık yükselen pikleri ve harmonikleri yakalayamamak dijital sistemlerin çok yakında baş edeceği sorunlardır.Analog kayıtlarda ses,doğasına daha yakın ve dijital paketlemenin verdiği dönüşüm kayıplarına uğramamıştır.

Halen müzik stüdyolarında anolog çok kanallı kayıt aletleri kullananlar neden var ?

288804d1335291589-otari-mtr-90-vs-mx-80-...tr-90-.jpg
mtr90mkii.jpg

Lambaların oluşturduğu ses neredeyse aslı gibi.Yarı iletkenlerin gürültüsü ve sıcaklıkla değişen çalışma değerleri,dinlenilen seslerde bariz mekanik gürültülere sebep oluyor.

leben_hero_open3.jpg
zentoriiwallpaper.jpg

Nostalji mi ? Çağa uyum sağlamak mı ? Karar vermek lazım.
(29/07/2013, Saat: 18:12)puukko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: standart bir insan/kulak için 198kbs mp3 ötesi çok gerekli değil.

Puukko komşum ben katılmıyorum. Ben çok net 256 ve 320kbps farkını anlayabiliyorum. Aynı şekilde ses sistemi veya kulaklık iyi ise 320/vbr ile flac arasındaki ses farkı da belirgin.

Benim arşivimdeki en kötü şarkı 256 ve 224vbr'dir. 192'yi dinlenemeyecek kadar kötü buluyorum. Hoparlörlerim altec lansing mx5021, şu anki kulaklıklarım vsonic iem.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(29/07/2013, Saat: 18:05)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: duyumsal olarak ta 24/192 bir örnek paylaşayım sizlerle;

Malesef hoparlörlerim bu kaliteye yetmedi. Şöyle marantz deck sistem olacak ki tat alalım. İleride hayalim kaliteli bir hifi sisteme sahip olmak.
estafurullah,

bahsettiğim gibi bu tamamen kişisel kulanıma, donanıma ve beğenilere hitap eden bir durum. paylaştığınız forumlardakinin aksini iddia eden 1000 tane doküman sunabilirim. lakin ilk başta da dediğim gibi kişisel fikrim.

ihtilaf dostumuzun dediği gibi eski plaklar mecburiyetten yapılıyordu, çünkü teknoloji ona imkan veriyordu. şimdi ise audophillere özel çok dikkat edilerek basılmış ve pahalı seçenekler olarak üretiliyorlar. yabancı şirketlerin eski kayıtları analog ve üst seviye olduklarından şu an üretilen 180 gr remaster' ları dinleyin bir de aradaki farkı görün. ama tabii 100 dolarlık crossley ile dinleyip te plağı da heba etmeyin bunun için. zevk almanızı da engelleyecektir bu. 180 gram bir plağı elinize aldığınızda tadına doyamazsınız.

analog kaydın daha iyi olduğu konusunda ben de hemfikirim, iyi bir dac kullanılırsa dijitalden de bu doğallığı almak mümkün. her plağın audophille versiyonunu alacak maddi durum çoğu kişide olamıyor, dac bunun için iyi bir çözüm olabilir.

birebir arkadaşlarım üzerinde test ettim, kaynağın kalitesini bilmeden dinlediklerinde 24 bit olanı ayırtedebiliyor herkes.

sisteminiz hi-fi ise yukarıda paylaştığım örneği dinlemenizi rica edeceğim. ayrıca isteyen olursa, istediği müzik türünden küçük örnekler hazırlayıp yollamam mümkündür.

yukarıdaki şartlar yok ise, zaten kaynağın kalitesi sizi belirli bir yere kadar etkileyebiliyor.
İnşaAllah gönlümüzdeki sistemlere kavuşuruz hepimiz birgün. Blush

alteclansing' in tınısını severim genel olarak, 5.1 sistem ise müzikte pek hoş tat vermeyebiliyor. pc kullanmadığım için tam model söyleyemem ama bildiğim kadarı ile 24 bit destekleyen ses kartı modelleri farklı oluyor.

(29/07/2013, Saat: 22:05)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(29/07/2013, Saat: 18:05)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: duyumsal olarak ta 24/192 bir örnek paylaşayım sizlerle;

Malesef hoparlörlerim bu kaliteye yetmedi. Şöyle marantz deck sistem olacak ki tat alalım. İleride hayalim kaliteli bir hifi sisteme sahip olmak.
(29/07/2013, Saat: 22:25)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnşaAllah gönlümüzdeki sistemlere kavuşuruz hepimiz birgün. Blush

alteclansing' in tınısını severim genel olarak, 5.1 sistem ise müzikte pek hoş tat vermeyebiliyor. pc kullanmadığım için tam model söyleyemem ama bildiğim kadarı ile 24 bit destekleyen ses kartı modelleri farklı oluyor.

(29/07/2013, Saat: 22:05)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Sağol komşum, bende müzik önceliğim olduğu için özellikle bu 2+1 modeli almıştım. Genel olarak çok memnunum, ses kalitesi olarak bilgisayar hoparlörlerinde hala pek muadili yok.

Buradan ilgililere sormak istediğim bir konu var, onboard ses kartıa bağlı. Kaliteli bir ses kartı alsam müzik ses kalitem gerçekten artar mı? O parayı vermeye değer mi?

Misal 24 bit destekleyen ses kartına bu seti bağlamış olsaydım acaba yukarıdaki kayıttan daha iyi verim alır mıydım, yoksa zaten hoparlörlerimin sınırı budur, çok bir şey değişmez miydi?

Yani müzik dinlemek için masaüstü bilgisayarı bir nevi light hifi sistemine dönüştürmek mümkün mü?

Ekonomik yoldan dvd-a veya sacd lezzetini almanın yolu var mı, yoksa kulağa bi 5bin sıkışmış mı oluyor?
her modelde olduğu gibi, elinizdeki hoparlörlerin de belirli bir sınırı var. aslında iyi tınıları var lakin adı üstünde bilgisayar hoparlörü. plastik çerçeveleri ve hoparlör yapıları ile oyun oynama, interetten video seyretme üzerine yapılıyorlar ne de olsa. tipi içinde en iyilerindendir çoğu kişi bilmez bile.

mesela aşağıdaki ses kartı ile yine iyi bir ses elde edebilirdiniz lakin yukarıda bahsettiğim gibi dengeli bir sistem olmalı iyi ses için. yoksa aradan birisi zayii oluyor.

https://www.asus.com/Sound_Cards_and_Dig...sence_STX/

benim dinleme zevkime göre, en uygun fiyatlı yöntem evde hi-fi keyfi için colorfly 4 ve grado rs2 kulaklık.

yahut yukarıdaki kart ile focal xs4 olur, harman kardon yahut bose' den özelliklere bakarak bir sistem olur, daha iyi sonuç alırsınız, yine de fiyat 1000 lirayı geçer. 5000 liraya iyi sistem toplanır Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alışverişte Diderot Etkisi ismailinbiri 6 4,226 31/01/2020, Saat: 11:39
Son Yorum: tarkaner
  Dijital para birimi Libra Delidumrul 16 7,958 24/07/2019, Saat: 16:46
Son Yorum: Delidumrul
Video Hi-end müzik ve sinema sistemleri connect 8 4,564 14/04/2019, Saat: 14:38
Son Yorum: Legend
  Minoxidil-EEose Sakal Serumu Gibi Şeylerin Etkisi Varmı Sizce Aradaşlar? EtiCinGülsün 0 2,229 27/03/2017, Saat: 20:53
Son Yorum: EtiCinGülsün
  Müzik çalmayan spor salonu Viyaduk 12 14,064 29/07/2015, Saat: 16:34
Son Yorum: Viyaduk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: