Dijital Çağın Müzik Dinleme Zevkine Etkisi
@ohtararan Üstadım, çok güzel anlatımınızla bilgilendirici yazınızı keyifle okudum.
Lord komşum,

Anladığım pc bağlanacak active hoparlör arıyorsun, bu konuda Audioengine diye bir marka var, hararetle öneririm.
Audiophile yakın ses elde edebilirsin.

güzel günler olsun

(05/09/2013, Saat: 18:41)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar altec lansing mx5021'e sahip olmu ya da sesini detaylıca bilenlere soruyorum, bu setin üzerine upgrade olarak ne alınır?

creative t3 sistem çok olumlu yorumlara sahip ama mx5021 ile araısnda ugrade etmeye değecek fark var mıdır?

bose companion 3
aego m
razer mako
creative t3

sistemleri aklımı kurcalıyor. Huh
Gerçeğe en yakın sesi hangi sistem ile elde edibiliriz?
Taş plak dinlerken sanki solist yanımda söylüyor gibi bir his oluyor ancak taş plaktan dijital ortama aktarılmış kayıtta aynı his olmuyor.
Acaba ben mi öyle düşünüyorum yoksa gerçekten taş plak kayıtları daha mı farklı?
@mavi teşekkür ederim güzel yorumunuz için,

@gravesgel bu kişinin kulağı ile alakalı biraz aslında ama şöyle bir şey söylemek mümkün belki de, taş plaktan dinliyor gibi dijital bir kayıt dinliyor isek kesinlikle iyi bir dac' ımız olmalı. yani istediğiniz telefondan yahut bilgisayardan dinleyin içerisindeki dac bu hissiyatı veremeyecektir. bununla birlikte ben 24/96 kayıtları ve sacd kayıtları eğer kayıt iyi yapılmışsa çok başarılı buluyorum. 16 bit bir flac plak sesini veremiyor. yine kaliteli ve müzik için yapılmış bir amfi ve hoparlör seti şart. film ve oyun için üretilenler fazla sert ve yavan kalıyor. lambalı amfi tercihi yapılırsa daha sıcak tonlarda ses almak mümkün oluyor. bütün bu bileşenlerde marka tercihi kesinlikle müzik tarzına göre kişi tarafından duyularak verilmeli. mesela klasik müzik için dali ve denon kombinasyonu güzel iş çıkarırken, rock için yamaha bana göre ideal geliyor gibi.

bununla birlikte artık taş plağın da üzerine çıkılıp 180-240 gram basılan özel plaklar satın almak mümkün, elbette farkı duymak için bunu çalacak pikap ta en alt seviye olmamalı.

daha ucuz bir çözüm için ise kaliteli bir dac/amfi (veya ibasso, hi-fiman, colorfly gibi bir oynatıcı) ve referans serisi bir kulaklık tercih edilebilir.
Fiio E18 kulaklik amfisi kullaniyorum. Muzik severlere Philips X2 veya L2, Grado 60 yada 80 serisi kulakliklari siddetle tavsiye ederim.
Bu arada hifi muzik seti kurmak isteyen varsa klasik urunlerden elimde baya yuklu urun var. Ileride bende sahibinden.com a koymayi dusunuyorum. Aceleniz yoksa amfisiydi,hoparloruydu pikapiydi cok entresan urunleri satmayi dusunuyorum bilginiz olsun
@ohtaran bu >44.1 kayıtların ne kadar daha iyi olduğu konusu oldukça tartışmalı bir konu odyofiller arasında.

Ben hala 44.1k kayıtların üst düzey bir ses sistemi ile çok tatmin edici sonuçlar vereceğine inananlardanım Smile
@naayi haklısınız çok tartışılıyor, bir fark duymadığını iddia edenler olduğu gibi, çok farklı olduğundan dem vuranlarda var, mp3 yeter diyenler de var. 16/44 iyi bir kayıt elbette, çoğu ortamda/sistemde/müzik tarzında tatmin edici oluyor, aynı zamanda depolama sorununa da iyi bir çözüm. ben kendi adıma 24/96 kayıtlarda bariz oranda derinlik ve doygunluk farkı duyuyorum. göreceli bir konu elbette, belki ne dinlediğimizle de ilgili bir konu. modern violin ile barok violin arasındaki tını ve ton farklarını seçebilmek istiyorum dinlerken veya rock albümünde zilin keskinliği ve kick ile bass arasındaki o ton farkını algılamak hoşuma gidiyor. bunu 24 bit albümlerde daha rahat duyabiliyorum.
Kulaklık mı hoparlör mü kullanıyorsunuz? DAC olarak nedir cihazınız?
vintage bir sistem var şu an yalnızca. en çok beğendiklerimden bahsedebilirim. daha iyileri olsun hepimiz isteriz ama naçizane cambridge audio dac, cayin amfi ve dali hoparlörler (gönül wharfadale' den yana) güzel bir sistem oluşturuyor benim zevkime göre. ancak profil fotoğrafınız her zaman dikkatimi çekmiştir, hiç birisi Ercan Irmak' ı canlı dinlemek gibi olmuyor.

edit: eklemek te isterim güncel linkler olarak, duyup duymadığını veya sistemini sınamak isteyen var ise buradaki iki örnekten kendileri için uygun olan formatı bulabilmeleri mümkün, en azından klasik müzik açısından.
Sayın Komşum,
Analog media dan (bant, plak) bir kayıdı dinlemek, aslında sesin "doğal" halinde bize ulaşmasını sağlıyor. Bunun için oldukça iyi bir sistem (pikap+iğne, amfi, hoparlör) gerekiyor. Bu da bütçe yükseldikçe dinlediğiniz ses kalitesinin artması anlamına geliyor. Yani özetle bu işin sonu yok.

Not: Dinlediğimiz tüm CD ler ve FLAC/MP3/AAC digital medialar olduğundan bizim duyabilmemiz için DAC (Digital Analog Converter - Analoğa dönüştürücüler) ile Analoğa dönüştürülmektedir.
Bu dönüşüm sırasında minimum kayıp ancak yüksek kalitede ekipmanla mümkün olabiliyor. O bakımdan bir analoğa dönüş başlamıştır. Böylelikle optimum bir analog ses sistemi, çoğu müzik meraklısını tatmin edebilecek düzeyse ses üretelebilmektedir. Bunda plakların (180-240 gr.) basılmasının, Kayıt-Mastering işlemlerinin Analog baskıları düşünülerek (bazen baştan) yapılmasını sağladı. Arz olunca talepte arttı-ekipman çeşitleri de arttı. Daha kolay ulaşılabilecek ekipmanlar geliştirildi.

(03/01/2016, Saat: 17:37)gravesgel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gerçeğe en yakın sesi hangi sistem ile elde edibiliriz?
Taş plak dinlerken sanki solist yanımda söylüyor gibi bir his oluyor ancak taş plaktan dijital ortama aktarılmış kayıtta aynı his olmuyor.
Acaba ben mi öyle düşünüyorum yoksa gerçekten taş plak kayıtları daha mı farklı?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Alışverişte Diderot Etkisi ismailinbiri 6 4,196 31/01/2020, Saat: 11:39
Son Yorum: tarkaner
  Dijital para birimi Libra Delidumrul 16 7,866 24/07/2019, Saat: 16:46
Son Yorum: Delidumrul
Video Hi-end müzik ve sinema sistemleri connect 8 4,538 14/04/2019, Saat: 14:38
Son Yorum: Legend
  Minoxidil-EEose Sakal Serumu Gibi Şeylerin Etkisi Varmı Sizce Aradaşlar? EtiCinGülsün 0 2,221 27/03/2017, Saat: 20:53
Son Yorum: EtiCinGülsün
  Müzik çalmayan spor salonu Viyaduk 12 14,017 29/07/2015, Saat: 16:34
Son Yorum: Viyaduk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: