Yemek Tarifleri
(08/09/2015, Saat: 23:51)Straht Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evettt yeni bir tarif ile yine yeni yeniden bu başlığı canlandırmaya geldim Smile Şimdiden uyarıyorum öğrenci evinde olanlar, yurtta kalanlar, eşleri evden gitmiş mutfağa yeteneği olmayan veya üşenen beyler yazının devamını okumasınlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Herhalde hepimiz hamburgere bayılıyoruzdur fakat dışarıda adam akıllı bir hamburger yanında patates ve birasıyla en az 30-40 liraya geliyor ve o güzel hamburgeri tuttuğunuz takımın maçını izlerken veya Rossi'nin virajdan viraja akışını izlerken yemeniz imkansız ;çünkü çoğu burger dükkanının ya evlere servisleri yok yada eve geldiği zaman hamburger tanınabilecek bir halde olmuyor. İşte bu tarif ile ne zaman isterseniz o güzel hamburgerlerden evinizde yapabileceksiniz. Ben size en çok sevdiğim hamburgerlerden biri olan ''Garlic Mushroom Burger'' tarif edicem tabii kendimce değiştirdiğim haliyle. Bunun için öncelikle gerekli malzemeleri görelim.

Hamburgerin eti için (Bu tarif bana ait değil, internette sık rastlanılan bir tarif ben denedim beğendim)

- 600 gr Dana kaburga kıyma. Kıyma makinesinden bir defa çekilecek, iri taneli olacak. İyi bir kasabınız varsa hamburger yapacağınızı söylerseniz zaten size tek çekim dana kaburga kıyma verir. Kilosu gün itibariyle benim kasabımda 36 lira.
- 3 tatlı kaşığı Dijon Hardalı
- 3 tatlı kaşığı pekmez (mümkünse üzüm pekmezi, bir önceki sefer dut pekmezi ile denediğim zaman fazla tatlı geldi)
- 3 tatlı kaşığı sirke. Orjinal tarif beyaz şarap sirkesi diyor fakat o kadar uçmaya gerek yok bildiğiniz üzüm sirkesi gayet yeterli
- 3 tatlı kaşığı galeta unu
- Tuz ve karabiber

Hamburgerin süslemesi için (İşte bu bana ait Smile )

- 1 paket istiridye mantarı (Migroslarda paket olarak taze bulunabiliyor)
- 1 Kapya biber
- 3 tane orta boy soğan
- Yarım çay bardağından biraz az zeytinyağı
- Çeyrek çay bardağından az balsamik sirke
- 2 diş sarımsak
- Dilediğiniz, damak tadınıza hitap eden ve kolay eriyebilen bir peynir. Ben cheddar kullanıyorum kolay bulunabildiği için.

Hamburgerin ekmeği için ( Bunun tarifi Arda Türkmene ait)

-15 gram toz şeker
-15 gram yaş maya
-200 ml süt
-25 gram yoğurt
-50 ml zeytinyağı
-1 iri boy yumurta
-550 gram un
-2 tutam tuz

Şimdi, öncelikle şunu belirteyim ben eğer böyle soslu falan bir hamburger yerine klasik soğan, domates, marul kullanarak hamburgerimi süsleyeceksem kıymaya yukarda koyduğum ekstraların hiç birini koymuyorum sadece tuz ve karabiber atıp geçiyorum. Siz de eğer bu sosu kullanmadan klasik bir hamburger istiyorsanız bu ekstraları atlayabilirsiniz.

Önce kıymamızı hazırlayalım sonra eklediklerimizle özdeşleşmelerini beklerken ekmeğimizi yaparız. Kıymamızın 600 gramını geniş ve çok derin olmayan bir kaba alıyoruz sonra yukarıda saydığımız bütün malzemeleri gezdire gezdire üzerine atıyoruz ve kıymamızı yoğurmadan sadece karıştırıyoruz. Bu noktada kıymayı mıncıklamadan, yoğurmadan sadece karıştırmak önemli. Bütün malzemelerin homojen şekilde karıştığından emin olduktan sonra kabın üzerini streçleyip dolaba alıyoruz. Orada yaklaşık 2-3 saat geçirecek.

Şimdi mantarlı sosumuza geçelim. Öncelikle mantarları saplarından ayırıyoruz ve orta boy bir buzdolabı poşetine atıyoruz. Sonra 2 diş sarımsak soyup ince ince kıyıp onları da mantarların yanına yolluyoruz. Üzerlerine tuz ve karabiber ekleyip yukarıda tarif ettiğim zeytinyağlı ve balsamik sirkeli karışımı da ekleyip poşetin ağzını bağlıyoruz. Poşeti biraz mıncıklayıp, sallayıp bütün mantarların zeytinyağlı karışıma bulandığından emin olduktan sonra poşetimizi buzdolabına kıymanın yanına doğru uğurluyoruz.

Gelelim ekmeğin yapılışına, ben ekmeği yapmaya yukarıdakileri buzdolabına attıktan 1 saat sonra başlıyorum ki dolaptaki malzemeler temizinden 3 saat birbirleriyle kaynaşacak vakit bulsunlar. Ekmeğin tarifini aynen Arda'nın Mutfağı internet sitesinden alıntılıyorum.

''Un ve tuzu bir derin kapta karıştırın.Ortasını çukur yapın ve diger bütün malzemeyi çukura ekleyip, hamur olacak şekilde karıştırın ve güzelce yoğurun.İyice hamur kıvamına gelince, kabın üzerini streç filmle sıkıca bir kaç kat kapatın ve 1 saat ilk mayalanma turu için bekletin.1 saat sonra streçi yırtın, hamurdan burger ekmeği büyüklüğünde toplar kesin ve yoğurarak yuvarlak bir top şekli verin. Top şekli verdiğiniz ekmekleri, yine streçle kapatın ve 30 dk. daha ikinci mayalandırma turu için kenarda bekletin. 180 dereceye ısıtılmış fırında, üzerine biraz da yumurta sarısı sürerek ve çörek otu serperek 20 dk. pişirin.''

k9uyrn.jpg

Dilerseniz ekmeği marketten alıp, kıymaya giren ekstra malzemeleri ve mantarlı sosu es geçip Hamburgerinize 15 dakika içinde de ulaşabilirsiniz Smile

Ekmekleriniz piştikten sonra hamburgerin sosunu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için önce soğanlarınızı soyup sonra halka halka olacak şekilde doğruyorsunuz. Soğanlar zeytinyağı ile yağlanmış tavada kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar kavrulurken bir yandan da kapya biberimizi küp küp olarak şekilde doğruyoruz. Soğanlar karamelize olmaya yakınken biberlerimizi de tavaya ekliyoruz. Kapya biber de hafif öldükten sonra dolapta beklettiğimiz mantarlı karışımı aynen tavanın üzerine boca ediyoruz ve mantarlar pişene kadar bekliyoruz ki en fazla 2 dakika falan sürer. Sosumuz hazırlandıktan sonra tavamızı bir kenara alıyoruz.

e7o09g.jpg

Dolapta bekleyen kıymamızı çıkartıp 200 gramlık 3 eşit parçaya ayırıyoruz. Her bir parçayı kalınca ve ekmeklerimizin içine sığacak şekilde yuvarlıyoruz. Kıymamızı yuvarladıktan sonra ortasına parmağımızla bastırarak bir çukur açıyoruz. Bunları yaptıktan sonra döküm demir veya granit ızgara tavamızı 1-2 kaşık zeytinyağı ile yağlayıp iyice ısıtıyoruz. Tavamızın iyice ısındığından emin olduktan sonra köftelerimizi tavamıza atıyoruz. Yüksek ısıda iki tarafı da mühürlendikten sonra alaca-sulu sevenler için yeterli pişkinliğe gelecektir, herkes kendi zevkine göre pişirdikten sonra köftelerimizi tavadan almadan 1-2 dakika önce köftelerimizin üzerine birer dilim peynir koyup tavamızın üzerini bir kapak vasıtasıyla örtüyoruz ki peynirler daha kolay erisin.

n6rifq.jpg

Köftelerimiz de piştikten sonra geriye kalan tek şey keyfinize göre her şeyi birleştirip sunumunu yapmak. Afiyet olsun.

2cnv2fs.jpg

Bundna ötesi olmaz, bende iyi hamburger yaparım ama ekmeğini evde yapmayınca güzel olmuyor. Siz yapmışsınız imrendim şimdi.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(22/06/2016, Saat: 14:16)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu pavuryaları, kerevitleri nerden buluyorsunuz Sad

İstanbul'da balıkçılarda ve büyük marketlerin deniz ürünleri bölümlerinde oluyor.

Ayrıca Metro Grosmarket'lerde donuk olarak var. Tazesi her zaman olmuyor. Bu arada kerevit ve pavuryanın tazesinin kilo fiyatı genelde 10 TL nin altındadır. Ona da dikkat edin.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(22/06/2016, Saat: 18:15)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İstanbul'da balıkçılarda ve büyük marketlerin deniz ürünleri bölümlerinde oluyor.

Ayrıca Metro Grosmarket'lerde donuk olarak var. Tazesi her zaman olmuyor. Bu arada kerevit ve pavuryanın tazesinin kilo fiyatı genelde 10 TL nin altındadır. Ona da dikkat edin.

Komşum şu sıralar da var mı? Ben eskişehirdeyim malum, buradaki metroda hiç görmedim pavurya, ancak donuk minicik mavi yengeçler oluyor onların da 4 tanesi 15-20 lira bir şeydi. Sordum karides ve kerevit eylül gibi başlar dediler.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Karides-Kerevit bu dönemde bulunuyor ama çok fazla değil. Pavurya ise 12 ay var. Olay sadece şansınıza denk gelebilmek. Ben de her gittiğimde denk gelmiyorum. Denk gelince ne kadar bulursam alıp donduruyorum.
Metro'daki mavi yengeçler ithal zaten ve çok pahalı haklısınız. Benim dediğim pavurya'ya halk arasında Çingene Pavuryası deniyor. Bir de Marmara pavuryası var ama çoğunlukla soyunu tükettiler.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@Lord Sparhawk

Aslında ekmeğini yapması basit ama hamuru yoğur, dinlendir derken zaman alıyor. O ekstra 1-2 saatte insana çok geliyor bazen haklısınız ama marketlerdeki tatlı hamburger ekmekleri de hiç yenmiyor. En iyisi fırından hazır hamur alıp sadece şekil verip pişirmek.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Manda+İnek sütü yoğurt 15 senedir evin demirbaşı,[img]104n5o7.jpg[/img]
(17/04/2018, Saat: 23:21)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Manda+İnek sütü yoğurt 15 senedir evin demirbaşı,[img]104n5o7.jpg[/img]

Komşum ellerinize sağlık afiyetle . Yoğurt kaşık kaşık olmuş varmı tüyo
(18/04/2018, Saat: 00:47)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum ellerinize sağlık afiyetle . Yoğurt kaşık kaşık olmuş varmı tüyo
Devrim komşum  ben 3kg  inek +2 kg manda sütünü karıştırıp yapıyorum,mayalama derecsi önemli ben mutfak termometresi kullanıyorum en iyi sonucu 42,43 derecede alıyorum.Süt kaynamaya durunca yaklaşık 10 15 dk devam etmeli mayalamayı 6 saat sonra bitirip üstü açık olarak  buzdolabına alıyorum yaklaşık 1 gün daha bu şekilde bekletip yenmeye hazır oluyor birde sütün üstünü bezle örtmeden önce hava alması için kabın üstüne mutfak süzgeci koymak lazım,en önemlisi sevgiyle yapmak tabii Smile
@KAYHAN Ayhan abi yoğurt o kadar güzel gözüküyor ki gece gece iştahımı açtı resmen Big Grin Ellerinize sağlık. Mesajınız sayesinde forumda böylesine bir konu olduğunu farkettim.
(19/04/2018, Saat: 03:03)SKYBRAVE Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @KAYHAN Ayhan abi yoğurt o kadar güzel gözüküyor ki gece gece iştahımı açtı resmen Big Grin Ellerinize sağlık. Mesajınız sayesinde forumda böylesine bir konu olduğunu farkettim.
@SKYBRAVE Ziya kardeşim keşke yakın olsaydında ikram edebilseydim.Ama yapmanızı tavsiye ederim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: