Yüzde kızarıklık ve soyulma Fırcadan olabilir mi
Olsun olsun en iyisini yapıyorsun.
bence biraz dikkatli ol ve bu konuyu önemse. Bu bir egzama çesidi olabilir. bir cok cesit egzama vardir. Gormeden bisey soyleyemeyiz tabi ama eskiden var miydi bu. Jilet ve firça kullanmadan once? Ne siklikla tiras oluyodun ve nasil oluyodun.simdi ne siklikla oluyosun? O bolgeyi hic kazidin mi?
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
fırçayla dairesel hareketlerle masaj yerine süpürme hareketini dene derim.
(18/01/2012, Saat: 06:43)zorba58 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bence biraz dikkatli ol ve bu konuyu önemse. Bu bir egzama çesidi olabilir. bir cok cesit egzama vardir. Gormeden bisey soyleyemeyiz tabi ama eskiden var miydi bu. Jilet ve firça kullanmadan once? Ne siklikla tiras oluyodun ve nasil oluyodun.simdi ne siklikla oluyosun? O bolgeyi hic kazidin mi?

Bu olayı daha önce hiç yaşamadım uzun yıllar ıslak tıraş tercih etmeme rağmen. Daha önce de tahrişlerim olmuştu ama en az 1 gün süren kızarıklık, sonrasında da pul pul döküntü falan hiç yaşamadım daha önce. Son 3 yıldır makina kullanıyorum ama sakallarım hafta sonları uzadıkları için pazartesi sabahları da ıslak tıraş, yani cildim ıslak tıraşa çok yabancı sayılmaz.

Ben de egzamadan şüphelenmiştim ama kaşıntı veya hafif nemlenme olmaması ve kızarıklğıın boyutunun her seferinde farklı olması da kafamı karıştırıyor. Şu an geçti ve sabah bepanthene plus sürdüm, iyice iyileştikten sonra aynı ekipmanlarla tekrar tıraş olacağım ama sanırım daha önce de olduğu gibi daha köpürtme aşamasındayken hissedeceğim tahrişi. Denemeden emin olmak mümkün değil. Siz bu tip tahrişlerde ne kullanıyorsunuz arkadaşlar ?
Banyodan sonra tıraş olmaya özen gösterin. Çünkü sakallar maksimum nemde oluyor. En kötü jilet bile feather gibi kesiyor.
Banyodan sonra güzelce köpürtüp birde bastırmadan ve aynı yerden sabunsuz geçmeden tıraş olursanız kızarmaz. Yine kızarırsa bir cildiyeciye görünmekte fayda var.
Köpüğünüz bol, jiletiniz keskin olsun.
Tıraş ekipmanlarımı aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://geltir.com/thread-402.html
Aslında diyebilecek çok bir şey kalmıyor. Egzamanın kaşınmayan türleri var dökülme varsa ilk aklımıza gelen o oluyor. Kontakt bir dermatit olabilir. Bu kontakt ise yeni sabunun yeni fırçan olabilir? Bölge çok kuru mu? Şunlar eklenebilir: Keskin jilet-agresif makine kullanma, her gün tıraş olma, aynı bölgeyi jiletle kazıma, tersten alma, farklı bir fırça dene(domuz kılı jaguarı öneririm çok başarılı ve yumuşak,berberler bilir bu markayı sorabilirsin)

3 senedir olmayan şey şimdi oluyorsa elbet bir sebebi vardır. Çok rahatsız olursan bir dermatologa göstermende fayda var diye düşünüyorum. Egzaman olsa da olmasa da kesinlikle kaşıntılı, pullu bölgeyi nemsiz bırakma. Özellikle banyodan sonra çok önemli. Pirdolini şiddetle öneririm.
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba
Cildiniz hassas olabilir.. Zira benimkide öyle. Ben daha ilk perdede jileti hafifçe yukardan aşagıya sürdüğüm anda, cildim kızarmaya başlıyor... Hele ki, makinenin içindeki jilet daha yeniyse, yani 0 paketinden çıkardıysam ve keskinse tahriş daha fazla oluyor.. Makineyi yüzüme bastırmıyorum, aksine makine zaten ağır oldugu için (Eğer EJ ile tıraş oluyorsam) makineyi yukardan aşagıya dogru bırakıyorum o kendisi kendi ağırlıgıyla aşagıya iniyor zaten.. Hal böyleyken yinede tahriş kaçınılmaz oluyor. Wilkinson makinemle de, bu sorunu yaşıyorum.. Zamanında Mach 3 ile de yaşıyordum.. Demem o ki, eğer cildiniz hassas ise bundan kurtuluş yok. Bence alacagınız hiçbir önlem sorunu kökünden çözmeye yetmez sadece biraz yardımcı olabilir... Jilet 1-2 tıraştan sonra köreldiginde (Permasharp) benim tahrişte azalıyor.
Bu arada 1 permasharp ile 7 kez yeni kullanmaya başladıgım Super Sword Edge ile 7'den fazla tıraş oldugumu ekleyeyim... Rapira ile 3-4 kez tıraş olabiliyorum ayrıca pembe rapiralar paslanabiliyor bunu da ekleyeyim. Ama beni en çok tahriş eden Permasharp. Belki hassas bir cilt üzerinde jiletine göre tahriş değişiyor olabilir...
Hepiniz sağolun arkadaşlar. Hemen yarın pirdolin alacağım bu bir, ikincisi de bu akşam banyo sonrası tıraş oldum.

Fırçayı hiç ama hiç bastırmadım hatta başka kapta köpük yapıp iki saatte yedirdim cilde, her zamanki pembe rapiradan kullandım ki değişkenler beni yanıltmasın. Tıraş sonunda şap bile yakamadı cildimi ama balsam biraz yaktı. Bu sefer çenemle dudağımın arasında (sağda veya solda değil) şerit halinde kızarıklık oluştu ama yanmıyor ve şu an bile iyileşmek üzere. Yani denememi yaptım ve şu sonuca vardım;

* Kullandığım Lider marka fırçanın uçları çok sert ve cildimi zımparalıyor, ne tüyünden yapıldığını bilmiyorum.
* Pembe rapira cildime hiç uymadı yada bendeki çakma.
* İkisi birleşince de hem fırçanın tahrişi, üstüne de jiletin adiliği cildimi bu hale getirmiş bence. 2 gün sonra yeni bir fırça alıp (tavsiye edilen jaguar mesela) sabun yerine de krem deneyeceğim ve usturaya perma-sharp jilet takacağım. Bakalım o zaman ne olacak Smile
bence jaguar fırçayıda boşverin pure bile olsa porsuk alıp deneyin.BB de bestshave nin at kılı diye sattığı ve herkesin çok beğendiği 6 cm kıllı büyük fırçayı berber toptancısında bulup almıştımve 1 yıldır kullanıyorum maksimum performansa ulaştı.aslında domuz kılıymış ve kıl kalitesi jaguarınkinden pek farklı değil. domuz kılı fırçalar ne kadar yumuşayıp güzelleşsede cildimi hafif tahriş ediyor kurutma ve pullandırma yapıyor.pure ve finest porsuk fırça kullandığımda bu sorunlar olmuyor.

horsehairbrushresized.jpg
mesela porsuk irem fırçanın performansını çok merak ediyorum.eğer irem çok iyiyse almayı düşündüğüm tgn pure badger den vazgeçebilirim.
http://trasklavuzu.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Tıraş sonrası kızarıklık sivilce geçmiyor. KızılSakal 32 31,320 23/07/2018, Saat: 01:11
Son Yorum: Aersin
  Bu makina Merkur 42 olabilir mi habaz 6 4,241 08/03/2018, Saat: 22:44
Son Yorum: habaz
  Tıraş olunsa bile yüzde oluşan gri renk sakalsorunu 8 12,715 06/03/2012, Saat: 15:30
Son Yorum: sifujack

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: