Geleneksel Tıraşa Merhaba
Aslında jilet ve sabuna yabancı değilimdir. Değilim dediysemde uzaktan bir merhaba tadında bu tanışıklık.. Tıraşa yıllar evvel Anadolunun ücra bir ilçesinde başladıysanız, tabiki de jilet-fırça-sabun üçlüsüne merhaba dersiniz..Hem şimdiki kadar yaygın kartuş yoktur piyasada hem de ekonomi yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla yokda satılan kelebek makine, jilet, fırça ve tabiki arko sabun ile başlanır tıraşa..

Ama bu beraberlik kısa sürdü benim için. Çünkü kaldığım Devlet Parasız Yatılı yurdunun müdürü değişir değişmez ilk işi jilet, ustura, bıçak gibi her türden kesici alet yasaklanınca mecburen permatik-kartuş olayına döndüm..

Sonrası üniversite, memuriyet, evlilik derken yaklaşık 18 senedir elime jilet almadım..(Sanırım yaşım belli oldu tüh Big Grin )

Geçen hafta internette gezerken forumu gördüm, okudum, okudukça eski yurt günleri geldi aklıma..Birisi yasakladı diye hala olmadığım ıslak tıraşları, jiletin sakala değdiğinde çıkardığı sesi özlediğimi anladım..

Cuma günü iş çıkışı en azından işe yarar bir makine-jilet-fırça bulmak üzere yola koyuldum..Önce Rosemann den isana porsuk kılı fırça aldım. Sonra, Ankara'da olanlar bilir, Maltepe tarafında askeri malzeme satan yer altı çarşısı var, ordan uzun aramalarım sonucu kıyıda köşede kalmış bir Big Roc marka kelebek tarzı makine, Rapira marka iki farklı jilet ve minik kalem şeklinde şap aldım..

Sonra Atlantis Kipaya gittim, iki tane arko tıraş sabunu, sabunları basacak kapaklı bir cam kap ve züccaciye bölümünde bir tane köpürtme kabı aldım ki tam istedğim gibi..

Eve bu malzemelerle döndüm..Ama içim içimi yiyor..Forumda okumuşum zaten Big Roc makine kullanıp ilk denemede kendini kesenleri.. Tırsıyorum.. Dile kolay 18 yıl sonra elimde jilet var ve ben ne makineye ne de kendime güvenebiliyorum..

Cuma sabah tıraş olmuşum ki 12 saatte sakal ne kadar uzayabilir? elimle dokunuyorum evet sakallar biraz çıkmış ama acaba deneyeyim derken daha mı kötü olurum?

Sonra besmeleyi çekip olaya gireyim dedim..En fazla güzel bir façamız olur dedim..Forumda okuduğum şekilde önce iki kere köpükle sakalı masaj yaparak köpürtüp duruladım, üçüncüde jileti makineye taktım, sıktım ama o da ne kapaklar tam kapanmıyor..Üst tarafları sallanıyor.. Sıkıyorum sıkıyorum bana mısın demiyor.. Sıkılabilecek son noktaya kadar sıktım ve başladım..

Tıraş aleti ni yüzümde daha doğrusu Jileti yüzümde hissettim..Ve o an hatırladım..Ben erkeğim ve tıraş erkek işi..

Sakince, tüm tavsiyeleri hatırlamaya çalışarak, bastırmadan jiletin kendi işini yapmasına izin vererek, önce yukarıdan aşağıya, ikinci perdede hafik çapraz ekilde kulaktan çeneye ve son olarakta kaldığını tespit ettiğim yerleri bir daha yoklayarak üç perdede tıraşımı oldum..

Tek kelime ile muhteşem..Öncelikle sıfır kesik ki beni cesaretlendiren en önemli faktör, sonrasında kartuşlu makinenin tıraş sonrası bende yarttığı kaşınma ve tahrişten hiç bir iz yok(Sadece çene altımdan çene kemiği boyunca boynuma doğru biraz yanma oldu ama sanırım daha sakal çok uzamadığı üçün biraz tahriş ettim)..Ve tabiki tenimim yumuşaklığı..Geçen yıllar boşunaymış ta sanki daha yeni tıraş olmayı öğreniyormuşum gibi hissettim..

Tıraş sonrası şapı cildime sürdüm, bi kaç dakika bekledim, durulayıp kuruladıktan sonra cildimin geginleşmesi beni hayrete düşürdü..

Cumartesi günü akşam dayanamadım tekrar aynı seramoniyi yaptım..Bu sefer mavi-siyah-kırmızı rapira jileti kullandım, sonuç yine beni tatmin etti ama sanki bu sefer jilet görevini tam yerine getirmedi gibime geldi..Üçüncü perdeyi olurken biraz canım yandı..Hoş yine kesik yada kan görmedim..Pazarı boş geçtim..(Arkadaşlar kesik oldu derken jilet kesiğini mi yoksa sivilcelerin felan kesilmesini mi kastediyorlar bilmedim ama bende ikiside olmadı çok şükür..)

Ve son tıraş..Bu sabah erkenden kalkıp güzel bir duş arkasından iki kere köpükle sakalı yumuşatma ve sonrasında tamamen mavi renkli Rapira ile iki evet sadece iki perde tıraş..Sinek kaydına yakın sonuç elde ettim..Çünkü işe kırmızı bir yüzle gelme ihtimaline karşın ne olur ne olmaz diye üçüncü perdeyi geçmedim..Sanırım makineye biraz daha alıştım ama maalesef jileti takarken gördümki tam orta kısımda mekanizmayı hareket ettiren milvari yapı paslanmış..Sanırım yeni makine alacağım (EJ 89 mu Mühle 89 mu Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin)

İşte yıllar sonra beni jilete merhaba dedirten malzemelerim:

rnvny.jpg

rnvpv.jpg

rnvq6.jpg
"kamaralarında çıplak
kadın resimlerinin asıldığı
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi.."
Güzel bir yazı olmuş, sonuna kadar okutturdu kendini. Bigrock ne kadar sakat olsada kendinizi kesmemişsiniz çok güzel bir sonuç Big Grin. Rapira'dan memnun kaldığını varsayarsak sakallarınız çok sert ve yoğun değildir. EJ Barley size yakışır diye düşünüyorum. Yanına da bir PS oof tadından yenmez. Hayırlı tıraşlar Big Grin
Katılma tarihi: 2011
Hem kimyacı, hem edebiyatçı Big Grin komşum güzel yazmışsınız, okutturdu sonuna kadar, ıslak tıraşın keyfi kanınızda varmış. Artık geri dönüşü yok..

Hoşgeldiniz.

ekipman konusunda, edwin jagger 89 modeli bence de uygun. jileti daha kaliteli seçerseniz mesela 7 O'clock sarı aklıma ilk gelen oldu sizin için apayrı keyifler bekliyor demektir, eğer ki bunlara bir de semogue finest iki bant fırça ekleyecek olursanız, artık saatler geçsin de sakalım uzasın diye bekleyip duracaksınız sanırım..
bigrocdan kurtulup enazından bir rimei aldığınızda çok güzel olacak setiniz
aramıza hoşgeldiniz

bigroc hem paslanır hem jileti yeterince kusursuz tutamaz
orcogress yaparken bir tanesını kestim
1 kez kullanmıs olmama rağmen
içi pas doluydu
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Yorumlar için teşekkür ederim..
kartuşlu makine ile tıraş olduktan bir gün sonra çene ve boyun bölgemde kılların deri altında kalmasından ya da cildin tahriş olmasından kaynaklanan minik minik sivilceler olurdu..Şimdi her dakika neredeyse yüzümü incelememe rağmen bir tane sivilce bulamadım..bu bile geleneksel tıraşa geçmek için başlı başına bir neden bence..

Jiletlerden de tek renkli olandan memnun kaldım..üç renkli olan biraz rahatsız etti..en azından bi kaç değişik jilet denemek istiyoruma ama yurt dışı siteleri gerçekten pahalı bence..ankara da da nereden bulurum tam emin değilim..berberime gittiğimde soracağım..

Evet makine biraz paslandı belirttiğim gibi..Bende dün bi tane Muhle 89 siparişi verdim TS den, bu gün kargoya verildiğine dair bir mail aldım ama takip numarası kayıtlı değil görünüyor sanırım sisteme biraz geç giriyorlar..

Son olarak sormak istediğim bir kaç şey var;

1. "yüzümü kestim" ibaresi yazan arkadaşlar acaba bildiğimiz yüzde jiletin açtığı kesiği mi kastediyor yoksa sivilce gibi yüzdeki bazı noktaların kanamasını mı?
2. Jiletle tıraş olduktan sonra sakallar daha mı sert oluyor, yoksa psikolojik olarak bana mı öyle geldi? Yada sakalların çıkış açısı mı değişti?
3. Kalıp şap nereden bulabilirim?Yurt dışındaki sitelerde -bence- çok pahalı..
Herkese bol köpüklü tıraşlar..
"kamaralarında çıplak
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi.."
Ankara icin şu iki başlığı inceleyin. her aradığınızı bulursunuz.

http://www.geltir.com/thread-1526.html

http://www.geltir.com/thread-2518.html

bi başlık daha olacaktı ama bulamadım. ilkiz sokak berber toptancilarinin adresi, zafer çarşısında semih saraciye var. başlıkta bahsedilen birkaç yer var. ulusta birkaç yer var.

buldum şimdi

http://www.geltir.com/thread-358.html?highlight=ankara

kesik konusu için her ikisi de diyeyim. Ama asıl kasıt jiletin tene teması ile oluşan kanama.
Teşekkür ederim..
"kamaralarında çıplak
savaş gemisinden
bozma bir jilet
her traş oluşumda
hem okşar
hem kanatır
tenimi.."

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,333 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,537 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,547 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraşa başlangıç ekipmanları kogan 19 6,544 09/06/2022, Saat: 12:01
Son Yorum: mertcanartan
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 29 11,869 03/01/2022, Saat: 23:37
Son Yorum: Oldstyle
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,087 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Ustura İle Tıraşa Başlama ve İlgi Konusunda Azalma mı Var? manuple 34 14,264 11/05/2021, Saat: 18:20
Son Yorum: Laylaylom
  Gelin el ele verelim, geleneksel tıraş ekipmanlarını yaygınlaştıralım. mvorun 19 7,027 01/05/2021, Saat: 19:26
  Geleneksel tıraşa başlamaktan korkuyorum. ahmetahmet64 24 8,841 01/05/2021, Saat: 19:25
  Geleneksel Tıraşı Seçen Kaç Kişi Varız ? Naci Erdem 14 16,091 01/05/2021, Saat: 19:22

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: