pazar keyfi
(02/09/2013, Saat: 14:40)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstat makasıdamı bilediniz, kesmek için masa üstünde bir şey göremedim de Tongue

yok komşum o elektrik banyını kesmek için
Hocam hazır yakalamışken taşlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Biraz da bilemede uyguladığınız yöntemler vs. Smile
(02/09/2013, Saat: 20:25)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam hazır yakalamışken taşlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Biraz da bilemede uyguladığınız yöntemler vs. Smile

soldan sağa srası ile naniva 12k naniva 10 k belçika sarı kotikül
linguist komşudan alınan yerli taş grit taşı sonuncuda yine linguist komşudan alınan yerli taş

grittaşı normalde kalın bir taş ama bendekini düzelttikten sonra tahmini 3k 4 k arası bir taş oldu sırası ile
grit tası kotikul yerlitaş 10k ve 12 k ya bantlı bir şekilde x şeklinde sürerek bileme yapıyorum ben bantı hiç sökmüyorum tam emin değilim üstatlar düzeltir yanlışsam ama daha dayanıklı bir ağız elde ediyorum sanki açı farkından dolayı bantsız bilediklerim daha keskin ama daha çabuk körelen ağızlar veriyor
(03/09/2013, Saat: 10:44)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02/09/2013, Saat: 20:25)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam hazır yakalamışken taşlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Biraz da bilemede uyguladığınız yöntemler vs. Smile

linguist komşudan alınan yerli taş grit taşı sonuncuda yine linguist komşudan alınan yerli taş

grittaşı normalde kalın bir taş ama bendekini düzelttikten sonra tahmini 3k 4 k arası bir taş oldu sırası ile
grit tası kotikul yerlitaş 10k ve 12 k ya bantlı bir şekilde x şeklinde sürerek bileme yapıyorum ben bantı hiç sökmüyorum tam emin değilim üstatlar düzeltir yanlışsam ama daha dayanıklı bir ağız elde ediyorum sanki açı farkından dolayı bantsız bilediklerim daha keskin ama daha çabuk körelen ağızlar veriyor

Yanlış yapıyorsun. Bantla bileye bileye zaman içersinde usturanın sırt, ağız simetrisini bozuyorsun. Sırtın taşlanma açısıyla, ağzın taşlanma açısı farklı oluyor. Ustura kullanıldıkça bu fark daha da büyüyüp daha sorunlu hale gelecektir. Usturanın tasarım amacı zaten kendi kendine bileme açısını ayarlamak içindir. Sırtı dayadığında sana otomatik ağız açısını verir buna göre tasarlanıp imal edilir. Açıyı biraz büyütürek daha dayanıklı ağız oluşturma işini zaten en sonda kayış yapıyor. Kalın ve yumuşak bir malzeme olan deri bizim gözle göremediğimiz ya da çok zor görülen bir oranda nihai ağzın açısını kütleştirerek daha temiz ve kaygan bir ağız oluşturmayı sağlıyor. Bant takarak bunu yapmak çok aşırı bir adım.

Bant kullanımı ancak iki halde kullanılmalı bana göre. 1. İçeriğindeki alaşım elemanlarındaki orantısızlıktan ya da hatalı ısıl işlem sonucu tane yapısı büyük kalmış olan ağzı çapaklanmaya çok müsait sorulu usturalarda, nihai ağzı terbiye etmek için en son honlama taşında. 2. Çok detaylı sırt işlemesi, altın kaplaması olan süslü usturalarda sırta zarar vermemek için. Bunun dışında ustura bantsız bilenip, honlanmalı ve kayışlanmalı.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bu konuda Murray Carter' ın da bir videosunu paylaşmıştım forumda. Ona da bakın.
(03/09/2013, Saat: 10:53)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03/09/2013, Saat: 10:44)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Yanlış yapıyorsun. Bantla bileye bileye zaman içersinde usturanın sırt, ağız simetrisini bozuyorsun. Sırtın taşlanma açısıyla, ağzın taşlanma açısı farklı oluyor. Ustura kullanıldıkça bu fark daha da büyüyüp daha sorunlu hale gelecektir. Usturanın tasarım amacı zaten kendi kendine bileme açısını ayarlamak içindir. Sırtı dayadığında sana otomatik ağız açısını verir buna göre tasarlanıp imal edilir. Açıyı biraz büyütürek daha dayanıklı ağız oluşturma işini zaten en sonda kayış yapıyor. Kalın ve yumuşak bir malzeme olan deri bizim gözle göremediğimiz ya da çok zor görülen bir oranda nihai ağzın açısını kütleştirerek daha temiz ve kaygan bir ağız oluşturmayı sağlıyor. Bant takarak bunu yapmak çok aşırı bir adım.

Bant kullanımı ancak iki halde kullanılmalı bana göre. 1. İçeriğindeki alaşım elemanlarındaki orantısızlıktan ya da hatalı ısıl işlem sonucu tane yapısı büyük kalmış olan ağzı çapaklanmaya çok müsait sorulu usturalarda, nihai ağzı terbiye etmek için en son honlama taşında. 2. Çok detaylı sırt işlemesi, altın kaplaması olan süslü usturalarda sırta zarar vermemek için. Bunun dışında ustura bantsız bilenip, honlanmalı ve kayışlanmalı.

bir yanlışımı daha öğrenmiş oldum hocam tşekkür ederim.
şurayı doğru mu anlamışım alt elemanlarda bantsız bileyip enson taşta bant takılabilir yani benim sıralamamda 12k da enson bantla bileye bilirim 10k ya kadar bantsız
sorduğum sorunun vevabını aşagıda buldum üstat saygılarımla

Yılların tecrübesi olan biri olarak bu kadar teknik zırvaya girmeden size yazayım. Bantlamak doğrudan hiçbir surette keskinliği arttırmaz. Sadece istenilen daha yüksek keskinliğe ulaşmayı daha basit ve hızlı hale getirir. Bantlayarak da bantlamadan da aynı keskinliğe ulaşırsınız. Hatta teknik anlamda bantlama kesici ağızda minimal bir açı dikliği yaratacağından daha az keskinlik verir. Ama bu kadar minimal mikron oranlarını hissetmek ve elde kontrolünü sağlamak mümkün olmadığından önemsenmez.

Bantlamak bazen işin kolayına kaçmak, bazen de bir gerekliliktir. Ekstra direnç istenen durumlarda ya da ağzı aşırı ince ve dayanıksız usturalarda bant dayanıklılığa biraz yardımcı olur.

Ben kişisel olarak çok işlemeli bir sırtı olmadığı surette, bilemeişlemi için asla bant kullanmam. Çünkü bileme taşında aşınan bant nihai keskinlikte ve yinelenen bileme işlemlerinde sürekli aynı veirme ulaşmayı yani eilin consistency dediği şeyi imkansız kılar. Ağzı bantla açarım bilemeyi ve parlatmayı bantsız tamamlarım.

Kimileri bantsız biler, kayışlamayı bantla yapıp işin kolayına kaçar, kimileri macunlamayı bantla yapar, kimi tamamen bantla halleder, kimi bantsız, işte bunlar hep seks...
Evet Wink

Özetle; ustura özel bir ustura değilse ya da ağzı sıkıntılı bir ağız değilse mümkün mertebe bant kullanmayın. Sadece çok bozuk ağızlı ya da tamamen sert şekilde yeni ağız açılacak usturalarda ilk kaba taşta bant kullanmak sırttan fazla yememek için iyidir, özellikle elmas taşlarda.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pazar sabahları kaçta kalkıyorsunuz papazerigi 38 43,340 26/11/2012, Saat: 03:49
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: