Temiz tıraş hayal mi?
(03/02/2017, Saat: 10:33)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum burada Lord üstadımızın mevcut köpüğü yıkayıp, yeniden iyice yıkanmış, temizlenmiş, ve ıslak cilde ikinci defa köpürtme işlemine gösterdiği gerekçe cilt ve sakallar üzerinde biriken kir, yağ, ve ölü deri partiküllerini uzaklaştırarak jiletin kaymasına yardımcı olmak, olası takılmaları engellemek. Bu işlemi tıraş sabunu yerine yüz temizleme jeli ile de yapabilirsin, ancak daha çok tıraş sabunu / kremi tüketmek adına ben tıraş sabunu / kremi ile yapmayı tercih ediyorum. Big Grin Big Grin Big Grin

Yüz temizleme jellerini pek masum bulmuyorum komşum. Akşamdan cildi güzel bir sabunla yıkayıp yatınca sabaha pek biriken olacağını sanmıyorum. Ama dinlenmiş ciltte ilk köpüğü yıkayıp ikinci köpüklemede tıraşa başlamanın daha iyi sonuç vermesi muhtemel.

Ben de biraz bol kullanıyorum Smile bu sayede hem daha kıvamlı oluyor köpük hem de daha çabuk sıra geliyor diğer sabunlara/köpüklere.
İşim gereği bazen benimde 1 günlük sakalımı kesmem gerekiyor ve malesef boyun bölgemde bu kızarıklığa yol açıyor, normalde gillete mach 3 kullanıyorum bu durumlarda, çünkü üzerindeki o mavi bant suyla temas edince jelimsi bir tabaka oluşturuyor ve kolay tıraş sağlıyor, üstadlarıma sorum şu, bu kayganlaştırıcılığı oluşturan bir sabun,krem,yağ vs varmıdır tecrübe ettinizmi hiç?
(03/02/2017, Saat: 13:43)yener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşim gereği bazen benimde 1 günlük sakalımı kesmem gerekiyor ve malesef boyun bölgemde bu kızarıklığa yol açıyor, normalde gillete mach 3 kullanıyorum bu durumlarda, çünkü üzerindeki o mavi bant suyla temas edince jelimsi bir tabaka oluşturuyor ve kolay tıraş sağlıyor, üstadlarıma sorum şu, bu kayganlaştırıcılığı oluşturan bir sabun,krem,yağ vs varmıdır tecrübe ettinizmi hiç?

Hemen hemen tüm sabun ve kremler... Amaçlarından biri de o zaten. Daha da olmadı pre-shave krem ve yağlar var.
@kaptan komsum su ana kadar kullandigim hicbir sabun o kayganlastiriciligi saglayamadi saglayabilecegini de sanmiyorum. Ben karsilasmadim o yuzden sordum, sabunlarin ve o maddenin yapilari farkli sanirim.
Dedigim sey kayganlastirici jel misali Smile biraz yapiskan biraz kaygan ... Smile
(03/02/2017, Saat: 14:42)yener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @kaptan komsum su ana kadar kullandigim hicbir sabun o kayganlastiriciligi saglayamadi saglayabilecegini de sanmiyorum. Ben karsilasmadim o yuzden sordum, sabunlarin ve o maddenin yapilari farkli sanirim.
Dedigim sey kayganlastirici jel misali Smile biraz yapiskan biraz kaygan ... Smile

Suyla temas edince jelleşen bant için bu forumda bazı tanımlamalar yapıldı eskiden.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
@yener komşum, elma ile armut karşılaştırması gibi olmuş sanki Smile Sonuçta apayrı iki dünyadan bahsediyorsunuz bence.
pre-shave yağ kullanmanızı özellikle tavsiye ederim, cildiniz kuru sanırım biraz, kayganlık yağ ile çok ileriye gidiyor. Sabun olarak da benim favorim haslinger honig/ schalfmilch. Mitchells wool Fat , Saponificio Varesino sabunlar ile TOBS avacado da kayganlığı övülen diğer sabunlar.
(03/02/2017, Saat: 14:42)yener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @kaptan komsum su ana kadar kullandigim hicbir sabun o kayganlastiriciligi saglayamadi saglayabilecegini de sanmiyorum. Ben karsilasmadim o yuzden sordum, sabunlarin ve o maddenin yapilari farkli sanirim.

Gillette ve Wilkinson gibi büyük firmaların kartuşlarının hepsinde zaten kayganlaştırıcı mevcut. Jel ve köpükler pratiklik odaklı kullanımlarından kaynaklı cildi çok iyi yumuşatamıyorlar ve koruyamıyorlar. Firmalarda bu eksikliği telafi etmek hem de çok bıçaklı kartuşların cildi tahriş etmesini önleyebilmek için yıllardır lubricant kullanıyorlar. Kimisi aloeli kimisi bilmem neli. ama Amaç hepsinde aynı, "eksikliği telafi etmek!"

Sabun ve kremler de zaten bu eksiklik mevcut değil. Benim beğenmediğim Arko sabunun bile koruyuculuğu kartuşluların koruyucu jellerinden fersah fersah ileride. Hatta bazı lubricantların ömürleri üzerindeki bıçaklardan daha kısa bile sürüyor. Bıçak hala keskin ama lubricant yok. O kartuşların üzerinde ki cıvık  jellerin bir sabundan daha iyi cildi koruyacağına inanmıyorum ki yıllardır da bunu zaten tecrübe ettim.

Sizin sorununuz belki psikolojik belki de alet-hırdavat yetersizliği aksi halde sabun ve kremlerlerle kartuşların üzerindeki lubricantların karşılaştırabilmek olası değil.

Diğer taraftan modern jel,köpük ve kayganlaştırıcı jellere sahip tıraş sistemleri geleneksel tıraşa yakın kalitede tıraş vermek iddiasındalar. Daha kısa sürede ve daha ekonomik fiyata! klasik tıraş kalitesi. O yüzden siz onlara benzeyen krem,sabun vb bulamazsınız ki zaten bu işin aslı sabun/krem.

Bence bir pre shave krem veya yağ neyse ve sabun/kremle başlayın bu işe o kartuşlardaki jeller size çok lüzumsuz gelecek.
(05/10/2015, Saat: 15:41)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bazı jiletler bende reaksiyona sebebiyet veriyor. mesela polsilver' ın kaplaması, cilt içinde ufak sivilce gibi tepelere neden oluyor, bunların içinde kalan kıllar da çıkamıyor hali ile ve kıl dönmesi oluyor. diyeceğim o ki, jiletlerin kaplama malzemeleri, de aletin kaplama malzemeleri de önemli bir etken bazı kullanıcılar için. tavsiyem sürekli jilet değiştirmek yerine, bu probleminiz çözülene kadar, en az problem yaşadığınız jiletle devam ederek ek bir tedbir oluşturmanız.

Kesinlikle katılıyorum polsilver alerji gibi bişey yapıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Keskin sınıf bir jiletle ve bastırmadan traş olunuz. En ufak tahriş yaşamassınız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 871 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,401 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,414 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,012 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,065 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,756 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,730 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: