Kireç ?
@AbuzTech

Ne demek komsum. Abi oranı tam bilmiyorum, ellerindeki aletle bir olcum yapıp gosterdilerdi, astronomik 200 ustu bir degerden 28-30 gibi bir degere dustugunu hayal meyal ellerindeki o olcum aletinden hatırlıyorum.

Recine cok uzun gidiyor, bildigim 3-5 sene en azından, benim 2 sene olmak uzere daha taktıkları gibi ilk rejine (icinde oksijen tupu gibi metal birseyin icinde) Recine temizleme degisim vs. sizin yapacagınız bir islem degil.
Makinadan sonra bir masrafınız tablet tuz oluyor. Ayda yaklasık 1-2 cuval tuz harcıyor o recineyi kendi yıkadıgı icin. Cuval tuzu bu filtre satanlarda 10-15 lira arasında bulunuyor. Hatta taktıcagınız firmaya ozellikle sorun filtre tuz vs. satısları veya bakım esnasında servisleri varmı. 6 ayda bir kabaca bakıma geldiklerinde tuzda getiriversinler.
Bu yumusatma makinası oncesine birde ana daire su girisine mekanik filtre takarsanız (yaklasık 6 ay gidiyor), yumusacık kirecsiz ve tortusuz kaliteli bir suyu tum ev kullanıyor. Hem camasır bulasık makinalarına buyuk faydası oluyor (calgon vs. masrafı yok), hemde sizin el vucut temizliginde, su kayıyor gibi oldugu icin cok az sabun cok az sampuan harcıyorsunuz. Lavabo musluk vs. kirec lekeleri de yok olup gidiyor. Tıras kopugu cok rahat kopuruyor, yani her derde deva aganigi naganigi diyorumSmile .

Bilmiyorum sorularınıza yanıt oldumu kabaca.

Ben o aleti taktırırken mutfagada icme suyu filtre makinası taktırdıydım. Zaten daire girisindeki mekanik filtre ve yumusatıcıdan gecen su, icme suyu makinasının filtrelerini tıkamadan cok guzel icme suyu alıyoruz. O lanet bidoon tasıma isinden de kurtulmus oldum arada.

Not: Yumusatıcı makinası icin, su saatlerinin oldugu yerde birazcık yer, birde gider deligi varsa (makinanın tuzlu yıkama suyu tahliyesi icin) hic sorunsuz takılabiliyor.
Komsularim benim size tavsiyem, ev tipi aritilmis sular kullanim icin on numaradir ancak icmek icin kullanmanizi kesinlikle tavsiye etmem. Cunku bu sistemlerde onden karbon filtre vardir ve onun asil gorevi sudaki kloru almaktir. Daha sonra agirlikli olarak 5mikronluk ve 1 mikronluk filtreler vardir. Suyun icindeki partikulleri aritmak icin kullanilir ve cok guzel temizligini de yapar ancak zararli olanlari temizledigi gibi yararlilari aritir. Daha sonra vey bir oncesinde de kullanilabilen yumusatici dan gecer ve bu asamada suyun sertligi minimalize edilir ve en son olarak tekrar karbon filtreden gecirilir bu da suyu tattigimizdaki tatliligi vermek icindir.
Diyecegim odurki bu sekilde bi sistem kullaniyorsaniz sayet, suyunuzu kullanma amaciyla gonul rahatligiyla kullanin ancak icme olarak kullanmayin cunku vucuda yararli bisey almiyorsunuz ki su hayattir gercekten.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@dikdik_s, @turkoglum13 çok teşekkür ediyorum, gayet aydınlatıcı oldu.
@turkoglum13

Komsum cok guzel diyorsun filtre edilen sudan hayır gelmez vs. diye ama, aldıgımız bidon sularında hepsi, dolum oncesi aynı filtre sistemlerinin buyuk sanayi tipi olanlarından geciyor. Prosedur aslına bakarsan aynı. Onun harici o plastik bidonlar ozel kimyasallarla yıkanarak tekrar ve tekrar kullanılıyor. O islemlerin bile tek basına mikro olcekte kalıntısı vs. varmıdır bilemiyoruz. Dedikleriniz dogru ama bidon su işini de arastırırsak belkide cok daha zararlı cıkıp moralimiz bozulabilir.
http://www.fatsu.com.tr/index.php?p=icerik&cid=146

Filtreli sistemeden simdilik memnunum, yok aklınıza yatmazsa bidon devam edenler olursa, senede 1-2 defa kullandıgınız suyun markasını degistirmenizi oneririm, mineral cesitliligi ve oran degisimi acısından faydalı olur diye kendimce bir dusuncem vardı oyle yapardım zamanında.
Saygılar.
(24/08/2018, Saat: 01:15)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @turkoglum13

Komsum cok guzel diyorsun filtre edilen sudan hayır gelmez vs. diye ama, aldıgımız bidon sularında hepsi, dolum oncesi aynı filtre sistemlerinin buyuk sanayi tipi olanlarından geciyor. Prosedur aslına bakarsan aynı. Onun harici o plastik bidonlar ozel kimyasallarla yıkanarak tekrar ve tekrar kullanılıyor. O islemlerin bile tek basına mikro olcekte kalıntısı vs. varmıdır bilemiyoruz. Dedikleriniz dogru ama bidon su işini de arastırırsak belkide cok daha zararlı cıkıp moralimiz bozulabilir.
http://www.fatsu.com.tr/index.php?p=icerik&cid=146

Filtreli sistemeden simdilik memnunum, yok aklınıza yatmazsa bidon devam edenler olursa, senede 1-2 defa kullandıgınız suyun markasını degistirmenizi oneririm, mineral cesitliligi ve oran degisimi acısından faydalı olur diye kendimce bir dusuncem vardı oyle yapardım zamanında.
Saygılar.

Serdar abi soyle aciklama yapayim,
Simdi oncelikle ornek verecek olursak islenmis su diye uzerinde yazan sulari almayin,misal olarak coca cola ve pepsi uretimleri cunku onlar tum dunyada ayni lezzeti yakalamak icin kuyudan cikardiklari sulari istedikleri degerliklere cekip daha sonrasinda cola uretim bandina gonderiyorlar. Fazla uretilen suyuda siselere basip piyasaya suruyorlar.
Lakin dogal kaynak suyu ibaresi bulunan sular cok basit kaba (mekanik) filtrelerden gecip doluma giriyor. Gonul rahatligiyla icebilirsiniz. Lakin bu asamadan sonra 2 kisim var plastik siseler ve cam siseler. Cam sislerde sikinti yok heleki cam damacana kullanabilirseniz muazzam olur. Pet sisede ise handikap temizliginde degil,yani sterilizasyonu konusunda iciniz ferah olsun. Ancak pet sisenin kendisi kimyasal bomba, ozellikle son tuketiciye gelene kadar sicakla uzun sure temas halinde paramizla kendimizi zehirler pozisyonuna geliyoruz. Buyuk firmalarda artik bunun onune gecebilmek adina daha dogal malzemelerden pet siselerlimizi uretiyoruz diyorsada nefsimizi mutmain etmiyor maaalesef.
Bu konunun disinda asil sorun şu,biz millet olarak kirecli diye tabir edilen sert sulari hep zararli goruruz. Tam tersi vucudumuz icin faydalidir. Asil mesele vucudumuzun istegi veya sikintisi dogrultusunda su tuketmemiz gerekmemiz. Ornek olarak egerki kireclenme problemimiz varsa en yumusak suyu tuketmeliyiz. Kemik erimesi problemimiz varsa en sert suyu tuketmeliyiz. Daha acik bi ornek daha vereyim, dunyanin en pahali suyu (markasi aklima gelmiyor su anda) isvicre alplerinden cikarilan bi su markasi. Madonnalarin filan ictigi su ve biz bu suyu emin olun baslangicta icemeyiz cunku inanilmaz sert bi sudur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Evian ı diyorsun tahminim pahalı su dedigin. Meraktan yurt dısında icip aman bu muymus bu kadar yazılan buyutulen dediydim. Bizim Hayat su bana daha guzel geldiydi.

Cok guzel bilgilendirici acıklamalar yapmısın cok tesekkur ederiz. Ustune tek yazabilecegim, nedense yas ilerledikce gozlemledigim insanlarsa su tuketimi azalıyor. Aman dikkat edin, masa ustunde elinizin altında hep su bulundurun dostlar. Su hayattır.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: