Ustura ağzı açma
Yok, üzerinde yazı yok. El yapımı TR işi.
Biraz daha yakından inceledim. Usturanın bıçağı dönük. O nedenle bir tarafı taşın yüzeyini komple öperken diğer tarafında ağız havada kalıyor. Acaba diyorum, sadece o tarafta sırta 1 ya da iki kat bant mı yapıştırsam???
Deneyebilirsiniz. Ağız açılsa da keskinlik tutup tutmayacağı belirsiz. 1k civarı ağız için uygun. 4k dan fazlası ağız için çok ince.

Cd kalemiyle usturanın ağzını boyayıp iki tarafı da birkaç kez taşa sürün. Uç kısımda boyanın eşit düzgün şekilde silinmiş olması gerekiyor. Silinmeyen yerler taşa değmeyen bilenemeyen yerlerdir. Normal X hareketiyle bu olmuyorsa rolling x gibi şeyler denenebilir. Yamukluk olan usturayı bilemek zordur özellikle bileme işi yeni öğreniliyorsa.

Yamukluk testi

(13/09/2013, Saat: 02:36)Hasan Ali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok, üzerinde yazı yok. El yapımı TR işi.
Biraz daha yakından inceledim. Usturanın bıçağı dönük. O nedenle bir tarafı taşın yüzeyini komple öperken diğer tarafında ağız havada kalıyor. Acaba diyorum, sadece o tarafta sırta 1 ya da iki kat bant mı yapıştırsam???
Yurtta barış, dünyada barış. Atatürk
Teşekkürler. Videodaki ustura burulmuş, çapraz yamulmuş. Benimki paralel. Yani sırtın ekseni ile ağzın ekseni hizalı değil; sırttan ağıza doğru bir boykesit aldığınızda eksenler çakışmıyor. Benzetmek istersek yarım parantez gibi en kesiti ama tabi quarter hollow. Biraz önce bantla da denedim, olmuyor. Yani, olacak ama, kaba taş gerekiyor.
3, en fazla kat kat bant üst üste yapıştırarak deneyin. Buna rağmen ağız hala değmiyorsa, o usturanın çok işi vardır. Çok kaba ya da emas bir taşta ağzın gerisindeki kısmı ağız yere değene kadar taşlamak gerekir. Hem görselliği bozulacak hem figürler azalacaktır. Tekrar asit banyosuna sokarak görselleri ortaya çıkarmak gerekir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Doğru diyorsunuz.
Bir Naniwa Chocera 1K siparişi verdim. Bakalım gelecek mi? Yerel piyasadan bir DİCK 360/1000 almıştım, onu da satacağım.

Bu arada ustutayı bilemeyi becerdim, traş edecek duruma geldi, koldaki kılları çok rahat kesiyor, bastırmadan. Sırtın bir tarafına 4, diğer tarafına 5 kat bant yapıştırarak yapabildim ancak... Zımpara ve Dick'in 360K'sıyla ağız açtım, yine Dick 1000 ile ağza son şeklini verdikten sonra Lynn Melynn ile bitirdim. Lynn Melynn taşını çok beğendim.Tam üç gün uğraştım. Köreldikten sonra yeniden bir daha ele alırım belki. Malzemesi çok sert. Sanırım epey gidecektir.

Desenler için nasıl bir asit çözeltisine yatırmak gerekiyor? Yatırdıktan sonra ağıza bir zarar gelir mi?
Bugün bir sturamı daha biledim. GG'den aldığın NOS bir Rus malı usturam vardı, ağız açılmamış. Naniwa taşım gelmemesine rağmen, dayanamadım, güzel bir ahşap takozun üstüne 1000'lik zımparayı yapıştırdım, ağız çok güzel açıldı, sonra 1200' le devam ettim biraz. Lynn Melynn'le de cilaladım. Kayışladıktan sonra hazır. Şakır şakır kesiyor. Smile Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,107 24/05/2021, Saat: 08:11
Son Yorum: marv
  Koyangi Ustura ve Girit taşı EzyRyder 5 6,893 12/01/2017, Saat: 14:03
Son Yorum: taskind
  Ustura Bilemek için Malzemeler Nereden Alınır? onur98 13 27,844 24/08/2012, Saat: 01:29
Son Yorum: linguist
Wink Nostaljik ustura tasi fiyatlari linguist 1 9,128 17/08/2012, Saat: 04:12
Son Yorum: linguist
  Çelik ustura bileme teknikleri videoları arşivi BigHillMe 0 12,301 25/05/2012, Saat: 20:45
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: