İnceleme: Ossman Fleuron Tıraş Sabunu
52110776113_724c6f4bb6_b.jpg

Öncelikle geç kalmış bir inceleme olduğunu belirteyim. Zira Ossman sabunlarını şu an forumda kullanan birçok arkadaşımız bulunuyor. Bu anlamda ben inceleme yaparak aramıza yeni dahil olmuş ancak henüz tecrübe etmemiş ve muhtemel gelecekte yeni dahil olacak arkadaşlarımız için birşeyler yazmak istiyorum.

Üretici Osman Özcan bey. Kendisi Bursa'da ikamet eden ve şu an 50 li yaşlarının başında olduğunu tahmin ettiğimiz bir forum üyemiz. Nicki @Creator.

Osman beyin sabun üretme hikayesi forumda kendi yazmış olduğu mesajlardan gördüğüm üzere pandemi dönemide talihsiz bir şekilde uzun yıllardır çalıştığı firmadan ayrılmasıyla birlikte kendi evinde yaptığı denemelerle başlıyor. Lokal olarak ürünleri kendi evinde, ev şartları dahilinde üreten butik (artisan) üreticilerimizden.

Benim bu markayla tanışıklığımsa  29 Ekim 2020'de yine eski forum üyelerimizden dr.green nickli Selman beyle yaptığımız buluşmada kendisinin bana denemem için verdiği bitkisel içerikli Emeraude sabunuyla başladı.

Marka aynı isimle hem hayvansal içerikli- don yağlı hem de bitkisel- vegan ürünler üretmekte. Marka bünyesindeki satılan güncel ürünler ve kokuları aşağıdaki şekildedir.

Artistry- Creed Aventus,
Regard- Brüt Classic,
Emeraude- Creed Green Irısh Tweed,
Fleuron - Christian Dior Fahrenneit

Toplam da 4 çeşit altında don yağlı ve vegan olmak üzere 8 sabun bulunuyor. Başlarda metal ve şık bir kaseyle gelen ürünler, metal kaselerde yaşanan paslanma şikayetleri neticesinde üretici tarafından güncellenerek plastik beyaz renkli bir kaseye geçilmiş. Kase ölçüsü yükleme için son derece işlevsel. Ürün kutusu üzerinde her modele ilişkin etiket tasarımı üzerine çalışılmış. Tasarımlar Amerikan artisan sabunları gibi. Göze hoş gelen tasarımlar.

Fiyat?

İncelemeyi yaptığım an itibariyle 100 tl gibi bir bedelle satılıyor.

Tecrübem?

Öncelikle köpük kıvamı güzel, hızlı yüklenip köpüren bir sabun. Vegan veya don yağlı olması bu anlamda fark etmiyor. Köpük hacimli ve yoğun. Kayganlık ortalama seviyede, tıraş sonrası nemlendirmesi de yine karma ciltli biri olarak orta düzey bulduğum ürünlerden. Koku profili olarak Vegan ürünleri daha başarılı buldum. Donyağlı ürünlerinde koku vegan kadar net değil. Biraz karışma durumu var ancak baskın bir donyağı kokusu kesinlikle yok. Sadece koku profili veganda daha belirgin.

Buraya kadar herşey benim açımdan güzel... Sabunu beğenen üye sayımızın da çok fazla olması nedeniyle bu kısımdan sonra yazacaklarım sabunun içeriğiyle cilt yapım arasındaki alerjen bir maddeden dolayı kaynaklanıyor olabilir. O yüzden kesin ve net kaideler olarak değerlendirilmesin. Sabunu ilk kez tecrübe etmeme neden olan arkadaşımız Selman bey sabunda cildinde yanma yaptığından şikayetçiydi. Ve bana ürünü denemem için göndermişti. Ürünü denedim. Bende de yanma yaptı. Akabinde yine forumdan @ismetaltan' ın denemem için gönderdiği Vegan Fleuron sabunu hiç denemeden bir arkadaşıma gönderdim. Onda da maalesef yanma yaptı.

Ta ki sıcak bir yaz günü işyerimde çalışırken telefonuma Osman Özcan bey tarafından PTT kargoya teslim edilmiş kargo takip numarasını görene kadar markayla bir irtibatım vs de olmadı. Osman bey ben kendisiyle irtibatım ve tanışıklığım bulunmamasına karşın sabunlardaki yaşamış olduğum problemi dostlarımdan duymuş. Son derece nazik bir not iliştirdiği Regard marka Brüt esanslı don yağlı sabununu bana hediye olarak gönderdi. Kendisine tekraren yaklaşımı ve ürünlerle ilgili yaşamış olduğum sorunlardan dolayı yazdığı nottan ötürü buradan teşekkür etmek istiyorum.

Sabunu kullandığımda ilk perde de çok net anlaşılmasada, perde arasında cildi durulayıp ikinci perde için tekrar köpüklediğimiz noktada hunharca bir yanma hissettim. Ki günlük ustura tıraşı olan, sağlam ciltli biriyim.  Her ne kadar 80cc kolonyayla tıraş oluyormuş gibi bir hissiyatla tıraşı tamamlamış ve problemin sabunda olduğunu biliyor olsam da, acaba dedim usturayı da aşırı mı honladım? Kromoksitten dolayı çok mu harsh geldi ağız vs deyip, sabunla birkaç tıraş daha olayım dedim. Tahmin ettiğim üzere sonraki tıraşlarda da birşey değişmedi. Yanma bariz ve netti. Sabunda farkettiğim ilk şey kokunun aşırı baskın olması. Yani esansın fazla gibi gelmesi ki ilk aklıma gelen esans kaynaklı yanma yaşadığım durumuydu. Nitekim tıraş esnasında dudağıma gelen köpük vs de sanki alkol değmiş gibi bir tad bırakıyordu. Sabunu havalandırarak esansı bir nebza azaltmak istedim. Yine bir değişiklik yoktu. Bir diğer ihtimal Aloevera ya karşı hassasiyet durumu ki bu da yine sık rastlanılan, her ciltle uyumlu olamayabilen bir bitki. Lakin benim aloeveraya karşı da bir hassasiyetim yok. Hatta bu zamana kadar bitirdiğim ürünlerin çoğunda vardır aloevera. Kostik miktarının doğru ayarlanıp ayarlanmadığı, gliserin gibi detaylar da muhtemel diğer sebepler olabilir. Bu tecrübeden kısa bir süre sonra elime Artistry ürünün donyağlısı ve Emeraude Vegan ürünü de ulaştı. Vegan'da daha az ve kabul edilebilir bir yanma olmasına karşın, tüm ürünlerde yine belirgin bir yanma durumu mevcuttu maalesef.

İncelemeyi sonlandırmadan önce tekraren belirteyim. Osman bey kendisiyle şahsen tanışmadığım ancak iyi niyetli ve kendini sürekli olarak geliştiren bir üretici. Güncel olarak üretilen ürünlerde belki de bu sorunları gidermiştir. Bu yazmış olduğum sorunlar, benim ve çevremde birkaç arkadaşın yaşadığı problemler. Forumda bu sabunlardan son derece memnun olan ve hiçbir sorun yaşamayan onlarca yorum görebilirsiniz. Hatta Osman beyin sabunlarını piyasanın en iyi sabunlarıyla kıyaslayan yorumlarda görürseniz şaşırmayın.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
güzel inceleme için teşekkür ederiz. Niyetimde alıp denemek var ama eldeki stoğu bir türlü eritemiyorum Smile
Bence ustura
metal kabındaki don yağlı fleuron 3.1 versiyon sabunu defalarca kullanmama rağmen herhangi bir yanma ile karşılaşmadım, uzun zaman oldu. bence çok iyi bir sabun, zamlanmadan önce 2 adet almıştım iyi ki almışım. güzel inceleme güzel sabun, sizin de osman abinin de eline sağlık, saygılar.
İnceleme için teşekkür ederiz. Elinize sağlık.
3-4 hafta önce donyağlı regard aldım. Kabı yüklemek için gayet kullanışlı. Köpük yapması gayet kolay; yastıklaması, kayganlığı, nemlendirmesi bence çok iyi. Ne yazık ki bahsettiğiniz yanma durumu bende de oldu. Cildimin esansa duyarlı olduğunu düşündüm. Bir de saç tıraşımda deneyim dedim. İlginçtir saç bölgesinde hiç bir rahatsızlık duymadım. Birkaç haftadır saç tıraşımda keyifle kullanıyorum.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Elinize sağlık Orkun bey, ayrıntılı güzel bir inceleme olmuş.
Teşekkürler.
İncelemeniz için elinize sağlık. İlerleyen zamanlarda deneyerek tecrübe edersem yüzde yanma konusunda bende kafamda netleştirmiş olurum.
 Tıraş aleti

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,298 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 637 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Information İNCELEME: Son Samuray-Kadı Kızı'nın Kusuru ahraz 38 11,659 20/12/2023, Saat: 19:35
Son Yorum: xontaq
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,457 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,411 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,238 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,897 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,336 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,975 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: