Tutuş Açısı
Hocam fotoğrafa göre tabir ettim.
Kafaları karıştırayım.

Dar açıda benim boynumda ters çıkan bölgeyi alırken bıçak kıl dibine girip noktasal kanamalara sebep olabiliyor. Düşük açıda, engebelerde dalma riski daha yüksek bir de bu durum var.

Diyeceksiniz ki tersten alma, doğru önce düz sonra ters alınca problem olmuyor ama yine tahriş sorunu bıçağa ve alete göre ortaya çıkabiliyor. Benim GEM aletlerle ilgili en büyük sorunum bu mesela, aşırı düşük kesme açısı var.

Gel gelelim R41 ile uygun bir jilet (Lord Platinum, Astra Mavi, Asco Mavi gibi...) kullanınca boyunda hiç sorun oluşmuyor. Aleti yaklaşık 70 derece gibi bir açıyla tutuyorum. Bu durumda bıçak kıl ucuna dayanıp kılı dikleştiriyor, çok bastırmadan problemsiz alabiliyorum orayı. R41' in jilet tutuşundaki başarısını başka hiç bir alette göremedim zaten henüz Wink.
Haydi hayırlı tıraşlar...
1- Alet 90 derece, jilet takriben 80 derece

2mhv97n.jpg

2- Jilet tutuş açısı 40-45 derece (Tıraş eder ama biraz da kazır)

10547px.jpg

3- Jilet tutuş açısı 25-30 derece (ideal gibi görünen açı. Tabiki bu aletin jileti ne kadar büktüğüne bağlı olarak değişecektir.)

9jm807.jpg
www.BarbarosRazors.com

Fotoğrafda sol eksende 90 derece yazdığı için ve tıraş aletinin sapı 90 derece eksenine yaklaştığı için dik açıya doğru yazdım.

R41 aslında tam OC değil hybrid bir alet tarak beşik hareketi yaparak jileti sakallara saplıyor,daha geniş açıklamalarım R41 konusunda mevcut
Tek alete alışmakta fayda var bu yüzden sanırım üstad. Alıştığınız tutuş şeklinde değişikliğe gitmek zorunda bırakıyor sanırım SE'ler. Bu konuda galiba ER 1912'yi tek geçeceğim. GEM 1912 de öyle diye düşünüyorum.

Şu R41'e birde ben bakacam artık neymiş bu ya Smile Sizdeki 2013 kafa mı acaba ?

(10/10/2014, Saat: 23:07)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kafaları karıştırayım.

Dar açıda benim boynumda ters çıkan bölgeyi alırken bıçak kıl dibine girip noktasal kanamalara sebep olabiliyor. Düşük açıda, engebelerde dalma riski daha yüksek bir de bu durum var.

Diyeceksiniz ki tersten alma, doğru önce düz sonra ters alınca problem olmuyor ama yine tahriş sorunu bıçağa ve alete göre ortaya çıkabiliyor. Benim GEM aletlerle ilgili en büyük sorunum bu mesela, aşırı düşük kesme açısı var.

Gel gelelim R41 ile uygun bir jilet (Lord Platinum, Astra Mavi, Asco Mavi gibi...) kullanınca boyunda hiç sorun oluşmuyor. Aleti yaklaşık 70 derece gibi bir açıyla tutuyorum. Bu durumda bıçak kıl ucuna dayanıp kılı dikleştiriyor, çok bastırmadan problemsiz alabiliyorum orayı. R41' in jilet tutuşundaki başarısını başka hiç bir alette göremedim zaten henüz Wink.
www.BarbarosRazors.com

Sanırım ben 30 dereceyi tersten anladığım için yanlış tıraş oluyormuşum aylardır. Deneye yanıla doğru yöntemi geç de olsa bulmuşum Smile
(10/10/2014, Saat: 23:24)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tek alete alışmakta fayda var bu yüzden sanırım üstad. Alıştığınız tutuş şeklinde değişikliğe gitmek zorunda bırakıyor sanırım SE'ler. Bu konuda galiba ER 1912'yi tek geçeceğim. GEM 1912 de öyle diye düşünüyorum.

Şu R41'e birde ben bakacam artık neymiş bu ya Smile Sizdeki 2013 kafa mı acaba ?

Bendeki 2013 kafa üstad. 2011 denemedim fakat benim görüşüm 2013 olan modelin şapkası bir gıdım geniş olduğu için jileti daha iyi kavrıyor. Kimileri 2011' in daha saldırgan olduğunu iddia etseler de ben çok fark edeceğini düşünmediğim gibi bence 2013 kafanın bıçak tutuşu daha başarılıdır sanıyorum.

EJ 89' un şapkasını R41' e taksam 2011 gibi olur aslında Tongue. Bir ara denerim.

GEM aletlerle ilgili temel sorunum boyun alt bölgesinde bıçağın açısını kafa açısı sebebiyle arttıramamam. Sapın ucu boyuna dayanıyor, daha fazla arttıramıyorum açıyı.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Evet, geleneksel tıraşa başlar ayak benim de incelediğim, yeni başlayan veya başlayacak olanların ilgisini çekebilecek bu konuyu hortlatmak istedim Smile

Yorum: Açı önemli Big Grin
So far so good..
kendim ne derece öğrendimse başlamasına vesile olduğum arkadaşlara açıyı öğreteceğim diye kolumun iç kısmında kıl kalmadı Tongue açı çok önemli
30 dereceye tamam mıyız, ortaklasa son kararımız mı?

Walbush tasarımı veya Humpback tarzı kafaya sahip makina vereyim, dene aksam is donusu 30 derecede, bak ne atraksiyonlar yasıyosun gece gece Smile

48791908663_23014d2d93_c.jpg

Takılmayın acıya vs. 30 ile 34 derece arasındaki farkı bana gosterebilirmisin, zor o yuzden makinayı yuzunde hissetmeye calıs, biraz oynadın mı onun tatlı noktasını jileti yuzunde bir sekilde az da olsa hissettigin o tatlı acıyı bulursun. Her makinanın kendine has bir acısı var, yuzune oturdugunu hissedersin. Derece ile trigonometrik degil, hissederek yapın derim dostlar.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: