Tıraş, cildi yaşlandırıyor mu?
Bana göre pek uzun zamandır aranızda yoktum, dışarıdaki hayatımız durağan değil, sürekli bir hareket ve bu hareket içersinde birer hayat var. Bazen de hareketin olmadığı yerde ölümler.. Kayıplarımızın yasında iken, eğlenmedik, iş de yapmadık sanırım biraz da düşündük ve yaşlandık..

Uzatmayım, Bu sabah tıraş olurken -psikolojik de olabilir - cildimin her gün tıraş olmaktan olgunlaşmak mıdır, yaşlanmak mıdır yahut gençleşiyor da bana mı öyle geldi bilmem bir farklı gördüm. Klasik tıraş öncesi bozuk cildin 3-5 gün bazen 10 günlük sakalla gezmelerinden midir ki sakalların cildi gizlediğini düşünmekteyim, sanırım tıraşın cilde etkisini anlayamamıştım. Şimdilerde tertemiz, her gün pürüzsüz -pazar dahil - bir ciltle sanırım cildin gerçeğini görmeye başladım. O da sanırım ciltten ziyade yıllar ve yaşananlar insanı dolayısıyla cildini dahi olgunlaştırıyor..

Çok memnun olduğumu söylemek isterim bu yeni halimden, orta yaşın güzelliğini, bebeklerimin büyümelerini, onların başında olmaktan, prensesimin cumartesi gecesi sakallarımın batmasından, beni kaldırıp tıraş olmamı istemesinden çok çok mutluyum Smile Forumdaşlarım ve bu işi bize sevdiren dostlarımıza minnettarım..

Asıl konu şu ki, her gün tıraş olmak cildin zamanla incelmesi midir yahut yaşlanması mıdır bir türlü mutlaka etkisi var.. Bunu yeni yeni anlamakla, daha mild jilet ve DE alet, daha koruyucu sabunlara yöneliş ve her gün sinekkaydı değil ama olabildiğince cildi yormadan pürüzsüz bir tıraşa yöneldim. Bu her gün tıraş keyfini fazlasıyla yaşatmakla gün içinde yüzümüzü ağartan bir gerçek olarak olumlu etkilerini bize bırakmakta..

Siz ne düşünüyorsunuz acaba, her gün yahut aralıklı tıraşlarla agresif makineler, jiletlerle cildi yormak ne kadar doğru, yahut günlük makine yahut jilet kombinasyonlarınızı cildinize zarar vermeden nasıl oluşturuyorsunuz, genel bilgilerle paylaşırsanız sevinirim.. Tşk..
Mornetto Hocam,Tekrar başınız sağolsun

Her gün tıraş olan memur ve asker emeklilerinin yüzlerine bakın tıraş cildi ne kadar yıpratmış.

Tıraştan sonra yüzüm kaşınıyor diyenler,razor ve fırça yanığı yaşayanlar.Suratını kazıyıp şapla iyileşeceğini zannedenler,acemiyken agresif alet kullananlar grubu için tıraş cildi yaşlandırır ve zararlıdır.

Kırklı yaşlara doğru bir çok kişinin cildi yaşlanır.Lekeler,küçük benler,kırışıklar ve ışık altında dikkatli bakıldığında cilt rengi önceki yıllarda ki gibi değildir ve pürüzlü alanlar görünür.Yaşlanmaya başlayan cilt eskisi gibi çabuk kendini toparlayamaz.

Kısaca,Acemiler ve yaşlılar Smile Adamantium Çelik Ustura kullansınlar sonuç aynı.

www.sosyalci.org%20(1)%20(Small).JPG
Herşeyin fazlası zarar, kıvamında yapılırsa tıraş cildi taze ve temiz tutuyor. Abartılırsa hızla yorup yaşlandırıyor. Sonuçt aşındırıcı bir işlem, bir nevi cilt kaızma, peeling. Genelde geleneksel tıraşa yeni başlayanların en çok yaptığı hatalar hemen en agresif makinelerle, en yakın tıraşı elde etmeye çalışmak, en keskin jiletlerle yüksek ayarlarda perde üstüne perde yapmaktır. Halbuki sinekkaydı tabiri sıfır tıraşın, görselden başka pek bir getirisi olmaz, sonuçta akşamına yine çıkacaktır. O yüzden temiz ve yumuşak bir yüz elde etmeyi sağlayacak yakınlıkta tıraş olmak -ki- bu çoğu makineyle orta karar jiletle 2 perde, hemen herkese yeterlidir.

Benim ustura tıraşı videolarıma bakın, genelde oldukça uzun çekmeler yapar, geride kalan sakal uçlarına ardırış etmem, bir sonraki perdede gider, gitmezse de umursamam çünkü yeterince temiz tıraşlı görünürüm ve bu sayede cildim yorulmaz. Ki sakalımın nasıl olduğunu görmüş sünüzdür 3. perdede bile hala çatır, çutur ses gelir usturadan. Çok kısa çekmeler şekilde aynı yerlerde çokca geçerek evet damat tıraşı yakınlığını da elde edebilirim ama 3 gün sonra cildim yorulur, ilerleyen safhada kalın, yorgun, yaşlı bir görünüme kavuşur.

Örneğin her gün tıraş olan birisi, 5 gün tıraş olmayıp sonra tıraş olduğunda sakalının altından çıkan taze, temiz cildi düşünsün. Yani özetle herşeyin azı karar, fazlası zarar. En keskin jilet, çok agresif makine, kocaman ustura her zaman iyi oldukları anlamına gelmiyor. Çoğu kişi tekniğini oturtup kullanmayı beceremedeği 89 kafaları kullanmayı öğrense, günlük tıraşta konforun alasını yakalayacak ama, kolaya kaçılıp agresif makinelerle tek perdede iş bitirilmeye çalışıyor ki bu -YANLIŞ-

Tek perdede değil 2 veya 3 perdede kademeli olarak baskısız tıraş cildi en az şekilde yorar. Diş doktorunuz bir azı dişinizi çekecekken, tek seferde cart diye çekiyor mu ilk asılmada? Yavaş yavaş kökünü rahatlatarak, etrafındaki dişetini yormadan yumuşatarak en son çekiyor değil mi? İşte burada dişi sakal, diş etini cildimiz gibi düşünün.

Kurban mı kesiyorsunuz arkadaşlar tek perdede r41 gibi makinelerle çok yakın tıraş olmaya çalışıp bir de bunu hünerle paylaşıyorsunuz? Bunlar zamanında permatiğin koruma barını kırıp, rimei gibi aletlerin jilet barını kullanmadan yapılan tıraşlardan kalma yanlış alışkanlıklar. Hele bir otur soluklan yeğenim diyorum bu komşularımıza, her şey yavaş yavaş, sakin, alıştıra alışırtıra. Yoksa cildiniz köseleye döner. Ondan sonra bir köşeye atarsınız makineyi, usturayı ben bunu sevmedim, çok tahriş etti/yordu vs diye. Cin olmadan adam çarpmaya kalkmayalım. Wink
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bir de benden size bir kıyak, eskiyen cildiniz ve göz altlarınız için nivea q10 kremlerini kullanın farkı görün.
Var olun üstadım..

Bu hatayı ben de yaptım maalesef. 37 C ile bir giriş, R41 ile türlü fanteziler ve 3 ayda yorulmuş bir cilt.. Çok haklısınız..

Fatboy ve vintage aletlerle sorunu tamamıyla çözdüm diyebilirim. Çok ağır hareketlerle tıraş oluyorum artık, super speed ile bile Smile merkur 1904 makine zaten yumuşacık. Önemli olan sağlıklı tıraş değil mi Smile
Özellikle yazın dışarı çıkmadan yüze güneş kremi sürmek faydalı olabilir. Tıraş balsamından sonra da güneş kremi sürülebilir.
Merkur 37C hatalı üretim
Muhle 2011 R41 gereksiz agresif

El alıştıktan ve köpük yapabildikten sonra agresif aletler sorun değil.
Sorun herkesin agresif aletleri hemen kullanabileceğini zannetmesi.
(05/10/2013, Saat: 10:24)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de benden size bir kıyak, eskiyen cildiniz ve göz altlarınız için nivea q10 kremlerini kullanın farkı görün.

Ne kadar zamanda görebiliyoruz Big Grin ?
www.BarbarosRazors.com

Bu konuda üstatlardan gerekli uyarılar yapıldığı halde sanırım yaşanmadan olay tam anlaşılmıyor, başlarda 89 u gereğinden fazla mild bulduğum için bir kenara atmıştım, şimdilerde en çok kullandığım makine diyebilirim, bunun yanısıra r41 ide oldukça seviyorum, en azından herkesde bulunması gerektiğine inanıyorum, nedeni de açık, zaman zaman uzun süreli tıraş olunmadığında işe yaradığı gibi, şahsım adına tasarımını sevdiğimden ara sıra bakıp seyretmek bile zevk veriyor, kısaca günlük veya gün aşırı olunan tıraşlarda popüler modellerden 89 veya 34 C ideal gözüküyor veya güncel ayarlı makinelerden Progress bu iş için ideal duruyor, jiletlerde de konforlu olduktan sonra orta karar keskinlikteki jiletlerin yeterli olduğunu düşünmekteyim.
(05/10/2013, Saat: 11:06)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05/10/2013, Saat: 10:24)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir de benden size bir kıyak, eskiyen cildiniz ve göz altlarınız için nivea q10 kremlerini kullanın farkı görün.

Ne kadar zamanda görebiliyoruz Big Grin ?

Çok çabuk Smile

Bu arada bende cemuluçdinç komşuyu merak etmekteyim, İkinci el konusunda alındığından beri pek gelmiyorum foruma.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 11 11,605 4 saat önce
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,009 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,382 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,014 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,361 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 954 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,564 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,289 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,167 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,324 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: