Eskiye duyulan özlem mi yoksa kaliteli tıraş mı?
#41
(26/12/2016, Saat: 19:14)ahraz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @aerials Hocam hani Sweney Todd'du,hani çelik ustura merakıydı? İki çizik yıldırdı mı sizi yoksa kartuşlu ikilemine düştünüz? Sadece yüzün alışması 1 ay sürer Hocam.Biraz sabır gösterin.Ayrıca kartuş konusunda yapılan konuşmalarda orta noktaya gelindiğini hiç görmedim ben forumda.Hatta bilerek/isteyerek konuyu hortlatanlar olduğuna bile inanıyorum.Eğer de devam edebilirim diyorsanız bol okuma/video izleme ve deneme ile belirli bir zaman sonra Harika tıraşlar çıkartırsınız.Yok,kartuş diyorsanız size kalmış.En azından sabun/fırça kombinasyonunu bozmayın,onlar kalsın.He aklıma gelmişken Sweney inde size selamı var


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ondan sonra birde usturayla tıraş denemem oldu. Aslında ilke göre baya iyi kestim, beklediğimden çok daha iyi bir tıraş yaptım, yüzümde görünürde sakal bırakmadım ama yüzümü baya tahriş ettim. Akşam tıraş olmama rağmen ertesi gün bile gün boyu hep yüzüm yandı. Bir kaç denemeden sonra elim baya alışır umut var yani. Neyse hal böyle olunca deneme amaçlı sensitive adı altında satılan farklı markaların kartuşlu makinalarını aldım. Aslında ben birazda farklı aletleri denemeyi seviyorum. geleneksel bıçaklara son vermedim ve çelik usturaya kadar gidecek bu iş eminim. Sadece yüzümü en az tahriş edecek şekilde süreci geniş tutyorum.

Benimde Sweney'e selamım var.. Big Grin
Cevapla
#42
H.B sitesinden geçen sene 12 kutu gillette mac 3 traş bıçağı indirime girdi diye almıştım , kaybolan traş fırçası yerine hanım eminönünden ucuzundan bir traş fırçası aldı , bir de baba yadigarı hepimizde olan klasik bakır traş kabı. Şimdilerde küfür eder gibi baktığım arko ve nivea nın tüplü traş kremleri.

Tüm bu alet edevatlarla tatilde olduğum traşlar vs. sonucu sorunsuz olan yüzümde hep tahriş ( faul kısımlar vs. ) oluşunca nefret ettim. Hele aldığım gilette bıçakların lanet bir şekilde performansı , tek kullanımdan sonra hiç bir işe yaramaması üzerine gilette firmasını aradım, bıçakların neden bu kadar berbat olduğunu sordum ? ;

Yetkili bayan ; O bıçakları sıcak suyla kullanamazsınız , o zaman kaygan bantı zarar görür ve verim alamazsınız ( hep aynı jileti kullanıyorum ilk defa böyle rezalet bıçağa rastladım )
Ben ; Kaliteyi bayağı bir düşürmüşsünüz o zaman , ben yıllardır aynı markayı kullanıyorum böyle sorun yaşamadım.
Yetkili bayan ; Dediğim gibi sıcak su ile temas ederse ... bıla bıla ..
Ben ; Hanım efendi ben size nasıl anlatayım ki bu durumu ? nasıl soğuk su ile ağda yapılmıyorsa bende aynı şekilde soğuk su ile traş olamıyorum maalesef dedim ve kapattım.

İstanbul'a döndüğümde traş hakkında düşünürken , yüze ne kadar çok bıçak teması o kadar zarar mantığı ile tek bıçaklı makineleri ve jiletleri araştırmaya başladım. Bu araştırma sonucunda traşkeyfim blog u okuyunca efsunlanmış şekilde siparişlerimi verdim.

Malum yurt dışından verdiğim siparişlerden ,sandal kokulu sanırım... traş sabunu gümrükten geri döndü (kozmetik yasağı). ( aynı sabun tarzlarını buradan öğrendim nasıl sipariş verebileceğimi. )

Jilet üzerinde ki numaralar ve acaba doğru tarafa çevirip mi kullanıyorum paranoyası ile konuyu araştırırken kendimi burada buldum. Ben şuan fevkalade bir acemi olarak bile çok çok memnunum . Gilette mac,tüplü krem , ucuz plastik traş fırçaları vs. halt etmiş , hele bir de ileride ustura vs. geçebilirsem mükemmel olacak.

Yaşasın ilkellik Big Grin
Cevapla
#43
Eskiye duyulan özlem mi yoksa kaliteli tıraş mı?

Sorusuna benim cevabım her ikisi de.

Eskiye duyduğum özlem;
Rahmetli babamın kış aylarında pazar sabahları kahvaltı sonrası salon sobası üzerinde ısınan sıcak su, Arko stick sabun, no name domuz fırça, Perma Sharp jilet, no name 3 parçalı DE alet ile olduğu tıraşı izlerken aldığı keyfi hissetmek forumumuz özelinde eskiye duyduğum özlemin somutlaşmış bir örneği. Tıraş sonrası babam, ben ve erkek kardeşimin hunharca Boğaziçi limon kolonyası tüketmemiz ise (soba da bol bol nasibini alırdı) ayrı bir hatıradır benim için.

Kaliteli tıraş;
Ben bu foruma üye olduğum günden beri bu forum dışındaki insanlarla ilgili hiç yorum yapmadım. Hatta forum üyesi arkadaşlarımızın tercihleri de beni hiç ilgilendirmiyor. Herkesin tercihleri için saygılı olurum. Benim kaliteli tıraş anlayışımda ilk kriterim hijyendir. Bu nedenle kartuş olayına hiç bulaşmadım. Hem hijyen, hem tahriş nedeniyle her tıraşta yeni jilet açarım, ikinci defa kullanmam. Tercihim Rapira. Temel sabunum Arko stick, ancak bugünlerde Barbaros sabun kullanıyorum ve çok memnunum. Fırçam Omega domuz, kullanılmamış yedeği her zaman hazır bekler. Bastıra bastıra yüzümde köpük yapmayı sevdiğim için porsuk fırçalara uzağım. Forumda bulursam bir tane Tipsoft edinmek istiyorum. Alet Mühle R106, yıllardır kullandığım için sıkıldım, Merkur 42C ile devam etmek istiyorum. Acelem yok, IMPA'ya gelince alırım. Foruma üye olduktan sonra aşırı limon kolonyası tüketimini bıraktım. Tıraş sonrasını hanıma ait soothing özelliği olan, kokusuz ve herbal kremler ile hallediyorum. Vazgeçilmez parfümüm Zino Davidoff ile son noktayı koyuyorum. Bunu hemen hemen her gün yapıyorum. Hassas bölgeleri de aynı yöntem ile Feather TTO alet kullanarak tıraş ediyorum. Parfüm sıkmıyorum.
... Aşırı hız yapan hayaller gerçeklere çarparak durur ... Charles Bukowski ...
Cevapla
#44
Kesinlikle çok daha kaliteli ve keyifli tıraş.

Asla aklıma eskiye özlem gelmedi.

Tabi yaşında etkisi vardır. Gençken nelerle tıraş olduğumu düşününce Smile
Cevapla
#45
İnadına klasik tıraş.
Son zamanlarda pohpohlanan sakallı gençlik imajına, esnafımızın özensiz birkaç günlük sakalına, iş adamı diye geçinenlerin imaj olsun diye bıraktıkları pis sakala inat...büyük perakende firmalarının kullan-at aletler ve kimyasal bomba ürünlerden şaşmayıp kaliteli alet/sabun üretmemelerine inat..
Philips sakallı hipsterlara yönelik son makine reklamında usturayı "profesyonel olmayan yöntem" diye gösteriyor..iyice abarttılar artık..

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
#46
Tıraşı sadece bir ihtiyaç olarak gördüğüm zamanlarda gün aşırı sabah saatlerinde 3-4 dakikada tıraş olmak yeterli idi. Keyif veren bir görevden çok uzaktı.

Şimdi tıraş olmak bir keyif, her akşam 20-30 dakika sürüyor. Bir çoğumuzun stoklarında minimum 1 yıllık jilet, sabun var, hatta öyle paylaşımlar gördüm ki sabunlar bozulmaz ise 5-6 senelik sabun stoklayanlar var, eleştiremem benim bile 7 çeşit sabun-200 civarı jiletim var, uygun buldukça topladım artık almamam lazım. Ara ara düzenlemek ilerleyen günlerde hangi jilet-sabunu kullanacağını planlamak gibi kimisi göre angarya işlerle bile uğraşıyorum.

Kartuşlara nazaran daha mı kaliteli tıraş oluyoruz? Yeni bir kartuşlu jilete ile yaprak jileti kıyaslasam yakın hissiyatlar diyebilirim ama asıl farkı sabun yaratıyor, tıraş sırasında ve sonrasında bıraktığı hissiyat ve koku çok daha özel. Kartuşların çeşitleri yok, hangi makineniz var ise onun kartuşunu kullanmanız gerekiyor yani tek tip ve maliyeti nedeniyle sonuna kadar kullanmak istersiniz ama yaprak jiletler de çeşit var, seçenek var, her tıraşını yeni bir jiletle kusursuz olacak kadar ekonomikler.

Hangisi daha sağlıklı? Aynı kartuş jiletle 3 hafta boyunca tıraş olmak ile yaprak jilet ile 2 gün tıraş olmayı kıyaslamayalım bile

Eskiye duyulan özel? Eskiye özlem duymuyorum ama daha sağlıklı, kaliteli ve özel tıraş olmayı tercih etmemenin tek nedeni zaman olabilir. TV karşısında zaman öldürmek mi? kendime 30 dakika zaman ayırmak mı? derim ve ikna ederim kendimi.
HK
Cevapla
#47
(15/10/2017, Saat: 21:57)Men-Sup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnadına klasik tıraş.
Son zamanlarda pohpohlanan sakallı gençlik imajına, esnafımızın özensiz birkaç günlük sakalına, iş adamı diye geçinenlerin imaj olsun diye bıraktıkları pis sakala inat...büyük perakende firmalarının kullan-at aletler ve kimyasal bomba ürünlerden şaşmayıp kaliteli alet/sabun üretmemelerine inat..
Philips sakallı hipsterlara yönelik son makine reklamında usturayı "profesyonel olmayan yöntem" diye gösteriyor..iyice abarttılar artık..

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

+1

İnadına her gün, inadına temiz tıraşlı...
Cevapla
#48
Keyif ve kaliteli tıraşın adresi geleneksel tıraş.
17 yaşımdan beri geleneksel tıraşçıyım keşke dahada önce başlayabilseydim???
Cevapla
#49
4 aydır geleneksel yöntemler ile tıraş oluyorum, yok böyle bir ferahlık. Tamam evet kartuşlular belki hızlı ve temiz bir tıraş sağlıyor olabilirler bunu inkar etmek haksızlık olur ama boynumda kıl dönmesi yapardı hep ayrıca geleneksel tıraşın verdiği keyfi kesinlikle vermiyor.
DE kullanmadan Jiletli ustura ile doğruda aksiyonun ortasına atlamış biri olarak şunu kesinlikle söyleyebilirim, ilk 3 - 4 tıraşta zorlandım sonra elim alışınca gerçek tıraş keyfini yaşamaya başladım.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Cevapla
#50
Önce geleneksel tıraşı sabun fırça ikilisi ve de bıçak olmak üzere ikiye ayırıp öyle incelemek gerek.

DE Bıçak vs Kartuşlu makine:
Sakalları gür ve kalın olmayan birisi kartuşlu makineyle iki günde bir konforlu tıraşlar olabilir. Ama eğer gür ve kalın sakalları olan birisiyseniz geleneksel tıraşın nasıl bir nimet olduğunu anladıktan sonra arkanıza bile bakmazsınız.

Fırça sabun ikilisi/Hazır tıraş jelleri, fırçasız kremler, köpükler:
Bu konuda fırça ve sabun kullanmanın basınçlı tüpteki köpüklere jellere ve fırçasız köpüklere göre fersah fersah daha keyifli, konforlu, ekonomik ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum. sakallara köpüğün nüfuz etmediği yeni yöntemlerin aksine geleneksel tıraşta her adımda sakallar daha fazla yumuşayıp cilt daha fazla arınıyor, sonuç olarak minimum kıl dönmesi ve tahrişsiz kusursuz tıraşlara yelken açılıyor.

Sonuç:
Gür olmayan ve ince sakallı birisi kartuşlu makinelerle zahmetsizce tıraş olabilir fakat, her türden sakal için fırça ve sabun/krem ile güzelce cildi hazırlayarak yapılacak bir tıraş, cilt sağlığı için ve tıraş kalitesi için vazgeçilmez olacaktır.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş Sakarlıklarımız... Anılarımız . protti 52 20,236 2 saat önce
Son Yorum: kokopelli
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 456 38,507 19/10/2017, Saat: 21:28
Son Yorum: ahraz
  Haftanın Tıraş Ekipmanı - HTR starex 307 58,065 19/10/2017, Saat: 09:35
Son Yorum: FurkanY
  Hibrit Tıraş mancho 43 22,275 19/09/2017, Saat: 08:38
Son Yorum: posicor
  Tıraş Malzemelerinin Bakımı sifujack 92 20,274 16/09/2017, Saat: 21:02
Son Yorum: megadex
  Tıras seti ferdi06 5 1,000 08/08/2017, Saat: 10:20
Son Yorum: yakup67
  Vintage (Eski) Tıraş İlan ve Resimleri hergele 24 1,504 03/08/2017, Saat: 07:40
Son Yorum: Serjames
  Wikipedia'da geleneksel tıraş... ludovico 25 12,175 21/07/2017, Saat: 20:31
Son Yorum: finwe
  Bugün Neden Tıraş Olmadın ? ihtilaf 192 110,043 29/06/2017, Saat: 13:56
Son Yorum: ArdıçKatranı
  Titanik Yolcularının Tıraş Ekipmanları Atafin 29 2,788 24/06/2017, Saat: 11:09
Son Yorum: kral arthurKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi