Çelik usturaya başlangıç için gold dollar 200 ve ucuz kayış
Üstad taş sipariş ettim onu bekliyorum.Gelmesi,bilemeyi öğrenmesi vs derken 1.5 ayı bulur herhalde yorum.Dodgy
Aylar sonra:

Bu ucuz usturayı kotikül + elmas spreylerle adam edemedim.Evimde taş yığını istemediğim için yeni taş almaktan imtina ediyordum.Sanırım mecburum.Çok uğraştım ama tek kotikül ile yapamadım,en azından belki de bu ucuz ustura için yetmedi.Yeni ustura al demeyin,aldım zaten.Ama onu mahfederim diye bunun üzerinde denemeye ve pekiştirmeye devam etmek istiyorum.Bunu henüz perma sharp seviyesinde traş verecek kıvama bile getiremedim.Oluşturduğum ağzı mikroskop altında bile inceledim,ama traş testi hala başarısız.Ayrıca hiç HHT'yi geçemedim henüz.

10-12k taş şart gibi.Ne almalıyım?
Para önemli değil-önemli arası bir yerde.Yani 200-250 usd veririm ama 500 usd vermem bir taşa.Doğal taş tercih ederim.Ama farketmez bu bütçeye en iyisini istiyorum.Önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.
Komşum bileme işi tamamen tecrübe ile oluyor yani uğraşacaksın , tekrar tekrar bakacaksın ama bilmeni isterim ki hiç te zor değil. Yalnız acemi isen doğal taştan uzak dur karakterleri olan taşlardır. Ustalaşınca zaten kendin söyleyeceksin. Ben de az hüsrana uğramadım ama bir süre sonra geçiyor. Aldığım mikroskoplar büyüteçler cabası şimdi artık ihtiyaç bile duymuyorum desem yeridir.
Bileme işi 1K lık taşta başlıyor ve işin aslı orada gerçekleşiyor. Orada gerçekten bir ağız verebildiysen , honlama kısmında sıkıntın az oluyor ama tabiki taşların gritleri arasında fazla ara olmaz ise uğraşmana da gerek kalmıyor. Ben 1K dan sonra 3 veya 4K kullanıyorum sonra 8K ve en son 12K naniwa ile bitiriyorum. Ama 0,50 Mikron elmas paste ve ardındanda kromoksit yüklü ketende 5 veya 19 tur arası geçip öyle kayışlıyorum. Traşları sorunsuz oluyor.12 K taş alacaksan naniva süper stone dan şaşma hem ucuz hem de kaliteli, hani çok profesyonel oluruz da taşların yapılarının traşa olan etkilerini anlayacak konuma gelirsek diğerlerine bakılır ama gereksiz. Amacımız kaliteli ve güzel traş değilmi
Taskind üstad çok teşekkür ederim,forumun ustura kısmı biraz zayıf kalıyor,kullanan çok olmadığı için yardım ve yorumlar da nadir geliyor.O yüzden yazdıklarınız ve tecrübelerinizi öğrenmek benim için çok değerli.

Bu usturayla gerçekten baya uğraştım,halen de uğraşıyorum.Amacım bu usturayla bilemeyi öğrenmek ve acemiliğimi atmaktı,bunu adam edebilirsem kaliteli olanı da zaten rahatça hallederim diye bununla başladım.

Bileyemiyorum,ama ilk defa elime çelik ustura aldığım için usturanın çelik kalitesi kötü de ondandır da diyemiyorum.Tek kotikül yeterli sözü ya acemiler için geçerli değil ya bu ustura için geçerli değil,ya da ikisi birden.Pes ettim tek taşı zorlamaktan.Günlerce uğraştım olmadı.Nihayetinde bir usturayı bilemek bu kadar da zor olmasa gerek.Tek kotikül yeter denip duruyor da,tamamen kör bir usturayı bununla en baştan itibaren halleden başarabilen var mıdır acaba bizim forumda?Ben yapamadım.

Hiç 1k taşım da olmadı.Kotikül ile bewel setting yapılır mı sorusuna,hiç denemem çünkü sonsuza kadar sürebilir diyen Lynn Abrams'ı dinlemedim.Ama herşeye rağmen günlerce uğraşıp en ağır slurryler ile kotikülde iyi kötü bir ağız oluşturdum,kol kıllarını kesmekte hiç zorlanmıyorum.Fakat sorun da tam burada,cevabını bulamadığım soru.Kol kıllarının rahatça kesilmesi = iyi bir ağız oluşmuştur denebilir mi?Yabancı forumlarda diyor ki en önemlisi başlangıç ve bitiriş,yani ağız oluşturma ve finishing.Acaba sorunum daha en baştan mı başlıyor,1k taş şart mıydı?Temeline çelik konstrüksiyon yerine alçı döktüğüm bir bina mı oluşturmaya çalışıyorum acaba ben?

Naniwa 12k için gene Lynn Abrams tamamen ustura için üretilmiş gibi diyor.Yüksek fiyatına rağmen Chosera 10k bile alayım diye düşündüm ama genel tavsiye Naniwa 12k yönünde.Kotikül üstüne, sert keçe üstünde 1 micron elmas sprey, sonrasında hand american kromoksitli balza, en son da 0.25 mikron elmas spreyli strop üzerinde çekiyorum.Kesinlikle gelişme oluyor ama dediğim gibi yeterli değil.Traş testi de HHT de başarısız.Spreyleri aldığım kişi bunlar varsa 10-12 k taşa ihtiyacım olmayacağını söylemişti ama öyle olmadı veya ben beceremedim.

Doğal taşlar daha iyi finishing yapar deniyor,ben de kotikülü zorluyordum,sentetik ile bitirmek istemiyordum.Şimdi ise diyorum ki kotikül "yetse" bile nasılsa bir gün ben bu 12k yı da merak edip alırdım acaba daha iyi olabiliyor mu diye.Yani tecavüz kaçınılmaz ise zevk almaya çalışmak lazım galiba Smile Chosera 1k ve naniwa 12k alıyorum bu hafta,almak zorundayım sanırım.

Bu arada yeni usturanız hayırlı olsun.Thiers Issard carbonsong ile kıyaslar mısınız eğer kullandıysanız?
inceptum,
yeni aldığınız bir ustura, profesyonel olarak honlanmadan gönderilirse, "shave ready" bile dense, kayış yahut ince bileyleme ve kayış gerektiriyor. srd, executive gibi siteler bileylerek gönderebiliyorlar ama ben srd' nin ağzından da memnun kalmayıp, bir ince bileme yapmıştım yine de. taş işi tamamen istediğiniz ağza bağlı. istediğiniz yumuşaklıkta veya saldırganlıkta ağzı bu şekilde verebilmek belki de usturayı çekici yapan detay. yalnızca kotikül ile bu iş olmaz, olursa çok yavaş olur. bana göre chosera ilk kaba taşlar için güzel, hızlı kesiyor, ince 2-3 taş için ise super stone beklediğim ağızı veriyor. bunun üstüne de iyi bir kayış ile kayışlamak gerekiyor. taşla çok iyi bileyleseniz bile kayış kötü olursa sonucu bozabilirsiniz. güzel bir set ile 1k' dan kayışlamanın sonuna kadar 5 dakika yeterli oluyor. ki 1k nadiren gidilecek bir taş ilk bileylemeden sonra.
(04/07/2014, Saat: 01:46)inceptum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fakat sorun da tam burada,cevabını bulamadığım soru.Kol kıllarının rahatça kesilmesi = iyi bir ağız oluşmuştur denebilir mi?Yabancı forumlarda diyor ki en önemlisi başlangıç ve bitiriş,yani ağız oluşturma ve finishing.Acaba sorunum daha en baştan mı başlıyor,1k taş şart mıydı?Temeline çelik konstrüksiyon yerine alçı döktüğüm bir bina mı oluşturmaya çalışıyorum acaba ben?

Ohtararan,
Kotikül ile olmayacağını kabullendim artık.Peki bu yukarıdaki sorunun cevabı "Evet 1k taş şarttı" mıdır size göre?Shave ready diye gelen ustura tabii ki kesinlikle shave ready değildi,önceki mesajlarda yazmıştım.Ama şöyle böyle ağız vardı devam ettim olmadı,en baştan ağır slurry ile günlerce ağız oluşturmaya çalıştım ama traş testi gene olmadı.

Son kayışım ise kanayama,en iyilerden biri diye biliyorum.
1k taş bana göre şart ilk kullanımda, eğer ki bir ustadan (srd, harner, tim zowada, executive vesaire)gelmiyorsa usturanız. iyi bir marka bile olsa bir ağız vermek yerinde oluyor. ilk adımda 1k verdikten sonra zaten 5k ve yukarısı ile epeyce idare ediyor sizi bileyleme gerektiğinde bile. kol kıllarını rahatça kesmesi iyi bir işaret. bu konuda da herkesin bir yoğurt yeyişi var elbette. bazı çok büyük ustalar bileyleme yapıyorlar aklınız durur, olmaz dersiniz.

benim yolum şu;
1-5-8-10/12k taş, üzerine kayışlama ile istediğim ağzı elde ediyorum. 2-2,5 ay yalnızca kayışla gidiyor çeliğine göre. sonra 5k dan, 40ar tur tekrar başlamak yeterli oluyor.

kanayama en iyilerinden birisi doğrudur, o kısmı atlatmışsınız. bahsettiğim gibi istediğiniz ağzı verebilmesi önemli olan bireysel kullanımda. taş setini kurmanız gerekecek.
evet komşum 1k mutlaka gerekli ardından, 3 veya 4 k ve ardından 8k en son 12k ile tıraşın iyi olur. Kotikul tek taş kullanırım ağızda yaparım kariyerde yaparım diyenler ustalardır. Bizler acemiyiz evet çok yol kat etsek de günde kaç tane ustura bileyeceğiz o insanlar ise günde 10-15 ustura bileyebiliyorlar tecrübe çok önemli, ben aylarca sol kolumda kıl olmadan gezdim kıl kalmadı diye bacak kıllarım da aldı nasibini ama şimdi hiç gerek duymuyorum parmaklarımla kontrol yetiyor. Kol kıllarını 1K dan sonra almak iyi bir göstergedir ama tamamı değildir. Parmağın daha iyi bir gösterge söyleyeyim çünkü ben kendim için gördümki kol kılını kesip parmağımla gerçekten o hissi hissetmediğimdeki usturanın bileme sonucu hiç iyi olmadı.
Yine hatırlatayım 1K ardından , 1K taşın verdiği kaba bileme izlerini yok edip güzel tıraşa imkan verecek ara taş olarak 3-4-5K dan birisi ardından sonlandırma taşı olarak 8Kyeter. Daha da ardından keyif taşı 12 K iyidir. Kotikul 1K dan sonra 8K ya kadar olan işini slurry yapısına göre halledebilir. Yani 1K , kotikul ve 12 K işine yeter şimdilik. Ucuz 1K/3K naniwa kombi taşım var elimde ancak super stone (ss) veya chosera değil japon taşı dedikleri seriden. Bileme açısından ss veya chosera dan farkı yok gibi başlangıçtakiler için , ss nin o yumuşaklığı, choseranın çabukluğu yok ama işini çok güzel yapan tam bir taş. Ancak sende benim gibi biraz takıntılıysan chosera 1K almanı tavsiye ederim , çok bir fark yaratacağı için değilde; kardeşim bu işin jaguarı değilsede audisiyle yola başlayayım geri kalan bir tek benim tecrübe eksikliğim olsun onuda zamanla gideririm demek için. Mesela ben kendimi şimdi yavaş yavaş japon sonlandırma taşlarına hazır hissetmeye başladım gidecek yine caanım paracıklar.
Taskind üstad bilgiler için teşekkür ederim,benim geçtiğim yollardan hep geçmişsiniz,rahatladım ve bu şimdi beni cesaretlendirdi.Ohtararan üstad size de aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkür ederim.Yeni taşlarımla bilemeyi başardıktan sonra bu başlıktan yorumlarıma ve sorularıma devam edeceğim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 745 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,692 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,195 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,048 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 24,049 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,307 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 7 2,729 07/06/2022, Saat: 22:20
Son Yorum: hasanandnexus
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 0 1,183 04/06/2022, Saat: 01:09
Son Yorum: master44tr
  Yurtdışından çelik ustura almak Eunus 4 2,445 05/10/2021, Saat: 17:48
Son Yorum: Eunus
  Çelik Usturaya Giriş yigit 5 2,596 28/09/2021, Saat: 12:32
Son Yorum: EmrahEray

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: