Uzun süreli tahriş ve Badger burn
Arkadaşlar bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum sürekli tahriş problemi yaşıyorum diyen arkadaşların okumasını tavsiye ederim.Öncelikle bu işle 8 aydır uğraştığımı sakal yapısının seyrek-yatık-sert, cildimin de hassas olduğunu belirteyim. Sakal tipine örnek olması babından bkz. ( http://geltir.com/thread-4839.html ) .Tek perde WTG tıraş olurum DE alet kullanıyorum usturam yok, tasta köpürtmeyle başlayıp yüzde devam ederim.Genelde jiletleri tek sefer kullanırım.

Birçok arkadaşımız gibi ben de forumla tanışınca hevesle çeşitli ürünler almaya denemeye başladım.Jiletler,makinelerin ayarlısı ayarsızı porsuktu domuzdu open comb closed comb vs vs derken forumdaki birçok üründen deneme fırsatım oldu.Ancak yukarıdaki linkte verdiğim fotodaki gibi (razor burn-badger burn-tahriş hangi tanımlama uygunsa) kızarıklığı hemen hemen her tıraştan sonra az veya çok bölgede az veya çok yoğunlukta yaşadım diyebilirim.Neden vazgeçmedin derseniz geleneksel yöntemle tıraş olmamın beni güne daha iyi başlattığını düşünüyorum.Bu işe 20 dk ayırdığım için hem uyanma fırsatı sağlıyor hem de bu şekilde tıraş olunca kendimi daha iyi hissediyorum.

Geleneksel tıraş evet bir tecrübe,dikkat gerektiriyor ancak böyle bir sıkıntı yaşadığımızda sorunu öncelikle jilette-makinede-makinenin ayar yüksekliğinde-tıraş olma sıklığımızda arıyoruz.Bence bu konuda gözden kaçan bir konu fırça kullanımı veya neticesinde badger burn diyelim.Gelelim ritüele ; tasta köpük hazırlayıp yüzde köpürtmeye devam ediyordum.Tıraş videolarında genelde gördüğüm şekilde bir noktadan (genelde bu nokta yanak bitimi çene başlangıcı) fırçayı yüzüme sıkıca bastırıp kaldırmadan dairesel hareketlerle (@ihtilaf üstadın cildi kösele gibi olanlara özenmek tanımına atıf yaparım) 1-2 dk kadar da yüzümde (nasıl olsa porsuk silvertip fırça diye de düşünüp) devam ediyordum.Geleneksel tıraşın en hoşuma giden yönü fırçanın yüzümde açılıp köpükleme yapmasıydı.Bu tahriş sorununu yaşayınca tıraş öncesi hazırlığı arttırmak,ekipman değişikliği,agresiflik-mild ilişkisi vs vs aklınıza gelen ne varsa her şeyi denedim çözüm olmadı.Sağolsun @ihtilaf üstad 7/24 ilgilendi canından bezdirdim.En son 10 gün kadar tıraş olmamamı cildin bu sürede kendini yenileceğini söyledi.Onu da denedim ancak ilk tıraşta mümkün olduğu kadar mild takılmaya çalışmama rağmen yine bu kızarıklıklar çıkınca iyice tepemin tası attı.En sonunda bir fırça testi yaptık.Tıraş olacakmış gibi yüzümü 3 perde köpükledim ancak olmadım kızarıklıklar yine belirdi.Daha sonra tam aksini denedim hiç fırça kullanmadan tıraş olmayı denedim bu sefer de saat 12 de sakallar adeta hiç tıraş olmamış 2 günlük sakal gibiydi.Velhasılı kelam sebebin fırça kullanımıyla alakalı olduğunu kanaat getirdim.Şu anda porsuk fırçamı çok hafif bastırarak, uçlarını kullanarak (önceki kullanımımda nerdeyse loftun dibini yüzüme değdiriyormuşum), süreyi abartmadan ve en son 1-2 süpürge çekişiyle köpüklemeyi tamamlıyorum.Herhangi bir sorun yok ve tıraş temizliği de önceki kullanımımla aynı.Fırça kullanımını değiştirdikten sonra sağlamasını almak için agresif ayarları denemeye başladım.Progress 4-5 ayarda polsiver jilet takarak da tıraş oldum ancak sorun tekrarlanmadı.

Sonuç olarak bence ekipman birbirine yakın-eşdeğer vazife görüyor.Tamamen tırnak içinde söylüyorum "bence" geleneksel tıraştaki en önemli nokta jilet tutuş açısını-baskıyı doğru ayarlayabilmek ve wtg tıraş olmak.Tabi ki kimse xtg,atg tıraş olmasın veya yüksek ayarda tıraş olsun demiyorum ancak diğer hususlar işin detayı.Badger burn çok görülebilen bir hadise midir bilmiyorum ama benim gibi uzun süreli sorun yaşayanların bir de bunu değerlendirmesini isterim.Ben çareyi ; tıraş hazırlığını sadece yüzümü zeytinyağlı sabunla yıkadıktan sonra klasik aşamaları geçerek, yüzüme mümkün olduğu kadar az şey sürerek (tıraş öncesi yağ da dahil) ve fırça kullanımımı değiştirerek tıraş olmakta buldum. Belki fazla tıraş öncesi hazırlığı cildim ince,hassas vs olduğundan bana uymadı.Lord üstadın blogunda bahsedilen 3 kademeli tıraş hazırlığını veya birçok kişinin fırça kullanım şekli gibi genel geçer şeyleri inkar etmek saçmalık olur.Sadece benim gibi uzun süredir bu işle uğraşıp hala sorun yaşıyorsam devam etmemin ne anlamı var diyen arkadaşlar olursa fikir olması açısından yazdım.

Tek bir konuyla ilgili uzun bir yazı oldu sıktım kusura bakmayın.Ancak niyetim benzer sorun yaşayan arkadaşlar varsa denediklerimi görüp bilgi sahibi olmalarıdır.Geleneksel tıraşın çok ama çok kişisel olduğunu düşünüyorum.Herkese en rahat edeceği, en mutlu olacağı şekilde rahat tıraşlar diliyorum Smile
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
Teşekkür ederiz @merg komşum, detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Cilt yapım sayesinde tahrişi çok fazla yaşamıyorum ama verdiğiniz bilgiler yine de yardımcı oldu. Ben de tıraş olmadan yüzümü fırçamla kopürttüğümde tıraş olmuş gibi benzer hissi yaşıyorum. Fırça ve köpürtme önemli bence de.
Teşekkürler komşum. Benzer bir sorunu ben de yaşadım. EJ Best Bagder fırçanın yarattığı tahrişi tesadüfen brushless jel kullandığım bir seyahatimde fark ettim. Şuan Semogue 830 domuz ve EJ Super Badger porsuk kullanıyorum. Artık bu sorunu yaşamıyorum.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Benim için sorun kızarıklıktan çok kaşıntı oldu. Sanırım arada fırçayı değiştirmek ya da bir gün dinlendirmek iyi geliyor.

Yumuşak olmasına rağmen sürekli sentetik kullanımı da yanma ve kaşıntı yaptı.

Şimdiki rutinimde sentetik ve porsukları günlük değiştiriyorum. Sentetikleri tasta köpürtmeyi posuğu ise yüzde köpürtmeyi tercih ediyorum.
Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
İlginize teşekkürler beyler.Silver tip porsuk fırçaların domuz fırçalara oranla çok daha yumuşak kıllı olduğu kesin ancak forumda domuz fırçaları da çok rahatlıkla ve memnuniyetle kullanan birçok kişi var.Dediğim gibi niyetim sadece forumda tahrişle ilgili arama yapıldığında bu başlık da çıksın arkadaşlar bir de bu etkene göz atsın.Belki benim durumumu yaşayan fazla kişi de yoktur.Herkes kendine en uygun olan materyali deneme yanılma yoluyla tespit ediyor.Birçok farklı ekipmanla aynı rahatlıkta aynı verimde tıraş olan kişiler şanslı kişiler oluyor heralde geleneksel tıraş açısından Smile
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
Bazen aynı sorunu bile bile yaşadığım oluyor. Aceleye getirilmiş yada yanlış ekipman seçilmiş kötü bir tıraş yaşadığımda razor bump(kıl dönmesi) sorunu oluyor ve bazen bir kaç tıraş boyunca düzelmiyor. Düzelmesi için fırça ile uzun uzun köpürtmem gerekiyor, bu da cildi hassaslaştırarak tahrişe yol açıyor. Tahrişmi, Kıl dönmesi mi? İkileminde her zaman tahrişi tercih ederim Smile
İmkan olursa tıraştan 1 gün sonra arko ile yüzü iyice köpürtüyorum ama tıraş olmuyorum. Bir gün sonra ise yüzü fazla fırçalamadan tıraş oluyorum. Patentli @ihtilaf üstad taktiğidir Smile
ihtilaf üstadın taktiği çok uyanmadan patentini alalım derim.ileride patent hakkıyla uğraşmayalım Smile
Mehmet ÖZAYDIN-Bursa
Hadi hayırlı tıraşlar...
Yorum ve tesbit için teşekkürler. Zaten çoğu forumdaş benzer sorunlardan dolayı bu forumu bulup takip etmiştir. Bende sık ve sert sakallarım ve ince derim sebebiyle özellikle boyun kısmındaki küçük kızarıklıklardan bir türlü kurtulamıyorum. DE eskisine göre rahatlattı.
Fırça taktiğini bende deneyeceğim. Yine burada, banyo sonrası, sıcak su ile hazırlık ve tıraşın sakallarla beraber deriyi de iyice yumuşattığı için tahrişi kolaylaştırdığını, böyle durumlarda birde soğuk veya normal su ile, deriyi pelte gibi yapmadan tıraşın denenmesi gerektiğini bir üstaddan okumuştum. İşe de yaramıştı bende. Deriyi buhar, sıcak su vs ile yumuşatmamak ancak sakalı yumuşatmak adına tıraş öncesi ürünler de kullanılabilir.
Berberlerde de tıraş öncesi uğraştıklarını pek görmedim. Sakalı çok iyi sabunladıklarını tesbit etmiştim.
Patentlerim konusunda Ingvar Ambjörnsen kadar cömertim :~)

Acemilikte badger,blade,kolonya,bütçe,gümrük her türlü yanığı geçirdik gördük Smile

Fırçanız size uygun mu değil mi yada badger burn diğer adıyla fırça tahrişi yapar mı ? Testini şöyle uyguladım.
İki gün tıraş olmamış yüzümü yıkadım,fırçaya yüklenmiş sabun yada kremi tıraş olacakmış gibi yüzde köpürttüm.Yıkadım,şap sürdüm.
Yanma var mı ?
Aynı işlemi toplamda üç defa yaptım.En sonuncuda kolonya sürdüm.Yanma yada yanmama miktarı size fırçanızın ne kadar kemikli,batıcı yada uçlarının konforlu olduğunu anlatır.

Tüm tipteki fırçaların yanık yada tahrişinden kaçınmak için süpürme yöntemi en doğru tercih.

Fırçayı videolardaki gibi kullanmak için can atıyorsanız nacizane tavsiyelerim.

Sentetik ve at fırçaları günlük kullanmayın.Özellikle at fırçaların içinde kalın batıcı kıllar çok fazla

Domuz fırçaların içindeki siyah kıllar batar ve çizer,gerekirse o kılları çekin yada başka fırça alın

Porsuk fırça alacaksanız satıcıya mutlaka '' düğüm içinde siyah kalın kıllar'' olmasın diye ısrar edin.Siyah kıllar porsuğun tadını bozar.Premium silver yada HMW fırça yüzde köpürtme için kullandıklarımdır.
Yine badger burn mağduru yada adayıysanız chubby stubby formlarından uzak durun.Kısa,sıkı,yoğun knotlu fırçalar özellikle günlük kullanımda perişan eder

36667_peaceful_badger_smiling_and_gestur...s_hand.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tahriş anlatıcı 7 1,973 25/04/2023, Saat: 17:52
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Uzun Sakalı Kısaltma Yöntem ve Tercihleri ihtilaf 10 41,050 19/11/2013, Saat: 00:46
Son Yorum: Suhulet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: