Dairesel vs düz köpürtme?
Hepimiz zaten dairesel yöntemi bir şekilde kullanıyoruz bunda sıkıntı yok da biri bana köpük yapmada düz hareket kullanma (painting strokes) yöntemini/tekniğini açıklayabilir mi? Bu yöntemle güzel sonuç alan yabancılar var hatta video da koymuşlar ama elim bir türlü alışamadı.
Dairesel yöntemle köpük yaptıktan sonra köpüğü yüze eşit dağıtmak için bir duvarı boyuyormuşcasına ileri geri hareket ettiriyorum fırçayı. Top sakal bıraktığım için boğazda dairesel hareketlere yer verecek kadar alan olmuyor bazen orda da yine ileri geri şeklinde. Onun dışında hep dairesel hareketler ile hazırlarım yüzümü tıraşa.

Düz köpürtmeyi sanırım yüzü hassas olanlar ya da fırçaya zarar gelmesin diye düşünenler kullanıyor. Tabi fırçanın amacı yüzü tıraşa hazırlamak pahalı ama kullanırken üzerine titreyeceğiniz bir fırçadansa ucuz bir fırça ile yüz tıraşa daha iyi hazırlanır kanaatindeyim.
teşekkür ederim cevap için hocam.
Benim kastettiğim ilk hareketten itibaren paint stroke yapabilmenin tekniği.
Bazı fırçalar bildiğiniz gibi aşırı bulb şeklinde. Zaten o tür fırçalarda çevirme hareketi yapınca fırçanın tepesindeki küçük bölüm kullanılıyor diğer kıllar hiç işe yaramıyor (gözüküyor) Diğer yandan bu yöntemle sadece kıl uçları kullanıldığı için köpük hemen soğuyor o zaman porsuğun ısı tutma özelliğine gerek kalmıyor. Yani teknik ve mantığına vakıf biri var mı acaba?
Dairesel hareketle fırça kılları matkap uçları gibi davranır.
Peeling etkisi çoğalır.
Süpürme yöntemi fırçayı değil yüzü korumak için.En iyi köpük elde ettiğim yöntem.
Ayrıca klavye temizliğinde pure badger fırçalar finestlardan çok daha başarılı.
Fan shape her türlü köpürtme için daha başarılı.Temas ve karıştırma yüzeyi fazla.

(20/11/2013, Saat: 20:59)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dairesel yöntemle köpük yaptıktan sonra köpüğü yüze eşit dağıtmak için bir duvarı boyuyormuşcasına ileri geri hareket ettiriyorum fırçayı. Top sakal bıraktığım için boğazda dairesel hareketlere yer verecek kadar alan olmuyor bazen orda da yine ileri geri şeklinde. Onun dışında hep dairesel hareketler ile hazırlarım yüzümü tıraşa.

Düz köpürtmeyi sanırım yüzü hassas olanlar ya da fırçaya zarar gelmesin diye düşünenler kullanıyor. Tabi fırçanın amacı yüzü tıraşa hazırlamak pahalı ama kullanırken üzerine titreyeceğiniz bir fırçadansa ucuz bir fırça ile yüz tıraşa daha iyi hazırlanır kanaatindeyim.
(20/11/2013, Saat: 22:29)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dairesel hareketle fırça kılları matkap uçları gibi davranır.
Peeling etkisi çoğalır.
Süpürme yöntemi fırçayı değil yüzü korumak için.En iyi köpük elde ettiğim yöntem.
Ayrıca klavye temizliğinde pure badger fırçalar finestlardan çok daha başarılı.
Fan shape her türlü köpürtme için daha başarılı.Temas ve karıştırma yüzeyi fazla.

Ben düz, dairesel karışık giriyorum Smile Tabi bu fırçaya göre de değişebilir. Mesela FS ile dairesel sorun çıkarmaz iken SOC II ile süpürme yöntemini kullanmak daha mantıklı olabilir.

Aynı şekilde yüzde köpürtme yapanlar için fan şeklindeki fırçalar daha iyi bir seçim olabilir.
(20/11/2013, Saat: 21:25)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teşekkür ederim cevap için hocam.
Benim kastettiğim ilk hareketten itibaren paint stroke yapabilmenin tekniği.
Bazı fırçalar bildiğiniz gibi aşırı bulb şeklinde. Zaten o tür fırçalarda çevirme hareketi yapınca fırçanın tepesindeki küçük bölüm kullanılıyor diğer kıllar hiç işe yaramıyor (gözüküyor) Diğer yandan bu yöntemle sadece kıl uçları kullanıldığı için köpük hemen soğuyor o zaman porsuğun ısı tutma özelliğine gerek kalmıyor. Yani teknik ve mantığına vakıf biri var mı acaba?

Yüzde köpürtmede fan shape fırçalar daha verimli olabilir.

Ben bir teknik uygulamıyorum sadece fırçayı ileri geri hareket ettiriyorum. Smile Belki bu yardımcı olur.

(21/11/2013, Saat: 01:50)Suhulet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzde köpürtmede fan shape fırçalar daha verimli olabilir.

Ben bir teknik uygulamıyorum sadece fırçayı ileri geri hareket ettiriyorum. Smile Belki bu yardımcı olur.

fırçanın modelini çözemedim. fırça porsuk kılı bir fırça mı ?
(28/04/2019, Saat: 18:29)hakan88 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: fırçanın modelini çözemedim. fırça porsuk kılı bir fırça mı ?
Videonun açıklamalar kısmına bakabilirsiniz fırça türü için.
Dairesel kopurtmede fırcanın ortasında birikmis kopuk bastırılarak dıs kenarlara cıkar. En son paint strokes denilen duz surtme ile dısa tasmıs fazla kopukleri tekrar yuzunuze yedirebilirsiniz. Fırcayı elinizde biraz dondurup, fırca dıs kenarlarında sagda solda kalan kopukleri kullanabilirsiniz.
Aynı sekilde 8 cizme metodu da vardır duz surtme gibi.
(01/05/2019, Saat: 12:00)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dairesel kopurtmede fırcanın ortasında birikmis kopuk bastırılarak dıs kenarlara cıkar. En son paint strokes denilen duz surtme ile dısa tasmıs fazla kopukleri tekrar yuzunuze yedirebilirsiniz. Fırcayı elinizde biraz dondurup, fırca dıs kenarlarında sagda solda kalan kopukleri kullanabilirsiniz.
Aynı sekilde 8 cizme metodu da vardır duz surtme gibi.
Genelde ilk perde dairesel yapıyorum. 2. Perde kenarda kalanlar ile düz yediriyorum. Bu arada son dönemde yüzde kopurtme ile yola devam ediyorum nedense..

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: