Jilet Tavsiyesi
Rimei ile ilk tirasida rapira yada derby usta öneririm. Ben permasarp ile olmuştum ve baya tahriş etmişti. Tabi yeniydim o zaman. Eğer derby ve rapira keyif vermezse Astra yada permasarp deneyin.
Kartallar yüksekten uçar
@"bora.k" komşum, geleneksel tıraşa ilgi duymanıza sevindim. Aramıza hoş geldiniz.

@"ekindgn" komşuma katılıyorum, Rimei orta agresiflikte bir alet. Tıraş olurken biraz daha dikkat isteyen bir alet onun dışında kesimi gayet güzel.

Hangi jiletle kombin edersem daha sorunsuz bir tıraş elde edebilirim sorunuza ise cevap vermek inanın çok zor Smile
Kişinin yaşı, sakal yapısı, sakal sıklığı, kullanılan alet, tercih edilen sabun ve ne sıklıkta tıraş olunacak gibi birçok etken var jileti tercihini değiştiren.
Elinizdeki jiletleri sırasıyla deneyin ve kendinize en uygun olanı ve ayrıca aletle uyumlu olanı mutlaka buluyor olacaksınız.

Elinizdeki çeşitler arasında en beğendiklerim; Astra SP, Perma-Sharp ve Derby Usta. Diğlerleriyle anlaşamıyorum özellikle Wilkinson olanıyla Smile
Jilet tavsiyesi yapmak aslında çok zordur. Sebebi herkesin cilt ve sakal yapısının farklı olmasıdır. Ancak kabaca bahsetmek gerekirse sakallarınız sık ve sertse keskin jiletler tercih edebilirsimiz. Önce mild aletlerle deneyin bana kalırsa. Sonuç kötü geliyorsa agresif alet agresif jilet kombinasyonu yapabilirsiniz. Ya da atg şeklinde tıraşınızı olabilirsiniz. Tercih meselesi. Eğer günlük tıraş olmanız gerekiyorsa çok agresiflik, yakın tıraş aramayın bana kalırsa cildinizi çok çabuk yorarsınız. Sakallarınız çok sert değilse agresif aletlere uysal jiletler takabilirsiniz ya da tam tersi mild aletlere agresif jiletler takabilirsiniz. Yahut orta agresif makineler ile orta agresif jiletler kullanabilirsiniz. Ki bu benim de tercihimdir. Bu sayede hem konforlu hem de gayet yakın tıraşlar elde ediyorum. Tabi cilt yapınıza uymayabilir denemeniz gerek bütün yöntemleri. Keskin jiletlere tavsiye olarak gilette 7 o'clock sarı paketli olanı tavsiye ederim. Gayet iyi akıcılığı, keskinliği ve konforu. Daha agresif jiletlere bakmaya çok gerek olmayacaktır genellikle. Zaten en keskin jiletlerden. Yine keskin jilet olarak alternatif bic ve permasharp deneyebilirsiniz. İlla en keskini olsun istiyorsanız feather ve kai jiletleri deneyimleyin. Orta agresif olarak gilette 7 o'clock yeşil paketli olanı günlük tıraşlarda kullanıyorum. Çok memnunum tavsiye ederim. Alternatif olarak mavi astra, yeşil astra, wilkinson sword tercih edebilirsiniz. Az keskin jilet olarak da voskhod kullanılabilir. Hem konforu da çok yüksek. Bu arada kaplamalı jiletler yüzünüze uyhun olmayabilir. Kızarıklık, yanma vs. yapabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kaplamasız stainles jiletler ile yolunuza devam edin. Elbette bahsettiğim jiletlere alternatifler çoğaltılabilir ancak daha uzatmaya gerek görmüyorum. Çok kişisel bi mesele çünkü denemeden bilemezsiniz. Doğru alet, jilet, sabun veya krem seçimi zaten epey sürüyor. Herkese keyifli tıraşlar dilerim...
Şu elimde görmüş olduğunuz jileti taçsız kral Pele, Bakenbauer, Nadya Komanaççi, Biricit Bardo, İngiltere Kraliçesi Elizabet, Kaleci Mıyer, Fenerbahçeli Cemil kullandı.”
selamlar, bilinçli olarak geleneksel tıraşa yeni başladım. normalde ayda yılda bir tıraş olurum, uzun sakalı sadece ustura alabildiği için ve babadan öyle gördüğüm için ustura tutmaya aşinayım.
ancak şimdiye kadar işin teknik detaylarını, yüz hazırlığını, ıslak sabunun önemini bilmeden hazır köpük ile dan dun tıraş oluyordum.

bu forum ile karşılaşınca heyecanlandım, başlangıç olarak jaguar fırça, arko sabun ve tima marka kötü bir makine içeren basit bir set edindim ve geleneksel tıraş o kadar hoşuma gitti ki neredeyse 2 günde bir tıraş oluyorum yeni şeyler denemek için sabırsızlanıyorum.

permasharptan başka jilet bilmediğimden hep onu kullanıyordum forumu okuyunca çeşit çeşit jilet olduğunu, her jiletin her ciltte ve makinede farklı etki ettiğini görüyorum ancak ben makine kullanmadığım için bir parametreyi elemiş olduk.

kendime en uygun jileti bulma yolculuğumda en bilinen ve kolay bulunan jiletleri mesela: permasharp, derby, derby usta, rapira, astra, feather, shark gibi keskinliğine göre bir sıraya koymak mümkün müdür?
şimdiye kadar denediğim yalnız 3 jiletin keskinliğini perhasharp>rapira> derby olarak hissettim ancak henüz acemi olduğum için değerlendirmelerimden de çok emin olamıyorum.

ustura için özellikle belli bir jilet tavsiyesi olan varsa denemek isterim, yazdığım jiletlerden de permasharptan biraz daha keskin olabilecek olan hangisidir acaba önce hangisi ile denemeye başlayayım.
Gillete 7 o'clock sharp edge, Gillette silver blue, Gillette nacet, Bic, Astra yeşil deneyebilirsiniz. Tabii sadece keskinliği baz alarak tercihte bulunmak doğru olmayabilir. Çünkü saydıklarımdan Bic ve Astra yeşili pek beğenmem bende tahriş yaşattığı için. Yoksa keskin olmamasına rağmen örneğin Voskhod ve Astra mavi gayet akıcı bir jilettir benim açımdan.
Uygun jileti bulana kadar tek bir markadan çoklu paket jilet almak yerine online alışverişten karma jilet paketleri var onlardan almanızı tavsiye ederim. Böylece birçok jileti denemiş olursunuz.
 Tıraş aleti
Benim cildim hassas, sakallarım sık değil ama kıvırcık. Sert mi yumuşak mı bilmiyorum. Onu nasıl anlıyorsunuz? Büyük ihtimal ile sert değil. Hangi jileti kullanmalıyım. Şu an piyasada kolay olarak bulunabilen örneğin derby, perhasharp, rapira, astra gibi jiletler arasından hangisini alıyım. Şu marka kötü kullanma dediğiniz varmı?
(08/12/2022, Saat: 22:15)barış Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Benim cildim hassas, sakallarım sık değil ama kıvırcık. Sert mi yumuşak mı bilmiyorum. Onu nasıl anlıyorsunuz? Büyük ihtimal ile sert değil. Hangi jileti kullanmalıyım. Şu an piyasada kolay olarak bulunabilen örneğin derby, perhasharp, rapira, astra gibi jiletler arasından hangisini alıyım. Şu marka kötü kullanma dediğiniz varmı?

Jilet konusu tamamen kişiye özeldir. Kötü jilet yoktur denebilir.
Benim için Yeşil Astra yeterli keskinlikte değildi ve sakallarımı yoluyordu ancak forumda birçok arkadaş çok beğenmişti. Derby Usta yı beğenirim fakat çabuk köreliyor ve üretim standartı olmaması üzücü. Permasharp ise keskin fakat konforsuz bir jilet fakat bu jileti de çoğu kişi beğeniyor. Kısacası deneye deneye bulmalısınız bahsettiğim üç jilet de farklı karakterdeler. Tecrübe edindikçe kendiniz uygun olan jileti bulacaksınız.
Sakallarınız orta sık ve sert değilse direk derby usta yeşil paket öneriyorum
Merhaba, geleneksel tıraşa başlamak istiyorum. Seyrek ve yumuşak sakallara sahibim. Genel olarak 5 gün - 1 hafta aralıklarla tıraş oluyorum. Satın almayı düşündüğüm makine ve jiletleri aşağıda belirttim. Makine ve jiletler arasında uyumsuzluk ya da şu jileti alma yerine bunu al dediğiniz tavsiyeleriniz varsa bekliyorum.

Tıraş Makinesi: Pearl SS-04 (Taraksız)

Jiletler:

- Derby Usta (10'lu)
- Rapira (10'lu)
- Permasharp (5'li *2 adet)
- Gillette Silver Blue (5'li *2 adet)
- Gillette Platinum (5'li *2 adet)
- Gillette 7 O'Clock (5'li *2 adet)

Ürünleri bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta razorus üzerinden satın alacağım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,841 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,024,225 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Jilet satış sitesi hak. telemcii 2 1,268 24/07/2023, Saat: 23:38
Son Yorum: telemcii
  Jilet Stoku ne kadar olmalı? erdsde 59 32,473 31/05/2023, Saat: 17:20
Son Yorum: arandur
  BAİLİ BR-176 İçin jilet önerisi. Umut islam 3 849 28/05/2023, Saat: 22:01
Son Yorum: Mecanica
  Derby extra jilet BigHillMe 366 383,340 22/01/2023, Saat: 16:49
Son Yorum: implicit
  VERTICE Euromax Platinum Jilet BuraKaya55 54 29,645 01/01/2023, Saat: 10:44
Son Yorum: saitfirat
  Abat Platinum Jilet TA1OZH 4 3,720 29/08/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: abdussamedy
  KAI DE Jilet 1912 97 75,598 10/08/2022, Saat: 08:35
Son Yorum: Murat35_55
  Isana Man Classic Jilet (Rossmann Private Label) burakoner0681 58 64,725 05/08/2022, Saat: 22:45
Son Yorum: Wastelander

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: