Geltir Üyelerinin En Beğendiği Kokular / Parfümler
(28/08/2013, Saat: 18:44)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu konudan da görebildiğim üzere türk parfüm kullanıcılarında hala büyük bilgi ve tecrübe eksikliği var. Hala kulaktan kulağa geçen 2. sınıf piyasa parfümlerinden çıkılamamış. Hala genel bilgiler noksan, kalıplar aşılamamış.

Komşular ben blogumdaki 250den fazla parfüm incelemesini kendim için yazmadım, sizler gibi arkadaşlar için yazıyorum. Bugün birbirine benzer bir sürü parfüm blogu, incelemeci varsa, açın mygitar sitesini oradaki parfüm konularına bir bakın ülkede kim tarafından alevlendirilmiş bu konu..

Açın okuyun bir zahmet, iddia ediyorum türkiyedeki erkek parfümleriyle ilgili en kaliteli incelemeleri bulabileceğiniz blog saklı notalardır. Açın bir bakın terimler hakkında bilgiler, tarzlara göre önerilen parfümler, pek çok markanın modelleri biraz okuyun. Zincirlerinizi kırıp, şu yazdığınız klişeleşmiş parfümlerden kurtulun.

Kaçınız mouchoir de monsieur kullandı mesela? Kaçınız original vetiveri, bois du portugal'ı, L'anarchist' i denedi? Açın bir bakın, ilginizi çekenleri bir şekilde en azından sample olarak bile olsa edinip deneyin. Artık eskisi gibi dğeil gerek donanınhaberde, gerek başka parfüm platformlarında insanlar sample, decant satışı, takası yapıyor. Biraz ufkunuzu açın belki de çok çok beğeneceğiniz, imza parfümü yapacağınız işte o aradığınız kokuyu bulmuş olacaksınız.

Yine söylüyorum ben o blogu sizler için yazıyorum, bana tıraş blogun çok güzel diyorsunuz, açın saklınotaları okuyun benim asıl blogum, asıl emeğimi verdiğim yer orasıdır. Asla bir parfüm otoritesi değilim, parfümde -otorite- kavramını da asla kabul etmem. Ama yaza yaza incelemelerimin gayet kaliteli hale gelip, yardımcı, kılavuz olma konusunda başarılı hale geldiklerini düşünüyorum.

Lord; "L'anarchist" yolda, geliyor. Meraktan çatlıyorum zaten. Biraz kullandıktan sonra atarım Sana bir mesaj. Wink
Bu arada burası esas itibarıyla tıras forumu olduğundan değinmiyordur kimse saklı notalara ya da parfümlere. Yoksa insanların deli gibi okuduğunu biliyorum orayı. Ben bu foruma, orayı okurken geliverdim.
Bir de genel parfüm algısı farklı insanların. Kendi hoşlarına giden değil daha çok genelin beğendiği parfümlerin kullanılması gerektiği düşüncesi hakim. Ben bunu da belirli bir deneyim edinene kadar yadırganmaması gereken bir durum olarak görüyorum.
Parfümün teknik yönü dışında bir de koku karakteri var ki işte orda genelimiz namlı veya yadırganmayacak kokuları kullanmayı yeğliyor.
Yataganı sıktığım zaman çevremdeki insanlar dönüp dönüp bakıyorlar.
"N'oldu kötü mü kokuyor?" dediğimde "hayır, güzel koku ama biraz eski kafa biraz da neye benzediği belli değil değişik bir koku" diyorlar. Ki tanıdığım, yakın olduğum insanlar ve biliyorum ki kırmamak için değil gerçekten güzel hissettikleri için güzel diyorlar ama "vereyim biraz kullan" dediğimde "yok abi ben xxxxxx ile mutluyum" diyorlar. Çünkü o şekilde kokan bir adama ucube gözüyle bakılır düşüncesi var. Oysa Yatagan ne eski kafa bence ne de ucube "freak" bir parfüm. Kompleks yapısı o hissiyatı uyandırıyor. Keza PdM-Lipizzan da öyle; arkadaşın biri bayıldı 10ml dekant hediye ettim dört gün sonra getirdi geri verdi. (Sevinçten havalara uçtum ayrı mesele Big Grin ) "Millet uzaydan gelmişim gibi bakıyor" dedi, kestirdi attı. Bunda o kişinin de kusuru yok. Toplum olarak bu kültüre sahip değiliz. Merak salan da karşı cins üstüne atlasın istiyor. Bu zihniyetten uzaklaşmak da zamanla olacak bir şey.
Şimdi senin blog o kadar zengin ve emek verilmiş bir yer ki sadece ve sadece bu blogun başında harcanan zaman dahi belirli bir deneyim ve zevk edinmek için yeter de artar diye düşünüyorum. Dolayısıyla zevkinin genele paralel olmaması gayet olağan. Belki de genelin parfüm zevkinin de Seninki gibi veya Sen gibi deneyimli kişilerinki gibi olması gerekir. Öyle ya da böyle genelin zevkinden ayrı bir zevki oluyor belirli bir çıtanın üzerinde deneyim ve merak sahibi olanların. Fakat parfümü merak edinmeyen birisinden de Mouchoir de Monsieur denemesini hatta dener denemez sevmesini alıp imza kokusu yapmasını beklemek bence çok fazla şey istemek gibi duruyor. Adamın merakı yok ki. Güzel kokayım yeter dediği dakika da önüne çıkan güzel kokulu bir parfümü kullanıyor. Ben o kadar meraklıyım daha yeni sıra geldi verdiğin örnekleri denemeye. Zira önce elinin altında kolayca bulabildiklerini denemeden diğerlerine sıra getiremiyorsun. Hep adını duyduğunu es geçerek daha gizli olan parfümlere kolayca yönlenemiyorsun. Hele ki Türkiye'nin toplumsal ve ekonomik yapısı içinde bunun ne kadar zor olduğunu da ayrıca görmek gerekir. Dolayısıyla parfüm entellektüelleri çok acımasız bence. Belki de bunun sebebi ciddi emek isteyen bir blogculuk yapmaları ve dolayısıyla geri dönüşün daha hızlı olmasını beklemeleri. Üstüne, değeri olmayacak bir çok parfümün büyük değerler gibi lanse edilip insanların kandırıldığını bize göre daha yakından görmeleri. Sebebi ne olursa olsun az önce dediğim gibi parfüm entellektüelleri bu konuda çok acımasızlar. Oysa bu dönüşü alabilmek benim düşünceme göre zaman gerektiren bir şey. Henüz toplam üç-beş parfüm kullanmış birisi mutlaka ve mutlaka bir dahaki denemesinde ya Prada dener ya Versace dener. Ne bir CdG dener ne de bir Guerlain dener.
İşte saklı notalar ve benzeri yerlerde okudukları ilgilerini çekerse "beşer şaşar" misali alır kullanır.
Yoksa herkes önce güvenli limanlara saldırır. Dolayısıyla benim düşüncem bloglarda, parfüm incelemelerinde incelenen parfümün genel beğniye hitap edip etmeyeceği husuna da yer verilmesi yerine yalnızca yorumcunun beğenisine yer verilmeli. Çünkü genel beğeniye hitap etmez yazısını gören kişi denemiyor bile. Kendisinin o kokuya aşık olabileceği ihtimalini de göz ardı ederek. Belki böylece biz de elimizin altındakilerin dışına daha kolay yönleniriz.

Edit: İmla

Bu Konudaki Yorumlar
EDP EDT EDC - Yazar: ohtararan - 09/01/2014, Saat: 23:40
EDP EDT EDC - Yazar: linguist - 09/01/2014, Saat: 23:43
EDP EDT EDC - Yazar: sertaç - 10/01/2014, Saat: 19:20
Geltir Üyelerinin En Beğendiği Kokular / Parfümler - Yazar: CtrlKML - 28/08/2013, Saat: 20:14
Maskülen Candır - Yazar: CtrlKML - 29/08/2013, Saat: 00:36
EDP EDT EDC - Yazar: linguist - 09/01/2014, Saat: 23:19

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mucizevi Krem Zdrave şimdi Geltir'de ahraz 28 23,449 09/01/2018, Saat: 20:48
Son Yorum: Dragon

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: