Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Nazik yazınız için teşekkürler sevgili Martin üstadımız Angel.
Biz arada böyle birbirimize takılmadan duramayız İhtilaf dostumuzla Tongue
Maksat foruma biraz hareket gelsin. Cool
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
martin üstadım araya girmeseydiniz Confused
mancho 2 mesaj sonra kartuşu bırakacaktı
gene elimden kaçtıSmile
Mancho hocam size bir soru sormak isterim. Eskiden de aletler kullanmisiniz insanlar ne oldu da birakip o vakitler yeni cikan kartuslulara gecti. Yenilik oldugu icin mi veya o zaman kullananlar yaprak jiletten daha rahat oldugunu mu dusunduler hissettiler. Bunun hakkinda teoriler uretebiliriz ama siz de ile baslayip kartusluya gecenlerdensiniz diye sormak istiyorum. Tesekkur ederim
Ben o zamanları hatırlıyorum hep permatik reklamları yüzünden oldu
Martin üstadın dediği gibi reklamların etkisi oldu. Kullanim kolayligi, kendini kesmenin zor olmasi da bir etkendi. Rahmetli babam çok sonra gecti kartuşluya ama sonunda o da 'Bu daha iyiymiş ' demişti.

(26/08/2012, Saat: 18:49)emiriko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mancho hocam size bir soru sormak isterim. Eskiden de aletler kullanmisiniz insanlar ne oldu da birakip o vakitler yeni cikan kartuslulara gecti. Yenilik oldugu icin mi veya o zaman kullananlar yaprak jiletten daha rahat oldugunu mu dusunduler hissettiler. Bunun hakkinda teoriler uretebiliriz ama siz de ile baslayip kartusluya gecenlerdensiniz diye sormak istiyorum. Tesekkur ederim
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
kartuşla tıraş olurken yüzümü iyice sabunlayıp sakalları yumuşatmam gerekiyordu,DE aletle daha kısa süre sabunlayıp yıkamak yetiyor

gillettenin tüm sitem ve kartuşları hepsi yüzümde takılıyordu 3 yada 5 bıçaklıları e fazla 7 tıraş kullanabildim,6 ay kullananlar var Huh

gerdirme bandı fazla çektiği için bıyık,dudak,çene ve boyun bölgelerinde sürekli sakal dönmesi yaşadım

WS DE ve kaliteli jiletin verdiği tıraşı hiçbir kartuş sistemi veremediIdea
kim bilir reklamlar hayatımızda daha neler değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek. Kartuşla problemi olmayanlardandım ama dönüp bakınca tek jiletli kullan atları elime alınca insan bir slim gibi metal birşeyi tutarken yaşadığı kalite hissi ile o kullan atın plastik hissi arasında nasıl yadırgamadan geçiş sağlamış hayret ediyorum. Şimdikiler daha güzel tabi tasarımları vs de hoş ancak yine de bir mühleyi elinize aldığınızda kaliteyi de hissediyorsunuz gerçekten. Ama gillette açısından düşünürsek insanlara yaprak jilet satmakla tek bıçaklı kullan atları satmaya başlamak arasında teknolojiden ziyade kar amacı olduğunu kabullenmemek çok zor bir anlayış olur. Şimdiki beş bıçaklılar evet teknoloji ile bir yerlere geldi ancak yine de maksat şirketin kazanması olmalı neticede o plastikleri üretmek ne denli maliyetli olabilir ki. Keza yaprak jiletler için de geçerli. Yine de dünya dünya yaprak jilet kullanmaya devam etseydi insanların tıraş hususunda ne denli eksiklik duyacaklarını merak ediyorum. Kullan at bıçaklar gibi uğraşları aramazlardı herhalde bir eksiklik yaşamazlardı. En azından böyle düşünüyorum. Bunları söyleyerek ne düşündüm bilmiyorum. Biraz önce Detachment filmini izledim aklım allak bullak oldu Big Grin Kusura bakmayın Smile
Yeni olan,yaygın olan Yada moda olan hersey iyi olacak diye bir şey yok ticaret reklam özenti yalan dolan vs vs ...
Reklamla, özendirmeyle, modayla bir yere kadar.
Kartuşların 20 yıldan uzun bir süredir yaygın kullanımını sadece yukarıdakilerle açıklayamazsınız.

Aşağıdaki söz belki bir şeyler ifade eder.

"Herkesi bazen kandırabilirsin,bazılarını her zaman kandırabilirsin ama herkesi her zaman kandıramazsın."

Churchill
Goethe
emiriko kardeşim, bahsettiklerinize bir uzman reklamcı olarak katkıda bulunmak istedim. neticede okuduğum okul di mi, konuşayım azcık Smile

kartuş olmasaydı insanlar bir eksiklik hissetmezlerdi. modern çağın anlayışında reklamlar, insanların aklına dahi gelmeyecek ürünleri gereklilik haline getirirler. onlarsız yapamayacağınızı, yahut onlarsız "diğer insanlardan" geri kalacağınızı düşündürmek üzere yapılırlar. hatta bu yeni ürünü kullananların, bir gömlek üstün olduğunu kanıksatırlar ki, bunları kullananlar (aslında kendisinin de az evvel onlardan olduğu) kişilere gerici, alt tabaka olarak bakmaya başlarlar. bunu son dönemlerde bir satış dehasının telefon satışlarının patlaması ile açıklamak mümkün olur. düşünün ki bu telefon kullandığı teknolojinin ederinin 2 misli fiyatla ve inanılmaz satış rakamları ile satılıyor. akıllı bir insan bir telefona değerinin 2 misli ederi ancak ve ancak telefon almadığına inandırılırsa verir. aslında insanlara prestij ve saygı satarsınız. yoksa o bedelleri alamazsınız. tüketim toplumu diye daha evela anlatmaya çalıştığım şeydi bu.

not: kimse üzerine alınmasın, kartuşçulara kandırılmış demiyorum, konu buradan geldiği için bahsi geçti. mancho üstadım lütfen mazur görün.

selamlar.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: