Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
(20/04/2020, Saat: 19:18)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir süredir yaprak jiletli makinalarla klasik tıraş oluyordum fakat tahriş ve yakın tıraş konusunda problem yaşadım bugün Gillette fusion 5 bıçaklı makina kullandım fırça ve sabunla sonuç mukemmel ne tahriş ne yanma yok üstelik çok yakın bir tıraş oldu...

Komşum belki makina ve jilet uyumsuzluğuna denk gelmiş olabilirsin. Birkaç farklı jilet ile ve fazla bastırmadan bir kaç defa daha denemeni tavsiye edebilirim. El alışkanlığı ve teknik önemli bir konu fakat bu dengeyi yakaladığın zaman değme keyfine. O suyu hazırlaman, fırçaya köpük yüklemen, jileti takman bile bir terapi yada bir ritüel gibi geliyor. Sonunda ise pürüzsüz mermer gibi bir cilt yakalayabilirsin. Sakın erken pes etme. Şans tanı bir kaç defa daha.
Kartuşlu makinelerin rahat tıraş veriyor gibi gözükmesi geçici bir durum.1-2 tıraş sonrası sivilce,kıl dönmesi vs.sıkıntılar başlar.
İlk tıraşlarda adeta yağ gibi kayan kartuşlar asıl yüzünü hemen göstermeye başlıyor.
Uyumlu kombinleri bulduktan sonra hiç gerek görmüyorum kartuşlara.Tabi kullananlara saygım sonsuz.
bu tarihte 80 tl verip 5 bıçaklı alacaksınız, 3-5 gün atladınız mı kıllar arada kalacak boşa gidecek, hadi günlük tıraş oldunuz diyelim, 10-12 gün sonra takılmalar çekiştirmeler başlayacak, yeni kartuş alacaksınız, hiçbiri makina üstünde çıkan gibi çıkmayacak, sahte mi yoksa bilerek mi böyle satıyorlar endişesiyle hep yenisini alacaksınız.
ben cesaret edemiyorum ama en sorunsuz en kaliteli tıraş el alıştıktan sonra bilenebilen ustura, sonra jiletli ustura, sonra jiletli aletler. oturun herhangi bir berber koltuğuna ustura farkını görün. benim gibi cesaret edemezseniz üçüncü seçenek kalıyor ama 10 kat daha iyi kartuşa göre.
dermatolojiye giderseniz hiçbiri kartuşlu önermez.
Çelik ustura bahsi geçmişken belirtmek istedim.Bugün çelik usturayla tıraş oldum. Bırakın kartuşlu makineleri bugüne kadar diğer jilet takılan de aletlerle bile bu kadar temiz bir tıraş elde edemedim. Ayrıca jiletle olduğum tıraşlara göre cildimi daha rahat hissediyorum.
Saygıdeğer komşularım,geleneksel tıraş ritüelleri bir terapi gerçekten sabun,taş,krem,bunlar birer rahatlatıcı etmen benim naçizane görüşüm geleneksel tiraşta esas olan kısım tıraş firçasi,tıraş sabunu veya kremi dir.Çelik ustura hariç diğer jetli ustura,makina ve kartuşlu laf sonradan geleneksel tiraşa eklenen malzemeler bu nedenle kartuşlu makinelerinde geleneksel tirastan dişlanmamasi gerektiğini düşünüyorum.
Bende bir kaç aylık maceradan sonra fusion 5 jel + arko pro 3 ( yeni teknoloji, dorconun eğimli bıçakları var) ile sanırım geleneksel tıraşa veda edeceğim. Yazacaklarım tamamen şahsi fikrimdir;
En önemli sebeb bu kombinasyon ile aldığım sonucu hiçbir geleneksel tıraş ürününde alamadım. Buna premium ürünler dahil. En az 7- 8 tıraş aleti ve sayısız jilet, fırça, sabun denemesinden sonra düşüncem budur.
Sebeplerden bir başkası ne kadar iyi köpük yaparsam yapayım,tüm ön hazırlıklara ve en iyi jilet makine kombininde dahi önlenemez tahriş ve kanama olmasıdır. Ameliyat hassasiyeti ile tıraş olduğumda sıkıntı yok ama sabahları gözüm kapalı tıraş olurken bu hassasiyeti sağlamaya çalışmak eziyet oluyor.
Dürüst olmak gerekirse hala haftasonlari 3 perdelik geleneksel tıraşa devam ediyorum. Hafif bir müzik eşliğinde yavaş yavaş tıraşımı oluyorum. Tabi bunu keyifle ve yavaş yavaş yapıyorum. Haftanın diğer günleri ise kartuş+jel ile devam ediyorum.
Geleneksel tıraşa göre daha ekonomik olduğunu düşünüyorum. Toplu alımda 2 TL ye gelen bir arko pro 3 yasa blue 3 yaklaşık 15 tıraş son derece performanslı tıraş sağlıyor ( son 3 tıraş tam verimli değil) . Fiyat performans olarak cok iyi bir oran olduğunu düşünüyorum.
Yukarıda yazdığım 2 model mac3 gibi, fusion 5 gibi modellerin aksine tikanmiyorlar. Jel kullanımında ise Nivea yada series 3 yerine fusion 5 jel cok daha verimli bir tıraş sağlıyor.

Dediğim gibi tamamen şahsi fikirlerimdir. Benim gibi düşünen arkadaşlar olduğu gibi benim düşüncelerimden rahatsız olanlar da olabilir, saygı duyuyorum. Amacım tamamen kendimi ifade etmektir
@umok;
Ben de geleneksel tirasa gectigim zaman ilk 2 ay tiraslardan pek memnun kalamadim. elimde en iyi araclar olmasina ragmen aradigim kaliteden cok uzakti.
O zamanlar bi ayar tutturacak hissiyata sahip olmadigimi anladigim icin oldukca mutluyum.
Birbirine cok benziyor gibi gorunsede jilet, tutucu, krem/sabun ve uygulama opsiyonu oldukca fazla.
Misal feather in hirpalayiciligina ben bir kere bile katlanamiyorum.
Günlük tiraşta kullaniyorsa birisi muhakkak uygulamamuzda ciddi bi fark vardir.

Düşuncem; günlük tıraş için kullandiginiz kombinasyonu ortaya koyun.
Bu konuda yorum yapabilelim.
(20/04/2020, Saat: 22:19)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Saygıdeğer komşularım,geleneksel tıraş ritüelleri bir terapi gerçekten sabun,taş,krem,bunlar birer rahatlatıcı etmen benim naçizane görüşüm geleneksel tiraşta esas olan kısım tıraş firçasi,tıraş sabunu veya kremi dir.Çelik ustura hariç diğer jetli ustura,makina ve kartuşlu laf sonradan geleneksel tiraşa eklenen malzemeler bu nedenle kartuşlu makinelerinde geleneksel tirastan dişlanmamasi gerektiğini düşünüyorum.

Komşum biraz kavram karmaşası olmuş. Geleneksel tıraş ustura ve tek jilet tutucusu olan bir aletle tıraştir. Sabun fırça krem ise ıslak tıraştir. Yani fusion proglide sevip fırça sabun kullanırsan ıslak tıraş olmuş olursun. Ben jel seviyorum ama safety razor kullanacağım dersen geleneksel tıraş olmuş olursun. Burada herkes kendi optimum ekipmanini arar ben dahil. Bulunca iş hobiye kayıyor çeşitler artıyor. Sabun eskiden bir tüp jel alırdım nivea hassas ve fusion nemlendirici çok kullandım çok severim. Ama evde bir tanesi varken diğerini almazdım. Şu elimde tek fırça onlarca jilet çeşit çeşit sabun var. Canım hangisini isterse onu kullanıyorum çünkü artık işin keyif kismindayim Smile yazdıklarımı anlayabileceginiz günlerde buluşmak dileğiyle selametle
Geleneksel tıraş ekipmanı çelik ustura,firca,ve tıraş sabunudur.Jiletli ustura,jiletli makina ve kartuşlu aletler çok sonradan teknojik gelişmelerle beraber tiraşa dahil olmuştur.Bu nedenle çelik ustura haricinde kullanılan tüm materyaller ıslak tıraş olarak adlandirilmalidir.
(21/04/2020, Saat: 14:05)Pdr1903 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Geleneksel tıraş ekipmanı çelik ustura,firca,ve tıraş sabunudur.Jiletli ustura,jiletli makina ve kartuşlu aletler çok sonradan teknojik gelişmelerle beraber tiraşa dahil olmuştur.Bu nedenle çelik ustura haricinde kullanılan tüm materyaller ıslak tıraş olarak adlandirilmalidir.

Bu durumda sadece keskin taş parçasını geleneksel tıraştan saymak gerekir. Çelik usturadan da önce o kullanılırmış Big Grin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: