Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
(22/04/2020, Saat: 00:35)dr_green Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Makinenin jilet tutuşunda açıklık haricinde de farklı faktörler var komşum. Mesele Start 0.90 teorik olarak Gc 0.84'ten bir tık agresif olması gerekirken öyle değil. Sebebi ise açıklık dışındaki diğer faktörler. Teknik olarak izah edemiyorum doğru kelimeleri bilmediğim için. 3one6 başlığında görseller ile biraz anlatmaya çalışmıştım. Bu nedenle açıklığa değil makinenin kullanım esnasındaki hissiyata önem veriyorum artık (bunu yakında anladım). Bu nedenle Start 1.18 ile iki perdede kendimi kesme ihtimalim, DE89 ile 3 perde + rötuşta kendimi kesme ihtimalimden daha düşük şu an için. Dediğim gibi bu sadece kişisel tecrübe, her iki konu da genellenemez ama şu genel bir kavram orası kesin: bu tıraş konusu tamamen kişisel. Yani sabun, jilet, makine, tıraş öncesi hazırlık vb bütün faktörler kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor maalesef. Bu da doğruyu buluncaya kadar her şeyi denemeyi gerekli kılıyor Smile özellikle hassas cilt yapısı olanlar bir kez rahat konforlu tahrişsiz bir tıraş yakalayınca uzunca bir süre fazla kurcalamadan öyle devam etmesi lazım Big Grin

Kesinlikle haklısınız jilet açıklığından başka birçok faktör var ağırlık jilet açısı makine sap boyu sap kalınlığı metalin sürtünme katsayısı sabun su sıcaklığı ön hazırlık bunlar böyle devam eder bir gece önceki uyku durumu bile o sabahki tıraşa etki ediyor
(22/04/2020, Saat: 00:46)Erkantek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle haklısınız jilet açıklığından başka birçok faktör var ağırlık jilet açısı makine sap boyu sap kalınlığı metalin sürtünme katsayısı sabun su sıcaklığı ön hazırlık bunlar böyle devam eder bir gece önceki uyku durumu bile o sabahki tıraşa etki ediyor

Sap kalınlığı keyfe keder ama makinenin jileti bükme acısı komşumuzun tabiri sanırım Smile uykuyu sağlam almış olmak en güzel konfor Smile
(22/04/2020, Saat: 00:46)Erkantek Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle haklısınız jilet açıklığından başka birçok faktör var ağırlık jilet açısı makine sap boyu sap kalınlığı metalin sürtünme katsayısı sabun su sıcaklığı ön hazırlık bunlar böyle devam eder bir gece önceki uyku durumu bile o sabahki tıraşa etki ediyor

Makinelerde jilet açıklığı ile benim anladığım jilet ve alt plaka arasındaki açıklık kastediliyor. Ama onun dışında sizin dedikleriniz haricinde sadece makinenin jilet tutuşunda önemli diğer faktörler yine benim gördüğüm kadarıyla şunlar: 1) jiletin alt ve üst plakalar arasında ne kadar dışarı çıktığı, yani cilde ne kadar yakın olduğu 2) Jiletin açısı, yani makinanın jileti ne kadar büktüğü, 3) Makinanın jileti ne kadar rijit / sıkı / esneyemez şekilde tuttuğu. Açıklık dahil bu 4 kavram birlikte makinenin agresiflik + konfor durumunu belirliyor. Mesela bir makinenin jilet açıklığı 1.3 bile olsa, dışarı çıkan jilet miktarı az ise çok agresif bir kesim sunmayabilir... Gibi durumlar var. Ben sadece açıklık makineyi tanımak için yeterli değil derken bunu kastettim. Çünkü çok değişkenli bu 4 faktörün bütün kombinasyonları düşünülürse çok çok farklı karakterde aletler ortaya çıkıyor.

Tabi makinenin bir diğer konfor faktörü de sizin belirttiğiniz gibi kullanıcının cilt yapısı ve buna uygun tıraş hazırlığı. Bir komşuya çok konforlu en birinci gelen makine bir başka komşuya hiç uymayabiliyor.

Herkese keyifli tıraşlar
Son olarak başlıktaki soruya cevap verecek olursam: Evet bence (benim cilt ve sakal yapıma göre) jiletler kartuşlulardan ve elektrikli makinelerden çok çok daha iyi Smile
Geçen sene olması gerekiyor. Bu başlığa yazmıştım: "Yıllardır kullandığım Mach3 Sensitive (Yeşil Olan) ile geleneksel tıraş arasında konfor bakımından bir fark göremedim." diye. Bir buçuk yılın ardından tekrar yazmak istiyorum. Hala aynı fikirdeyim. İkisi de hep konforluydu. Sakallarımın gür olmaması, kartuşlu kullanırken de fırça+sabun veya krem ikilisi ile ıslak tıraş olmam nedeniyle olabilir. Maliyet kısmında ise geleneksel tıraşa verdiğim parayı toplasam 20 yıllık kartuştan fazlasını alırdım. Ama gelenekselciyim. Değiştirmeyi eskiye dönmeyi de istemiyorum. Ne kadar saçma gelse de madde ile duygusal bağ kuruyorum. 0 km aldığım aracı değiştirmek istiyorum ancak ihanet ediyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Her sabah kendisi ile günaydınlaşıyoruz. Smile Demem o ki geleneksel tıraşa devam etmek istememin en büyük nedeni işin duygusal yönü. Duygusal olarak yaşattığı haz beni çok mutlu ediyor. Kartuşluların yüzü soğuk geliyor. Elime aldığım DE aletin ağırlığı, içine koyulan yaprak jilet vs. hepsi bir ritüel ve mutlu son. Özellikle silah seven biri olarak çelik tıraş aletlerin çat çut sesi beni ayrı mutlu ediyor. Smile

Gelenekselden performans olarak memnun kalmayan ve geleneksel tıraşa yeni başlamış bir çok komşum da şunları gözlemledim: Geleneksel tıraş belirli bazı aletlerin kullanılması ile (Çelik ustura, jiletli ustura, DE veya SE, Fırça, Sabun veya Krem) yapılan sakal tıraşıdır. İşi geleneksel yapan bu aletlerdir. Tıraşın yakınlığı değil. Ömrü hayatımda hiçbir zaman tersten veya çapraz olarak tıraş olmadım. Sakal çıkış yönüne iki perde olup bırakıyorum. Hem sıfıra inmediğim için bir sonraki ritüel tarihimi erkene çekiyorum hemde cildimi daha az yoruyorum. Ancak yeni başlayan dostlarımız el melekesini geliştirmeden, cilde uyan yaprak jilet & alet kombinasyonunu belirlemeden yakın tıraş olmaya çalışıyor. Arkasında da tahrişler sıkıntılar başlıyor.

Benim önerim geleneksel tıraşa yeni başlayacak olan komşuların iş nedeniyle olacakları genellikle acele ile yapılan sabah tıraşlarını alışkın olduğu kartuşlu veya kullan at ile yapmaları. Hafta sonu veya izinli günlerinde ise gelenekselin tadını çıkara çıkara ve yavaşça tıraş olmaları. Ayrıca gördüğüm ikinci yanlış çok fazla kombinasyon denemek. Kendimin de düştüğüm bu hata keyifsiz tıraşlara sebebiyet vermişti. İlk başladığım sıralar da R89 tıraş aletime sürekli farklı jiletler takıyordum. Bu nedenle benim ideal konforum nedir? veya bana iyi gelen tıraş şekli nedir? diye çok tereddüte düştüm. Genellikle hediye verilen veya makineler ile gelen jiletleri kullanmak hata imiş. R89'uma ilk taktığım jilet Mühle'nin kendi jiletiydi. Tıraş berbat geçti. Neyse dedim acemiyiz olur. İkinci tıraş Shark jilet taktım. Allah'ım yine berbat. Neyse dedim adını sanını bildiğimiz Wilkinson siyah kutu jilet var onu denerim, ohhh mis. Sonuç yine berbat. Dedim bu iş olmuyor galiba bana uygun değil. @FearofATG Caner komşumun bana gönderdiği deneme jiletler var foruma girdim hemen. Dedim: "Abiler yetişin bana bir jilet bulun bunların içinden." sonra bir üstat dedi Polsilver var orada baba gibi. Hemde üretilen en iyi serisi. Ol bunla tıraş. Hemen başladım tıraşa tabi. O ne güzel bir his he güzel bir tıraş. Smile Smile Dedim bana bu jileti nereden bulacağımı söyleyin ağalar. Dediler: "O jiletin üretimi yok." haydaaaaa.

Neyse efendim (bu arada destana doğru gidiyorum. Smile ) jilet arayışında iken Polsilver ile keyfili tıraşlara devam ediyorum. Bir yandan da diğer jiletleri deniyorum. Ama şuna dikkat ediyorum halen üretimde mi. Bu arada Polsilver körelmesine diye hemde deneme amaçlı bir çok jilet deniyorum. Permadır Astra dır yok hep keyifsiz. Sonra Gilette 7 o'clock sarı ile tanışıp keyifimi bir nebze düzeltiyor ardından da Nacet ile arayışımı sonlandırıyorum. Sonladırmasına sonlandı ama yine ne bileyim her şey tamam da bir şey eksik. Hemen kafada bir ampül yanıyor. Hep aynı alet ile devam ediyorum. Biraz da mild kalıyor. Rocca ve GC84 ile ideal tıraşıma kavuşuyorum. Bu aşamaya gelene kadar şunu fark ediyorum ki zaten bu arayış içerisinde el melekelerim çok iyi gelişmiş. (Şu aralara iki el ile tıraş oluyorum. Smile ) İdeal kombinasyonumu bulmuşum. Benden keyiflisi yok.

Şimdi yine hafta içleri sevdiğim alet ve jiletler ile tıraş oluyorum. (Rocca, GC84, Nacet, GSB, GP, 7 o'clock sarı) deneyimlemediğim ürünleri ise koruyuculuğu yüksek sabun veya kremler ile hafta sonu yapacağım yavaş, deneme ve keyif tıraşıma bırakıyorum. Hafta sonuma hiç keyifsizlik bulaşmasın diyorsam da bildiğim set ile devam ediyorum.

Kısaca öneriler:
Her aleti veya jileti denemek zorunda değiliz. (Beğendiğimiz tek alet ve jilet ile de devam edebiliriz.)
Tıraşlarınız yakın olmak zorunda değil.
El melekelerinin gelişmesine sabır göstermek lazım.
Sürekli bir şeyler denemeyin.
Sizin için neyin ideal olduğunu bulmanız zaman alabilir.
Çok tecrübeli üstatların ürün yorumlarına muhakkak bakın.
Acele etmeyin, bastırmayın.
Olmuyorsa zorlamayın. Smile
"Öç gecikir ancak asla yaşlanmaz." 4.Murad
Komşular şu gözden kaçıyor sanırım, üç bıçaklı kartuşla iki perde tıraş olsanız, cilt üzerinde altı defa sabit açılı bir bıçak dolaşıyor, beş bıçaklı deseniz 10 kez. DE, SE ya da ustura ile 10 perde tıraş olan var mı? Gördüğüm kadarıyla üç dört perdeden fazla tıraş olan yok, ortalama da iki perde. Kartuşta bıçaklar sakalı kesse de kesmese de cilt üzerinde geziniyor. Geleneksel tıraşta önce cildimin hassas olduğunu zannediyordum, kartuşlularla günaşırı tıraş olmam mümkün değildi. Şimdi her gün tıraş oluyorum, ne tahriş, ne kızarıklıklar, ne de sakal dönmesi yaşamıyorum.
Bir çırpıda okudum @3RD1 hocam. Bol bol hatalarım oldu benim de. Hala da oluyor. Promosyon jilet konusu bende de aynı herhangi bir ürün yanında gelen jiletten verim aldığım hiç olmadı sanırım. (:
Bugün iki günlük salımı OMEGA domuz fırça, arko sabun ve Gillette fusion 5 ile harika BBS kıvamında tıras oldum sanırım geleneksel tiraşta hiçbir jiletten alamadığım konfor ve keskinliği fusion 5 kartuşlu makina ile aldım,en ufak tahriş ve kanama ve yanma olmadı üstelik çok yakın bir tıraş oldu.Artik pazartesileri kartuşlu ile tıraş olmaya karar verdim nostalji olsun diye diğer günler yine klasik yaprak jiletle tıraş olucam stogum bitene kadar yeni kartuşlu makinalar bence tirasin zirvesi tabi sabun ve fırça herzaman şart...
Yıllarca kartuşun her türlüsünü denemiş birisi olarak kesinlikle jiletli aletlerin kartuşlulardan daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Sizin durumunuzda olan komşularım için aklıma gelen ilk şey BASTIRMAMAYA ve sakal çıkış yönlerine dikkat edilmediği yönünde. Bazen baskı uygulamadığımızı düşünüyoruz ama farketmeden uygulamış oluyoruz ve tahriş/batık vs yaşayınca kendi hatamızdan olduğuna ihtimal vermiyoruz.

Kartuşlu kullanırken hep cildimin hassas olduğunu düşünürdüm, halbuki cildimi kazıyormuşum. Geleneksel tıraşa geçince bastırmamaya dikkat edip cildimi kazımayınca çokta hassas olmadığını gördüm. Sonuçta yeterli baskı olunca demir bile aşınır.

Size tavsiyem tıraş teknikleri bölümünü okumanız ve bol bol tıraş videosu izleyerek tıraş olmanız.
7-8 yıldır kartuşlu kullanıyordum. Ama ne tahriş ne kızarıklık ne kıl dönmesi bir türlü önüne geçemedim. Kremler losyonlar kartuşlar değiştirdim ama ne fayda bir türlü tahrişten geçemiyorum. Tıraşımı gece olurum sabah aceleye gelmesin diye kartuşlular ile olduğumda yanağımın üzerine yatamaz hale gelirdim tahrişten. 2-3 ay önce ise geleneksel tıraşa başladım. Kendime uygun jileti bulma çabasındayım. Bir iki jilet ile keyifli tıraşlar oldum. Hele ilk tahrişsiz tıraşım enfesti. Permasharp ile ile olmuştum. Tıraş sonrası kolonyayı yüzüme sürüyorum en ufak yanma yok şaşırdım kaldım Smile kısacasız kendimce geleneksel tıraş kartuşludan daha konforlu daha tahrişsiz tabi yapabilene. maliyet olarak normalde geleneksel tıraş yuma + derby jilet + arko kombiniyle gayet düşük maliyetli ama bu şu sabunuda alayım bu aletide deneyeyim derken maliyetler kartuşluları geçebiliyor.
www.instagram.com/kasismedya

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: