Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Ben yandım siz yanmayın,
Forumdakiler ep impa, razorus ortakları...

Işin şakası bi yana, uzun süredir elime bi kartuşlu alet almadiysam da, kartuşların kalitesiz oldugunu değil aksine kaliteli olmasına rağmen bunları kullanan insanların %90 özensiz genellikle de fırçasız tıraş oldukları için iyi sonuç elde edemediklerini düşünüyorum.

Yani konudan bağımsız "klasik yeni başlayan sendromu" yaşıyorlar.

Misal birkac sene öncesine kadar sabundan köpük yapmayi bilmiyormuşum... şu anda kartuşlu kullansam eminim eskisine göre çok daha iyi tıraş çıkartırım.
(22/11/2018, Saat: 02:21)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben yandım siz yanmayın,
Forumdakiler ep  impa, razorus ortakları...

Işin şakası bi yana, uzun süredir elime bi kartuşlu alet almadiysam da, kartuşların kalitesiz oldugunu değil aksine kaliteli olmasına rağmen bunları kullanan insanların %90 özensiz genellikle de fırçasız tıraş oldukları için iyi sonuç elde edemediklerini düşünüyorum.

Yani konudan bağımsız "klasik yeni başlayan sendromu" yaşıyorlar.

Misal birkac sene öncesine kadar sabundan köpük yapmayi bilmiyormuşum... şu anda kartuşlu kullansam eminim eskisine göre çok daha iyi tıraş çıkartırım.

Size katılıyorum. Mesele sadece kartuş meselesi değil, kartuş kullananların ekseriyetinin, fırçasız, sabunsuz, hazırlıksız yalap şalap tıraş olmaları nedeniyle kötü neticeler elde ettiklerini düşünüyorum. İyi bir hazırlıkla ve gereksiz hızlı olmaya çalışmadan tek bıçaklı veya çok bıçaklı kartuşdan da DE, SE verimi alınabilir kanaatindeyim.
Bu başlıkta veya başka bir konuda daha önce yazmış olabilirim, bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Tamamen subjektif ve kendi düşüncem olduğunu peşinen bilmenizi isterim ki, jiletli sistemlerin kartuşlu sistemlere göre en büyük artısı daha hijyenik olmasıdır. F/p bazında çok fazla ekonomik olması nedeniyle her tıraşta yeni jilet açmak keseyi fazla zorlamamaktadır. Fiyatı nedeniyle defalarca kullanılmaya meyilli kartuşlular bulundukları yerde fazlasıyla kontamine olmaya yatkındır. Ben birazda bu nedenle her tıraşımda yeni jilet açmaya dikkat ediyorum. Dikkatli bir şekilde sargı kağıdı ile kaldırıp tekrar kullanmak mümkündür. Böyle yapan komşularımız olduğunu düşünüyorum. Jiletini bir sonraki tıraşa kadar aletin içinde bırakan Geltir üyesi yoktur diye düşünüyorum. Kartuş kullanan komşularımıza saygımız ve muhabbetimiz sonsuzdur. Keyifli ve tahrişsiz tıraşlar diliyorum.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Jiletli makinenin verdiği tıraş keyfine kartuşlular hiçbir zaman ortak olamaz. Sadece zamandan tasarruf edersiniz. Bir erkek için çok önemli olan tıraşı, bir ritüele dönüştüren en güzel mutluluk kaynağıdır sabahları.
Nadir de olsa ara sıra kartuş kullanıyorum, ve rahatlıkla söyleyebilirim ki zamandan tasarruf çok fazla sağlamıyor. Yani arada belki 2 dakika farkediyordur. Kesim rahatalığı var, yani kendinizi kolay kolay kesmezsiniz, belki ondan dolayı pratik geliyor olabilir. Benim de arada bir kullanma sebebim değişiklik olsun diye Smile
En son sabahın 5'inde kalkıp duş, tıraş, uçağa yetişme telaşında kendimi kesmeyeyim diyerek Derby Samurai 3 Bıçaklı Isveç Çeliği vs kullan at modelinden kullandım. Gerçekten kendimi kesmedim, çok çekme falan da yapmadı. Tam temiz hissedebilmek için en azından iki geçiş yaptım. Sıkıntısı olmadi, öyle hemen yüzüm yanmadı falan ama şöyle bir temizlik hissiyatı da olmadi bir türlü. Akşam 5 gibi, artık gün boyu taktığım yün atkıdan mi, gömleğin yakasından mi, kaşıntı başladı boynumda.

Ben cildimin ve kafa yapımın yaprak jileti daha çok benimsediğini hissediyorum ama "sık sık değiştirmek kaydiyla" kullan at veya kartuşlu makinaların o kadar da bir hor görülecek bir yanlarının olmadığını düşünüyorum. Hijyen açısından, jiletin avantajı bariz. Üç hafta ara sıra kullanılmış, genellikle çekmecede durmuş bir kartuşu kullansam genellikle hemen o gün sivilce yapıyor.

~SB
Geçenlerde bir kereye mahsus derby samurai platinuim 3 kullandım ince bir kesik attı sabah uyandığımda farkettim derby tek bıçaklarla konforlu tıraşlar çıkartırken neden derbynin 3 bıçaklı kullan atları yüzümü kesti yada keskinmiydi kör jiletmiydi anlamadım mecbur kalmadıkca 3 bıçaklılardan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Acele bir işin var hızlı tıraş gerekiyor derby tek permatikle rahat kesiksiz tıraş olunabilir jileti kötü bile olsa çekiştirme yapıyor kesik atmıyor en azından o konuda rahatız tahrişde yaşamadım şu zamana kadar jiletin kaplamasıyla alakalı diye düşünüyorum 2 günlük veya bir haftalık sakalda koruma bandını kırmak zorunlu hale geliyor. derby tek,permatik tek bıçaklar jiletlerle aynı keskinlikde ki gibi. Konforlu ve rahat tıraş için derby tek bıçak ister kır koruma bandını ister kırma. Agresif istiyorum diyorsan gillette permatik. 3 bıçaklılar,kartuşlular flan keskinlikleri bakımından jiletlerle bir diyemem tek bıçak permatik ve derby bir diyebilirim
(11/12/2018, Saat: 17:46)korgunv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jiletini bir sonraki tıraşa kadar aletin içinde bırakan Geltir üyesi yoktur diye düşünüyorum.

Ben birakiyorum bi zararini gormedim.
Tıraş olduğum dönemleri sırasıyla DE, krem, fırça - mach3, köpük - ıslak makine(philips q12) - fusion, köpük ve geleneksel tıraş evresi olarak bölebilirim.

Kartuşlu kullandığım 10 senelik sürede ne kadar ATG ve sinek kaydı tıraş olmayı denediysem yüzümü mahvettim. Özel günlerde berberde tıraş olarak sorunumu çözdüm.

Makine kullanırken olduğum tıraşlardan hiç zevk almıyordum, başlık eskimeye başlayınca tahriş de yaşıyordum ama oldukça yakın tıraş alabiliyordum, daha sonra philips yedek başlık kalitesini azaltıp fiyatını artırınca verim alamayıp bırakmak zorunda kaldım. (6 ayda bir 50-60 dolar vermek çok geldi.)

Geleneksele geçtiğimden beri neredeyse her tıraşı sinek kaydı oluyorum, tahriş, batık yeni denemeler hariç kalmadı. Ayrıca her üründe demirbaşlarımı da yavaş yavaş buluyorum. Hobilere yeni başladığım zamanlar hariç kalitesi değişmedikçe marka-model pek değiştirmem. O nedenle uzun vadede mali olarak da en mantıklı seçenek benim için bu.
Hayat amacım: her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi öğrenmek!
2 ya da 3 bıçaklılar neyse de 5 bıçaklılar gerçekten sıkıntılı.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: