Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
(17/04/2019, Saat: 15:26)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanatkar ve normal insan arasında büyük farklar vardır.
Bir yerden geçersiniz ve orası sizin üzerinizde hiç bir iz bırakmaz.
Bakmış olsanız bile ayrıntıyı hissedemezsiniz.
Oysa oradan Ara Güler geçse ve bir kare fotoğraf çekse ve siz o fotoğrafa hayranlıkla bakarak "Ben bunu niye görmedim" dersiniz.
Oysa bu bir sanatkar bakışıdır ve sanatkarın oradaki güzellikleri farklı bir perspektifle yakalayışıdır.
O enstantaneyi bir başkası aynı yerde 50 fotoğraf çekse yakalayamaz.

Kartuşlar sıradan bir insanın gördükleridir, aceleyle yapılmış bir soluklanmadır, tadı ve tuzu yoktur, geleneksel tıraş ise anı Ara Güler gibi yakalamak ve yaşamaktır.
Acaba fazla mı abarttım. Smile))

Abarttığınızı hiç düşünmüyorum. Geleneksel tıraşa artık bir sanat gözüyle bakıyorum. Bir filmin sahnesini düşünün birinin birşeyler anlattığını. Bir de o kişinin fırçayla yüzünü köpürtüp usturayla tıraş olarak birşeyler anlattığını düşünün. Herkes pür dikkat o sahneyi izler. İşte orada sanat izlenir.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Geleneksel tıraşa başlayalı bir ay kadar oldu. Öncesinde 80'li yıllarda kullanmıştım, kartuşlular bu kadar yayılmadan önce. Yaklaşık 40 yıl kartuşlu makine kullandıktan sonra önce usturayı denedim, bileme ve tekniği biraz güç geldiği için biraz da forumdan okuyarak geleneksel traşa başladım. Hassas bir cildim var, kartuşlularla ertesi gün kızarmalar, kıl dönmeleri olurdu. İki gün üst üste traş olduğumu hatırlamıyorum, iki günde bir en az. Fakat geleneksel traşa geçtikten sonra neredeyse 24 saatte bir tıraş oluyorum ve cildim gayet iyi, ne kızarıklıklar, ne o tahriş hissi. Üstelik ritüeli de gayet güzel. Başlarda biraz kesikler oldu ama o kadar. Aradaki temel fark bence şu, üç bıçaklı bir makine ile bir kez bile geçseniz, sakalların kesilmesi aynı olsa da cildinizin üzerinden üç kere bıçak geçiyor, ikinci kez alsanız rakam altı oluyor. Fakat geleneksel tıraşta, sadece bir bıçak bir ya da iki defada aynı işi yapıyor, üstelik çok daha iyi bir cilt bırakıyor. Bu cilt aşındırma meselesi, tahriş olanağı işin en önemli yanı bence. En büyük fark da burada yatıyor. Ayrıca kartuşluların sabit açıları (hem de üç tane birden) karşısında geleneksel aletlerin manevra kabiliyetleri çok daha yüksek. Bunu benim gibi bir acemi olarak bile hissediyorsunuz. Bu yüzden kesinlikle geleneksel tıraşın üstün olduğunu düşünüyorum. Keşke daha önce başlasaymışım...
21 yıldır basınçlı tıraş jeli, köpüğü ve kartuşlu aletlerin 150 türlüsünü kullanan birisi olarak geleneksel tıraş tabi ki her türlü daha üstün, boyun kısmında oluşan kıl dönmesi, tahrişimsi kızarık kısımlar, sivilcemsi kısımlar (tam tanımlayamıyorum aslında sivilce desen değil yara desen değil acayip saçma bir şeyler vardı) 1 ay gibi kısa bir sürede yok oldu ki arada tıraş makinesi de kullanıyorum. Yüzde ki bu kısımlar haricinde gerçekten kendinize zaman ayırdığınız, bakım yaptığınız güzel bir ritüel, farklı sabun, krem, jilet ve tıraş aleti denediğiniz bazen kendinizi sadece sabun köpüğü yaparken bulduğunuz bir hobi.
Jilletler gerçekten kartuşlardan iyi !!! Ben olaya hijyen açısından baktığım için her tıraşta yeni jilet açıyorum. Bu durumda kartuşlar benim için uygun değil. Yani iyi değil. Dolayısıyla; keskinlik, konfor, ve ekonomi olarak kartuşlar hiç bir şekilde iyi değil. Petro-kimya türevleriyle çevreye zarar vere vere üretilmeleri de ayrıca dikkat çeken bir konu. Hızlı ve pratik olmaları benim için bir anlam ifade etmiyor. Tıraş benim için yavaş yapılan bir keyif alma ayini. Kullandığım diğer ürünlerin pratik olmasını istemiyorum. Kaliteli, insana ve çevreye zarar vermeyen, güzel kokulu olmaları daha önemli.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Özellikle altını çizerek vurgulamak isterim zevkler ve renkler kısmını bir kenara koyarsak bence kartuşlar daha iyi... ha jiletle tıraş olurken daha çok keyif alıyorum ancak objektif yaklaşırsam kartuşlar daha iyi... fırça ve sabunun hazır köpük ve jellerden çok çok daha iyi olduğunuda eklemek isterim.
(18/07/2019, Saat: 22:59)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle altını çizerek vurgulamak isterim zevkler ve renkler kısmını bir kenara koyarsak bence kartuşlar daha iyi... ha jiletle tıraş olurken daha çok keyif alıyorum ancak objektif yaklaşırsam kartuşlar daha iyi... fırça ve sabunun hazır köpük ve jellerden çok çok daha iyi olduğunuda eklemek isterim.
Komşum ben geleneksel tıraşa keyif için başlamadım mesala. Ama başladıktan sonra yakaladığım konfor işi keyif haline getiriyor. Forumda gezersen çoğu insan yaşadığı sorunlarla başlayıp sonra keyif almaya başladığını görebilirsin. Kaldı ki burası konu itibari ile belli bir forum. Kartuşlu aletlerle ve tüp köpüklerle ilgili herhangi bir sorunun ve tıraşla ilgili bir keyif olayın yoks şahsen bu foruma insan meraktan girer ve gezinir ama üye olup da bu kadar kartuşla ilgili yazı yazmaya bile zaman ayırmaz.
Kendi sakallarımın şekli, sertliği ve cilt yapımı görüp de ben tıraş olurken yanımda durmanı isterdim. Piyasa da gördüğün her türlü kartuju kullanmış olan biri olarak 5 değil 6 bıçaklısını da kullanmış biri olarak sorun yaşamıyorsan market ürünleri ile ilgili devam et. Ben sorun yaşadığım için girdiğim bu forumda şu an tahrişsiz tıraş zevkini mutluluğunu gün boyj yaşıyorum. Şöyle diyim sana sadece 5-6 bıçaklı aletle sanırım hayatında ters sakal tıraşı olmamışsındır. Ben bunu da yapıyordum çünkü öğlen iş yerinde sakal tıraşı olmadın mı sen bugun gibi tepkilerini alıyordum. Şimdi Allah buradaki tecrübeli komşularımdan razı olsun. Sayelerinde hayatıma konfor kattılar. İşin özü herkes kendi bildiği doğrultuda gidebilir. Yüz senin, sakal seni. Kal sağlıcakla...

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
(18/07/2019, Saat: 22:59)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Özellikle altını çizerek vurgulamak isterim zevkler ve renkler kısmını bir kenara koyarsak bence kartuşlar daha iyi... ha jiletle tıraş olurken daha çok keyif alıyorum ancak objektif yaklaşırsam kartuşlar daha iyi... fırça ve sabunun hazır köpük ve jellerden çok çok daha iyi olduğunuda eklemek isterim.

Bu yorumu Wilkinson, Rimei ve Aliexpress ten aldığım forumda da Çinli agresif diye incelemesi olan Yintal marka aletleri kullanmış biri olarak yazmıştım... 2 hafta önce Edwin Jagger 89 aldım ve geleneksel tıraş benim için EJ89 öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı... Şu an sonrasından yazıyorum jiletler kartuşlardan daha iyi. Yani bir aletin bu kadar etkili olacağını hiç düşünmezdim hatta ne gerek var bu kadar para vermeye derdim ancak gerek varmış tamamen fikrimi değiştirdi.
(16/08/2019, Saat: 22:48)elitte Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu yorumu Wilkinson, Rimei ve Aliexpress ten aldığım forumda da Çinli agresif diye incelemesi olan Yintal marka aletleri kullanmış biri olarak yazmıştım... 2 hafta önce Edwin Jagger 89 aldım ve geleneksel tıraş benim için EJ89 öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrıldı... Şu an sonrasından yazıyorum jiletler kartuşlardan daha iyi. Yani bir aletin bu kadar etkili olacağını hiç düşünmezdim hatta ne gerek var bu kadar para vermeye derdim ancak gerek varmış tamamen fikrimi değiştirdi.

Sizin adınıza sevindim.Doğru makine ve jilet kombinasyonu gerçekleştiğinde geleneksel tıraş karşısında kartuşluların avantajı kalmıyor.
Yenisinin titresimlisi cok guzel ama diyen genc kardesim, bunlar eski tozlu raflardan indirilmis gecmis projelerdir.
Aynı harika dedigimiz Nasa nın, bugun dahi kullandıgı buyuk cogunluk tasarım, teknoloji ve bilginin zamanın savas suclusu alman nazilerinden geldigi gibi. (bknz. operation paperclip)

1940-50 lerin titresimlileri:

Siemens Sırama
gPr4V3.jpg

Alman Angem
JVZ7nQ.jpg

Stahyl Live
r05mMm.jpg
Tişikkirlir Sipirmin.
Bu da varmış zamanında 3dc9442d5ba02a0d27d77d34868df6c7.jpgcebc45cbe33cde59f8960a3f918ed1a1.jpg

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: