Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
(17/04/2019, Saat: 15:26)manuple Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanatkar ve normal insan arasında büyük farklar vardır.
Bir yerden geçersiniz ve orası sizin üzerinizde hiç bir iz bırakmaz.
Bakmış olsanız bile ayrıntıyı hissedemezsiniz.
Oysa oradan Ara Güler geçse ve bir kare fotoğraf çekse ve siz o fotoğrafa hayranlıkla bakarak "Ben bunu niye görmedim" dersiniz.
Oysa bu bir sanatkar bakışıdır ve sanatkarın oradaki güzellikleri farklı bir perspektifle yakalayışıdır.
O enstantaneyi bir başkası aynı yerde 50 fotoğraf çekse yakalayamaz.

Kartuşlar sıradan bir insanın gördükleridir, aceleyle yapılmış bir soluklanmadır, tadı ve tuzu yoktur, geleneksel tıraş ise anı Ara Güler gibi yakalamak ve yaşamaktır.
Acaba fazla mı abarttım. Smile))

Abarttığınızı hiç düşünmüyorum. Geleneksel tıraşa artık bir sanat gözüyle bakıyorum. Bir filmin sahnesini düşünün birinin birşeyler anlattığını. Bir de o kişinin fırçayla yüzünü köpürtüp usturayla tıraş olarak birşeyler anlattığını düşünün. Herkes pür dikkat o sahneyi izler. İşte orada sanat izlenir.
Tıraş oluyorum, gözlerim kapalı.
Cevapla
Geleneksel tıraşa başlayalı bir ay kadar oldu. Öncesinde 80'li yıllarda kullanmıştım, kartuşlular bu kadar yayılmadan önce. Yaklaşık 40 yıl kartuşlu makine kullandıktan sonra önce usturayı denedim, bileme ve tekniği biraz güç geldiği için biraz da forumdan okuyarak geleneksel traşa başladım. Hassas bir cildim var, kartuşlularla ertesi gün kızarmalar, kıl dönmeleri olurdu. İki gün üst üste traş olduğumu hatırlamıyorum, iki günde bir en az. Fakat geleneksel traşa geçtikten sonra neredeyse 24 saatte bir tıraş oluyorum ve cildim gayet iyi, ne kızarıklıklar, ne o tahriş hissi. Üstelik ritüeli de gayet güzel. Başlarda biraz kesikler oldu ama o kadar. Aradaki temel fark bence şu, üç bıçaklı bir makine ile bir kez bile geçseniz, sakalların kesilmesi aynı olsa da cildinizin üzerinden üç kere bıçak geçiyor, ikinci kez alsanız rakam altı oluyor. Fakat geleneksel tıraşta, sadece bir bıçak bir ya da iki defada aynı işi yapıyor, üstelik çok daha iyi bir cilt bırakıyor. Bu cilt aşındırma meselesi, tahriş olanağı işin en önemli yanı bence. En büyük fark da burada yatıyor. Ayrıca kartuşluların sabit açıları (hem de üç tane birden) karşısında geleneksel aletlerin manevra kabiliyetleri çok daha yüksek. Bunu benim gibi bir acemi olarak bile hissediyorsunuz. Bu yüzden kesinlikle geleneksel tıraşın üstün olduğunu düşünüyorum. Keşke daha önce başlasaymışım...
Cevapla
21 yıldır basınçlı tıraş jeli, köpüğü ve kartuşlu aletlerin 150 türlüsünü kullanan birisi olarak geleneksel tıraş tabi ki her türlü daha üstün, boyun kısmında oluşan kıl dönmesi, tahrişimsi kızarık kısımlar, sivilcemsi kısımlar (tam tanımlayamıyorum aslında sivilce desen değil yara desen değil acayip saçma bir şeyler vardı) 1 ay gibi kısa bir sürede yok oldu ki arada tıraş makinesi de kullanıyorum. Yüzde ki bu kısımlar haricinde gerçekten kendinize zaman ayırdığınız, bakım yaptığınız güzel bir ritüel, farklı sabun, krem, jilet ve tıraş aleti denediğiniz bazen kendinizi sadece sabun köpüğü yaparken bulduğunuz bir hobi.
Cevapla
Jilletler gerçekten kartuşlardan iyi !!! Ben olaya hijyen açısından baktığım için her tıraşta yeni jilet açıyorum. Bu durumda kartuşlar benim için uygun değil. Yani iyi değil. Dolayısıyla; keskinlik, konfor, ve ekonomi olarak kartuşlar hiç bir şekilde iyi değil. Petro-kimya türevleriyle çevreye zarar vere vere üretilmeleri de ayrıca dikkat çeken bir konu. Hızlı ve pratik olmaları benim için bir anlam ifade etmiyor. Tıraş benim için yavaş yapılan bir keyif alma ayini. Kullandığım diğer ürünlerin pratik olmasını istemiyorum. Kaliteli, insana ve çevreye zarar vermeyen, güzel kokulu olmaları daha önemli.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi