Jiletler Gerçekten Kartuşlardan İyi mi?
Evet komşum. Her bir bıçak kılı dışarı çeker ve sonraki bıçak keser. Bu da kılın derinin altında kalmasına neden olur. Eksi yanı kıl dönmesi ve batık ihtimali çok fazladır.
Bence 5 bıçaklilar tümden kalitesiz. Aynı anda 5 bıçak geçiyor deriden. 3 perde DE tıraşını tek perde 5 bıçaklıya her zaman tercih ederim.
Tıraş oluyorum, o halde varım.
Cok denedim zamaninda ama olmadı komşum. Sakal uçları hep gorunur kaldi
Burada gillette kendi sayfasında ustura ile kendi tıraş bıçağını karşılaştırmasını yapmış. Her ne kadar kendi malını övmüş gibi görünse de söylediklerinde haklılık payı var.

https://gillette.com.tr/tr-tr/tiras-ipuc...nur/ustura
Evet ama tersten de almaniz lazim.
Saglayabilir, 5 kere ard arda ustura ile tiras oldugunuzu varsayin, tertemiz olursunuz ama batik ve kil donmesi ihtimali cok fazla olur.
Cok net bir ornek verebilirim: 3ü 1 arada neskafe ile harika bir amerikano kahve arasindaki fark gibidir. 2 senede 1 kere tiras oldum mac3 ile, çok pisman oldum..
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Ustura da teknik bilinmesi gerektiği kısmı doğru. Acemi adam işi değil. Geri kalan kısımlara katılmıyorum.

1) Bıçak kalitesi : Doğrudur kartuşlular keskin jiletler kullanıyor olabilir ancak bugün 4 usd a alınacak düzgün seçilmiş ve işin ehli bir kimsenin bileyeceği Gold Dollar dahi uğraşılırsa gayet keskin neticeler verebilir. Kaldı ki jiletli usturaya girmiyorum bile..

2) Tıraş kalitesi : Çelik ustura dan daha mı kaliteli tıraş ? Yahu kartuş kazır , ustura keser. Kartuşun jilet açısından tutun çalışma sistematiği tamamen kazıma üzerine. Tüm çift taraflı , jiletli - çelik usturalar doğru teknikle daha iyi netice verir.

3) Teknoloji : Kesik derken ? Big Grin Babacım ustura da teknik önemli doğrudur. Basic kurallara dikkat ederek yeni başlayan biri dikkatli tıraş olursa kesik olmayabilir ama yazının başında da dediğim gibi tecrübe gerektirir.

4)Ek aletler. Elinizde tıraş köpüğü veya jeli kaldıysa ön hazırlık aşamasında bitene kadar kullanabilirsiniz. O zıkkımla hayatta tıraş olmam. Kartuşlu kullansam da olmam.

5) Neye göre kime , göre ? Seyrek sakallıya mı , sert ve gür sakallıya mı ? Her halükarda ustura daha uzun süre kullanılır...

Neyle tıraş olursanız olun , önce nasıl tıraş olacağınızı tıraş öncesi ne yapılacağını , tıraş esnasında ve sonrasında ne yapılması gerektiğini bileceksiniz. Bu olmazsa olmaz. Tekniğiniz düzgün olursa konfor kısmını tartışmam dahi. Tıraş olmayı bilen adam kartuşla da olur ama gidip de jel , köpük vs kullanmaz. Konfor olarak da asla tercih etmem.
(11/10/2020, Saat: 20:00)shopol21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Burada gillette kendi sayfasında ustura ile kendi tıraş bıçağını karşılaştırmasını yapmış. Her ne kadar kendi malını övmüş gibi görünse de söylediklerinde haklılık payı var.

Haklılık payından neyi kastettiniz bilmiyorum ama temel sorun şu, iki, üç ya da beş bıçaklı kartuşlar yüz üzerinden her geçişinde bir kılı kesse de kesmese de cilt üzerinde aynı kazımayı yapıyor. DE bıçak ile iki perde tıraş, iki bıçaklı bir kartuşla tek perde tıraş anlamına gelmiyor, yani bir başa deyimle beş bıçaklı ile bir perde, DE ile beş perde demek değil. Yüzünüze hazırlık da yapsanız, tahriş kaçınılmaz. Ben sadece bu yüzden cildimin hassas olduğunu zannediyordum, geleneksel tıraş ve de bıçakları kullandığımdan beri bu tahriş yok. Üstelik çok daha yakın tıraş söz konusu. İki perdede sinekkaydı elde edebiliyorsunuz, üstelik tahrişsiz. Gillette bu karşılaştırmayı ustura ile yapmış, ki ustura bir el becerisi gerektiriyor, ama kartuşluların tahrişiyle usturanın yanından bile geçemez. Aynı karşılaştırmayı de aletler ve bıçak ile yapsaydı bu reklam metnini yazmakta epeyce zorlanırlardı. Kartuşlar, Gillette'nin pazarı ele geçirme stratejisinin bir parçası olarak gelişti. Özellikle ABD'de kartuş satışlarının ağırlıkla abonelik gibi sistemlere dayandığını göz önüne alırsanız, (Ki Gillette bu pazarda da geçildi) konununun iyi tıraştan çok, sadece kendi ürününü satmak, sık sık model değiştirerek tüketici bağımlılığı yaratmak gibi boyutları var.
Elbette yapar.Kartuşlu makinelerde tıraş eder ve sinekkaydı cilt bırakırlar.Ancak ilk birkaç tıraş sonrası karakterleri değişince komşuların bahsettiği sorunlar ortaya çıkar.
Yazmayı unutmuşum.Komşular haklı kartuşlu kullanılacaksa hele de 5 bıçaklı bir makineyse cildi tahriş etmemek için tek bir çekiş yapmak lazım.Bu da verimsiz olur.
Uygun makine uygun jilet kombini bu işi bitirir.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: