Bic Chrome Platinum
Metrodan 100lüğünü 22tlye aldım. Keskinliği perma sharp gibi konforuda permadan bir tık altta perma yerine alınabilir.
Question 
2qnxi5g.jpg

Bic Chrome Platinum - İnceleme

Üretim Yeri : Yunanistan
Ambalaj : 5'li karton paket içinde her bir jilet tek kat yağlı kağıda sarılı
Fiyat : 1,5 TL ( = $0,43 = €0,36 )

Sakallarım sert ve bence jilet düşmanı. Sıklık normal denebilir (Beşiktaş eski teknik direktörü Slaven Bilic'inki kadar veya belki bir tık daha fazla sıklıkta diyeyim. Daha açıklayıcı olsun. Şu linkten Bilic'in sakalını görebilirsiniz http://www.lodoshaber.com/wp-content/upl.../bilic.jpg ).Öncesinde kullandığım Mach3, Blue3 gibi kullan at jiletlerle aylarca tıraş olduklarını söyleyenleri çok duydum ama çok zorlamama rağmen 10 kez bile üst üste aynı kullan-at jiletle tıraş olabildiğimi hatırlamıyorum. 3-4 seferde konforunu kaybetmeye başlıyor ve 5.-6 seferde tıraşı keyifsiz hale getirecek kadar köreliyor bu bıçaklar benim sakalımda. Yaprak jiletler için de benzer durum söz konusu. 3-4 tıraşı henüz geçemedim. Belki de ben keyfime fazla düşkünüm. Yorum sizin...

Ön bilgilendirmeden sonra gelelim inceleme kısmına.
Sakal Sertliği : 8/10
Sakal Sıklığı : 7/10

Jilet fotoğrafta görüldüğü gibi 5'li karton kutuda satılıyor ve kutunun içinde tek kat yaprak kağıda sarılı şekilde çıkıyor. Burada eklenmesi gereken bir şey: bazılarımız yağlı kağıttan jilete bulaşan yapıştırıcıdan rahatsız oluyor. Bu jilette öyle birşey yok. Çok az miktarda yapıştırıcı yağlı kağıdı birbirine yapıştırmak için kullanılmış, jilete bir yapıştırıcı teması söz konusu değil. Bu konuyu önemseyenler için faydalı olabilir.

Jiletle 1-2 günlük sakalla her seferinde 3,5 perde (3 perde artı rötuş şeklinde) tıraş oldum. Tıraştan önce yüzümü su ile yıkayıp bir iki dakika bekledim.

Tıraş Aleti : Rimei A2002 (Başka bir makinem olmadığı için böyle testlerde sonuçların daha tutarlı olmasını sağlıyor Wink )
Sabun : Arko

Ömür : Jiletle ters düz etmeme ve bir sonraki tıraştan önce elde basit bileme yapmama rağmen 3 kez tıraş olabildim. 4. tıraşı olmayı düşünmüyorum ki zaten atık jilet kutusunun içindeki yerini çoktan aldı bile. Kullandığım diğer jiletlerle kıyasladığımda ömür konusunda ortalama diyebilirim. (6/10)

Keskinlik : Yaprak jiletle tıraşa yeni başladığım için diğer bileşenler sabit kalmak kaydıyla elime geçirdiğim her jileti deniyorum. Bunların arasında tıraşın ortasında değiştirmek zorunda kaldığım jiletler oldu. Onlara kıyasla iyi, fakat daha keskin (ya da Rimei ile daha keskin davranan) jiletler kullandım. Bu açıdan baktığımda keskinliği de ortalama bir jilet. Fakat 3. tıraşta keskinliğin azalması kendini bariz şekilde belli ediyor. (6/10)

Konfor : Kullan-at bıçaktan yaprak jilete geçen bir çok kişinin yaptığı ortak hata jileti bastırmak oluyor ve sonucunda tahriş, jilet yanığı gibi sıkıntılar yaşıyorlar. Geçen haftaya kadar çok farkında değildim ama ben de benzer problemler yaşıyormuşum. Yaşıyormuşum diyorum çünkü kullan-atla tıraş olurken de benzer şeyler yaşıyordum ve bana normal geliyordu. 1 metre uzaktan bakınca suratımda herhangi bir sıkıntı görünmemesine rağmen, yakından bakınca bayağı bir tahriş ettiğimi gördüm. Aletin açısını biraz daha tutturmaya çalışarak ve baskıyı olabildiğince azaltarak bir de fazla yakın tıraş sevdasından şu an için vazgeçerek bu sorunun önüne geçtim.

Burada asıl gelmek istediğim nokta şu: Yeni başlayanlar aleti bastırıyorlar evet. Fakat kendi adıma bunun iki tane ana sebebi var. Birincisi kullan-attan kalma alışkanlık. Kullan-atlar etrafındaki korumalarla, kaygan bantlarla, oynar başlıklarıyla vs. bayağı bir koruma sağlıyorlar ve ne kadar bastırırsanız bastırın tahriş konusunda kullanıcıya önemli ölçüde koruma sunuyorlar. Klasik tıraş aletlerinde fazla bastırıldığında oynar başlık vb. koruma olmadığından ve acemilikle yapılan açı hatalarından mikron seviyesinde dahi olsa jilet derinin içine giriyor ve her çekişte sakalla birlikte deriyi de alıp götürüyor. Bu da tahriş ve jilet yanıklarına neden oluyor. İkinci sebep ise uygun alet-jilet(ve hatta belki sabun) kombinasyonunu bulamamış olmaları. Jiletlerin üreticiden üreticiye değişen çelik tipleri, kaplama tipleri, sertlikleri, bilenme açıları var. Tıraş aletinin de tasarımı gereği jileti tutuş açısı ve mesafesi var. Bizim de sakal sıklığı, sertliği, cilt tipi gibi değişkenlerimiz var. Bu nedenle henüz yolun başında iken bütün doğruların bir araya getirilmesi pek mümkün olmadığından yaşanıyor sıkıntıların büyük kısmı. Nitekim birbirine uygun olmayan, ya da birbirine uygun olsa dahi kesilecek sakala uygun olmayan alet ve jilet bir araya geldiğinde o sakalı kesmiyor. Kesmeyince kişi daha çok bastırma ihtiyacı hissediyor. Bastırınca tahriş oluyor... Derken müthiş bir kısır döngü başlıyor. Buraya denemeler sırasında fazla ısrarcı olmayıp herkesin kendisi için en konforlusunu arayıp bulmasında yarar var diye düşünüyorum.

Mesela bende jilet sakalı kesmeyince bastırmazsam zıplaya zıplaya gidiyor suratımda. Burada çözümü bastırmak yerine açıyı az birşey değiştirip uzak tıraşa razı olmak olarak buldum. En azından sıfıra yakın tahriş.

Gevezelikle fazla uzattım tekrar konfor konusuna geleyim. Konfor konusunda hiç fena bir jilet değil. Sıfıra yakın tahriş yaşadım. Kesik vb. sıkıntılar çıkartmadı. (7/10)

Sonuç : Orta sertlikte veya yumuşak yahut seyrek sakalı olanların 3-4 sefer rahatlıkla kullanabilecekleri konforlu, orta keskinlikte ve hesaplı bir jilet. Bir Başka bir tıraş aleti alınca tekrar denemek isterim. O zamana kadar da her bir yüzünü bir tıraşta kullanmak üzere zaman zaman kullanacağım.

Ortalama : 6,34/10
İnceleme için teşekkürler, kullan-at aletlerini beğenmediğim için uzak durduğum bir markaydı. Bir şans vereyim
Fiyatı göz önüne alınınca mutlaka şans verilmesi gereken bir jilet diye düşünüyorum. Kolay kolay kimsenin favorisi olabileceğini sanmıyorum ama bence yine de güzel bir jilet. Kırmızısını da denedim onun hakkında da aynı fikirlere sahibim. Bence güzel bir jilet.
Dün Bic ile ilk traşımı oldum. Sert ve orta seyreklikte sakalı olan benim için normal bir traş oldu. Sinek kaydı için üç perde traş oldum.
Bic Chrome Platinum çok enteresan bir jilet.

Benim cilt ve sakal yapıma göre inanılmaz keskin, dikkat isteyen, konforlu olup da konforsuz hissiyatı veren ilginç bir jilet.
Jileti tanımak için üstadların paylaşımlarını okudum ayrıca yurtdışı kaynaklı forumları da inceledim.
Bic Chrome Platinum'u konforlu kullanabilmek için jiletin bir tarafında az da olsa görülen yapışkan izleri üste olacak şekilde alete takmak gerekiyormuş.
Test ettim ve gerçekten çok fark ediyor. Jileti alete olması gerektiği gibi taktığımda keskinliği ve konforu üst seviyelerde kendini gösterirken tam tersi takıp kullandığımda ise konforu olmayan yüzü tırmalayan bir jilet haline dönüşüyor.

Bir diğer tavsiye de şu; Jileti alete takmadan önce bir kereye mahsus avuç dış kenarı üzerinden her bir tarafı 5 kez çok hafif bir şekilde bilemek. Bu yöntemi denedim ve sonucu beni şaşırttı. Bu şekilde kullandığımda bana çok keskin ve bir o kadar da konforlu hissiyatı verdi. Denemenizi tavsiye ediyorum.

Bu arada jilet arayışım halen devam ediyor, arayış konusunda henüz sondurağa ulaşamadım Smile

Keyifli tıraşlar diliyorum...
Bu jileti sevenleri astor jiletleri daha çok sevecğeini düşünüyorum. Aynı fabrikada çıkıyorlar ama astor bana birazcık daha keskin ve konforlu gibi geldi. Bic gibi kesip, batan, haşamat eden havada değil. Ama agresif makinelerle kullanmamanızı tavsiye ederim oldukça keskin bir jilet olarak cildi kazımayı seviyor bu da.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
İlk tıraşımı oldum bu jiletle gayet güzel bir tıraş ortaya çıktı memnun kaldım fakat 2 günlük sakalı 2.tıraşımda yanak kısımlarını çok güzel boğaz altında sakal kıllarını iyi köpüklememe rağmen istediğim verimi alamadım ve üstelik kanattım bir yada iki kesik oluştu bastırmışda olabilirim çünkü boğaz bölgesi ve çene altını kesmiyor mecbur kaldım perma sharpla güzel bir tıraş çıkardım demekki 1 denemelik tıraş perme sharp gibi 5.tıraşı görmek zor bu jiletle permasharp bic jiletin 5 kat daha üstünde performanslı tabi makinem yuma diğer makinelerde performansı nasıl bilmiyorum yuma da deniyorum şu zamana kadar permasharp,bic,feather, yumayla oldum bic yumada en kötü performans oldu diyebilirim
@jegal
Komsum sagolsunlar diger baska forumlar gibi uyeler ve yonetim, cok fazla imla kurallarina takintili degiller; ama yazdiklarimizin anlasilabilmesi icin cumle bitislerinde vs. noktalama isaretlerine biraz daha ozen gosterirseniz hem guzel turkcemizin imla kurallarina uymus oluruz hemde bizler daha rahat okuyabiliriz paylasimlarinizi.
Saygilar
(24/11/2017, Saat: 18:44)jegal Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk tıraşımı oldum bu jiletle gayet güzel bir tıraş ortaya çıktı memnun kaldım fakat 2 günlük sakalı 2.tıraşımda yanak kısımlarını çok güzel boğaz altında sakal kıllarını iyi köpüklememe rağmen istediğim verimi alamadım ve üstelik kanattım bir yada iki kesik oluştu bastırmışda olabilirim çünkü boğaz bölgesi ve çene altını kesmiyor mecbur kaldım perma sharpla güzel bir tıraş çıkardım demekki 1 denemelik tıraş perme sharp gibi 5.tıraşı görmek zor bu jiletle permasharp bic jiletin 5 kat daha üstünde performanslı tabi makinem yuma diğer makinelerde performansı nasıl bilmiyorum yuma da deniyorum şu zamana kadar permasharp,bic,feather, yumayla oldum bic yumada en kötü performans oldu diyebilirim

Jilet çok subjektif ama bic bana hiç bir zaman iyi gelmeyen bir jilet.Sample pack yapıp deneme-yanılma yapmayı tavsiye edebilirim.Kısa zamanda size uygun jiletleri bulursunuz umarım.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gillette platinum esevetnov 88 61,245 03/10/2023, Saat: 23:45
Son Yorum: alfredantionee
  Astra Superior Platinum (Yeşil) pars 664 686,166 13/05/2023, Saat: 00:08
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Treet Platinum Wilkinson 90 105,607 15/04/2023, Saat: 00:27
Son Yorum: sfiber
  VERTICE Euromax Platinum Jilet BuraKaya55 54 29,411 01/01/2023, Saat: 10:44
Son Yorum: saitfirat
  The Gentleman Super Platinum / Made in India dramahlas 10 4,495 30/10/2022, Saat: 20:51
Son Yorum: cavenaut
  Feather New Hi-Stainless Platinum Coated Blade ilkerxxx 560 544,035 29/08/2022, Saat: 16:44
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Abat Platinum Jilet TA1OZH 4 3,689 29/08/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: abdussamedy
  Asco Platinum sfenks 16 9,013 05/06/2022, Saat: 12:20
Son Yorum: greenbottleblu
  Personna Platinum Chrome totan35 69 70,080 02/11/2021, Saat: 23:46
Son Yorum: taka
  Rapira Platinum Lux Lord Sparhawk 50 39,036 28/09/2021, Saat: 13:08
Son Yorum: Murathan Kurt

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: