DIY - Pre Shave Oil
Pre Shave oil ne kadar faydalı ne kadar işe yarar hala ortak bir kanı oluşmasada hem cildi besleyiciliği olan hemde duş almadan traş olduğum zamanlarda etkisini gördüğüm için kullandığım bir karışım. Bn hala mükemmeleştiremediğim için paylaşmamıştım ama @korhan üstadın heveslendirmesi ve isteği üzerine ana hatlarıyla paylaşıyorum, herkes istediği gibi değişiklik yapıp kendi zevkine göre ve cilt yapısına göre şekillendirebilir. Yağlı cilde sahip olanlar karışımdaki zeytinyağını çıkartabilir yada azaltabilir çünkü zeytinyağı yapısı gereği gözenekleri tıkayıp sivilce ve noktasal yağlara yol açabiliyor.

-Malzemelerimiz

* 1 ölçek zeytinyağı
* 1 ölçek hintyağı (bu yağ ana lubrikantımız yani asıl görevi kayganlık sağlamak besleyici özellikleri çok da umrumuzda olmasada uygunlandığı bölgedeki kan akışını hızlandırıyormuş buda cildimize canlılık katıyor)
* 1 ölçek üzüm çekirdeği yağı (bu yağda hem besleyici hemde viskositesi düşük olduğu için akıcı bir yağ, kıvamlı olan hint yağını biraz olsun seyreltmesi için ekledim)
* 1 ölçek susam yağı (normalde buğday yağı kullanıcaktım ama bulamadığım için bunu ekledim, yüksek E vitamini ile kuru ciltleri nemlendirirken içindeki Sesamol adlı antioksidan madde ile yüz sağlığımızada iyi geliyormuş)
* 1 ölçek tatlı badem yağı (artık herkes biliyor bu yağı hem cildi hem sakalları çok iyi besliyor)
* 1 adet küçük amber renkli şişe. Bu yağların özellikle uçucu tipteki yağların mümkünse koyu renk amber cam şişelerde muhafaza edilmesi öneriliyor.

ojnfcz.jpg

-Yapılışı

* Yapmak istediğiniz yağın miktarına göre ölçeğinizi belirleyip dilediğiniz miktarda sabit ve uçucu yağı şişeye dökün (Ben deneme amaçlı olduğu için tatlı kaşığı kullandım)
* Güzelce sallayın
* Dilerseniz içine kekik, adaçayı gibi kurutulmuş bitkiler atabilirsiniz. Bn adaçayı tercih ettim antiseptik özelliklerinden ve kokusundan dolayı.
*Karışımınız hazır Smile Ağzını güzelce kapatıp, oda sıcaklığında saklayınız.

Bu karışımı traş öncesinde yıkanıp temizlenmiş yüzünüze 3-5 damla olarak uygulayıp yaklaşık 10 dakika beklerseniz faydasını daha çok gösteriyor

Bunlara ek olarak hindistan cevizi yağı, kakao yağı, jojoba yağı, kayısı çekirdeği yağı da eklenebilir. Bn deneme olması için sadece 5 çeşit yağ kullandım fakat sonra internetten kaliteli kozmetik markalarının yağlarını inceliyince ne buldularsa koyduklarını fark ettim bazı markalar nerdeyse 20 çeşit yağ koymuşlarBig Grin

Bn bu yağlara ek olarak karışıma Ökaliptus yağı da ekledim, yanına nane ve çay ağacı yağı koymayı düşünüyorum. Nane ile ökaliptüs sadece nefes açıcı fresh bir hava kazansın diye çay ağacı yağı ise yüzyıllardır antibakteriyel ve yara iyileştirici olarak kullanıldığı için. Çay ağacı yağının bizim bildiğimiz Trabzon çayıyla hiçbir alakası yok Avustralya'da yetişen bir bitkinin yağıymış ve tıbbi araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış ki bu antiseptik özellikli yağ bakteri, mantar, virüs gibi patojenlere karşı inanılmaz etkiliymiş yani yüzde kullanıldığında sivilce falan kalmıyor Big Grin aynı zamanda kesikleri dezenfekte edip iyileşmesini hızlandırıyor.

Ölçüp biçmek kolay olsun diye bir iki pratik bilgi de ekliyorum.

1 ml esansiyel yağ takriben 1 gr’dır ve yaklaşık 20 ila 40 damla esansiyel yağa denk gelir.

5 ml sabit yağ içine konan 1-2 damla esansiyel yağ, yaklaşık %1’lik bir çözeltiye denk gelir.

1 tatlı kaşığı ~~ yaklaşık 5 ml
1 yemek kaşığı ~~ yaklaşık 15 ml gelir

Minimum-Maksimum Sabit Yağ Miktarı
Esansiyel yağ
2-5 damla 1 tatlı kaşığı içinde
6-15 damla 1 yemek kaşığı içinde

Yüzümüze süreceğimiz karışımlardaki uçucu yağ oranı %2-%3'ü geçmemeliymiş. Yani kaba bir hesapla yukarıda verdiğim karışımda toplam 25 ml sabit yağ var yani biz bu karışıma 15-20 damla uçucu yağ ekleyebiliriz.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Beraber çalışıp bütün formülleri kendisinden aldım daha deneyemdim ama gerçekten dersine çok iyi çalışılmış formüller üzerinde iyice araştırma yapılmış. Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık üstadım. Umarım bu azminizin devamı gelir. Smile

cepten gönderildi
Every farewell is a new beginning.
Güzel hazırlanmış konu,teşekkürler.
Hocam,pH değeri yüze cilde uyumu nasıl sağladınız.
Oooovv bu soru sert oldu biz bunu hiç düşünmemiştik Sad
Hocam,asla laf olsun,birileri yıpransın yada gol atmak adına sormam.
Yapıcı,tamamlayıcı ve katılımcı olmayı düşünürüm...
Neyse,üreticiler bu tip yağları doğrudan yüze sürmeyin uyarısı yapıyorlar.
@korhan Teşekkürler üstad merakla araştırmaya devam ediyorum bendeSmile

@ihtilaf pH değerini hiç ölçmedim aslında bir turnusol kağıdı alınıp ölçülebilir. Karışımın %97si sabit yağlardan oluşuyor. Bu yağlar aromaterapide ve masaj yağı olarak çok genel bir kullanıma sahip ve ciltle oldukça uyumlu diye düşünüyorum. Asıl hassasiyet gerektiren uçucu yağları ise eser miktarda çok az kullanıp sabit yağlar ile seyreltiğimiz için sorun olmaz diye düşünüyorum. Yaptığımdan beri 5-6 kere kullandım yüzümde herhangi bir döküntü, kızarıklık vesaire olmadı. Yurtdışı forumlarda da genelde benzer tarifler kullanılıyor ve kimse bir sorun belirtmemiş.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Yok yok Estağfurullah ihtilaf üstad yanlış anladınız amacınızı zaten biliyorum iyi niyetinizden şüphem yok. Bende bunun hiç aklımıza gelmediğini belirtmek istedim.
Tamam korhan Üstadım,iyi niyetler karşılıklı

@Straht,doğrudur Hocam.Sürekli marka yada fabrik ürünleri kullanınca insan DIY ürünlere tedbirli yaklaşıyor.

(25/01/2014, Saat: 18:26)korhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok yok Estağfurullah ihtilaf üstad yanlış anladınız amacınızı zaten biliyorum iyi niyetinizden şüphem yok. Bende bunun hiç aklımıza gelmediğini belirtmek istedim.
Merhaba arkadaşlar
Burda doğal bitkisel yağlarla güzel bişi yapılmış kokusu güzel geliyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Q Shave Holder fooo 2 2,427 12/05/2020, Saat: 14:23
Son Yorum: SupraMachine
  shave stick yapımı linguist 2 5,951 24/07/2016, Saat: 23:55
Son Yorum: ihtilaf

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: