Sorun Arko Sabunda mı Bende mi?
Merhaba,
Ben Arko sabun ile traş olduğumda traş bitiminde cildimde bir yanma oluyor, şap ve traş sonrası krem ya da balsam kullanmama rağmen bu yanmayı uzun bir süre yaşıyorum. Köpük sönmesin diye fazla su kullanmıyor, köpüğü traş kreminin kıvamında tutmaya çalışıyorum, krem ile olduğum zaman böyle bir sorunum pek yok.. Dün geceki tıraşımda da sabunu olabildiğince çok köpürttüm, bu sefer 3-4 sefer fazla köpürterek oldum ama sonuç yine de pek değişmedi ..
Sabundan vazgeçmek istemiyorum ama artık sabun ben de bir korku uyandırmaya başladı, fazla su ile kullansam diyorum, köpük fazla olmaz ama nemlendirme ve koruyuculuk nasıl olur?
Tıraş kreminin nemlendirmesi bana daha fazla gibi geliyor ..
Bu arada Arkodan başka hiç bir sabun kullanmadım daha, Tabac veya diğer sabunları denemem gerekir mi?
Acaba ben sabunu yanlış mı kullanıyorum?Huh
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Kullanıdığınız jilet tahriş ediyor olabilir üstadım. Sabunun yakıcı olması, sabunun üretimin ardından dinlenmemiş olmasının bir göstergesi galiba. Bunu Füme sabunlarda gördük galiba çok kez, arko da olma ihtimali de elbetteki vardır. Bir başka arko sabun deneyin. Aynı şeyi yaşarsanız, sabunun koruyuculuk yönünden eksik olmasından doğan bir yanma ile karşı karşıya olma ihtimaliniz var diye düşünüyorum.

İmkanınız varsa Tabac, Cella gibi kaliteli sınıf olarak nitelendirilen bir sabun deneyin. Sabunları denemeniz gerek diye birşey yok, bu kişisel tercihtir. Memnun kalma ihtimaliniz arkoya göre daha yüksek.

(28/01/2014, Saat: 12:25)Naci Erdem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Ben Arko sabun ile traş olduğumda traş bitiminde cildimde bir yanma oluyor, şap ve traş sonrası krem ya da balsam kullanmama rağmen bu yanmayı uzun bir süre yaşıyorum. Köpük sönmesin diye fazla su kullanmıyor, köpüğü traş kreminin kıvamında tutmaya çalışıyorum, krem ile olduğum zaman böyle bir sorunum pek yok.. Dün geceki tıraşımda da sabunu olabildiğince çok köpürttüm, bu sefer 3-4 sefer fazla köpürterek oldum ama sonuç yine de pek değişmedi ..
Sabundan vazgeçmek istemiyorum ama artık sabun ben de bir korku uyandırmaya başladı, fazla su ile kullansam diyorum, köpük fazla olmaz ama nemlendirme ve koruyuculuk nasıl olur?
Tıraş kreminin nemlendirmesi bana daha fazla gibi geliyor ..
Bu arada Arkodan başka hiç bir sabun kullanmadım daha, Tabac veya diğer sabunları denemem gerekir mi?
Acaba ben sabunu yanlış mı kullanıyorum?Huh
www.BarbarosRazors.com

fırçadan olmasın ? bende arkodan yada jiletlerden sanıyordum, fırçayı çok bastırıyormuşum yüzüme tahriş ediyormuş..
birde traş olmadan köpük yapın yine yakıyorsa fırçayı çok bastırmaktan.
Arko belki F/P olarak iyi bir sabun olabilir ama son tahlilde kalİtesiz bir sabun. Ben de daha kaliteli bir sabun denemenizi tavsiye ederim. Tahrişe karşı MWF bir numara. Angel
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Benimde başka marka sabun tecrübem yok daha doğrusu geleneksel tıraş tecrübem pek yok ama Arkonun nemlendirme yönünden eksik olduğu herkesçe biliniyor ama köpüğü oldukça dolgun ve kaliteli. Ben bu sorunu gliserin ekleyerek çözüyorum..
Eczaneden gliserin alabilirsiniz. Köpürtme tasına 7-8 damla gliserin ekleyip tasta köpürtme yapınca gayet güzel oluyor.
Bence illa sabun kullanacaksınız diye birşey de yok kremle rahat ediyorsanız kremle de devam edebilirsiniz. Ben hem krem hem sabun bulundurup bazen değişik oranlarda karışım yaparak tıraş oluyorum gayet keyifli oluyor.
Hatta gliserin+tıraş kremi+arko sabun ile sıcak köpük hazırlayıp tıraş sonuna kadar sıcak su kabının üzerinde köpüğü sıcak tutabilirsem tam bir köpük bombası oluyor,tavsiye ederim.İnternetteki tıraş videolarındada bu şekilde karışım yapıldığını görüyorum, herkes cilt tipine ve zevkine göre ideal karışımı yapabilir bence. Tek sıkıntı karışım yapınca arko sabunun o doğal kokusunu kremin kokusu bastırıyor ama konfor çok iyi oluyor.
(28/01/2014, Saat: 12:56)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko belki F/P olarak iyi bir sabun olabilir ama son tahlilde kalİtesiz bir sabun. Ben de daha kaliteli bir sabun denemenizi tavsiye ederim. Tahrişe karşı MWF bir numara. Angel

Katılıyorum bence de kalitesiz sabun. Ustalar sabunun eksikliklerini tecrübeleriyle kompanse edebiliyorlar. Benim gibi acemilerin ise kaliteli ürünlere ihtiyacı var. Arko kesinlikle çok kuru köpük yapıyor. TABAC kullanınca farkı anladım.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Arko çok aşırı köpürtülüp kurutulmaması gereken bir sabun; biraz cıvık, sulu olmalı. Arkonun paketinde yer alan adam gibi olmaya çalışırsanız köpük çabuk kuruyor, ondan sonra gelsin çekiştirmeler, takılmalar vs..

Gliserini ben de deniyeceğim fırsat bulursam.

Öte yandan bence tahriş mevzusunda ilk araştırılması gereken jilettir bence. Benim açımdan jilet konforluysa sabun, krem fark etmiyor, tahriş yaşamıyorum.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Erasmic Stick dışındaki (o bir felaketti) neredeyse bütün sabun ve kremlerle güzel, kremsi, "lather" denilen köpüğü oluşturabilsem de, Arko'nun sabununda kremsiden çok, boşluklu bir köpük alıyorum. Bu bence sabunun yapısıyla alakalı bir durum. Cilt yapısı da kuru-karma olunca, biraz problemlere neden olabiliyor. Arko'yu çok nadir kullanıyorum açıkçası.

MWF, Tabac, Cella gibi sabunların köpüğüyle, Arko köpüğü arasında büyük farklar var.
Merkur Progress
Omega 80005
Perma-Sharp Süper - Polsilver SI
ben arkodan memnunum ama derby'i daha çok beğendim. yurtdışından cella siparişi verdim. bir de ona bakacağım.
(28/01/2014, Saat: 19:35)FloydianDM Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Erasmic Stick dışındaki (o bir felaketti) neredeyse bütün sabun ve kremlerle güzel, kremsi, "lather" denilen köpüğü oluşturabilsem de, Arko'nun sabununda kremsiden çok, boşluklu bir köpük alıyorum. Bu bence sabunun yapısıyla alakalı bir durum. Cilt yapısı da kuru-karma olunca, biraz problemlere neden olabiliyor. Arko'yu çok nadir kullanıyorum açıkçası.

MWF, Tabac, Cella gibi sabunların köpüğüyle, Arko köpüğü arasında büyük farklar var.

Hayır, sabun-su dengesini ayarlıyamıyorsun. Sabunu fırçaya daha uzun süre yükle. Suyu başta az kullanıpp, kademe kademe arttır. 1 dakika sonunda gayet kıvamlı dolgun bir köpük elde edebilirsin.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko sabunun kase versiyonu neden hiçbir yerde satılmıyor? badgergagaci 3 847 21/01/2024, Saat: 17:20
Son Yorum: exselans
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,990 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 219 179,305 18/09/2021, Saat: 09:42
Son Yorum: broraso
  Arko'yu Sevmeyenler Samet 83 30,018 02/06/2021, Saat: 16:25
Son Yorum: mustbe
  Arko Kase Berber Tıraş Sabunu FloydianDM 116 195,441 17/03/2019, Saat: 19:28
Son Yorum: salomanya
  Arko çubuk sabunu kabı var mı ? YakupSOGUT 8 7,562 22/05/2018, Saat: 16:54
Son Yorum: jegal
  Arko 60. Yıla Özel Tıraş Jeli ve Köpüğü nostalgia 26 20,202 27/11/2017, Saat: 20:38
Son Yorum: mimaras
  arko tıraş sabununu nasıl kullanıyorsunuz? canbaz 19 25,012 25/11/2017, Saat: 22:56
Son Yorum: rating
  arko tıraş sabunu ile arko classic kremi harmanlamak korgunv 9 11,273 02/05/2017, Saat: 09:17
Son Yorum: Scorpion
  Arko Sabun 1 KURUŞ HardCoder 3 5,716 10/01/2015, Saat: 15:30
Son Yorum: mavi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: