Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye
(29/03/2021, Saat: 12:04)Serrikoc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dün gece ilk ustura denememi bir haftalık sakalımla yaptım. Tıraşımı crystal jilet ve cella sabun ile oldum. Sakallarımı bir kez cella köpükleyip biraz yumuşamasını sağlayıp tıraşa başladım. Yanakları nisbeten kolay tıraşından sonra daha sert ve sık sakalların olduğu çene bölümünde jilet takılmaya başladı. Takılma %90 benim teknik ve tecrübe eksikliğimdendi ama belki küçük bir oranda konforlu olarak bilinen crystal jiletini kullanmamdan olduğunu düşünüyorum.  Çene ve bıyık bölümünde zorlandım iki perde tıraş olmama rağmen tam olarak sakalları alamadım. Buruna yakın bölümde ve dudağın sağ tarafında iki küçük kesik oldu. Yılmak yok iki üç gün içinde tekrar deneyeceğim ama bu sefer hexciter komşumun önerdiği persona yada perma sharp gilette in sarı jileti gibi jiletler kullanmayı düşünüyorum.

Yeni başlayan için Ali Bıyıklı denmesine karşı çıkışımın sebebi buydu. Usturada sadece sakalı alacak kadar keskin olması gerekiyor. Elindeki agressif bir shavette. Fazla keskin olmasın aman. Perma ve sarı jilet öncesinde derby usta deneyebilirsin
Komşum de ile kesen jilet usturadada keser benim acemiliğimden kaynaklanıyor. Çizikler çapraz yan çekmektan değilde takılınca baskı uyguladım o yüzden oldu. Kan akma vs olmadı sadece kesiğin olduğu yerde kan görünüyordu kan taşı bile sürmeden kan durdu. Sonraki tıraşımı personayla olmayı düşünüyorum sonrakilerde değişik jiletlerde deneyeceğim derby ustada bunların arasında.
Sonraki tıraşımdada olduğu kadar yine ustura ile tıraş olup kalan yerleri DE ile alırım tecrübe olsun. Bendeki sorun hafta içi zaman azlığı işten geliyoruz çocuk kapıda karşılıyor oyun falan derken saat geçiyor sabah erken kalktığımdan gecede tıraş olmak zor geliyor. Anlattığım tıraşıda gece iki buçukta oldum. O yüzden biraz kan aksada maksat elim alışsın öteki türlü haftada 1-2 kez tıraşla zaman alır.
@"Serrikoc" Sıhhatler olsun. Problemin neden kaynaklandığını farkediyorsanız zaten çözüme yönelik ciddi yol almışsınız demektir... Ustura tutuşunuzu bir kontrol edin öncelikle. Çok gevşek veya çok sıkı tutmaktan kaçının. Birinde takılma , diğerinde atlama yapacaktır. Düzgün tuttuğunuzu düşünüyorsanız ( ki bu da acemi olmanız nedeniyle yanılgıya düşebileceğiniz bir durum ) dikey açılardan kaçınıp daha yatay bir eksen de , daha geniş bölgelerde ( yanak gibi ) gerdirmeyi unutmadan tıraşa devam etmeniz gerekiyor. Köpüğünüzün fazla kıvamlı olması jiletin akıcılığına engel teşkil edebilecektir. Köpük kıvamınız nizami bile olsa acemi olmanız nedeniyle tıraş süreniz uzayacağından ötürü köpüğün yüzünüzde kuruması da yine akıcılığı engelleyecek bir durum olarak karşına çıkacaktır. Bu durumda da fırça ucuyla o bölgeleri lokal olarak ıslatıp nemlendirmen gerekmekte. Aksi halde jilet yine takılacaktır. Çok temiz tıraştan ziyade , elinizin adapte olması gereken bir oryantasyon süreci gibi düşünerek ortaya çıkan netice tatmin etmezse veya belli bölgelerde çok zorlanmanız halinde @"Oldstyle" Cihan'ın tavsiye ettiği gibi çift taraflı tıraş aletlerinden destek almak da bir tercih olacaktır. Başlarda yakın tıraştan mütevellit kıl köklerinizin de alışık olmama durumu mikro düzeyde kanamalara sebebiyet verebilir.

Reçeteler verilirken ne sıklıkla tıraş olduğunuzu bilmeden , sakal yapınız ve sakal sertliğinizi bilmeden , sakal yoğunluğunuzu bilmeden , tıraş esnasında yaptığınız hataların ne olduğunu bilmeden suçu usturaya ve jilete atmama olgunluğunuzu da ayrıca takdir ettim. Acele etmeyeceğiniz bir zaman dilimi içinde , zamana yayarak , yılmadan devam etmeniz halinde kendi el yetkinliğiniz ve beceriniz dahilinde kısa sürede netice almamanız için bir neden yok.
(29/03/2021, Saat: 14:22)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayan için Ali Bıyıklı denmesine karşı çıkışımın sebebi buydu. Usturada sadece sakalı alacak kadar keskin olması gerekiyor. Elindeki agressif bir shavette. Fazla keskin olmasın aman. Perma ve sarı jilet öncesinde derby usta deneyebilirsin

Sizin daha önce tavsiye dışında persona, rapira çeşitleri astranın 3 rengi derby çeşitleri, rus jiletleri perma sharp türk, gilette sarı vs belki 20 30 çeşit jilet var. Tavsiyenize uyarak derby usta ile başlayacağım yavaş yavaş elim alışır inşaallah.
@"marv" komşum kusura bakmayın foruma yazmam uzun sürünce yazdıklarınızı görmedim. Tıraşın uzun sürmesinden dolayı köpük kuruması oldu bir kaç kez köpük tazeledim.  Vallahi beni tarif ettiniz nereden gerdireceğim nereden başlayacağım şaşırdım. Tavsiyelerinizi tutmaya çalışacağım  Çok teşekkürler.
Merhaba bende ustura acemisiyim ilk usturam sedef ustururaydi bir iki zorlanma sonrası kullanımına alışmak kolay oldu sonrasında hem jilet takma yi emniyetli hemde şık ve bırazdaha profesyonel bı duruşu olduğu için parker srx metal ustura aldım ve şu an onu kullaniyorum bu ustura biraz agresif ama tek perdede bile yüksek verim sağlıyor bı acemi olarak keyif almaya başladım bu usturada da keyifli traslar dilerim
@"Uzunluomer" komsum benim gorusum Parker srx i jiletli ustura klasmaninda r41 gibidir. Egee 2 gune bir gibi yakin tarihli tiras olma periyotlariniz var ise ve butceniz uygunsa bluebeard revenge - zaza ahsap sapli ustura veya bir tik daha f/p urunu katze/nano absolute ustura kulanmanixi oneeirim. Ben srx i ödül gunlerimde kullanirim. Gur sakal ve hassa cilt kombinasyonuna sahibim jilet olarak da silverblue yada derby usta kullanirim bilginize.
@oldstyle haklısınız hocam bende bu karantina günlerinde geleneksel tirasa merak sardım parker da benim için hızlı bı geçiş oldu ama alışmaya başladım ?
@"Uzunluomer" Komşum bunu okuduğu zaman daha bilgili komşularımın ekleyeceğini umaraktan; Daha yeni başladığınız için cildinizin üstündeki güvenli tabaka hatalarınızı telöre ediyor. Şöyle açıklayayım ben yeri geliyor ertesi günüde ustura ile tıraş olmuşluğum oluyordu toplantı vs. Daha sonra cildimde hiç tahriş olmasa da siyah tahriş lekeleri gibi lekeler oluştu. Anladım ki ustura ile günlük tıraş olarak cildime zarar veriyorum. Srx ağır bir ustura olduğundan dolayı agresif bir ustura. Hele ki yaz aylarında terleme vs gib idoğal etkenlerden dolayı daha bi yanma olacaktır. Jileti mümkün olduğunca içeride tutan Srx kadar agrefis olmayan usturalar daha efektif sonuçlar verecektir bana göre. Ama illaki Srx kullanılacaksa yüz hazırlığı ve doğru jilet seçimi çok önemli. 1 yıldır ustura ile tıraş olurum. Pazar günü tıraşı dışında 2 güne bir hafta içi tıraşlarımda dudaklarımın sağ ve sol alt kenarlarını çeneye yakın hala DE alet kullandığım zamanlar olur.
(19/04/2021, Saat: 09:18)Oldstyle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Uzunluomer"  Komşum bunu okuduğu zaman daha bilgili komşularımın ekleyeceğini umaraktan; Daha yeni başladığınız için cildinizin üstündeki güvenli tabaka hatalarınızı telöre ediyor. Şöyle açıklayayım ben yeri geliyor ertesi günüde ustura ile tıraş olmuşluğum oluyordu toplantı vs. Daha sonra cildimde hiç tahriş olmasa da siyah tahriş lekeleri gibi lekeler oluştu. Anladım ki ustura ile günlük tıraş olarak cildime zarar veriyorum. Srx ağır bir ustura olduğundan dolayı agresif bir ustura. Hele ki yaz aylarında terleme vs gib idoğal etkenlerden dolayı daha bi yanma olacaktır. Jileti mümkün olduğunca içeride tutan Srx kadar agrefis olmayan usturalar daha efektif sonuçlar verecektir bana göre. Ama illaki Srx kullanılacaksa yüz hazırlığı ve doğru jilet seçimi çok önemli. 1 yıldır ustura ile tıraş olurum. Pazar günü tıraşı dışında 2 güne bir hafta içi tıraşlarımda dudaklarımın sağ ve sol alt kenarlarını çeneye yakın hala DE alet kullandığım zamanlar olur.

Benim bakış açım usturada tek perdede aldığım verim üzerine bı yorumdu fakat sizin değindiğimiz konu hakikaten daha önemli ve tecrübeyle kazanılan bı bakış açısı Smile bu arada seç üzerinde siz hangi jileti tercih ediyorsunuz acaba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,226 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,271 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,009 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,224 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,705 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,834 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,655 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,094 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,519 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Ustura İçin Nasıl Pratik Yapılmalı Grandnovice 16 15,191 01/04/2021, Saat: 15:09
Son Yorum: denizdvn

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: