1B, 2B, 3B, 3BS, 5B, 5BV, DE
merhabalar

kartuşlu mu DE mi tartışmasına yeni bir boyut eklemem gerektiğini düşündüm.

Geçen gün 3 bıçaklı (3B) G ile çok yakın ve tahrişsiz bir tıraş olduğumu yazmıştım. Ancak ardından titreşimli 5 bıçaklı ile oldum (5BV) yanaklarda iyi işlese de boyun bölgesini çok kötü aldı ve kesinlikle 3B den kötüydü. Personna Lab Blue DE den sonra tekrar 3B sensitive (3BS) ile tıraş oldum. Boyun bölgesini mükemmel aldı (3 perde). Bu performansı keskin bıçaklı bir DE de verebiliyor ama tahriş riski daha yüksek oluyor. DE ye gecmeden önce G nin yeşil renkteki 3B sensitive aletini kullanıyordum. Gecen gün markette G nin oynar başlıklı 3B sini 6 bıçakla birlikte 14 liraya görünce dayanamayıp aldım ama henüz denemedim. Kartuşluya pahalı diyoruz ama 7 bıçaklı bu sette bıçağın tanesi 2 liraya geliyor. Permasharp'ın 5 li paketi de 2 lira. her jileti iki tane kullansanız PS ile 10 tıraşı 2 liraya olursunuz ama soğuk su kullandığınızda 3B ile rahat 40 tıraş olursunuz haydi 30 tıraş olsanız 2 liraya 30 tıraş eder ki bu da kartuşlunun DE 'den 3 kat ucuz olabileceği bir durumun da var olduğunu gösteriyor.

2B ler 3B ler kadar performans göstermiyor, 1B ler ancak banyo için kullanlır bu duurmda ben 3B ile keskin DE yi birlikte (rotasyonla ) kullanacağım herhalde

sanırım burada esas sorun boyun bölgesinde birçok arkadaş kartuşluda boyun bölgesinde sorun yaşıyor ben de DE de 3 perde olursam boyunda noktasal kızarıklık oluyor hiç bastırmamış olsam bile.

G'nin 3B sensitive olanını kullanan var mı ? Adamlar gerçekten hassas ciltler için tahrişi en az olan aleti mi üretmişler acaba? Çünkü bunların tasarımlarında büyük bir mühendislik emeği var.

Özetle herkes cilt yapısına uygun bir kombinasyın geliştirmeli

esenlikler

Martin Amca
Bende dediğiniz marketten dayanamayıp 1 makine(üzerinde kartuş)+6 yedek görünce dayanamayıp aldım. Arko sabunla 2 perde de tıraş oldum adeta jet hızıyla tıraş olabiliyorsunuz ve 2 perde de tahrişsiz,kanamasız sinek kaydı sonucuna ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunda arko sabunla sakalı yumuşatmanın çok fazla etkisi var. Bence sonuç başarılı. Arada ilk önce wilkinson ile 1 perde geçiyorum. Ardından diğer perdeyi aldığım kartuşluyla tamamlıyorum oldukça başarılı bence.Ve zaman açısından da daha pratik.
bahsi gecen urun blue 3 ve yedekleri olmali
kullan at bir urun olan blue 3 un
sap ve poset maliyetlerini dusurmek icin gelistirilen bir urun
kartuslar hala kullan at bilginize
mach 3 ile dayanim acisindan benzer degil

birde size bir ipucu vereyim yedek kartuslar eski sensor excel
saplarina uyumlu bilginize

sensor sapi arayanlarin işine yarayacaktir

ac100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Haklısınız

zaman konusunda kesinlikle kartuşlular önde

DE ile 3 perde olurken

jileti kağıdından çıkar

alete tak

aleti ayarla

kesik olmaması için dikkat ederek 3 perde tıraş ol

sonra jileti aletten çıkar ve kağıdına sar

aleti kurula

aşamaları varken 3B de

sadece hızlı ve dikkatsiz 2 perde tıraş ol aleti kutusuna bırak

DE ile zaman bol olunca keyif tıraşı yapmak aslında daha makul bir seçenek
Üstadım kıl dönmesi, kıl batması kartuşlu makinelerin eseridir; bunu bizzat tecrübe ederek söylüyorum fiyat benim için önemli değil (buradaki birçok arkadaş içinde öyle olduğunu düşünüyorum) önemli olan kaliteli, cilde zarar vermeyen ve tıraş sonrası ciltte problem yaratmayan yöntem veya makinedir. Bu nedenle ben tercihimi günlük tek kullanımlık jilet ve DE makineden yana yapıyorum. Saygılar.
Ben de tam aksine kartuşluda hiç kıl dönmesi yaşamadım ama DE de 3-4 kez yaşadım. Tabi kartuşluda eskiden sadece tek perde ve WTG yapıyordum kıl dönmesi imkansızdı
bir kartuş ile 30-40 tıraş Huh
martin amca bu değere ulaşabiliyorsan şahane bir rakam. Ben DE'ye geçmeden önce 3B mavi kullanıyordum ve her seferinde tikanıp en fazla 3 bilemedin 4 tıraşta körleşiyordu.
Şimdi her seferinde yeni bir perma-sharp veya her iki traşta bir feather takıp keyifle tıraş oluyorum.
Kısacası kartuşluyu ben almam alana mani olmam Big Grin
Kartuşluların bıçakları yaprak jiletlerden çok daha ince ve keskindir, aylarca beklese bile paslanma yapmaz, soğuk su ile tıraş olunursa orta sertlikte ve sıklıktaki bir ciltte 30-40 arası tıraşı çok rahat yaparlar. Ben GLT 3BS ile 30 u çok geçerdim ve artık atayım da yenisini takayım derdim. Firma nemlendirici şerit bitince bıçağı değiştirin diyor ama bu şerit yok olduktan sonra bile bıçak çok rahat 20 tıraş daha yapabiliyor. Bilginize
çok değişkene bağlı, oldukça şahsa münhasır bir konu elbette. mancho abimiz de kartuşlu ile rahat ediyor, bizden (en azından benden) çok daha evvel tıraş olmaya başlamasına, o dönem büyük ihtimal kartuşlular olmamasına rağmen.

ilk tıraş olmaya başladığımda 3 bıçaklı ilk makineler emekliyordu hala, sensor excel ile başlamıştım. sonra çıkan her gilette markalı (bazılarını yurtdışından temin ederek) aldım, 3 bıçaklı pilli makine bile durur hala. kartuşlu ile tıraş olduğumda sakallarım 3 saat içinde sanki o gün tıraş olmamışım gibi oluyordu. diğer bir dezavantaj olarak ikide bir bıçaklarının arasının tıkanmasını sayabilirim. açık kalan jiletin sıhhati tartışılır. evet hızlıdır, zira herhangi bir maharet ferektirmez, herşeyi kendisi yapar. ben kıl dönmesi yaşadığımı da hatırlamıyorum.

de aletlere ise hiç alışamadım. hem tahriş oluyorum, hem kıl dönmesi. yine de hız olarak kartuşlu ile aynı bana kalırsa.

jiletli, jiletsiz ustura, bana en iyi gelen yöntem. zaman konusunda sıkıntım yok çok şükür, uğraşabiliyorum. tahrişsiz ve en yakın tıraşı bu şekilde elde edebiliyorum.

martin amcanın bahsettiği üzere, herkesin kendi olanakları ve tecrübeleri dahilinde bir kombinasyonu (sabun, jilet, alet, teknik…) var. avantaj ve dezavantajar göz önüne alınarak optimum ürünler seçilmiş. yeni başlayan dostlar, en az maliyetle bu işi kıvırabilmek için her konu içerisindeki tecrübelerden yararlanmalı ve forumu irdeleyerek kendilerine uygun kombinasyonu bulmalılar. yoksa bizim gibi herşeyi tek tek denemek zorunda kalırlar Blush
Tıkanması ve lavabo kenarına çat çat çat vurulması, tazyikli su ile tıkanmayı açmaya çalışmak can sıkıcı.
www.BarbarosRazors.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: