Zeytin - Peynir - Yağ
Ben tulumcuyum. İzmirli olduğum için galiba bilmiyorum tulumu değişmem başka peynire.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bir peynir bağımlısı olarak...

Ülkemizdeki ölümlerin yaklasik %40 oraninda sebebi Kalp ve Damar rahatsizliklaridir.
Maalesef hayvansal gıdalar Kalp ve Damar rahatsızlıklarını tetikleyen etkilere sahip.

Kayinpederi Cleveland kliniğin kurucusu olan Dr Esselstyn, 18 ölüme terkedilen hastayı 12 sene resmi, toplam 20 sene boyunca hayvansal gıda harici beslenmeye yönlendirerek, bu problemlerle bir daha hiç karsilasmamalarini saglamistir.
@"rock83" üstad, bir bilim florür dişlere faydalıdır derken öteki bilim ağzınızdaki yararlı bakterileri öldürür dil altından emilir zararlıdır diyor, bir bilim mide asidi gıdaların sindirimi için elzemdir reflü hastaları asit yetersizliği(hazımsızlık) kaynaklıdır asit takviye edilmelidir derken öteki hayır mide asidini baskılayıp reflü özofajiti engellemeliyiz diyor, bunlar kişiden kişiye hastaya göre göreceli durumlar lakin ben müşkil/anlaşılması zor durumlarda binlerce yıllık tecrübe üzerine bina edilmiş diyeti esas alıyorum ve soruyorum eskiden kronik rahatsızlıklar bu kadar yaygın mı idi ? atamız dedemiz köyünde mutlu mesut yaşarken kaç kere hastaneye gitme ihtiyacı hissetti?

Doğrusunu bu işin erbabı kimseler bilir, naçizane fikirlerim bunlar, çoğunlukla sağduyu ve beyin fırtınası/istişare ile sorunlar kolaylıkla aşılabilir. selamlar.
Bence sorun hayvansal gıldalar değil, sorun işlenmiş paketli gıdalar. İnsan genetik olarak omnivor bir canlıdır. Yani hem hayvansal hem bitkisel gıda yemeye ihtiyaç duyar. Bir ömür sade biriyle devam ederse mutlaka bir şeylerin eksikliği, ya da fazlalığı çıkıp yine sıkıntıya neden oluyor. O yüzden en güzeli doğal, dengeli ve karışık beslenme. Ama realitede tabi kaçımız bunu yapabiliyoruz? Mümkün değil. Özellikle şehir hayatında nasıl bankacılığın kölelik düzeninden kaçamıyorsak, yiyecekte de gıda/market sektörüne bağımlı duruma getirilmiş durumdayız. Sakin bir yerlerde birkaç dönüm verimli toprak alım kendi yiyeceğiniz kendiniz üretmediğiniz sürece bu sistemin zincirlerinden biri olmuşuz. Bizi bu zincire köle eden zenginlerin ise hepsi sakin bir yerlerde bol bol topraklara sahip ve herşeyin en güzelini, en temiz ve doğalını tüketiyorlar, öte yandan bizi kitlesel olarak zehirleyip ceplerini dolduruyorlar. Buyrun iki dakika dünya düzeni. Konuya dönersek ben temiz içerikli ve geleneksel yöntemlerle üretilen peynirlerin vücut için önemli protein kaynağı olduğunu düşünüyorum. Küçüklüğümden beri ezine peynirinin o damak şaklatan tadını severim, sevmeye de devam edeceğim. Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Arkadaslar ben konunun uzmani degilim.
Bildigim degil okudugum seylerin ozetini gectim.
Bir süre once hayatta bildiğim seylerin aslinda ne kadar az oldugunu farkedince saskinliga ugramistim.

Bebeklerde inek sütü tip1 diyabet i 13 kat arttirdigi tespit edilmiş. Arastirabilirsiniz. Dolayisi ile bu süt bizim yavrumuza değil ineğin yavrusuna uygundur.

1 kilo peynirin 9-10 kilo sütten yapildigini biliyoruz.
Süt proteinlerinin vucudumuzda ne gibi olumlu olumsuz etkileri yaptigini tam olarak cozmemiz imkansiz olabilir ama sonuçlarini görmek için süt diyetini uygulayabiliriz.

Maalesef bu konu damak lezzeti ile cakistigi için mevzu duygusal sekilde yaklasmaya müsaittir.

Annem son 20 yılını kalp damar problemleri ve onlarca irili ufakli operasyon ile geçirdi. Gecen sene de vefat etti.
Bir tane dr da çıkıp hayvansal gıdalardan bahsetmedi.
Ben dr, tıpla ilgili bir calisan yada diyetisyen olmadigim için konuyu çozemedim ama bu konuya takıldım.

Dr Esselstyn babasi, kayinpederi ve onun babasi da Dr olmak üzere hepsini de kalp problemlerinden kaybetmis bir dr olarak bu konuya takiliyor. Ve mutlak bir çözüm yolunu
bularak deneyerek, bizlere anlatmıs.

Ölüme terkedilmis 18 kalp hastasının 20 yıl boyunca takibi ve basarili sonucunu önemsiz görmek kibirdir.

Çevrenizde kalp damar rahatsizligi yasayan sevdiginiz insanlar oldugunda, aklinizda olmasi dilegiyle Wink

Dr esselstyn in 32 ay içinde kalp damarlarinin açılmasini gösteren Anjiyogram fotograflari nette dolasmaktadir.

Orta ve uzun vadede çare ilaçlar değil, diyetimiz olup diyecek başka bir sözüm yoktur.
Geçenlerde Özsoylar koyun ezine ve koyun eski kaşarını aldım denemek için. Ezinesini çok beğendim, yediğim en iyi ezine olmayabilir ama çok başarılı. 10 üzerinde 8,5 veririm rahatlıkla. Eski kaşar da yağlı ve oldukça lezzetliydi, süper ötesi diyemesem de ona da 10 üzerinden 7,5-8 arası bir şey veririm. İkisi de asla pişman etmez, market ürünleriyle kıyas kabul etmeyecek ürünler. Her ay marka marka deneyip aradığım tadı bulmayı planlıyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde Zeytin Nasıl Yapılır? Yagmurari 2 1,946 04/01/2020, Saat: 02:27
Son Yorum: MetsGo
  Tarım Kredi Elit Zeytin Kolonyası İncelemesi yarhasan 4 14,261 23/12/2012, Saat: 00:07
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: