Ev Yapımı Tıraş Öncesi Yağı (Pre-shave Oil)
Arkadaşlar dün soğuk sıkım jojoba, limon, okaliptus ve çay ağacı yağları aldım. Aslında cildim sorunsuzdur, öyle tahrişler filan yaşamam neyse ki  Rolleyes  Ama heveslenip aldım ve gülmeyin tıraş ekipmanı olarak nasıl kullanacağıma dair en ufak bir fikrim yok  Huh  Forumda epey araştırdım, sağolsun arkadaşlar formul bazında karışımlar yazmışlar ama bendeki malzemeler bunlar.. Ne dersiniz, ihtiyacım yok gibi ama dedim ya işte heveslendim bir kere, kullanmak da istiyorum. Hevesimi anladığınıza eminim  Smile Arko ve Proraso sabun kullanıyorum bu arada.. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür edoyorum.
Insta: muratalkin1969
(22/04/2016, Saat: 14:26)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar dün soğuk sıkım jojoba, limon, okaliptus ve çay ağacı yağları aldım. Aslında cildim sorunsuzdur, öyle tahrişler filan yaşamam neyse ki  Rolleyes  Ama heveslenip aldım ve gülmeyin tıraş ekipmanı olarak nasıl kullanacağıma dair en ufak bir fikrim yok  Huh  Forumda epey araştırdım, sağolsun arkadaşlar formul bazında karışımlar yazmışlar ama bendeki malzemeler bunlar.. Ne dersiniz, ihtiyacım yok gibi ama dedim ya işte heveslendim bir kere, kullanmak da istiyorum. Hevesimi anladığınıza eminim  Smile Arko ve Proraso sabun kullanıyorum bu arada.. Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkür edoyorum.

Bu forumun akla karpuz kabuğu getirmek gibi bir etkisi var Smile
"bozuk değilse kurcalama" düsturundan hareketle, bu işlere girmeyin derim. Efenim yağları da masaj yağı olarak kullanın bitsin Tongue
ha sık-sert sakalınız olaydı, tıraşa hazırlık babında sürünebilirdiniz.
hevesinizden bahsetmeseydiniz keşke, hevesinizi duyan sabununuzu gören gelip, aklınızı çelecek şimdi.
(22/04/2016, Saat: 15:19)t.macgyver Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu forumun akla karpuz kabuğu getirmek gibi bir etkisi var  Smile
"bozuk değilse kurcalama" düsturundan hareketle, bu işlere girmeyin derim. Efenim yağları da masaj yağı olarak kullanın bitsin  Tongue
ha sık-sert sakalınız olaydı, tıraşa hazırlık babında sürünebilirdiniz.
hevesinizden bahsetmeseydiniz keşke, hevesinizi duyan sabununuzu gören gelip, aklınızı çelecek şimdi.

Haklısın dostum, dertsiz cildime dert arıyorum galiba Undecided yağları, sabunu köpürtme aşamasında koku verici olarak kullanmaya karar verdim ve biraz önce limon yağını denedim. Koku gayet güzel oldu. Zaten bir iki damla yağ sabunun kimyasını değiştirmiyor, ekstra bir değişiklik hissetmedim yani kokudan başka..
Insta: muratalkin1969
Bir kaç tane pre shave ürünü denedim ama içimi kemiren daha iyisi olabilir isteğini bir türlü yenemiyorum.Bu nedenle kendi tıraş öncesi yağımı yapmaya heveslendim.Malzeme bulmak konusunda sıkıntı çekmiyorum fakat tarifler konusunda zorluk yaşıyorum.Bir çok yabancı kaynakta değişik ölçeklerde tarifler var.

Örneğin bitmiş ürün için farklı kişiler içindeki carrier oil'i değişik ml'lerde vermiş.Okadar çok farklı tarif varki, mantıklı bir ayırım yapmak mümkün değil.Düşününce herkes tecrübesine,deneyimine yada tesadüfi bir şekilde yazmış gibi geliyor.

Bir kaynakta art of shaving'in yağı için verilen formülde;
-30ml castor oil (hint yağı)
-30ml zeytin yağı
-15 damla essential yağ

Diğer bir kaynakta başka bir çeşit yağ için;
-20ml castor Oil (hint yağı)
-10ml zeytinyağı
-5ml vitamin E yağı
-10 damla essential yağ

Gibi formüller var biraz araştırma yapınca hint yağının kalın bir yağ olduğu ve inceltmek için zeytinyağı kullanıldığı sonucuna vardım.Ama bu oran neye göre nereye kadar inceltiliyor bulamadım.Sanırım birkaç deneme ürünü hazırlıcağım yanlız kullandığım yağlar organik olduğu için fazla ziyan etmek istemiyorum.Bu nedenle fikirlerinize, özellikle tarif konusundaki yardımlarınıza açığım.

Teşekkürler.
@Mert_ komşum ben zeytin yağı hint yağı jojoba ve üzüm çekirdeği yağlarını karıştırarak yapyıp youtube da bir videoda görmüştüm. Kendimce çok memnunum 50 ml yaptım ama oranlarını hiç hatırlamıyorum. Videosu burada https://youtu.be/27ALYNfxjq4
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
@DeaKen Video'da hepsinden 1 part koyuyor.Yani 60ml'lik bir bitmiş ürün yapıcaksak, her yağdan 15ml koyuyor toplam 4 tane yağ var.Buda değişik bir tarif tabi denemeye değer teşekkürler.Yağların organik olmayanlarından alıp daha düşük maliyetli bir kaç tane ürün hazırlıcağım.
Komşularım,

DIY tıraş öncesi yağ yapacaksanız Yağların karakterini bilmek gerek, sizlere bundan biraz bahsedeyim.

Yağlar; Sabit Yağlar, Uçucu Yağlar olarak iki ana başlığa ayrılır.

Sabit Yağlar ise Dominant Sabit Yağlar ve Sabit Yağlar olarak iki başlığa ayrılır ve uzun bir listedir. Çörekotu yağı, Zeytinyağı, Kenevir Tohumu Yağı vb Sabit Yağlar içindeki en dominant yağlardan birkaç tanesidir.

Uçucu Yağlar ise Esansiyel yağlar sınıfına girer bu yağlarda Yakıcı Uçucu Yağ ve Uçucu Yağ olarak iki başlığa ayrılır ve uzun bir listedir. Kekik Yağı, Karanfil Yağı, Okaliptüs Yağı, Nane Yağı vb yağlar yakıcı yağlardır. Yakıcı yağlar Mutlaka Taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak cilde uygulanmalı ve karışım oranı önemlidir. Örneğin Kekik Yağı ile Çörekotu yağını karıştıracaksınız şayet çörek otu yağı çok Kekik az ise Taşıyıcı dominant yağ Kekik Yağını yutacaktır. Eğer Kekik Yağı Çok Çörekotu yağı az ise bu sefer de Kekik yağı Çörekotu yağının taşıyıcılık özelliğini ortadan kaldıracak hem çok yakıcı olacak hemde uçmaya müsait olacaktır. Uçucu yağlar içinde cilde doğruda, hiçbir taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan sürülebilecek tek Esansiyel yağ Lavanta Yağıdır. Ancak! Lavanta Yağının kurutucu etkisi vardır. Kullanım alanı iri baş sivilceleri kurutmak için bir damla kadar. Yada İnsomnia  çeken kişiler uykuya rahat dalmak için birer damla burun kanatlarına ve kulak kepçesine sürerek kullanır ya da yastık başına birer damla damlatılır. Banyo Suyuna da İlave edilebilir gibi çeşitli metotları vardır. " Migren'i olan kişilerin kesinlikle lavanta yağından uzak durmaları gerekir."
Buyrun Benden size güzel bir karışım. ( karışım oranlarını aşağıdaki yüzdelik ve bindelik dilime göre istediğiniz gibi oynayabilirsiniz )
45 - 50 ml Hint Yağı
35 ml Zeytinyağı (saf extra virgin)
30 ml Tatlı Badem Yağı
20 ml Buğday Yağı ( alerjiktir ) " Tercihen "
15 damla kadar portakal yağı ( Uçucu Yağ) " E - vitamini içerir Wink " yada Lavanta yağı " e- vitamini içermez bunu tercih ederseniz karışımın içine 1 tablet e vitamini atabilirsiniz ancak karıştırmak çok zor oluyor tableti homojenize edene kadar karıştırmak gerekiyor ki bu arada Esansiyel yağ uçabilir. karışımdan sonra 3 yada 4 damla daha esansiyel yağ ilave edilebilir tabi tercihen.
hepsini karıştırın. faz yapma ihtimaline karşı her kullanımdan önce mutlaka çalkalayın.
önemli not: Amber şişede saklayın.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
@Efrasyab Yazdığınız tarifi hazırladım.Yüzümede deneme amaçlı uyguladım.İzlenimlerim şöyle;

-Yağ istediğim gibi ince bir katman halinde oldu.

-Zorlanmadan yıkanabiliyor.

-Koku olarak zeytinyağı ve badem ağırlıklı oldu.Portakal kokusu yok.15 damlayı 20 damlaya çıkardım gene olmadı dahada fazla eklemek istemedim ne dersiniz?

-Cildi sürdüğüm anda yumuşattı sabah tıraş olduğum için fazla uzama olmadığından kıllar ile ilgili birşey söyleyemiyorum.

-Yüzümü yıkadıktan sonra ellerimi kuruladım, kuruluk ve hafif buruşma hissettim nedenini bilmiyorum.Acaba portakal yağından olabilirmi?

NO4lY5.jpg
O kadar yağ ölçü az mı çok mu ? Mustafa bey uygun fiyatlı satıyor. O kadar yağa para verip uğraşmaktansa. Ya da sadece badem yağını sürün falan . Her yıl kireç çözücü ile çamaşır suyu karıştırmaktan komalık olan, ölen insanlar var . Basit gibi görünen şeyler sonrasında karmaşık sorunlar yaratabilir .
(28/09/2017, Saat: 12:46)Mert_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Efrasyab Yazdığınız tarifi hazırladım.Yüzümede deneme amaçlı uyguladım.İzlenimlerim şöyle;

-Yağ istediğim gibi ince bir katman halinde oldu.

-Zorlanmadan yıkanabiliyor.

-Koku olarak zeytinyağı ve badem ağırlıklı oldu.Portakal kokusu yok.15 damlayı 20 damlaya çıkardım gene olmadı dahada fazla eklemek istemedim ne dersiniz?

-Cildi sürdüğüm anda yumuşattı sabah tıraş olduğum için fazla uzama olmadığından kıllar ile ilgili birşey söyleyemiyorum.

-Yüzümü yıkadıktan sonra ellerimi kuruladım, kuruluk ve hafif buruşma hissettim nedenini bilmiyorum.Acaba portakal yağından olabilirmi?

NO4lY5.jpg

@Mert_ komşum zaten istenilen ince bir katman olarak cilde ulaşması. karışımı doğru yapmışsınız. Portakal yağı için şunu söyleyebilirim A) portakal yağınız 100% saf değil.
B) Portakal yağının içinde sentetik portakal Esansı var
C) zeytinyağı Extra Virgin olmayabilir
D) dominant yağlar altında portakal yağı ezilmiş olabilir, biraz daha artırabilirsiniz.
Buğday Yağının oranını azaltın. Eldeki bu buruşma hissini veren o olabilir. Muhtemelen içinde buğday yağı varsa o yapmıştır. Şayet buğday yağı içinde yoksa neyin neden olabileceği hakkında pek bir fikir yürütemiyorum.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  The Bluebeards Revenge Pre-Shave Oil gr00v3r 15 392 11 saat önce
Son Yorum: pundoe
  Proraso Pre and Post Shave Cream eternal77 77 45,519 22/09/2017, Saat: 15:48
Son Yorum: dikdik_s
  traş için bebek yağı kullanma ve yatık sakalı dikleştirme staggerlee 10 585 22/08/2017, Saat: 13:50
Son Yorum: drhit1976
  Tıraş öncesi Şap kullanımı papazerigi 31 27,606 01/07/2017, Saat: 09:16
Son Yorum: kral arthur
  watsons sakal yağı marek 9 1,566 17/06/2017, Saat: 08:03
Son Yorum: umutatakul
  Tıraş öncesi doğru yüz hazırlığı Lord Sparhawk 31 28,003 11/12/2016, Saat: 02:41
Son Yorum: harveyspecter
  mentolü güçlü ama kokusu az pre-shave önerisi posicor 10 2,621 10/12/2016, Saat: 01:22
Son Yorum: harveyspecter
  Kuaf Tıraş Öncesi Yumuşatıcı Jel _Olgun_ 15 17,619 22/07/2016, Saat: 23:12
Son Yorum: cirzini62
  TIRAŞ ÖNCESİ SABUN DENEMEK İSTEYEN? Azubel 12 5,981 30/12/2015, Saat: 22:05
Son Yorum: cihankeskin
  Loccitane Cade Traş Öncesi Yağ Onurper 6 4,206 17/12/2015, Saat: 14:47
Son Yorum: Onurper

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi